Święci codziennego użytku

Wydawnictwo: Znak
religia
Ag2S

Każdy ze świętych ma swoją specjalizację. Z konkretnym problemem warto zwrócić się do specjalisty. SZYMON HOŁOWNIA ma bardzo dobre znajomości w niebie. Nic dziwnego, w końcu kontakty pielęgnowane przez lata przynoszą efekty. W swojej najnowszej książce autor Monopolu na zbawienie dzieli się instrukcją, jak skutecznie korzystać ze świętych obcowania. Każdy ze świętych ma swoją specjalizację. Z...

W swojej najnowszej książce autor Monopolu na zbawienie dzieli się instrukcją, jak skutecznie korzystać ze świętych obcowania. Każdy ze świętych ma swoją specjalizację. Z konkretnym problemem warto zwrócić się do specjalisty.
Święty Mojżesz Etiopczyk – szef gangu, który w pewnym momencie z troski o mięśnie przerzucił się na trening duszy – to idealny patron wszystkich zmagających się z własnym koślawym życiorysem. Geniuszowi organizatorskiemu świętej Teresy z Avili – atrakcyjnej i temperamentnej Hiszpanki, która postanowiła zreformować zakon karmelitanek – możesz powierzyć sprawy niemożliwe do ogarnięcia. Święty Łukasz Wojno-Jasieniecki – który zanim został biskupem, zdążył napisać podręcznik o leczeniu ran postrzałowych i jako jedyny święty otrzymać Nagrodę Stalinowską – oferuje fachową opiekę podupadającym na zdrowiu.
Znajdziesz tu ponad pięćdziesiąt życiorysów świętych kobiet i mężczyzn. Jest spora szansa, że wśród nich trafisz na kogoś, kto ma z Tobą wiele wspólnego. Może warto z nim pogadać?
Do książki dołączone są obrazki ze świętymi – modlitwę do każdego z nich możesz mieć zawsze przy sobie!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Mylengrave | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Ojej, bardzo mi się ta książka nie podoba. Jest zwyczajnie nudna, nie wiem, dlaczego ktoś pomyślał, że życie świętych ludzi może być w jakikolwiek sposób interesujące. Nie jest. Większość z nich razi mnie pospolitością swojego życia, często odnosiłam wrażenie, że musi w grę wchodzić jakieś zaburzenie, bo zachowanie wielu osób na pewno nie należało do normalnych, a najczęściej było zwyczajnie nierozsądne. Nie chciałabym tak żyć albo się zachowywać, szczerze powiedziawszy, uciekam od tego jak najdalej. Dobrym przykładem może być wdowi grosz - kto normalny oddaje swoje ostatnie pieniądze na jałmużnę? Na pewno nie osoba światła, która mogłaby być czyimkolwiek autorytetem. Przykro mi, ale życie żadnego ze świętych nie wydało mi się interesujące. Dobiło mnie małżeństwo, które ostatecznie rozdzieliło łoże, żeby żyć w czystości. Bez sensu. Autor tłumaczy, że nie tędy droga, że w zasadzie nie o to cierpienie chodzi, ok, ale dlaczego w takim razie głównie jakieś cierpienie wyświęciło...

margoz | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Szymon Hołownia to człowiek, który budzi w polskim społeczeństwie skrajne emocje - jedni go uwielbiają, jedni nie znoszą, ale obie te grupy przyznać muszą, że wiedzy i poczucia humoru mu nie brakuje!

"Święci codziennego użytku" mogą się dla wielu przeciwników autora wydawać po po prostu kolejną katolską książką do zbijania emerytur z bogu ducha winnych babć, ale przecież nie tędy droga by osądzać książkę po okładce, a Szymona po jego telewizyjnych wystąpieniach. Bo jak Pan Hołownia na ekranie bywa zawziętym obrońcą wiary tak w swoich książkach jawi się jako nieco bardziej otwarty, pełen luzu i dobrego humoru.

Przy "Świętych codziennego użytku" można popłakać się ze śmiechu, uwagi autora i postacie samych świętych wywołują czasami ogromną wesołość. Wiedzieliście, że kiedy Jezus w czasie objawienia tłumaczył świętej Teresie, że pozwala by cierpiała, bo tak traktuje przyjaciół, ona odpowiedziałam Mu: "Nie dziwie się więc Panie, że masz ich tak niewielu...".

Książka Szymona...

Rabarbar | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Bardzo lubię autora tej książki za otwartość, ekumenizm inteligencję i dowcip. Niestety ta pozycja nie należy do najlepszych książek w jego dorobku. Szymon przedstawia postaci 52 świętych, aby czytelnik mógł sobie wybrać, z którymi z nich warto zawrzeć "bliższą znajomość" i zwracać się do nich w razie potrzeby. W moim przekonaniu żywoty tych osób są ledwo zarysowane i tak naprawdę niewiele się o nich dowiedziałam. Wiem, że jest mnóstwo innych, bardziej szczegółowych książek na ten temat, a intencją autora było przypomnienie chrześcijanom ( zwłaszcza katolikom), że święci naprawdę są po to , aby nam pomagać. Czegoś mi tu jednak brakowało i właściwie niewiele z tej lektury zapamiętałam. Podoba mi się pomysł, aby na końcu książki umieścić małe obrazki z wizerunkami każdego z opisywanych świętych, a na ich odwrocie krótką modlitwę do każdego z nich. Modlitwy nawiązują do wydarzeń z życia świętego i są bardzo w stylu Szymona, więc zacytuję te, które najbardziej mi się...

życiejestpiękne | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Ta książka towarzyszyła mi w trakcie Wielkiego Postu (i dłużej) - dzięki niej codziennie zdobywałam nowego Przyjaciela w Niebie. Autor przytacza życiorysy najróżniejszych osób - nastolatki, pustelnika, zakonnicy, lekarza; osób żyjących w różnych czasach, okolicznościach i warunkach, których łączy jednak to najważniejsze - czyli świętość. Ukłony w stronę pana Hołowni za ciekawe opisy - bogate w anegdotki i własne doświadczenia; za zastosowanie w opisach współczesnego języka, dzięki czemu przesłanie trafia do młodych ludzi; wreszcie - za inspirację i motywację w dążeniu do świętości i nadzieję, że i ja mogę być świętą/świętym! :)

dirck | 2017-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Przyjemna i pożyteczna literatura.

Święci są jak przyjaciele. "Relacja ze świętymi naprawdę rozkwita, gdy z interesownego monologu zamienia się w dialog. Gdy poznajesz przyjaciela, ale on też poznaje ciebie - o ile łatwiej mu wtedy zasypywać cię zupełnie nieoczekiwanymi prezentami" - fragment z powyższej książki. Ja już mam swoich przyjaciół w niebie, których z pomocą tej książki udało mi się poznać i nie, nie żartuje czuję ich obecność i mi zawsze pomagają.

Marta | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Styl Szymona Hołowni czasem bywa irytujący, ale chyba właśnie w taki sposób trzeba dziś mówić i pisać o religii - bez patosu, tak zwyczajnie, że czasem aż (bardzo) potocznie. Muszę powiedzieć, że naprawdę trafiła do mnie ta książka, zawierająca kilkadziesiąt króciutkich żywotów świętych, przedstawionych oczywiście w charakterystycznym dla autora stylu. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy - mam nadzieję, że się ukażą.

fianiebieska | 2017-05-31
Przeczytana: 04 maja 2017

Moja ulubiona książka Hołowni. Ciekawa, frapująca, przedstawia postaci często mniej znanych świętych w barwny sposób.
Święci kojarzą się nam głównie z odległą historią, modleniem się od rana do nocy, postami i wyrzeczeniami w imię Boga. W tej pozycji dowiadujemy się, że byli to najczęściej zwykli ludzie i tak naprawdę każdy z nas ma szansę na świętość.
Autor przytacza też przykłady cudów za wstawiennictwem, oraz małych i szczęśliwych "zbiegów okoliczności", które towarzyszą mu w codziennym życiu razem z modlitwą do zaprzyjaźnionych świętych.
Książka jest pięknie wydana, na końcu jest kilka stron kredowego papieru, z małymi ikonami do wycięcia.
Polecam!

Krzysztof Janda | 2017-05-05
Przeczytana: 04 maja 2017

Nie znajdziesz tu klasyków jak ojciec Pio czy siostra Faustyna. Są za to ciekawe postaci, o których istnieniu pewnie byś się inaczej nie dowiedział. Zbieranina różnych osób z różną osobowością, ale łączy ich jedno - zostali świętymi.

Lekki język, osobiste przeżycia autora to natchnienie do zainteresowania się świętymi. Po co oni w ogóle są? Dobra książka inspirująca i motywująca do lepszego życia.

Na pewno wrócę do wybranych opisów świętych, którzy urzekli mnie swoją wyjątkowością.

Cieszę się, że przeczytałem "Świętych codziennego użytku".
To był dobrze spędzony czas.

Maciek | 2017-01-06
Przeczytana: 01 stycznia 2017

jak zawsze Szymon Hołownia tą książką utwierdził mnie w tym, że jak biorę jego książkę nie zawiodę się i dostane taki zastrzyk wiedzy i wewnętrznego działania ze jeszcze mam dużo do zrobienia,. według jego instrukcji kolejny święty był patronem tygodnia.Polecam siła i petarda