Polska odwraca oczy

Wydawnictwo: Świat Książki
8,02 (2005 ocen i 344 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
Marta

Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku. Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy” to opowieści o najważniejszych niewyjaśnionych sprawach ostatnich lat. – Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. – Odkrywać ukryte sprawy dotyczące przemocy dotykającej bezbronnych ludzi. Dziś robię to przez dziennikarstwo. W książce m.in. reportaż o...

Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku.

W książce m.in. reportaż o dręczonych pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim („Oddział chorych ze strachu”) i tuszowaniu najtrudniejszych spraw o zabójstwo („Ten trup się nie liczy”) oraz nigdy niepublikowane teksty, które powstały specjalnie na potrzeby tego zbioru. Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

źródło opisu: www.wydawnictwoswiatksiazki.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoswiatksiazki.pl

Jarek Zawisza | 2018-09-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2018

Niezabliźnione rany ropieją...

Taka była moja refleksja po przeczytaniu pierwszego z reportaży zamieszczonych w tym zbiorze. Młoda kobieta która zaznała w swej przeszłości krzywdy, angażuje się w związek z wielokrotnym zabójcą i przestępcą seksualnym.

Dlaczego?
Czy istnieje w ogóle jakaś realna pomoc psychologiczna dla ofiar przestępstw seksualnych?

Już ten pierwszy reportaż zaskoczył mnie i zadziwił, dalej me zaskoczenie jedynie rosło.

Policja w naszym kraju, to jakaś wypaczona wizja urzędu statystycznego.
Więzienia z reedukacją mają tyle wspólnego, co Rosja z demokracją.
Placówki opiekuńczo-wychowawcze, degradują młodych ludzi do pozycji zahukanych lub brutalnych pseudo-ludzi.
Duchowieństwo... ech!

Po lekturze nieubłaganie rodzi się pytanie, czy którakolwiek z otaczających nas instytucji działa prawidłowo?

Warto przeczytać.

PS
Nie daję więcej gwiazdek, bo cała treść jest niesamowicie dołująca...

Aneta Wiola | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

"Statystyki w policji w ogóle zbyt odgrywają dużą rolę. Dochodzi do absurdów. Na przykład policjanci mają złe wyniki przestępstw korupcyjnych, nie wykryli żadnych ważnych spraw. Więc szukają na siłę (...)Policjanci dla statystyk czepiają się uczciwych ludzi, a bandyci chodzą po ulicach. Było mi wstyd za policję".

POLSKA ODWRACA OCZY to zbiór reportaży Justyny Kopińskiej. Dziennikarka porusza w swojej książce sprawy ludzkie, które się spotkały z brakiem sprawiedliwości i empatii w naszym kochanym kraju.
Pamiętasz może sprawę siostry Bernadety, oskarżonej o znęcanie się psychiczne i fizyczne na swoich podopiecznych? A czterokrotnego mordercę chłopców, Mariusza Trynkiewicza? Zagadkową śmierć zmarłej minister Moniki Zbrojewskiej?To wszystko znajdziesz w książce Justyny Kopińskiej.

"Jestem przekonana, że polskie prawo nie chroni zgwałconych kobiet. Adwokaci zrobią z nich zwykłe kur*y, a prokuratura będzie się temu przyglądać. Politycy mówią, że w Polsce jest sprawiedliwość....

Kiwi_Agnik | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Bezbronność i bezradność człowieka, absurdalny system pełen korupcji i niewygodnych spraw, chore i bezsensowne motywacje kierujące do popełnienia czynów zakazanych i niemoralnych...

Dobry reportaż ukazujący gorzki i poruszający obraz Polski,
nic dodać, nic ująć.

Dia | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Jedna z lepszych pozycji, które ostatnio czytałam. Przerażające fakty, prawdziwe historie, które brzmią tak nierealnie i tak odlegle a miały miejsce niedawno i to w Polsce. Seria reportaży jest tak dobrze napisana i wciągająca choć traci się dobry humor i zastępuje go szok i niedowierzanie.
Jestem pod wrażeniem odwagi i determinacji autorki do tak rzetelnego oddania rzeczywistość. Widać, że nie boi się pokazywać tego co dla innych może być tematem tabu, prawd niewygodnych i "uciszonych" przez system.
Najbardziej jednak cieszy fakt, że jej nagłaśniane reportaże mają duży wpływ na zaniedbania, które zostały poczynione. I to jest ten happy end tych tragicznych historii, to jest coś dla czego warto czytać i wiedzieć!
Bardzo gorąco polecam choć trzeba przygotować się na wstrząsające historie i nie odwracać od nich oczu .

Mała-Mi | 2018-02-02
Na półkach: Reportaż, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2018

REWELACYJNA!

Napisana prostym, momentami surowym językiem, dosadnie obnaża słabość aparatów państwowych.
Wprawia w stan niedowierzania, pomieszanego z wściekłością.
Szokuje.
Denerwuje.
Wzbudza emocje.
Podnosi ciśnienie.

Dokładnie taki powinien być dobry reportaż.
Obok historii tu opisanych po prostu nie da się przejść obojętnie.
Historia Trynkiewicza.
Nie do końca święte zakonnice.
Horror pacjentów w szpitalach dla umysłowo chorych.
Sprawa Olewnika.
Sztuczne nabijanie statystyk przez policję.
I wiele innych...

Polecam każdemu.

Hipek | 2017-02-12
Przeczytana: luty 2017

Książka jest zbiorem szesnastu reportaży, w których autorka dotyka problemu niedoskonałości systemu funkcjonowania państwa na styku z jednostką. Autorka podejmuje gorzkie, medialnie znane tematy. Przypomina je czytelnikowi, ale za każdym razem z obnażeniem tego, jak systemy państwowe są krzywdzące dla jednostki. Państwo posiada policję, prokuraturę, system sądowniczy, penitencjarny, opiekę zdrowotną, nadzór kuratoryjny nad ośrodkami opiekuńczymi. Przeciętnemu obywatelowi wydaje się, że państwo o nas poprzez te rozwiązania dba. Autorka pokazuje jednak na szesnastu konkretnych przypadkach, że systemy te nie są tworzone dla nas, jednostka w ich funkcjonowaniu jest niedostrzeżona. Książkę czyta się bardzo dobrze dzięki stylowi i lekkiemu pióru autorki, jednak wydźwięk jest szokujący...

Marago | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Książka Justyny Kopińskiej "Polska odwraca oczy" wstrząsnęła mną dogłębnie. Jest to zbiór reportaży, a każdy z nich to prawdziwa eksplozja w umyśle czytelnika. Istne trzęsienie ziemi, rozrywanie mózgu na kawałki, elektrowstrząsy całego jestestwa. Gdzie ja, gdzie my wszyscy do tej pory byliśmy?

Szesnaście reportaży. Napisanych piękną polszczyzną. Każdy jest zamkniętą formą. A czy sprawy w nich poruszane są zamknięte?

Spotykamy się tu z przypadkiem Mariusza Trynkiewicza, z jego żoną sic!.
Z panią ordynator Anną M., kierującą oddziałem psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Starogardzie Gdańskim, stosującą wobec podopiecznych terapię rodem z obozów koncentracyjnych.
Mamy sprawę umorzenia wielu śledztw. ze względu na chęć poprawienia statystyk policyjnych, jeżeli chodzi o wykrywalność przestępstw i przestępców.
Spotykamy się ze złą diagnozą dotyczącą niesłyszącego chłopca, którego uznano za ciężko upośledzonego.
Mamy wątpliwą przyjemność zawitania do Zduńskiej Woli, gdzie...

veinylover | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Książka „Polska odwraca oczy” jest pozycją szalenie ważną, bo odnaleźć w niej można zagadnienia, których roztrząsanie toczy się współcześnie niejako „na linii frontu” najważniejszych zagadnień prawnych, etycznych, estetycznych i emocjonalnych, o które na tymże froncie toczy się wielki bój różnych spojrzeń i filozofii w świecie współczesnym. Przede wszystkim na styku: „poprawność polityczna” — „zdrowy rozsądek” (tenże ostatni — w rozumieniu analitycznym, w rozumieniu filozofii analitycznej). Już po przeczytaniu pierwszego rozdziału zdałem sobie sprawę, że książka poruszyła mnie tak bardzo i dotknęła zagadnień tak zasadniczych, że czuję się zmuszony do sporządzenie recenzji możliwie wnikliwej (na ile mnie stać), tudzież rozwlekłej (nieunikniona konsekwencja pierwszego). Nie czując się na siłach dokonać oglądu syntetycznego zawartości książki postanowiłem przeanalizować każdy omawiany w książce przypadek z osobna i to z poziomu prawnego, etycznego, emocjonalnego, estetycznego,...

"Nie ma innego takiego państwa na świecie, gdzie strażnik z zimną krwią zabija kilku policjantów. Nie ma drugiego takiego kraju, gdzie dyrektor zakładu zabija więźnia jak świnię. Tylko w Polsce psychologowie więzienni wystawiają czterokrotnemu mordercy taką opinię, że może wyjść na zwolnienie warunkowe. I nikt z tego nie wyciąga wniosków." - str. 195-196

Jestem po prostu w szoku. Książka Justyny Kopińskiej "Polska odwraca oczy" stanowi zbiór reportaży o sprawach, które nie powinny się nigdy wydarzyć w cywilizowanym kraju, do którego miana Polska pretenduje. Znajdziemy tu historie, którymi żył cały kraj, jak maltretowanie nastoletnich pacjentów szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim czy wychowanków ośrodka prowadzonego przez siostry zakonne, prezydenta Zduńskiej Woli wymuszającego haracze, sprawę "wampira z Gliwic", wiceminister Moniki Zbrojewskiej, strażnika więziennego strzelającego do policjantów czy tłumaczki zgwałconej przez ratowników pogotowia - kolegów - na...

Anka Markova | 2017-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2017

Cóż mogę powiedzieć...
Polak mądry po szkodzie?... nie! Tutaj to powiedzenie niestety nie ma zastosowania, bo ilekroć szkoda była, albo trwa, nikt po niej nie zmądrzał i nie zmądrzeje.

O wszystko trzeba walczyć? Tak! To raczej bardzie pasuje, ale to za mało...

Lektura jest obowiązkowa, ponieważ rzeczy opisane w książce dzieją się na prawdę i powinniśmy znać zasady ich działania i to nie tylko w przypadku potknięcia się lub wręcz wywalenia na pysk w tej chorej rzeczywistości....