Polska odwraca oczy

Cios między oczy

Nikogo już nie dziwi, że tragedie dzieję się obok nas, często za ścianą. Książka Justyny Kopińskiej "Polska odwraca oczy" wydana w 2016 roku zmusza do spojrzenia na koszmary sprzed lat, bez odwracania oczu.
Szesnaście reportaży. Każdy budzący grozę i wyzwalający skrajne emocje. Dla mnie najtrudniejszy jest pierwszy. Głos ma w nim kobieta, która pokochała Mariusza Trynkiewicza i została jego żoną. Nóż w kieszeni się otwiera podczas czytania, jaki on jest wspaniały i jak niesłusznie został skazany. Twierdzi ona również, że zamordowani chłopcy sami byli sobie winni i dobrze, że zginęli, bo mogli wyrosnąć na złych ludzi. Nigdy nie zapomnę tego reportażu. Cały czas zastanawiam się, co ta kobieta ma w głowie, bo każdy normalny człowiek wie, że Trynkiewicz, to bestia.
Pozostałe reportaże również jeżą włos na głowie. Pokazują obraz Polski, w której nie chce się mieszkać. Kolesiostwo, zamiatanie istotnych spraw pod dywan, chronienie złoczyńców, a nie ofiar. O tym wszystkim i wiele więcej można przeczytać dzięki temu, że Justyna Kopińska dziennikarstwo śledcze ma w małym paluszku. Odkrywa absurdy, od których nasz kraj aż kipi. Gdzie w tym wszystkim miejsce dla człowieka pragnącego sprawiedliwości. Te reportaże pokazują, że próżno jej szukać.
Boli wszystko. Samobójstwa, znęcanie się nad dziećmi i młodzieżą w szpitalu psychiatrycznym, działalność siostry Bernadetty, przekręty w więzieniach... długo by wyliczać. Jeśli chcecie otworzyć oczy, a nie je odwracać, zachęcam do lektury. Czytajcie!

Ukazuje jak bardzo papierowy kraj jest z tej naszej Polski. Momentami ludzie o słabszych nerwach mogą mieć trudność z czytaniem, choć dla mnie to raczej bylo poczucie bezradności wobec systemu, który nie ma prawa działać. 9/10, bo w niektórych momentach coś mi nie pasowalo w sposobie ukazania i zawiera jeden reportaż, który trochę nie pasuje do tematyki i jak dla mnie był zbędny

Dobre dziennikarstwo broni się samo.

Dobre dziennikarstwo broni się samo.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przedstawione reportaże stanowią obraz patologii systemu, uniwersalności miłości, zabójczego słowa oraz rozdzierającej serce niesprawiedliwości. Prosty język wzmaga surowość każdego z reportaży. Ilość wywołanych emocji na długo nie pozwala przestać myśleć o dramacie opisywanych wydarzeń.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Emocje towarzyszące czytaniu tej książki przerosły moją wiarę w dobro ludzi. Świat bywa niesprawiedliwy i okrutny dla wszystkich.

Po tej lekturze mem "państwo z kartonu" przestaje śmieszyć

Po tej lekturze mem "państwo z kartonu" przestaje śmieszyć

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mocne artykuły. Aż strach pomyśleć, że tego typu zło jest za rogiem….

Mocne artykuły. Aż strach pomyśleć, że tego typu zło jest za rogiem….

audiobook

audiobook

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Koniecznie. Gniotące jeszcze długo po.

Koniecznie. Gniotące jeszcze długo po.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

No tyle emocji dostarczyły mi te reportaże, że aż się człowiek dziwi że wydarzyło to się na prawdę u nas w Polsce, polecanko

• Reportaż
  • Literatura faktu