The Iron Queen

Okładka książki The Iron Queen Julie Kagawa
Okładka książki The Iron Queen
Julie Kagawa Wydawnictwo: Harlequin Teen Cykl: Żelazny Dwór (tom 3) fantasy, science fiction
Żelazny Dwór (tom 3)
Harlequin Teen
2011-01-25
2011-01-25
żelazny dwór literatura młodzieżowa

Zdecydowanie najgorsza część z serii, jak dla mnie za dużo pompatycznych przemówień i dramatycznych wyznań miłosnych. Nie mówiąc o tym że finał był bardzo przewidywalny.

Lekko i przyjemnie się czytało. Choć dobijające są te sugestywne tytuły rozdziałów, zdradzające wszystko...

Nudna i męcząca.

Nudna i męcząca.

Bardzo chętnie kupię tę książkę! Może ktoś chce sprzedać? :)

Bardzo chętnie kupię tę książkę! Może ktoś chce sprzedać? :)

To był zdecydowanie najlepszy tom z serii. W mojej ocenie autorka pozytywnie rozwinęła bohaterów jak i sam świat. Może chwilami niektóre wybory głównej bohaterki (czy raczej ich brak) mnie lekko irytowały, a pewne wątki były przewidywalne, to jednak ta książka stanowiła dobrą lekturę. Zapewne za jakiś czas chętnie do niej wrócę.

Jedynie samo zakończenie pozostawia mały niedosyt, a końcówka epilogu zdaje się otwierać furtkę do kontynuacji. Może kiedyś powstanie tom 3.5? Jeśli tak, to chętnie po niego sięgnę.

Jedynie samo zakończenie pozostawia mały...

Ta książka potrafi roztrzaskać człowieka na malutkie kawałeczki. Jej początek jest genialny, akcja potem toczy się bardzo szybko ale są też przepiękne luźniejsze momenty, szczególnie między Ash'em i Megan. Wszyscy bohaterowie są tutaj w ogóle cudni i nie mogłam przez nich wyjść z zachwytu nad tą historią. Jedak sam koniec książki jest tym co złamało moje serduszko i nie mogę się zdecydowanie pogodzić z takim zakończeniem. Oceniając jednak całą książkę jest to klasa sama w sobie.

Ciekawa. Fabuła oparta na przygodach Meg, Pucka, Asha i Grima. Reszta to dodatek. Dzieje się dużo. Ciąg dalszy wątku Żelaznego Królestwa. Główna bohaterka niby ewoluuje, a jednak nadal męczy jej naiwność i zbyt dobre serce. Ash zyskuje w oczach, ale nadal jest jakby jednowymiarowy. Przygody interesujące, wciągające i magiczne. Odniosłam jednak wrażenie, że autorka zaczyna iść na łatwiznę, akcja zaczyna robić się przewidywalna, rozwiązania naiwne. Wątki splatają się ze sobą i rozwijają, więc pomysł na fabułę jest przemyślany. Wątek miłosny nie wydaje mi się przypadkowy, mamy tu klasyczny trójkąt uczuć. Bardziej od głównych bohaterów spodobały mi się postacie drugoplanowe. Całość czyta się przyjemnie. Puck i Grim niezawodni.

Nie wiem skąd tyle dobrych opinii o tej książce, ani mnie jakoś specjalnie nie zaciekawiła ani nie rozbawiła.

Nie wiem, co jest ze mną nie tak, ale niemal zawsze gdy w gre wchodzi trójkąt miłosny, mam ochotę nawrzeszczeć na główną bohaterkę, żeby wybrała tego drugiego... Poza tym książka cudowna. Lekko się czyta i trzyma w napięciu. Uwielbiam wielu bohaterów i to jak wykreowała ich autorka.

Na półkach: , , , , , ,

O. MÓJ. BOŻE.
Brak w Polsce kontynuacji serii Żelazny Dwór to największa zbrodnia, jaką kiedykolwiek można było popełnić w czytelniczym świecie. Było warto zaopatrzyć się w amerykańskie wydanie. Warto zrobić wszystko, by mieć tę książkę.

Kocham serię Żelazny Dwór, to jedna z MOICH serii. Mogę te książki czytać na okrągło i zawsze mam pewność, że moje emocje będą tak intensywne, jak za pierwszym razem. Jednak "The Iron Queen" to coś, co wynosi moją miłość do tego uniwersum na zupełnie inny poziom. Nie wiem, jak to możliwe, ale ta książka jest jeszcze lepsza od poprzednich. Jak dla mnie, 10 gwiazdek to zdecydowanie za mało.

Po tym, jak Meghan i Ash zostali wygnani z krainy Nigdynigdy, muszą stawiać czoła kolejnym wyzwaniom. Znów pojawił się problem fałszywego Żelaznego Króla, ale już na początku jest wiadomo, że ta historia będzie inna niż wcześniej.

Najbardziej to widać po (pozytywnej!) przemianie Meghan. Nie jest już tą dziewczyną, która ukazuje słabość i stale płacze. Półelfka nabiera pewności siebie, zaczyna uczyć się walczyć, emanuje od niej odwaga i moc. Jest taką bohaterką, jaką powinna być.
Nie tylko Meghan zaskakuje wśród bohaterów.
Od początku mojej znajomości z Ashem, byłam w nim bez pamięci zakochana. To chyba mój ulubiony książkowy mąż. Po "The Iron Queen" nie tylko utwierdziłam się w tym przekonaniu- teraz kocham go jeszcze bardziej. Julie Kagawa rozwinęła w tym tomie jego postać- pokazała go z zupełnie innej perspektywy. Mroczne sekrety wychodzą na jaw- i choć w przeszłości nie był tak cudowny, jak obecnie, to jestem w stanie mu wszystko wybaczyć.
W Pucku też coś się zmieniło, w końcu czy człowiek (lub elf) może być taki sam, gdy złamie mu się serce? Jego postawa i oddanie mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły. Choć całą swoją duszą jestem Team Ash, to po tym tomie patrzę na Robina Koleżkę z większą aprobatą.
Jest też oczywiście Grimalkin, czyli najbardziej sarkastyczny magiczny kot w literaturze. Behemot może się przy nim schować. Jak myślę o Grimie, to nie dziwię się, czemu Egipcjanie czcili koty.
W tym tomie pojawiają się też inni bohaterowie, którzy są świetnie wykreowani. Nie powiem nic więcej, ich trzeba po prostu poznać.

Julie Kagawa rozszerza uniwersum Żelaznego Dworu. Wykonała kawał dobrej roboty, wielokrotnie mnie zadziwiała i zachwycała. Pojawiają się nowe stworzenia, nowe zakamarki i nowe prawa rządzące światem elfów. Rzeczy, które wychodzą na jaw, wbijają żelazny mieć prosto w elfickie serce.

Czy płakałam przy tej książce? Żeby to było raz. Aż mi głupio, że tak często łzy ciekły strumieniami. Ta książka sprawiała mi niewyobrażalny ból. I nie mówię tego metaforycznie: musiałam wielokrotnie przerywać czytanie. Uczucia wywołane tą książką były zbyt intensywne i mnie przerastały.

Nie mogę nic więcej powiedzieć o tej książce, bo brakuje mi słów. Nic nie może wyrazić tego, jak się teraz czuję po przeczytanej lekturze.

Każdemu życzę, by miał taką serię, jaką jest dla mnie Żelazny Dwór. To największy dar (albo też przekleństwo),gdy całym swoim jestestwem żyje się daną historią.

O. MÓJ. BOŻE.

• Czekam na polskie wydanie!
  • Po angielsku