Cień Kitsune

Okładka książki Cień Kitsune Julie Kagawa
Okładka książki Cień Kitsune
Julie Kagawa Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Shadow of the Fox (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Shadow of the Fox (tom 1)
Shadow of the Fox
Fabryka Słów
2023-09-08
2023-09-08
2018-10-02
Grzegorz Komerski
mitologia japońska kitsune

DNF 46%
PRZEPOTWORNIE chciałam, żeby mi się ta książka spodobała - ba, ja byłam przekonana, że będę zachwycona! Niestety zadziałały u mnie dwa czynniki: słuchanie audiobooka zepsuło mi narrację Yumeko do tego stopnia, że po przerzuceniu się na ebooka słyszałam w głosie modulację lektorki. A do tego, najzwyczajniej w świecie, nie zaciekawiła mnie ta książka na tyle, by spróbować przekroczyć połowę tekstu. Rety, ale mi szkoda!

DNF 46%

Totalnie moje klimaty <3
Płynnie się czytało i cały czas się coś działo. Nie było jakiś zbędnych opisów, wszystkie informacje były przekazane zwięźle.

Totalnie moje klimaty <3

Kocham w Yumeko przede wszystkim to, że jest niedoskonała, ale wie, że jest sprytna i te braki potrafi ukryć swoimi naturalnymi umiejętnościami zakłamywania rzeczywistości. Oczywiście jest bohaterką stworzoną do rzeczy niebywałych, ale sama do tego podchodzi w raczej zdrowy sposób "widocznie zostałam wybrana, żeby umieć sobie poradzić w chwilach, gdzie zwykły śmiertelnik nie dałby rady". Tego również nie da się ukryć, zwykłym śmiertelnikiem to ona nie jest, Yumeko to pół-kitsune, a w lustrach, mieczach i taflach wody odbija się jej prawdziwe oblicze - pół-czlowiek, pół-lis. Tym trudniej będzie jej zachować neutralne znaczenie dla historii podróżując u boku mężczyzny imieniem Tatsumi. Został on wysłany do jej klasztoru w celu zdobycia pewnego wyjątkowo cennego zwoju, o którego lokalizacji co nieco wie Yumeko.
Co jeszcze w tej historii napawa mnie optymizmem? Znowu obracam się w świecie przepełnionym mitologią japońską. Yumeko jest yokai tak jak Yukiko z "wojny lotosowej". Łączy je również klan Kitsune. Jest tu też bohater Akihito i wiem, że niejednemu psu na imię Burek, ale takie niuanse cieszą. Podobieństwa kończą się raczej na nomenklaturze, ale nie ukrywam, że dzięki niej ten "nowy" świat szybciej mnie kupił i dał się polubić.
Każdy z bohaterów jest rewelacyjnie napisany (w szczególności Ronin, który z zachowania kojarzy mi się z wybitną postacią Sienkiewiczowskiej Trylogii - Onufrym Zagłobą we własnej osobie),ale #spoiler! nieprawdopodobnym jest fakt, że towarzysze Yumeko dzieląc z nią każdy moment codzienności nie zorientowali się czym naprawdę jest ta dziewczyna. Równie nieprawdopodobne są akrobacje, które Yumeko wykonywała na przestrzeni całej książki, mając pod koszulą doczepiony poszukiwany przez cały świat zwój - na ile to jest możliwe, że przy licznych upadkach ten jej nie wypadł w sposób zauważalny? Cudowna jest jej ufność, ale to też niestety było absurdalnie naciągnięte, bo ufając raz po raz każdemu z ludzi, w końcu w normalnym świecie trafilaby na takiego, co by to wykorzystał.

To była naprawdę dobra książka która od samego początku trzyma w napięciu

To była naprawdę dobra książka która od samego początku trzyma w napięciu

Ktoś stwierdził, że napisze sobie anime. Jako książkę. Inny ktoś powinien wybić autorce ten pomysł z głowy, bo nie wyszło to dobrze. Anime i mangi powinny pozostać tym, czym są, bo w tym tkwi ich urok, a próby przelania tego na papier wypadają żenująco i niezręcznie. Dosłownie skręcało mnie przy dialogach, wtrącanych japońskich słówkach, które zaraz potem były tłumaczone, co było kompletnie bezsensowne, czy zachowaniach bohaterów. W połowie stwierdziłam, że nie chce mi się tego czytać, książka jest nieciekawa, bez polotu i zbyt przerysowana. W dodatku sztampowa, bo to motyw z anime, który przewijał się x razy. Szkoda mi na to czasu, a i tak mam poczucie, że zmarnowałam go zbyt wiele. Nie polecam.

Absolutnie i bezdyskusyjnie fantastyczna historia. Przez cały czas czytania wyświetlała mi się w głowie w wersji anime. I to było, łooooo, jakie dobre.
Kultura, folklor, mitologia kraju kwitnącej wiśni w takich dawkach, że można w pełni nimi oddychać. Po prostu piękne to było.
Bohaterowie są wręcz żywcem wyjęci z japońskiej anime, zarówno pod kątem wyglądu, jak i charakterów. Mamy więc niewinną jak poranna rosa, trochę postrzeloną, ale głównie uroczą dziewczynę z misją, mrocznego jak chmura gradowa wojownika cienia, z bardzo ciężkim brzemieniem [poważnie, chłopak nie ma lekko w życiu], trochę nadętego, ale ogólnie honorowego i przede wszystkim utalentowanego arystokratę i popijającego wciąż sake ronina, skrywającego swą inteligencję i mimo wszystko szlachetną naturę za maską z docinków i żartów. A to zaledwie garstka postaci, które przyjdzie wam poznać. Jest ich o wiele więcej i każda wyjątkowa i unikalna.
Fabułę poznajemy naprzemiennie raz niewinnymi i dość naiwnymi oczami młodej Yumeko, a raz ciemnymi i pełnymi rezerwy oczami Tatsumiego. Narracja płynnie pędzi do przodu, na złamanie karku, tak szybko, że nie zatrzymuje się nawet po to, aby od czasu do czasu utrzymać logikę fabuły. Ale serio, dzieje, się tam tyle, że jeśli ktoś nie jest z gruntu urodzonym marudą, to oleje wszystkie potknięcia, bo się będzie bał, że jak raz zeskoczy z tego pędzącego tygrysa, to już nie zdąży z powrotem na niego wskoczyć:D
Przyznam, że dawno, bardzo dawno, nie bawiłam się tak świetnie przy czytaniu, mogąc w głowie jednocześnie oglądać najwyżej klasy film anime. POLECAM.

miałam vibe Kovu i Kiary

miałam vibe Kovu i Kiary

Dzisiejsza recenzja to 1 tom serii: Trylogia Cień Kitsune, które pokochasz, a wiesz dlaczego? Dla Yumeko gotowa jestem zjeść beczkę soli, stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu, o jakich przeczytasz, w tym tomie. Nasza bohaterka nie ma lekko, a to za sprawą pewnego skarbu, który musi strzec i ukryć, żeby nie wpadło w niepowołane ręce. Ile może zdziałać młoda dziewczyna nieznająca życia prócz tego, które wiodła w świątyni? Pewnie jesteś w stanie wyobrazić sobie, że wszystko to, co czeka za murami potrafi zachwycić, ale też przerazić. Od tego zaczyna się cała akcja, lecz muszę przyznać, że początek wolno się rozwija, ale za to końcówka to akcja na ciśnieniu plus 1000. :p

Świat, który odkryjecie z Yumeko pełen jest krwiożerczych demonów, magii, etykiet, mnichów, ludzi dobrych, jak i tych złych, więc jak poradzi sobie przed niebezpieczeństwem? Co oznacza słowo Kitsune ktoś ma jakiś pomysł? Nie pytam nikogo, kto już czytał :p. Mam nadzieję, że chociaż trochę zachęciłam was do przeczytania książki, bo nie tylko bohaterowie są warci uwagi, ale i cały ten świat, który jest tak różny od tego, co my sami znamy. Warte uwagi jest to, że poznasz punkt widzenia danego bohatera, więc będziesz wiedział, jakie podejście mają bohaterowie danym momencie w książce, i to według mnie jest super. Kolejnym plusem to słownik zwrotów i postaci, więc lepiej zrozumiesz, kto, kim, czym jest jak np.… Kitsune. Cała ta historia przypomina mi coś ze świata japońskich, koreańskich bajek, czy filmów. Cały ten obraz konkubin, cesarzy, samurajów ślubujących na honor, walki na śmierć i życie etc. Jestem pewna, że oczami wyobraźni zobaczysz ten krajobraz, poczujesz zapach roślinności w ogrodzie, ale też strach przed niebezpieczeństwem, z jakim spotkają się bohaterowie. Takiej ekipy jak ta nasza, w której różnorodność postaci, charakterów, podejść do życia albo chcących poskromić swoich wrogów to chyba idealne określenie zespołu.

Polecam całym sercem i mocno chce przeczytać albo posłuchać drugiego tomu. Dzięki aplikacji Audioteka możecie posłuchać pierwszy tom w wykonaniu fantastycznych lektorów.

Średnia książka. Główna bohaterka nie odznacza się niczym szczególnym, trochę nawet czasem denerwuje.

zdecydowanie nie jest to wybitna literatura, relacje miedzy postaciami i ich reakcje na siebie nawzajem nie przekonuja, ale gdyby ta ksiazka byla komediowym anime-haremowka, to bym z przyjemnoscia obejrzala. przez pryzmat oczu wyobrazni ubierajacych wszystko w mangowa kreske kazda walka i potwor wygladaly epicko xD ksiazka zdecydowanie ma swoj urok i z ciekawosci raczej siegne po kolejny tom, nawet jesli mnie lekko skreci