Fiasko

Seria: Lem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Inne wydania

Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników. Ziemska wyprawa próbuje porozumieć się z cywilizacją odległej planety Kwinty. Wszystkie wysiłki okazują się jednak bezcelowe, gdyż Kwintanie wszelkimi siłami bronią się przed kontaktem. Lem niezwykle...

Ziemska wyprawa próbuje porozumieć się z cywilizacją odległej planety Kwinty. Wszystkie wysiłki okazują się jednak bezcelowe, gdyż Kwintanie wszelkimi siłami bronią się przed kontaktem. Lem niezwykle pomysłowo wyposażył w technikę swych kosmonautów, ale nie pomogło im to w realizacji odwiecznych marzeń ludzkości o wymianie doświadczeń z braćmi w rozumie. Obcość pozostanie więc – jak zawsze u Lema – nieprzenikalna, a ludzie owinięci na wieczność w swoje mitologie.

Fiasko, ostatnia powieść Lema, miejscami gorzka i pesymistyczna, podsumowuje najistotniejsze wątki jego pisarstwa.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4292/F...»

Marcin Knyszyński | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Recenzja pochodzi z

Człowiek jako bariera ostateczna

Stanisław Lem w przedmowie do "Doskonałej próżni" stwierdził, że „pisanie powieści to utrata swobód twórczych”. Było to w okresie, gdy był przede wszystkim eseistą a dopiero potem powieściopisarzem. Ale mimo takiej zmiany kursu, Stanisław Lem wydał w latach osiemdziesiątych XX wieku swoje trzy ostatnie powieści. "Wizja lokalna" i "Pokój na Ziemi" to pożegnanie z Ijonem Tichym w wielkim stylu. A ostatnia rzecz - "Fiasko", czyli ostatnie spotkanie z Pirxem, to arcydzieło. Tak oto Lem, odchodzący od beletrystyki, spuentował ten właśnie obszar swojej twórczości – powieścią genialną.

To, że na Ziemi rozwinęło się rozumne życie jest wygraną na loterii. Skoro jednak graczy (planet) jest niezliczona ilość, to ktoś wygrać musiał i nie ma tutaj mowy o jakimś niebywałym szczęściu, dzięki któremu zaistnieliśmy. Zatem porozumienie z innymi takimi szczęściarzami, którzy trzymają w ręku zwycięski kupon,...

Gapcio | 2013-09-21

Ostatnia powieść Lema. Nie była pisana z myślą o wielbicielach suspensu - tych stara się autor zniechęcić zawartym w tytule rozstrzygnięciem, a gdyby ktoś okazał się na tę wskazówkę oporny, wysiłkom pisarza dzielnie sekunduje wydawca, zdradzając na okładkach jeszcze więcej z zawartej między nimi treści.
Natomiast jeśli ktoś pragnie się dowiedzieć, dlaczego - zdaniem Lema - na Ziemi nie wylądowały jeszcze obce statki kosmiczne, których pasażerowie niezwłocznie przystąpiliby do podboju naszej planety bądź zaprowadzania na niej sprawiedliwości, lekturą "Fiaska" będzie usatysfakcjonowany.
Należy zastrzec, iż sporą część powieści zajmują spekulacje z zakresu fizyki teoretycznej, z konieczności naszpikowane fachową terminologią. Choć wbrew niektórym opiniom, nie tak trudno przez te ustępy przebrnąć, aktowi temu towarzyszy uczucie dyskomfortu, gdyż czytelnik spoza kasty fizyków traci w pewnym momencie zdolność śledzenia wywodu autora, a wraz z nią możliwość weryfikacji tego, co...

| 2013-11-08

Niech będzie tak : mieszkamy sobie spokojnie na kompletnym odludziu. Radzimy sobie z naszymi problemami lub nie. Ale to nasza sprawa,bo tak chcemy zyć i już. Pewnego dnia dostajemy wiadomośc z dalekiego kraju,ze jakieś nasze pociotki planują nas odwiedzić w celach turystyczno- towarzyskich. Ani my ich znamy ani znać nie chcemy. Nie odpowiadamy w nadziei,ze dadzą sobie spokój i odpuszczą. Jednak któregos pieknego dnia jakieś indywidua z walizami dzwonią do naszej furtki. Udajemy,że nas nie ma skrywając się za firankami. Może postoją, podzwonią i odejdą. Ale niestety, nie. Przełażą przez płot,tłuką w drzwi,przystawiają ucholce do ścian i nasłuchują. Na nieszczęście komuś z nas się kichnęło,co wzmogło atak intruzów. Jeden z nich zaczyna pchać się przez komin,drugi puka w okno aż szyba pękła. Nie mamy wyjścia,decydujemy się ich wpuścić,bo inaczej gotowi rozwalić chałupę,byle nas tylko uściskac. Otwieramy drzwi ale szybko chowamy się w szafach,zamieniamy się w krzesło,udajemy...

sensejMichał | 2015-11-08
Przeczytana: listopad 2015

Czy jeśli ktoś nie wiedziałby, że jest to ostatnia powieść Lema, umiałby się tego domyśleć po jej przeczytaniu?
Książka jest w pewien sposób finalizacją rozważań Lema, z którymi walczył przez całą karierę intelektualną. We "Fiasku" nie musimy szukać juz obcej cywilizacji, nie musimy bać się o poprawność myślenia komputera, ponieważ stanowią one pewnik.
Pierwszy problem, na jaki trafiamy w książce, to utracona tożsamość, szukanie jej, próba odzyskania po witryfikacji (ostatecznym ratunku, lodowej hibernacji). Jednak to, jak i czy da się odzyskać pamięć, jest rozważaniem marginalnym, w porównaniu z głównym problemem książki. ..

...którym jest Kontakt. Skoro w powieści możliwe jest świadome otwieranie tuneli czasoprzestrzennych, wywołanych drganiami inicjowanymi pociskiem; wykorzystywanie energii z gwiazd; zaawansowane skanowane planet i przestrzeni wszelakimi spektrometrami; wyłapywanie cywilizacji wchodzących w okno kontaktu, to jaki byłby problem w samym spełnieniu...

vattghern76 | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 marca 2013

Absolutne MISTRZOSTWO w dziedzinie HARD SF. Chwilami VERY HARD.

Ostatnia taka powieść Lema i finalna kwintesencja jego poglądów na temat Kontaktu. Ta książka to prawdziwy ogrom filozoficzno-technologicznych spekulacji w tymże właśnie temacie. Rozważań prowadzonych i wyłożonych w świetnie przemyślanej, atrakcyjnej fabule i klimacie stuprocentowej, "genuine" Science-Fiction.

A doświadczać tego wszystkiego możemy na bardzo wysokich pułapach gatunku. Na wysokościach chwilami aż nadto wręcz górujących nad samą fabułą powieści. Gęsto używane dość ciężkie naukowe i pseudonaukowe słownictwo wymaga chwilami samozaparcia i odporności na takiego rodzaju literackie przygody. Dla miłośników prozy Lema jest to niby zjawisko nierzadkie, a zupełnie powszednie, dla pozostałych jednak może być ciężej strawne i utrudniające radość obcowania z tym dziełem.

We "Fiasku" problematyka główna po raz kolejny i w najbardziej chyba dobitny sposób przekonuje nas o głębokiej niewierze Autora w sukces...

mosadi | 2012-11-01
Przeczytana: 2012 rok

Ten klimat kosmicznej podróży, temat kontaktu z obcym Życiem, niemożności tego Życia pojęcia, filozoficzne ujęcie z perspektywy najbardziej fundamentalnych pytań o ludzi, o samego człowieka, o możliwości kontaktu.. I ten świetny, techniczny i bogaty język Lema, prawdziwa perła a nie książka

Finkla | 2015-09-03
Przeczytana: 02 września 2015

Można podziwiać Mistrza. Wszystko doskonale przemyślał. Tylko końcówka mi nie przypasowała, ale możliwe, że to specjalnie i ona ma swój sens.
Lektura dość ciężka, raczej ambitna.

gregorio_g | 2010-08-08
Przeczytana: 30 lipca 2010

Kapelusze z głów przed "Fiaskiem". Hard science-fiction. Fantastyka tak twarda, że nieprzygotowany czytelnik może się potłuc. Rozmach i wizja totalna. 100% science-fiction w science-fiction. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Każdy powinien "Fiasko" przeczytać, a przynajmniej spróbować przeczytać. I chociaż wiadomo jak skończy się spotkanie ludzi z obcą cywilizacją (tytuł mówi sam za siebie), to pytania jak? dlaczego? po co było to wszystko? mogą sprawić, że spojrzymy na siebie zupełnie inaczej niż do tej pory. Zapamiętany cytat: "- Co fizyka mówi o szczęściu? - To samo co o klaskaniu jedną ręką."

CorvusCorax | 2017-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Lem tym dziełem kończy swoją przygodę z fantastyką naukową oraz sugeruje miedzy wierszami, iż w ogóle ta gałąź literatury nie ma już… przyszłości. Patrząc z dzisiejszej perspektywy trudno znaleźć argumenty przeczące tej wizji. Znakomita większość powstałych od czasów „Fiaska” powieści traktujących o futurologii to w gruncie rzeczy powielanie lub „unowocześnianie” pomysłów klasyków tej stylistyki.
Co to wszystko tak naprawdę oznacza?
Traktując fantastykę naukową jako artystyczne oblicze stanu, formy oraz kondycji ludzkiej nauki i techniki, które są podstawowym narzędziem naszej cywilizacji służącym do odczytania natury wszechświata, otrzymujemy refleksję, iż budowana na tej podstawie filozofia sukcesywnie prowadzi nas w poznawczą ślepą uliczkę.
Jaka jest recepta na tę dolegliwość?
Tutaj Lem milczy, co daje szerokie możliwości do wykazania się dla jego następców, z których jedynie nieliczni potrafili wnieść odświeżające idee oraz wartości w ten zakres ludzkich myśli.

Nitager | 2016-06-28

Powieść składa się z dwu, nakładających się na siebie wątków. Pierwszy mówi o pewnym pilocie, który podjął się niebezpiecznej misji ratunkowej. Chodziło tu w końcu o jego wzór, który całe życie próbował naśladować - słynnego pilota Pirxa.
Drugi to wyprawa kosmiczna, mająca na celu nawiązanie kontaktu z obcą cywilizacją. I w niej również bierze udział nasz bohater, aczkolwiek na skutek pewnych okoliczności nie do końca jest pewne, czy to on...
Przyznam się, że czytając zakończenie, odniosłem bardzo dziwne wrażenie. Otóż, zakończenie mnie rozczarowało, ale nie mogę pozbyć się myśli, iż był to zabieg celowy. Czytelnik MIAŁ się rozczarować! Aby poczuł się podobnie jak bohater powieści! Może to nadinterpretacja, ale jestem tego niemal pewien.

Znalezione w Ninatece: „Solaris” Stanisława Lema

Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz... W dzisiejszym odcinku audiocyklu zachęcamy do wysłuchania najbardziej znanej powieści Lema, zaliczanej do klasyki literatury science fiction. Jej obszerne fragmenty czyta Piotr Fronczewski.