Pokój na Ziemi

Seria: Lem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
9788308061916
lem, fantastyka

Ostatnia wielka przygoda Ijona Tichego Pokój na Ziemi toczy się w nieodległej przyszłości, kiedy ziemskie mocarstwa postanowiły wyekspediować swe arsenały i fabryki nowej broni na Księżyc, aby tam ewoluowały samopas, pozostawiając Ziemię w stanie pokoju i dobrobytu. Lęk przed tym, co się na Księżycu z tych arsenałów urodziło, popycha jednak organizacje międzynarodowe do wysłania na Księżyc...

Ostatnia wielka przygoda Ijona Tichego

Pokój na Ziemi toczy się w nieodległej przyszłości, kiedy ziemskie mocarstwa postanowiły wyekspediować swe arsenały i fabryki nowej broni na Księżyc, aby tam ewoluowały samopas, pozostawiając Ziemię w stanie pokoju i dobrobytu. Lęk przed tym, co się na Księżycu z tych arsenałów urodziło, popycha jednak organizacje międzynarodowe do wysłania na Księżyc Ijona Tichego w supertajnej misji, aby dowiedział się, co zaszło na bezludnym globie.

Bohaterowi zdarza się tam jednak osobliwy przypadek: rozcięcie wielkiego spoidła łączącego półkule mózgowe, co sprawia, że staje się psychicznie rozdwojony. Tichy nie wie, że nosi w sobie tajemnicę, na którą czyhają wszystkie ziemskie wywiady.

Pokój na Ziemi to ostatnia z obszernych książek Lema, których bohaterem jest gwiezdny podróżnik Ijon Tichy, znany z takich arcydzieł jak Dzienniki gwiazdowe i Kongres futurologiczny.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3985/P...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3985/P...»

TomekK | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Powieść z przeplecionym wątkiem filozoficznym, krytyką ludzkiej agresji oraz z nietuzinkowo wykreowanym konceptem samodoskonalenia się broni upside-down, przypominającym ewolucję żywych organizmów, ale w odwrotnej kolejności. Całość jest osadzona w otoczce thrilleru szpiegowskiego, co nadaje powieści pełnię struktury. Jak to u Lema bywa, niekiedy wymaga Pokój na Ziemi dodatkowych refleksji, by dotrzeć do sedna powieści, jednak jest to według mnie "odcisk lini papilarnych" Lema. Pozycję polecam osobom zaznajomionym choć trochę z twórczością Lema, gdyż przeczytanie jej w kontekście powieści np. Niezwyciężonego bądź felietonów pozwoli na dostrzeżenie obaw Lema wraz z jego prognozami futurologicznymi. Po ukończeniu powieści stwierdzam, że chętnie powrócę do niej w przyszłości, by skonfrontować odbiór dzisiejszy z odbiorem dojrzalszego mnie - obym uniknął do tego czasu kalozotmi ;)

dervorin | 2019-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2019

Z książkami Lema jest tak jak z bierzmowaniem. Pojawiają się w życiu człowieka zdecydowanie zbyt wcześnie, by mógł je w pełni zrozumieć. Ta powieść polskiego pisarza jest ostatnią wielką przygodą Iljona Tichy'ego - postaci, która wprowadza do twórczości Lema ogromną dawkę humoru, który w znacznej mierze decydował o tym jak dobre były "Dzienniki gwiazdowe". Tu również mamy do czynienia z absurdem i tajemnicą, którą nasz Iljon musi rozwikłać dla dobra ludzkości i całego kosmosu. Zdecydowanie warto dowiedzieć się jak po raz kolejny udało mu się to zrobić.

Rollnik | 2019-07-16
Przeczytana: 1986 rok

Klasyczny Lem w warstwie filozoficznej i podejściu do logiki. Natomiast dodatkowo mamy świetne tempo, dzięki czemu książkę pochłaniamy z zapartym tchem!

Kuba | 2019-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Tak jak myślałem - do Lema trzeba dorosnąć.
Wróciłem do twórczości Lema po latach, już jako dorosły. "Pokój na Ziemi" czytało się wspaniale, książka jest napisana tak, że nawet nie zwracałem uwagi na tempo przewracania stron.
Ani przez sekundę nie czułem, że została napisana 35 lat temu. Jest niesamowita, po prostu wow.
Teraz na sto procent będę nadal zagłębiać się w twórczość Lema
Polecam!

Konrad | 2019-02-02

Interesująco podana wizja utraty kontroli nad softwarem.

Krystian Ozon | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Warstwa fabularna książki jest zdominowana przez filozoficzne dygresje autora i … bardzo dobrze. Lem odkrywa kolejne karty swojego ulubionego traktatu filozoficznego o relacji człowieka i technologii. Autor był świetnym obserwatorem rzeczywistości i w tej książce można znaleźć opisy całkiem współczesnych zjawisk społecznych, również o zasięgu globalnym.

Cyprian-Kazimierz | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Książkę czytało mi się dosyć ciężko. Mimo to, jestem oszołomiony umysłem Lema, jego pomysłami i, w szczególności, bogatą wyobraźnią i zdolnościami analitycznymi.

Zapadły mi w pamięć dwie dygresje Tichego, o feministkach i o horoskopach. Genialne w swojej prostocie.

Lektura, mimo wspomnianego trudu, daje niesamowitą satysfakcje z odnajdywania się w zawiłej sytuacji bohatera.

Zoltar | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Wprawdzie oceniłem tą powieść na czwórkę, ale jest to jak najbardziej czwórka "lemowska" - "Pokój na Ziemi" to nadal bardzo dobra pozycja SF.

Uwagę przykuwa sposób, w jaki Lem podchodzi do tematu zbrojeń. Autor konsekwentnie rozwija przed nami panoramę niepowstrzymanego wyścigu technologicznego, który z biegiem czasu uniezależnia się całkowicie od swego twórcy. Lem rozumiał jak mało kto, jak blisko przed powstaniem prawdziwej sztucznej inteligencji obecnie stoimy. A nie dalej jak wczoraj przeczytałem wypowiedź Billa Gatesa: "Tworzy się coś fascynującego. To święty graal, to największe marzenie ludzi powiązanych z naukami ścisłymi."

U Lema tworzył się ów Graal już przed dziesięcioleciami - jak na genialnego futurologa przystało. Przy tym tworzył się on w stosunkowo trudny sposób: Autor pozyskiwał czytelników za pomocą satyry i groteski, tworząc świetną postać Ijona Tichego. "Pokój na Ziemi" to niestety ostatnia gawęda tego gwiazdokrążcy.

Nie wszystko w tej powieści jest na medal....

Michał Głowacz | 2017-09-16

Humorystyczna powieść z Ijonem Tichym w roli głównej. Nie tak dobra, jak "Dzienniki Gwiazdowe", ale nadal godna polecenia.

greg | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Bardzo dobra powieść z Ijonem Tichym jako głównym bohaterem. Zarazem też jest to jego ostatnia przygoda. Chyba najmniej satyryczna z całej serii. Nie oznacza to, że nudna. Dla mnie była naprawdę wciągająca. To jest jakby pomost pomiędzy stylistyką Dzienników Gwiazdowych a Solarisem. To jest dość przewrotne porównanie, ale właśnie tak odbieram tę książkę.

Opowieści księżycowe – czego szukamy w kosmosie?

Choć wyobraźnia nie zna granic, to naprawdę trudno jest pojąć naturę wszechświata – nieskończenie wielkiego uniwersum, w którym pół wieku temu pierwsi ludzie pojawili się na Księżycu, właściwie jedynym naturalnym satelicie planety Ziemia. Wydarzenie wyjątkowe, skłaniające do refleksji. Jak bardzo zmienił się nasz sposób myślenia o kosmosie? Czego dowiadujemy się o nim z kart literatury?

Dziś rocznica śmierci Stanisława Lema. Przypomnij sobie najlepsze cytaty z jego książek

Stanisława Lema nie trzeba nikomu przedstawiać – to jeden z najbardziej przenikliwych i błyskotliwych polskich pisarzy, który w swojej twórczości łączył science fiction z refleksją filozoficzną i krytyką współczesności. Był mistrzem pióra i w kilku słowach potrafił zawrzeć wiele treści. Przypomnij sobie najtrafniejsze cytaty z jego dzieł.