Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Fiasko

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
klasyka fantastyki, Lem, obcy
geokuba

Ziemska wyprawa próbuje porozumieć się z cywilizacją odległej planety Kwinty, ale plany te palą na panewce, gdyż Kwintanie bronią się przed kontaktem wszelkimi siłami. Lem niezwykle pomysłowo wyposażył w technikę swych kosmonautów, ale nie pomogło im to w realizacji odwiecznych marzeń ludzkości o wymianie doświadczeń z braćmi w rozumie. Obcość pozostanie więc - jak zawsze u Lema - nieprzenikalna, a ludzie owinięci na wieczność w swoje mitologie. "Fiasko", ostatnia jak dotąd powieść Lema, gorzka miejscami i pesymistyczna, podsumowuje najistotniejsze wątki jego pisarstwa.

Niniejszą edycję oparto na wydaniu z roku 1987.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opinie czytelników (1911)
Marcin Knyszyński | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Recenzja pochodzi z

Człowiek jako bariera ostateczna

Stanisław Lem w przedmowie do "Doskonałej próżni" stwierdził, że „pisanie powieści to utrata swobód twórczych”. Było to w okresie, gdy był przede wszystkim eseistą a dopiero potem powieściopisarzem. Ale mimo takiej zmiany kursu, Stanisław Lem wydał w latach osiemdziesiątych XX wieku swoje trzy ostatnie powieści. "Wizja lokalna" i "Pokój na Ziemi" to pożegnanie z Ijonem Tichym w wielkim stylu. A ostatnia rzecz - "Fiasko", czyli ostatnie spotkanie z Pirxem, to arcydzieło. Tak oto Lem, odchodzący od beletrystyki, spuentował ten właśnie obszar swojej twórczości – powieścią genialną.

To, że na Ziemi rozwinęło się rozumne życie jest wygraną na loterii. Skoro jednak graczy (planet) jest niezliczona ilość, to ktoś wygrać musiał i nie ma tutaj mowy o jakimś niebywałym szczęściu, dzięki któremu zaistnieliśmy. Zatem porozumienie z innymi takimi szczęściarzami, którzy trzymają w ręku zwycięski kupon,...

Gapcio | 2013-09-21

Ostatnia powieść Lema. Nie była pisana z myślą o wielbicielach suspensu - tych stara się autor zniechęcić zawartym w tytule rozstrzygnięciem, a gdyby ktoś okazał się na tę wskazówkę oporny, wysiłkom pisarza dzielnie sekunduje wydawca, zdradzając na okładkach jeszcze więcej z zawartej między nimi treści.
Natomiast jeśli ktoś pragnie się dowiedzieć, dlaczego - zdaniem Lema - na Ziemi nie wylądowały jeszcze obce statki kosmiczne, których pasażerowie niezwłocznie przystąpiliby do podboju naszej planety bądź zaprowadzania na niej sprawiedliwości, lekturą "Fiaska" będzie usatysfakcjonowany.
Należy zastrzec, iż sporą część powieści zajmują spekulacje z zakresu fizyki teoretycznej, z konieczności naszpikowane fachową terminologią. Choć wbrew niektórym opiniom, nie tak trudno przez te ustępy przebrnąć, aktowi temu towarzyszy uczucie dyskomfortu, gdyż czytelnik spoza kasty fizyków traci w pewnym momencie zdolność śledzenia wywodu autora, a wraz z nią możliwość weryfikacji tego, co...

| 2013-11-08

Niech będzie tak : mieszkamy sobie spokojnie na kompletnym odludziu. Radzimy sobie z naszymi problemami lub nie. Ale to nasza sprawa,bo tak chcemy zyć i już. Pewnego dnia dostajemy wiadomośc z dalekiego kraju,ze jakieś nasze pociotki planują nas odwiedzić w celach turystyczno- towarzyskich. Ani my ich znamy ani znać nie chcemy. Nie odpowiadamy w nadziei,ze dadzą sobie spokój i odpuszczą. Jednak któregos pieknego dnia jakieś indywidua z walizami dzwonią do naszej furtki. Udajemy,że nas nie ma skrywając się za firankami. Może postoją, podzwonią i odejdą. Ale niestety, nie. Przełażą przez płot,tłuką w drzwi,przystawiają ucholce do ścian i nasłuchują. Na nieszczęście komuś z nas się kichnęło,co wzmogło atak intruzów. Jeden z nich zaczyna pchać się przez komin,drugi puka w okno aż szyba pękła. Nie mamy wyjścia,decydujemy się ich wpuścić,bo inaczej gotowi rozwalić chałupę,byle nas tylko uściskac. Otwieramy drzwi ale szybko chowamy się w szafach,zamieniamy się w krzesło,udajemy...

sensejMichał | 2015-11-08
Przeczytana: listopad 2015

Czy jeśli ktoś nie wiedziałby, że jest to ostatnia powieść Lema, umiałby się tego domyśleć po jej przeczytaniu?
Książka jest w pewien sposób finalizacją rozważań Lema, z którymi walczył przez całą karierę intelektualną. We "Fiasku" nie musimy szukać juz obcej cywilizacji, nie musimy bać się o poprawność myślenia komputera, ponieważ stanowią one pewnik.
Pierwszy problem, na jaki trafiamy w książce, to utracona tożsamość, szukanie jej, próba odzyskania po witryfikacji (ostatecznym ratunku, lodowej hibernacji). Jednak to, jak i czy da się odzyskać pamięć, jest rozważaniem marginalnym, w porównaniu z głównym problemem książki. ..

...którym jest Kontakt. Skoro w powieści możliwe jest świadome otwieranie tuneli czasoprzestrzennych, wywołanych drganiami inicjowanymi pociskiem; wykorzystywanie energii z gwiazd; zaawansowane skanowane planet i przestrzeni wszelakimi spektrometrami; wyłapywanie cywilizacji wchodzących w okno kontaktu, to jaki byłby problem w samym spełnieniu...

Finkla | 2015-09-03
Przeczytana: 02 września 2015

Można podziwiać Mistrza. Wszystko doskonale przemyślał. Tylko końcówka mi nie przypasowała, ale możliwe, że to specjalnie i ona ma swój sens.
Lektura dość ciężka, raczej ambitna.

vattghern76 | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 marca 2013

Absolutne MISTRZOSTWO w dziedzinie HARD SF. Chwilami VERY HARD.

Ostatnia taka powieść Lema i finalna kwintesencja jego poglądów na temat Kontaktu. Ta książka to prawdziwy ogrom filozoficzno-technologicznych spekulacji w tymże właśnie temacie. Rozważań prowadzonych i wyłożonych w świetnie przemyślanej, atrakcyjnej fabule i klimacie stuprocentowej, "genuine" Science-Fiction.

A doświadczać tego wszystkiego możemy na bardzo wysokich pułapach gatunku. Na wysokościach chwilami aż nadto wręcz górujących nad samą fabułą powieści. Gęsto używane dość ciężkie naukowe i pseudonaukowe słownictwo wymaga chwilami samozaparcia i odporności na takiego rodzaju literackie przygody. Dla miłośników prozy Lema jest to niby zjawisko nierzadkie, a zupełnie powszednie, dla pozostałych jednak może być ciężej strawne i utrudniające radość obcowania z tym dziełem.

We "Fiasku" problematyka główna po raz kolejny i w najbardziej chyba dobitny sposób przekonuje nas o głębokiej niewierze Autora w sukces...

CorvusCorax | 2017-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Lem tym dziełem kończy swoją przygodę z fantastyką naukową oraz sugeruje miedzy wierszami, iż w ogóle ta gałąź literatury nie ma już… przyszłości. Patrząc z dzisiejszej perspektywy trudno znaleźć argumenty przeczące tej wizji. Znakomita większość powstałych od czasów „Fiaska” powieści traktujących o futurologii to w gruncie rzeczy powielanie lub „unowocześnianie” pomysłów klasyków tej stylistyki.
Co to wszystko tak naprawdę oznacza?
Traktując fantastykę naukową jako artystyczne oblicze stanu, formy oraz kondycji ludzkiej nauki i techniki, które są podstawowym narzędziem naszej cywilizacji służącym do odczytania natury wszechświata, otrzymujemy refleksję, iż budowana na tej podstawie filozofia sukcesywnie prowadzi nas w poznawczą ślepą uliczkę.
Jaka jest recepta na tę dolegliwość?
Tutaj Lem milczy, co daje szerokie możliwości do wykazania się dla jego następców, z których jedynie nieliczni potrafili wnieść odświeżające idee oraz wartości w ten zakres ludzkich myśli.

mosadi | 2012-11-01
Przeczytana: 2012 rok

Ten klimat kosmicznej podróży, temat kontaktu z obcym Życiem, niemożności tego Życia pojęcia, filozoficzne ujęcie z perspektywy najbardziej fundamentalnych pytań o ludzi, o samego człowieka, o możliwości kontaktu.. I ten świetny, techniczny i bogaty język Lema, prawdziwa perła a nie książka

Zoltar | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Jestem czytelnikiem, którego Lem uraczył takimi rarytasami jak "Solaris", jak "Niezwyciężony", jak "Eden" oraz, przede wszystkim, "Głos Pana". Mając równocześnie słabość do postaci pilota Pirxa, nie mogłem nie przeczytać i "Fiaska".

Pierwszy rozdział, "Las Birnam", to w sumie niezwykle godne pożegnanie z jedną z najważniejszych postaci, jakie Lem wykreował. Wprawdzie jakoś pokrętnie Pirx powraca do fabuły "Fiaska", ale pewności nie ma, czy to aby naprawdę on. Lem rozegrał to świetnie.

Tym niemniej, autor nie przekonał mnie do swojego pesymizmu. Jego tezy o niemożności kontaktu sprawiają z dzisiejszej perspektywy wrażenie nieco zbyt kurczowo podtrzymywanych. Tak jakby Lemowi w późnym okresie jego twórczości zabrakło fantazji. Brzmi obrazoburczo? Lem-fantasta i brak takowej? Być może, ale takie właśnie wrażenie mi się narzuciło. Najnowsze odkrycia astronomiczne z naszego małego, peryferalnego Układu Słonecznego (np. misja Cassini) dają tak szerokie pole do spekulacji na temat życia...

gregorio_g | 2010-08-08
Przeczytana: 30 lipca 2010

Kapelusze z głów przed "Fiaskiem". Hard science-fiction. Fantastyka tak twarda, że nieprzygotowany czytelnik może się potłuc. Rozmach i wizja totalna. 100% science-fiction w science-fiction. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Każdy powinien "Fiasko" przeczytać, a przynajmniej spróbować przeczytać. I chociaż wiadomo jak skończy się spotkanie ludzi z obcą cywilizacją (tytuł mówi sam za siebie), to pytania jak? dlaczego? po co było to wszystko? mogą sprawić, że spojrzymy na siebie zupełnie inaczej niż do tej pory. Zapamiętany cytat: "- Co fizyka mówi o szczęściu? - To samo co o klaskaniu jedną ręką."

zobacz kolejne z 1901