Fiasko

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA
Arek

Inne wydania

Historia powstania tej książki była niecodzienna, autor bowiem napisał zrazu pierwszy rozdział, Las Birnam, by zarzucić rozpoczęte dzieło i dokończyć je dopiero w wiele lat później, kiedy przyszedł mu pomysł na domknięcie fabuły. "Fiasko" ukazało się drukiem w 1987 roku, jako ostatnia spośród powieści Lema. Potem publikował już tylko nieliczne krótkie opowiadania i kilka tomów esejów; do większych form prozatorskich nie powrócił już nigdy.

Jerzy Jarzębski

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

PMat | 2013-06-06
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2011
Gapcio | 2013-09-21

Ostatnia powieść Lema. Nie była pisana z myślą o wielbicielach suspensu - tych stara się autor zniechęcić zawartym w tytule rozstrzygnięciem, a gdyby ktoś okazał się na tę wskazówkę oporny, wysiłkom pisarza dzielnie sekunduje wydawca, zdradzając na okładkach jeszcze więcej z zawartej między nimi treści.
Natomiast jeśli ktoś pragnie się dowiedzieć, dlaczego - zdaniem Lema - na Ziemi nie wylądowały jeszcze obce statki kosmiczne, których pasażerowie niezwłocznie przystąpiliby do podboju naszej planety bądź zaprowadzania na niej sprawiedliwości, lekturą "Fiaska" będzie usatysfakcjonowany.
Należy zastrzec, iż sporą część powieści zajmują spekulacje z zakresu fizyki teoretycznej, z konieczności naszpikowane fachową terminologią. Choć wbrew niektórym opiniom, nie tak trudno przez te ustępy przebrnąć, aktowi temu towarzyszy uczucie dyskomfortu, gdyż czytelnik spoza kasty fizyków traci w pewnym momencie zdolność śledzenia wywodu autora, a wraz z nią możliwość weryfikacji tego, co...

| 2013-11-08

Niech będzie tak : mieszkamy sobie spokojnie na kompletnym odludziu. Radzimy sobie z naszymi problemami lub nie. Ale to nasza sprawa,bo tak chcemy zyć i już. Pewnego dnia dostajemy wiadomośc z dalekiego kraju,ze jakieś nasze pociotki planują nas odwiedzić w celach turystyczno- towarzyskich. Ani my ich znamy ani znać nie chcemy. Nie odpowiadamy w nadziei,ze dadzą sobie spokój i odpuszczą. Jednak któregos pieknego dnia jakieś indywidua z walizami dzwonią do naszej furtki. Udajemy,że nas nie ma skrywając się za firankami. Może postoją, podzwonią i odejdą. Ale niestety, nie. Przełażą przez płot,tłuką w drzwi,przystawiają ucholce do ścian i nasłuchują. Na nieszczęście komuś z nas się kichnęło,co wzmogło atak intruzów. Jeden z nich zaczyna pchać się przez komin,drugi puka w okno aż szyba pękła. Nie mamy wyjścia,decydujemy się ich wpuścić,bo inaczej gotowi rozwalić chałupę,byle nas tylko uściskac. Otwieramy drzwi ale szybko chowamy się w szafach,zamieniamy się w krzesło,udajemy...

sensejMichał | 2015-11-08
Przeczytana: listopad 2015

Czy jeśli ktoś nie wiedziałby, że jest to ostatnia powieść Lema, umiałby się tego domyśleć po jej przeczytaniu?
Książka jest w pewien sposób finalizacją rozważań Lema, z którymi walczył przez całą karierę intelektualną. We "Fiasku" nie musimy szukać juz obcej cywilizacji, nie musimy bać się o poprawność myślenia komputera, ponieważ stanowią one pewnik.
Pierwszy problem, na jaki trafiamy w książce, to utracona tożsamość, szukanie jej, próba odzyskania po witryfikacji (ostatecznym ratunku, lodowej hibernacji). Jednak to, jak i czy da się odzyskać pamięć, jest rozważaniem marginalnym, w porównaniu z głównym problemem książki. ..

...którym jest Kontakt. Skoro w powieści możliwe jest świadome otwieranie tuneli czasoprzestrzennych, wywołanych drganiami inicjowanymi pociskiem; wykorzystywanie energii z gwiazd; zaawansowane skanowane planet i przestrzeni wszelakimi spektrometrami; wyłapywanie cywilizacji wchodzących w okno kontaktu, to jaki byłby problem w samym spełnieniu...

mosadi | 2012-11-01
Przeczytana: 2012 rok

Ten klimat kosmicznej podróży, temat kontaktu z obcym Życiem, niemożności tego Życia pojęcia, filozoficzne ujęcie z perspektywy najbardziej fundamentalnych pytań o ludzi, o samego człowieka, o możliwości kontaktu.. I ten świetny, techniczny i bogaty język Lema, prawdziwa perła a nie książka

vattghern76 | 2013-03-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 15 marca 2013

Absolutne MISTRZOSTWO w dziedzinie HARD SF. Chwilami VERY HARD.

Ostatnia taka powieść Lema i finalna kwintesencja jego poglądów na temat Kontaktu. Ta książka to prawdziwy ogrom filozoficzno-technologicznych spekulacji w tymże właśnie temacie. Rozważań prowadzonych i wyłożonych w świetnie przemyślanej, atrakcyjnej fabule i klimacie stuprocentowej, "genuine" Science-Fiction.

A doświadczać tego wszystkiego możemy na bardzo wysokich pułapach gatunku. Na wysokościach chwilami aż nadto wręcz górujących nad samą fabułą powieści. Gęsto używane dość ciężkie naukowe i pseudonaukowe słownictwo wymaga chwilami samozaparcia i odporności na takiego rodzaju literackie przygody. Dla miłośników prozy Lema jest to niby zjawisko nierzadkie, a zupełnie powszednie, dla pozostałych jednak może być ciężej strawne i utrudniające radość obcowania z tym dziełem.

We "Fiasku" problematyka główna po raz kolejny i w najbardziej chyba dobitny sposób przekonuje nas o głębokiej niewierze Autora w sukces...

gregorio_g | 2010-08-08
Przeczytana: 30 lipca 2010

Kapelusze z głów przed "Fiaskiem". Hard science-fiction. Fantastyka tak twarda, że nieprzygotowany czytelnik może się potłuc. Rozmach i wizja totalna. 100% science-fiction w science-fiction. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Każdy powinien "Fiasko" przeczytać, a przynajmniej spróbować przeczytać. I chociaż wiadomo jak skończy się spotkanie ludzi z obcą cywilizacją (tytuł mówi sam za siebie), to pytania jak? dlaczego? po co było to wszystko? mogą sprawić, że spojrzymy na siebie zupełnie inaczej niż do tej pory. Zapamiętany cytat: "- Co fizyka mówi o szczęściu? - To samo co o klaskaniu jedną ręką."

grzecho | 2014-06-20

Gratka dla fanów literatury związanej z podróżami kosmicznymi, kontaktu z obcą cywilizacją i ogólnie s-f. Bardzo bogata od strony technicznej, z czego Lem jest znany, ale ja właśnie za to uwielbiam jego książki. Są opinie że jest trudna, jednak myślę że nie aż tak, by ktoś miał większe problemy ze zrozumieniem jej treści. Była to moja druga książka Lema, jak dla mnie równie dobra co "Solaris". Planuję sięgać częściej po książki autora.

Finkla | 2015-09-03
Przeczytana: 02 września 2015

Można podziwiać Mistrza. Wszystko doskonale przemyślał. Tylko końcówka mi nie przypasowała, ale możliwe, że to specjalnie i ona ma swój sens.
Lektura dość ciężka, raczej ambitna.

Sławomir | 2013-10-19

Nie ma wielkiego sensu pisać o walorach, kunszcie, itp. To gwarantuje już samo nazwisko autora. Jedno jednak należy wspomnieć - niesamowity klimat. To mnie w tej książce urzekło i wrażenie to pozostało wiele lat po lekturze.

Znalezione w Ninatece: „Solaris” Stanisława Lema

Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz... W dzisiejszym odcinku audiocyklu zachęcamy do wysłuchania najbardziej znanej powieści Lema, zaliczanej do klasyki literatury science fiction. Jej obszerne fragmenty czyta Piotr Fronczewski.