Złotowidząca. Ucieczka

Okładka książki Złotowidząca. Ucieczka Rae Carson Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Złotowidząca. Ucieczka
Rae Carson Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Złotowidząca (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Złotowidząca (tom 1)
Walk on Earth a Stranger
Jaguar
2017-05-24
2017-05-24
2015-09-22
Ewa Spirydowicz
dla nastolatek fantasy dla młodzieży literatura amerykańska miłość młodzież nadprzyrodzona moc nastolatka przygoda zagrożenie

Każde złoto, co się świeci

1996

Bardzo się rozczarowałam po seri która czytałam tej autorki Dziewczyna ognia i cierni.

Bardzo dobra i ciekawa ale taka dla spokojnych.....trochę nie mogłam się odnaleźć i przeskoczyć z 21 wieku do 19.

Oczekiwałam od tej książki dawki mocnego fantasy osadzonego w innym czasie historycznym, innym miejscu, świecie. Tymczasem otrzymałam ucieczkę do Kalifornii po złoto z nierozwiniętym wątkiem magii. Dość nużąca książka nie w moich klimatach. Przyjemnie czytało się o zmaganiach bohaterki z ukrywaniem swojej płci. Podróż i opisy miejsc mnie nie „pociągały". Jeśli oczekujecie historii o czasach wędrówek do Kalifornii po złoto to się nie zawiedziecie. Pod tym względem książka jest naprawdę dobrze rozwinięta. Fantasy w pierwszej części zbyt wiele jednak nie znajdziecie.

Tematyka książki jest całkiem fajna, jednak realizacja to nie mój klimat

Tematyka książki jest całkiem fajna, jednak realizacja to nie mój klimat

2064

Po tytule - spodziewałam się fantasy.
W treści fantasy jest mało i praktycznie (w tym tomie) jest zbędna.
Jest to dobra powieść historyczna o kalifornijskiej gorączce złota w 1849 roku. Opowieść drogi i stosunku Amerykanów do "słabej" mniejszości ich społeczeństwa.

Po tytule - spodziewałam się fantasy.
W treści fantasy jest mało i praktycznie (w tym tomie) jest zbędna.

Do tej książki byłam nastawiona sceptycznie, ale sama nie wiem do końca czym było to spowodowane. W końcu jednak się zawzięłam i postanowiłam ją przeczytać, bo przecież na półce czeka już drugi tom!
Zaczęłam czytać i... przepadłam.

Już na początku poznajemy naszą główną bohaterkę, Lee. Jest to dziewczyna zaradna, silna, mądra, a także dobrze wychowana. Mimo tego, że jest młodą kobietą, śmiało wybiera się na polowania, a także potrafi wybrać z upolowanego zwierzęcia najlepsze kąski. Jednak to nie wszystkie umiejętności, jakie posiada. Dziewczyna potrafi wyczuć złoto, nawet to najgłębiej położone. Dar czy przekleństwo? Na samym początku, powiedziałam, że jest to zdecydowanie dar. Znajdować złoto, za bardzo się przy tym nie męcząc? No bomba! A jednak, tak nie do końca.

Lee wzbudziła moją sympatię, głównie dzięki swojej zaradności. Nie jest typ bohaterki, który użala się nad sobą, zamiast działać. Ona zamiast gadania, woli robić coś w jakiejś sprawie. I tu należą się jej gromkie brawa.

Spodobał mi się zarówno styl autorki, jak i sam pomysł na tę historię. Nie dość, że akcja rozgrywa się w roku 1849, to jeszcze cały ten świat został wykreowany GENIALNIE. Uważam, że jest to powieść oryginalna i bardzo, bardzo dobra. Zdecydowana większość powieści fantasy opowiada o czasach współczesnych, ale ileż można czytać to samo? Tutaj mamy powiew świeżości, bo autorka cofnęła się z nami kawał czasu wstecz.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego nie wspomniałam o pozostałych bohaterach. Po pierwsze: było ich dość sporo, więc wymienienie ich zajęłoby mi co najmniej godzinę, a po drugie: mogłabym przez przypadek coś zaspoilerować. O tym, jakich ludzi spotyka na swojej drodze Lee musicie przeczytać już sami. Każdy z nich ma jakiś wpływ na światopogląd tej bohaterki, a trzeba się o tym przekonać samodzielnie.

Jest to naprawdę dobra powieść, która pochłonie Was na długie, długie godziny.

Zaczęłam czytać i... przepadłam.

Kiedy absurdalność i wyobraźnia wkraczają w zgranym duecie do akcji, wiemy, ze będzie z tego niezła fantastyka. W końcu to jeden z najszerszych gatunków literackich, który zawdzięcza swoje istnienie nieograniczonej kreatywności autorów. Czy Złotowidząca wyczerpuje tematykę fantastyczną? A może powiela schematy, które mimo swobody umysłów są w tym gatunku częste? Nie będę was dłużej trzymać w niepewności, po pierwsze Złotowidząca nie jest stricte fantastyką, tylko literaturą młodzieżową mającą w sobie niewielki element fantastyki, po drugie: nawet jeśli, to ten element nas zadowala, bo jest czymś zupełnie nowym w tym magicznym, literackim świecie.
Leah Westfall to nastolatka o złotych oczach i… złotej mocy. Ma kochającą rodzinę, dla której jest w stanie zrobić dosłownie wszystko, a także przyjaciela. Nasza bohaterka od małego nie imała się męskich obowiązków, jakimi były polowanie czy praca w polu. Nie żyła w dostatku, choć miała świadomość tego, że gdyby chciała, mogłaby się odpowiednio wzbogacić, a to wszystko dlatego, że potrafiła wykryć złoto – nieważne czy znajdowało się ono głęboko w ziemi, czy w medalionie nieznajomej damy z wyższych sfer. Wyczuwała każdy najmniejszy jego pyłek. W obawie przed tym, że jej moc mogłaby zostać wykorzystana przez chytrych ludzi, ukrywała ten sekret wraz z rodzicami. Ale niestety dowiedziała się o tym niepowołana osoba, która przewróciła jej spokojne życie do góry nogami i zmusiła do… ucieczki. Odtąd Lee podróżuje do Kalifornii, która jak głoszą plotki: jest przepełniona złotem.
Przyznaję, przy pierwszym zetknięciu z powieścią byłam pewna, że to książka mocno średnia. Początek niby mnie zainteresował, a przez opisy płynęło się miło, szybko i swobodnie, a jednak przez długi, długi czas nie działo tyle, ile bym sobie w takiej książce życzyła. Jeżeli chodzi o dialogi znajduje się tu ich znikoma ilość, raczej jesteśmy zasypywani z góry do dołu opisami, a co mnie najbardziej boli – często opisami, które spokojnie możemy omijać wzrokiem, ponieważ nie wnoszą niczego nowego do fabuły.
Książka miała być przygodowa, miała trzymać w napięciu, i rzeczywiście – była taka, ale dopiero po 75% przekartkowanych stron. Czegoś mi w niej brakowało, czegoś… ożywczego. Gdyby uciąć trochę opisów, można by tu jeszcze wcisnąć wiele ciekawych wątków. Na szczęście nie było tak źle. Muszę przyznać, że ostatecznie wciągnęłam się na tyle, że przez pół dnia zastanawiałam się, gdzie mogę wypożyczyć kolejną wydaną przez wydawnictwo Jaguar część. Najzabawniejsze jest to, że nie potrafię napisać, dlaczego pod sam koniec poczułam, że ta powieść jest świetna. Może dlatego, że było tam tak dużo ciekawych postaci? Może dlatego, że byliśmy nieraz świadkami pędzącej akcji, która trzymała nas w napięciu? A może chodziło o samo przedstawienie motywu chciwości i pogoni za złotem? Nie mam pojęcia, dla mnie to czysta magia. I książka wcale nie musiała być taka znowu fantastyczna, żeby mnie zachwycić!
Leah to bohaterka, której nie da się nie lubić. Nie narzeka na swój los, bierze sprawy w swoje ręce i jeszcze nie obchodzi jej to, co się z nią stanie, kiedy może pomóc komuś innemu. To dziewczyna zaradna, o wielkim sercu, choć chwilami miewałam wrażenie, że nieco chłodna. Podczas pędzącej tętentem kopyt fabuły, mamy okazję dostrzec, jak na naszych oczach dorasta, zmienia się w kobietę, i jak trudne staje się dla niej wówczas oszukiwanie towarzyszy jej podróży.
Każda postać miała tutaj swój większy lub mniejszy udział i każda wydawała się być odpowiednio wykreowana. Szczególnie polubiłam przyjaciela Lee, który był w niej zakochany – czego ona oczywiście nie widziała, podobnie jak tego, że sama się w nim podkochuje. Kibicowałam im przez całą książkę, bo stanowili naprawdę zgrany duet, dlatego mam nadzieję, że gdy już dobiorę się do kolejnej części, dostanę odpowiednią dawkę romansowania tych dwoje! Nie widzę innej opcji – muszą ze sobą być.
W Złotowidzącej fajne jest to, że z początku obcy sobie ludzie, nagle zastępują głównej bohaterce rodzinę i stają się dla niej kimś cennym. Co prawda w książce nie zabraknie trupów, co mnie odrobinę przeraża, ponieważ wychodzi na to, że autorka nie ma skrupułów, gdy kogoś zabija, ale na szczęście oszczędza tych bohaterów, którzy są nam najbliżsi.
Pod sam koniec chciałam zwrócić uwagę na to, że to pierwszy przypadek, kiedy polski tytuł podoba mi się bardziej niż oryginalny, czyli Walk on Earth a Stranger. Nie potrafiłabym tego przetłumaczyć w taki sposób, aby brzmiało to w naszym języku dobrze, dlatego myślę, że dosadne nazwanie tej książki Złotowidzącą i określenie pierwszego tomu podtytułem: Ucieczka jest dobrym zabiegiem.
Myślę, że ta lektura nie spodoba się wszystkim, ale co niektórych, lubujących się w podróżniczych i gorących klimatach, na pewno do siebie przyciągnie, także jeżeli chcecie ją przetestować, nie słuchajcie innych, sami się za nią zabierzcie, szczególnie jeżeli lubicie wnikliwe opisy i powoli rozwijającą się akcję, która na końcu was usatysfakcjonuje.

"Złotowidząca" jest fantastyką łatwo przyswajalną (w dobrym tych słów znaczeniu). Książka opowiada o młodej dziewczynie, obdarzonej niezwykłym darem - wyczuwa ona w otaczającym ją świecie złoto. Dar Lee Westfall jest jednocześnie jej przekleństwem, na dodatek ściąga na jej rodzinę tragedię.

Historia rozgrywa się w roku 1849, gdy Amerykę ogarnia tzw 'gorączka złota'. Młoda dziewczyna, obdarzona darem złotowidzenia znajduje się więc w stałym niebezpieczeństwie, a swój dar musi ukrywać nawet przed najbliższym przyjacielem. W wyniku tragicznych wydarzeń musi porzucić dom rodzinny. Lee wyrusza więc w daleką i niebezpieczną podróż do Kalifornii, gdzie ma nadzieję, będzie mogła bez obaw wykorzystywać swój dar. Tak rozpoczyna się fascynująca opowieść drogi, w której bohaterka aby przeżyć musi całkowicie zmienić swoją tożsamość. Autorka świetnie przedstawiła w powieści realne i konkretne problemy tamtego okresu (segregacja rasowa, pozycja kobiet, a nawet kwestie higieny czy medycyny).

"Złotowidząca. Ucieczka" Rae Carson to pierwsza z cyklu "Złotowidzącej" książka młodzieżowa, którą z zainteresowaniem przeczytają także dorośli. Nie ma tu mdłego romansidła, nie ma wybujałego, trudnego do zrozumienia świata przedstawionego, jest za to świetna przygodówka i western w jednym. Autorka ma bardzo dobre pióro, dzięki któremu trudno oderwać się od fabuły. Połączenie powieści drogi, elementów fantastyki dało rezultat w postaci interesującej, pełnej przygód i zwrotów akcji powieści dla każdego. Mimo, iż nie ma tu magii/czarów/niestworzonych istot, a jest konkretne miejsce i czas książka nie traci uroku, a nawet zyskuje. Czytając sami przenosimy się na opisywany kontynent, widzimy te wszystkie problemy, z którymi stykają się bohaterowie, piękne rozległe horyzonty, czujemy ich niepewność i nadzieję na lepsze. Zdecydowanym plusem powieści jest jej realizm. Realne problemy tamtych czasów: segregacja rasowa, pozycja i rola kobiety, zostały bardzo dobrze skomponowane z całością powieści. Najwięcej braw należy się jednak autorce za wykreowanie głównej bohaterki. Młoda, charakterna, niepokorna, niezłomna dziewczyna, której odwaga imponuje i której od pierwszej strony nie sposób nie kibicować. Z przyjemnością sięgnę po kolejne powieści z cyklu "Złotowidzącej".

Historia rozgrywa się w roku 1849, gdy Amerykę...

Trzyma w napięciu i fascynuje jednak to nie mój klimat powieści .

Trzyma w napięciu i fascynuje jednak to nie mój klimat powieści .

Główna bohaterka jest równocześnie typową jak i oryginalną bohaterką. Nie ma tutaj za dużo wątku romantycznego chociaż mamy jego zarys i jakieś wspominki od czasu do czasu. Akcja rozkręca się powoli i nie ma jakiś niesamowitych zwrotów akcji. Końcówka ciekawa, zdecydowanie sięgnę po kontynuację, a wam polecam zapoznać się z tą serią.

• 2017