Złotowidząca. Schronienie

Okładka książki Złotowidząca. Schronienie Rae Carson
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Złotowidząca. Schronienie
Rae Carson Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Złotowidząca (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Złotowidząca (tom 2)
Like a River Glorious
Jaguar
2017-10-18
2017-10-18
2016-09-27
Ewa Spirydowicz
young adult romans literatura amerykańska miłość młodzież nadprzyrodzona moc nastolatka przygoda zagrożenie

Pozycja obowiązkowa

1997

Postanowiłam kontynuować no ale serio nie mogłam. Ledwo przez nią przebrnęłam. Aż dziwi mnie ze to napisała ta sama autorka co Dziewczyna ognia i cierni

Akcja się toczyła wartkim strumieniem Missisipi....gorączka złota i tytułowa Złotowidząca....wybuchowa mieszanka...

2079

Nadal uważam, iż jest to dobra książka historyczna o gorączce złota w Kalifornii, choć... tak jest tym razem aż cały rozdział fantasy. :-)

Oryginał recenzji na blogu: https://bookwormpl.blogspot.com/2018/11/115-zotowidzaca-schronienie-rae-carson.html

Z ogromną przyjemnością powróciłam do historii Leah. Jak już wiecie po recenzji I tomu ("Złotowidząca. Ucieczka") bardzo przypadł mi do gustu pomysł na fabułę jaką zdecydowała się stworzyć Rae Carson. Gorączka złota i Dziki Zachód. Wątki historyczne zgrabnie zaplecione w fabułę z nutkę fantasy. Zdecydowanie coś nowego i nieszablonowego. Kalifornia ukazuje się nam w oczach osadników, którzy dopiero postanawiają tworzyć nowe miasta i walczą o prawa do ziemi. Każdy pragnie być właścicielem tych ziem, które są najbogatsze i mają ogromne złoża złota. Tu nikt nie może czuć się pewny, zwłaszcza Leah i jej sekret a także otaczający ją przyjaciele. Akcja jest spójnie skonstruowana, lecz tu bliżej poznajemy Leah i jej sposób myślenia. Bohaterka nabiera jak dotąd nieznanych nam barw, łatwiej nam zrozumieć jej decyzje.
Motyw fantasy nie zdominował tej książki, jest jakby pobocznym wątkiem, ważnym lecz nie tak wyraźnym, by odebrać tę nutkę realizmu tej historii.
Co więcej ta książka jest tak napisana, że wątek miłośny jest delikatnie wpleciony, cud że go nie przeoczyłam. Naprawdę wszystko jest subtelnie napisane i wkomponowane w fabułę. Głównym wątkiem tej książki jest zdobycie tego upragnionego skrawka ziemi i domu, a także pozbycie się morderczego wuja Hiriama i pokrzyżować mu jego diaboliczne plany.

Mamy tu mieszaninę kulturową, rasowa czy nawet religijną. Wszystko opisane zostało dokładnie i bez ukrywania jakże istotnych faktów, by nie pozbawić ciągu fabuły.

Jeszcze bardziej polubiłam Jeffersona, który mimo wielu przeciwności losu i uprzedzenia ludzi do niego staje twarzą w twarz z wyzwaniem i dąży do wyznaczonego celu. A przy okazji jest niesamowicie pomocnym i zabawnym gościem.
Główna bohaterka, czyli Leah jest bardzo ciekawą i odważną postacią, jednak pisarka pokusiła się jeszcze o to, by dziewczyna nie stała się bóstwem czy herosem, lecz zwykłą nastolatką, która staje się porywcza i zbyt szybko podejmuje decyzje, nie zawsze dla niej dobre.

Jako całokształt muszę przyznać, że ta trylogia jest czymś świeżym na polskim rynku i zdecydowanie zasługuje na o wiele więcej uwagi. Jest pełna akcji, ale także możemy wyciągnąć z niej wiele ważnych wartości istotnych dla młodego człowieka. Nie nudziłam się przy niej, czułam, że to godna uwagi książka, której długo nie zapomnę! A teraz pozostaje mi tylko czekać na wydanie 3 części u nas i zapoznanie się z finałem losów bohaterów Złotowidzącej.

Schronienie to powieść, w której pełno jest akcji, która nie raz i nie da przyprawiała mnie o zawał serca.
Przy lekturze tej książki, zdałam sobie sprawę, jak bardzo Lee potrafi poświęcić się dla tych, na których jej zależy. Żeby ochronić swoich przyjaciół z osady, wyrusza na spotkanie z wujem, którego nienawidzi. Jednak czego nie robi się dla bliskich?

Jest to jedna z moich ulubionych bohaterek, nawet nie wiem czy nie zostanie tą jedną jedyną ulubioną. Jej postawa jest moim zdaniem godna naśladowania. Ta dziewczyna nie rozczulała się nad tym, jaka jest biedna, że nikt jej nie pomoże. Ona po prostu podnosiła się i próbowała robić cokolwiek, byleby się uwolnić... Chyba napisałam za dużo, ups.

Żeby nie było, że jest tu sama magia i poświęcenie. Gdzieś tam, między tym wszystkim kiełkuje miłość, która jest starannie ukrywana pod maską troski i przyjaźni. Za to również należy się medal dla autorki. Wątek miłości jest zepchnięty na drugi plan, ale gdzieś tam chwilami się on przebija na plan pierwszy. Nie jest to powieść romantyczna z wątkiem fantastycznym, ale powieść fantastyczna z wątkiem romantycznym i za to wielkie dzięki!

Co tu dużo mówić. Polecam Wam gorąco obie książki. Myślę, że będzie to idealna lektura na coraz dłuższe jesienne wieczory.

Jest to jedna z...

Książka moim zdaniem dorównuje poprzedniej części a może nawet i jest od niej lepsza. Jefferson moją miłością<3 Jestem niesamowicie ciekawa jak wszystko dalej potoczy się w części trzeciej. Jeżeli książka zostanie przetłumaczona na pewno ją przeczytam. Polecam.

Lee Westfall razem ze swoimi przyjaciółmi zakłada osadę na złotodajnym terenie i wydaje się, że już nic nikomu nie grozi. Dzięki jej niesamowitym darze złotowidzenia wszyscy mają pod dostatkiem złota. Jefferson, jej najbliższy przyjaciel nadal uparcie walczy o serce dziewczyny. Lee ma wokół siebie samych dobrych ludzi, na których zawsze może liczyć. Wuj Hiram nie daje jednak za wygraną. Cały czas poszukuje swojej krewnej, żeby korzystać z jej daru wyszukiwania złota. Nie wie jeszcze, że dar Lee rośnie w siłę, a ona sama nie tylko umie znaleźć złoto, lecz także ma nad nim władzę. Czy ta umiejętność wystarczy, by pozbyć się okrutnego wuja i ochronić swoich przyjaciół? "Złotowidząca. Schronienie" to świetna kontynuacja książki o dzielnej dziewczynie, jej niesamowitym darze i sile przyjaźni.

Druga część równie zaskoczyła mnie jak pierwsza,było o wiele ciekawiej,fabuła się rozkręciła,wiele się wydarzyło,choć zakończenie było inne,niż się spodziewałam,zakończyło się w taki łatwy,prosty,zwykły sposób,ale dobrze jest jak jest.Książka bardzo mi się podobała.
Nie zabrakło w niej tego,co było w części poprzedniej,doszło do spotkania Lee z wujem Hiramem,okrutnym do szpiku kości zimnym człowiekiem,który tylko chciał dostać Leah w swoje ręce i traktować ją jak swoją własność,że zrobi z niej wielką,piękną damę i będzie kontrolował,rządził jej życiem,jakby doskonale od początku sam wiedział,co dla niej będzie dobre.
Rozwinie się wątek romantyczny między Leah a Jeffersonem,pojawią się nowe postacie,ale do Lee i reszty przyjaciół dołączą dwie nowe osoby,niezwykła zdolność Lee,czyli złotowidzenie ewoluuje.
Poruszone są też tu ważne tematy(a uważam to za wielki i mocny plus w książce) takie jak prawo własności ziemi,traktowanie kobiet,Indian,niewolnictwo,a poza tym w książce nie brakuje humoru,akcji,będzie ciekawie :)
Niecierpliwie czekam na trzecią,zapewne już ostatnią część o złotowidzącej dziewczynie :)

Wędrowcy w końcu znaleźli swoje miejsce na ziemi, ziemi bogatej w złoty kruszec. Niestety, jest ktoś kto pragnie Leah mającej magiczny dar wyczuwania złota. Tym kimś jest jej wuj, który nie cofnie się przed niczym aby zdobyć to czego chce. Wydarzenia opisane w tym tomie są kluczowe dla dalszych losów nie tylko Leah ale i całego miasteczka Gloria.

Książka jest znakomita kontynuacją pierwszego tomu, rozwijając wszystkie wątki rozpoczęte wcześniej.

Wartą podkreślenia jest narracja prowadzona w pierwszej osobie, dzięki czemu wiemy dokładnie to co wie Leah. Nic ponad, co jest dość ciekawym rozwiązaniem. Należy bowiem pamiętać, że bohaterka jest młodą dziewczyną i patrzy na wszystko przez pryzmat swojej wiedzy i doświadczeń. My możemy się domyślać, że dwóch studentów łączy coś więcej niż przyjaźń, ona zaś nieco się dziwi tak zażyłej więzi. Takich rzeczy znajdziemy w książce więcej.

Czytałem książkę głównie w dojazdach, traktując ją jako przerwę pomiędzy innymi cięższymi objętościowo historiami. Myślę, że swoją rolę przerywnika spełniła naprawdę wyśmienicie.

Książka jest znakomita...

Fabuła 10/10
Podróż do Kalifornii obfitowała w mnóstwo atrakcji – zarówno tych dobrych, jak i złych, ale w końcu się udało. Dotarli na miejsce. Leah dowiedziała się, że otaczają ją prawdziwi przyjaciele. W końcu znalazła dom. Ale nie mogła się poczuć bezpiecznie. Wuj Hiram, morderca jej rodziców, człowiek, przez którego straciła wszystko, nie zapomniał o niej i po raz kolejny odebrał jej dom i nową rodzinę. Lee, aby ratować to, co jej pozostało decyduje mu się oddać swoją wolność, godność i szacunek do samej siebie. Nie chce, żeby ktokolwiek jeszcze stracił życie przez jej dar. Aby nie pozostała sama, Jefferson i Tom decydują się jej towarzyszyć w tej niebezpiecznej misji. To, co zastają na miejscu przechodzi jednak ich najśmielsze pojęcie. Indianie i Chińczycy traktowani są gorzej niż zwierzęta. Wszystko po to, aby Hiram Westfall mógł się wzbogacić. Ich zdrowie i życie nie jest nic warte. Czy Lee uda się pokonać wuja? Czy ocali tych, których on zniewolił? Czy Jeffersonowi w końcu uda się zdobyć serce Leah?

Bohaterowie 10/10
Lee jako młoda osoba została wystawiona na wiele ciężkich prób. Przez to nie czuje się tak dobra, jak dawniej. Musi podjąć wiele trudnych decyzji, za które znienawidziła siebie. Nie wie, jak daleko może się jeszcze posunąć, aby nie zatracić siebie. Jej przyjaciel z dzieciństwa wspiera ją na każdym kroku, pragnie ją chronić za wszelką cenę. Jest prawdziwym oparciem w każdej sytuacji. Pozostali towarzysze podróży również. Z jednym małym wyjątkiem - jedna z rodzin, decyduje się jednak ich opuścić, po tym jak dowiadują się o darze Lee. Nie dlatego, że są nielojalni – po prostu chcą chronić swoją rodzinę. Do mało szacownego grona czarnych bohaterów bezpretensjonalnie należy wuj Hiram wraz ze swoją świtą – Abel Topper, Frank Dilley, Jonas Waters i inni. Z jednym małym wyjątkiem – wielkim niemową o imieniu Wilhelm, którego zachowanie i przeszłość jest wielką tajemnicą.

Styl 10/10
Autorka pisze w sposób niezwykle obrazowy i bardzo uczuciowy. Narratorem jest w dalszym ciągu Leah i to jej oczami obserwujemy wszystkie wydarzenia. Styl jest lekki i przyjemny, chociaż wydarzenia, które się rozgrywają do lekkich nie należą.

Ocena końcowa 10/10
„Złotowidząca. Schronienie” to przepiękna historia o przyjaźni, miłości i oddaniu osadzona w XIX-wiecznej Kalifornii. To znakomita opowieść dla wszystkich fanów historii i fantastyki. Autorka położyła duży nacisk na pokazanie czytelnikom sytuacji ówczesnych Indian – jak bardzo byli wykorzystywani i ciemiężeni przez najeźdźców. Zdecydowanie polecam „Złotowidzącą” każdemu, kto pragnie poznać życie w XIX wieku – jak się wtedy ubierano, co jedzono i jak należało się zachowywać. Jest to książka, od której nie można się oderwać. Z czystym sumieniem mogę napisać, że nie byłabym zaskoczona, gdyby ukazał się trzeci tom przygód Leah Westfall i z przyjemnością, bym go przeczytała, gdyż wydaje mi się, że to jeszcze nie koniec…

- Frey

Fabuła 10/10