Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Muza
Stillhet i støyens tid. Gleden ved å stenge verden ute
cisza, hałas, literatura norweska
Cabro

Erling Kagge jest myślicielem na miarę XXI wieku, znanym podróżnikiem, barwną i niezwykle interesującą postacią. Jako pierwszy człowiek na świecie doszedł samotnie na biegun południowy i jako pierwszy zdobył „trzy bieguny”: biegun południowy, północny i oraz najwyższy szczyt - Mount Everest. Studiował filozofię w Cambridge, a na studia te zapisał się dopiero po zdobyciu obu biegunów. Napisał kilka książek i założył w Norwegii własne wydawnictwo; pisze też artykuły. Jest ponadto prawnikiem i przedsiębiorcą, a także kolekcjonerem - zbiera dzieła sztuki, m.in. rosyjskie ikony.

Ta książka to refleksje na temat ciszy. Są to rozważania w dużej mierze oparte na osobistych przeżyciach i doświadczeniach z wypraw (samotnych) w odległe zakątki świata. Autor zadaje trzy zasadnicze pytania: Czym jest cisza? Gdzie ją odnaleźć? Dlaczego w obecnych czasach jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd? I udziela na nie 33 odpowiedzi w 33 krótkich rozdziałach.

W każdym ze wspomnianych rozdziałów zawarta jest jakaś ciekawa myśl na temat ciszy w dzisiejszym świecie; autor zastanawia się, jakie znaczenie ma właściwie cisza w obecnej rzeczywistości, wypełnionej sztucznym hałasem, gdy (niemal) wszyscy zagłuszają się telewizją, radiem, tak zwaną muzyką, nieustannie „zatopieni” w Internecie i smartfonach. Przenikliwie pisze o ciszy na zewnątrz i wewnątrz nas, o jej znaczeniu, o tym, że tylko ona umożliwia autorefleksję, że bez niej tracimy wiele okazji do poznania siebie, nie dostrzegamy, co w życiu ważne; z kolei im bardziej wyciszeni mamy okazję się stać, tym więcej rzeczywiście słyszymy, odrzucając informatyczny „zgiełk”.

Wielki atut książki, mającej charakter refleksyjny, stanowią niezwykłe spostrzeżenia dotyczące zwykłych spraw. Jest przejrzysta, prosta i zrozumiała dla każdego.

źródło opisu: https://muza.com.pl/

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Nelyt | 2017-05-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 maja 2017

Czym jest cisza? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czy ciszę można uzyskać tylko i wyłącznie w miejscu do którego nie dochodzą żadne odgłosy? Czy przebywając w ciszy można zwariować? Czy cisza to tylko i wyłącznie oznaka smutku i samotności?

Erling Kagge pochodzi z Norwegii - i w tym momencie uśmiechacie się z tekstem "i to wszystko wyjaśnia". Może i macie rację, "ludzie północy" zazwyczaj kojarzeni są jako samotnicy, ceniący sobie ciszę. Autor w swoim życiu wiele podróżował. Udał się na samotną, ponad miesięczną wyprawę na biegun południowy, gdzie był sam w promieniu tysięcy kilometrów. Był tylko on i jego myśli. Otaczała go cisza, a jedynymi odgłosami jakie słyszał to szum wiatru, odgłos śniegu pod stopami i szelest ubrania oraz swój własny oddech. Przez całą wyprawę nie wypowiedział ani jednego słowa.

Jak myślicie ile byście wytrzymali w ciszy? Co byście zrobili, żeby ją przerwać? Prowadzono badania na pewnej grupie osób, która miała możliwość przerwać...

almos | 2017-07-31
Przeczytana: 22 lipca 2017

Krótka książeczka norweskiego podróżnika, w której autor pisze o tym jak ważna i potrzebna jest dla nas cisza i jak od niej uciekamy w codziennym życiu. Sporo tu dosyć mętnych rozważań, trochę mądrych myśli filozofów, trochę wyników badań psychologów na temat naszego stosunku do ciszy. Ładnie to napisane, ale nie dowiedziałem się z książki wiele nowego.

Norweski podróżnik, zdobywca bieguna południowego i Mount Everestu napisał książkę o roli ciszy w naszym życiu. Coś jest na rzeczy, bo w obecnych czasach obserwujemy ucieczkę od ciszy. Jesteśmy wciąż wręcz zalewani decybelami; na przykład gdy wchodzimy do sklepu, restauracji czy fryzjera, traktowani jesteśmy głośną muzyką. W wielu domach na okrągło włączony jest telewizor bo wielu ludzi boi się ciszy. Tu cytat z powieści Vernon Subutex: „Vernon widział dziesiątki klientów cierpiących na słowotok, ludzi, którzy muszą podtrzymywać rozmowę, nie przerywając jej ani na chwilę, żeby odsunąć od siebie myśli tak zatrważające, że mogłyby...

lexis | 2017-09-05
Przeczytana: 30 lipca 2017

Książka Erlinga Kagge to zbiór krótkich refleksji na temat ciszy, zjawiska w dzisiejszych czasach bardzo niepopularnego. Stymulowani ciągle wizualnymi i dźwiękowymi bodźcami, towarzyszącymi nam od porannego dźwięku budzika aż po usypiającą muzykę na dobranoc, bombardowani ulicznym hałasem i nieustannym "brzęczeniem" czegoś w tle, pędzący za najnowszą wirtualną informacją, zatraciliśmy umiejętność przebywania w ciszy, w samotności, bądź z innymi osobami.

W kolejnych, krótkich rozdziałach autor rozważa różne aspekty ciszy, nie tylko w sensie ścisłym, jako braku dźwięku ale również jako braku innych bodźców zmysłowych. Zajmuje się zarówno ciszą w znaczeniu filozoficznym, jak i ciszą w muzyce, sztuce, naturze i relacjach międzyludzkich. Przytacza przykłady z własnego doświadczenia, w tym samotnych podróży na oba bieguny. Podaje gotowe rozwiązania, jak tę szeroko rozumianą ciszę osiągnąć, gdzie jej szukać, wspomina o praktyce medytacji i mindfulness.

Książka napisana jest prosto i...

Ruthless_Woman | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 maja 2017

Może ta książka nie jest przełomowym odkryciem, ale pozwala otworzyć oczy czytelnikowi na otaczający nas świat.
Po przeczytaniu "Ciszy" postanowiłam wypróbować rady autora.
Odcięłam się od świata, przebywałam w pięknym, z dala od zgiełku miasta miejscu.
Zastałam zadziwiający krajobraz, natura zaskoczyła mnie. Od dziś to miejsce stało się moją oazą spokoju. Wyciszyłam się, słuchałam szumu drzew, śpiewu ptaków i rytmicznego odgłosu wiatraka. Coś cudownego. Wróciłam odmieniona, zrelaksowana a przede wszystkim spokojna. Czego w ostatnim czasie było mi potrzebne. Spokój.
Zdecydowanie polecam "Ciszę".

opowiemci | 2018-03-09
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Erling Kagge poświęcił 50 dni przemierzając Antarktydę poszukując tego jednego pierwiastka – ciszy. Dlaczego?

"W domu zawsze trafi się jakiś przejeżdżający samochód, zadzwoni, piśnie albo warknie telefon, ktoś zacznie rozmawiać, szeptać albo krzyczeć. W sumie jest tyle dźwięków, że przestajemy je słyszeć."

Autor zabiera nas w podróż odkrywania i zapoznawania się z ciszą, która mimo pierwotnego wyglądu kojarzonego głównie z bezczynnością odkrywa przed nami nową twarz. Krótkie, podzielone na rozdziały myśli prowadzą nas do głównego stwierdzenia autora: Ja znalazłem – czy to również jeszcze potrafisz?

To, co dała mi ta lektura to świadomość, że nie trzeba iść do odległych i ekstremalnych miejsc na świecie, aby osiągnąć coś z tego mało spotykanego dobra. Jego książka jest bardzo inspirująca i zachęcająca do własnych poszukiwań.

kogellmogell | 2017-05-16
Przeczytana: 14 maja 2017

Erling Kagge, wie jak zaimponować, ponieważ jest pierwszym człowiekiem na Ziemi, który samotnie dotarł na biegun południowy. Mało kto może się również poszczycić zdobyciem bieguna północnego, najwyższego szczytu Mount Everest, oraz dwukrotnym przepłynięciem Oceanu Atlantyckiego. Poza byciem podróżnikiem, jest prawnikiem i przedsiębiorcą, skończył studia filozoficzne na Oksfordzie, założył w Norwegii własne wydawnictwo, oraz napisał kilka książek. Erling Kagge jest niezwykle barwną i interesującą postacią, a także myślicielem, filozofem i podróżnikiem na miarę XXI wieku.

"Cisza" jest pierwszą książką autora wydaną w Polsce i również jedną z tych pozycji, które skłaniają nas do refleksji i dają powód, aby na chwile się zatrzymać i pomyśleć. To nie jest książka, która wszystko wyłoży nam na tacy, to książka przy której trzeba się zastanowić, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski. Mimo, że jest niewielka gabarytowo, skrywa na swoich kartach sporo trafnych i kluczowych przemyśleń autora na...

Diane_Rose | 2017-06-13

Cisza Erlinga Kagge, to pozycja specyficzna ze względu na swoją filozoficzną formę. Nie każdy czytelnik będzie nią usatysfakcjonowany. Trudno jednak nie zgodzić się z refleksami autora. Cisza w obecnych czasach jest postrzegana jako coś smutnego, w ciszy tkwią ludzie samotni, ale to nieprawda. W dzisiejszych czasach również potrzebujemy ciszy tylko coraz trudniej nam ją odnaleźć.

Osobiście jestem niniejszą pozycją zachwycona. Erling Kagge posługuje się prostym językiem, książkę czyta się szybko, a jego proste spostrzeżenia nie jeden raz naprawdę szczerze mnie zaskoczyły. Polecam ją wszystkim, którzy potrzebują wyciszenia.]

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2017/06/erling-kagge-cisza.html

książek: 1928
natalia | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Mam, 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

Krótka, chciałoby się więcej, ale...może reszta ma pozostać milczeniem? Być naszym osobistym wsłuchaniem się w siebie, znalezieniem własnej ciszy w zgiełku naszych myśli i w pośpiechu codzienności?
I chętnie poznałabym autora lepiej.

Ewelina | 2017-06-16

Niesamowita opowieść! Bardzo polecam!

Łukasz Łabuda | 2017-05-20
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 maja 2017

Bardzo budująca książka.
Podzielona na krótki wstęp i 33 rozdziały daje czytelnikowi bardzo klarowne odpowiedzi na to czym jest cisza i jak bardzo jest ważna.

Pozycja jest bardzo dobrym przykładem na to, że nie trzeba czytać książek o super bohaterach czy też setek poradników o niczym.

Książka doskonała [i przepięknie wydana].
Polecam. :)