Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Stillhet i støyens tid. Gleden ved å stenge verden ute
cisza, hałas, literatura norweska
Cabro

Erling Kagge jest myślicielem na miarę XXI wieku, znanym podróżnikiem, barwną i niezwykle interesującą postacią. Jako pierwszy człowiek na świecie doszedł samotnie na biegun południowy i jako pierwszy zdobył „trzy bieguny”: biegun południowy, północny i oraz najwyższy szczyt - Mount Everest. Studiował filozofię w Cambridge, a na studia te zapisał się dopiero po zdobyciu obu biegunów. Napisał kilka książek i założył w Norwegii własne wydawnictwo; pisze też artykuły. Jest ponadto prawnikiem i przedsiębiorcą, a także kolekcjonerem - zbiera dzieła sztuki, m.in. rosyjskie ikony.

Ta książka to refleksje na temat ciszy. Są to rozważania w dużej mierze oparte na osobistych przeżyciach i doświadczeniach z wypraw (samotnych) w odległe zakątki świata. Autor zadaje trzy zasadnicze pytania: Czym jest cisza? Gdzie ją odnaleźć? Dlaczego w obecnych czasach jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd? I udziela na nie 33 odpowiedzi w 33 krótkich rozdziałach.

W każdym ze wspomnianych rozdziałów zawarta jest jakaś ciekawa myśl na temat ciszy w dzisiejszym świecie; autor zastanawia się, jakie znaczenie ma właściwie cisza w obecnej rzeczywistości, wypełnionej sztucznym hałasem, gdy (niemal) wszyscy zagłuszają się telewizją, radiem, tak zwaną muzyką, nieustannie „zatopieni” w Internecie i smartfonach. Przenikliwie pisze o ciszy na zewnątrz i wewnątrz nas, o jej znaczeniu, o tym, że tylko ona umożliwia autorefleksję, że bez niej tracimy wiele okazji do poznania siebie, nie dostrzegamy, co w życiu ważne; z kolei im bardziej wyciszeni mamy okazję się stać, tym więcej rzeczywiście słyszymy, odrzucając informatyczny „zgiełk”.

Wielki atut książki, mającej charakter refleksyjny, stanowią niezwykłe spostrzeżenia dotyczące zwykłych spraw. Jest przejrzysta, prosta i zrozumiała dla każdego.

źródło opisu: https://muza.com.pl/

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Ruthless_Woman | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 maja 2017

Może ta książka nie jest przełomowym odkryciem, ale pozwala otworzyć oczy czytelnikowi na otaczający nas świat.
Po przeczytaniu "Ciszy" postanowiłam wypróbować rady autora.
Odcięłam się od świata, przebywałam w pięknym, z dala od zgiełku miasta miejscu.
Zastałam zadziwiający krajobraz, natura zaskoczyła mnie. Od dziś to miejsce stało się moją oazą spokoju. Wyciszyłam się, słuchałam szumu drzew, śpiewu ptaków i rytmicznego odgłosu wiatraka. Coś cudownego. Wróciłam odmieniona, zrelaksowana a przede wszystkim spokojna. Czego w ostatnim czasie było mi potrzebne. Spokój.
Zdecydowanie polecam "Ciszę".

kogellmogell | 2017-05-16
Przeczytana: 14 maja 2017

Erling Kagge, wie jak zaimponować, ponieważ jest pierwszym człowiekiem na Ziemi, który samotnie dotarł na biegun południowy. Mało kto może się również poszczycić zdobyciem bieguna północnego, najwyższego szczytu Mount Everest, oraz dwukrotnym przepłynięciem Oceanu Atlantyckiego. Poza byciem podróżnikiem, jest prawnikiem i przedsiębiorcą, skończył studia filozoficzne na Oksfordzie, założył w Norwegii własne wydawnictwo, oraz napisał kilka książek. Erling Kagge jest niezwykle barwną i interesującą postacią, a także myślicielem, filozofem i podróżnikiem na miarę XXI wieku.

"Cisza" jest pierwszą książką autora wydaną w Polsce i również jedną z tych pozycji, które skłaniają nas do refleksji i dają powód, aby na chwile się zatrzymać i pomyśleć. To nie jest książka, która wszystko wyłoży nam na tacy, to książka przy której trzeba się zastanowić, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski. Mimo, że jest niewielka gabarytowo, skrywa na swoich kartach sporo trafnych i kluczowych przemyśleń autora na...

natalia | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Mam, 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

Krótka, chciałoby się więcej, ale...może reszta ma pozostać milczeniem? Być naszym osobistym wsłuchaniem się w siebie, znalezieniem własnej ciszy w zgiełku naszych myśli i w pośpiechu codzienności?
I chętnie poznałabym autora lepiej.

León Woliński | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Bardzo budująca książka.
Podzielona na krótki wstęp i 33 rozdziały daje czytelnikowi bardzo klarowne odpowiedzi na to czym jest cisza i jak bardzo jest ważna.

Pozycja jest bardzo dobrym przykładem na to, że nie trzeba czytać książek o super bohaterach czy też setek poradników o niczym.

Książka doskonała [i przepięknie wydana].
Polecam. :)

Brulion_kulturalny | 2017-05-20
Przeczytana: 18 maja 2017

Można rzec, że niewiele rzeczy w życiu mi brakuje. W obliczu większości ludzi na świecie mam wszystko. Dach nad głową, ciepłą wodę w kranie, wygodne łóżko. Mam też stałą pracę, kilka par spodni a nawet auto. Do tego rodzinę, przyjaciół i szereg znajomych. Nie jestem chora, mam czas na popołudnia z dziećmi i czytanie książek. Jestem wielką szczęściarą, mam tego świadomość i codziennie staram się być za to wszystko wdzięczna. Na co zatem może narzekać biała kobieta z klasy średniej w cywilizowanym kraju europejskim (mimo wszystko JEST cywilizowany, ostatnio może mniej, ale to minie jak katar)? Nie, nie na żaden brak materialny, chociaż nie mam domu z basenem, ani w ogóle nawet domu, nie mam koszulek Ralpha Laurena i ani jednego pierścionka z diamentem. Jedyne,co mnie martwi czasem, a czego nie mam, to cisza. To jest coś, za czym zdecydowanie tęsknię. Przypomniał mi się pewien wywiad z Wisławą Szymborską (bardzo chciałam go dla was w sieci znaleźć i podlinkować, ale mi się nie udało)...

magical_reading | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Tytuł: Cisza
Tytuł oryginału: Stillhet
Autor: Erling Kagge
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2017

Cisza Erlinga Kagge jest wyjątkową książką. Czytając Ciszę naszło mnie mnóstwo refleksji. Codziennie otacza nas mnóstwo dźwięków. Dzwonek komórki, muzyka, kakofonia ulicy. Pan Kagge w bardzo przyjemny sposób wyjaśnia dlaczego cisza jest największą wartością i dlaczego warto ją w sobie odnaleźć. Jeśli jesteście ciekawi tego tytułu to zapraszam do zapoznania się z moją opinią.

Cisza jest bardzo cienką książką. Ma zaledwie 128 stron. Niech was to nie zmyli. W tym przypadku mniej, znaczy lepiej. Wiadomości zawarte w lekturze przemówiły do mnie i skłoniły do głębszych rozmyślań. Styl w jakim została napisana jest bardzo interesujący. Prosty sposób przekazywania informacji sprawdził się doskonale. Książka jest podzielona na 33 krótkie rozdziały przez co czyta się ją błyskawicznie. Możemy znaleźć w nich odpowiedzi zadane przez autora. Mianowicie: Czym jest cisza? Gdzie ją odnaleźć? Dlaczego...

Piotrek Wawrzeńczyk | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Książka do smakowania. Majatersztyk. Nie mylić z hygge, lagom czy innymi minimalizmopodobnymi produktami. Erling Kagge napisał książkę z literackim sznytem, błyskotliwą, pełną erudycji. Tak potrzebną w dobie nieustannego zgiełku.

Anita Jeleń | 2017-05-16
Przeczytana: 15 maja 2017

Ta książka przyszła do mnie w pięknym pudełku, które docelowo ma służyć do chowania w nim wszelkich rozpraszaczy, jak głoszą srebrne litery na dołączonej kartce. Idea piękna. Ale czy to możliwe w obecnym świecie?
🙂
"Cisza" to maleńka i cieniutka książeczka w pięknej twardej oprawie. Erling Kagge odpowiada w niej w 33 rozdziałach na trzy pytania dotyczące tytułowej ciszy. -> Czym jest cisza?
-> Gdzie ona jest?
-> Dlaczego teraz jest ważniejsza niż kiedykolwiek?
😉
Autor pięknie ubiera odpowiedzi w słowa i zdania. Ja tak chyba nie potrafię. Ale wiem jedno, cisza to stan, który dla każdego jest czymś innym. Kagge odnajduje ciszę w przyrodzie i w jej kontemplacji. Dla kogoś innego może to być chwila tuż przed zaśnięciem. Dla mnie cisza to gotowanie i sport, który mogę uprawiać bez rozpraszaczy - pływanie.
😊
Według autora warto przystanąć na chwilę i pobyć w ciszy by bardziej odczuwać i przeżywać wszystko co nas otacza. Obecna w naszym życiu cisza spowoduje, że stanie się ono pełniejsze,...

Madelin | 2017-05-24
Przeczytana: 23 maja 2017

Ja z reguły jestem przeciwnikiem wszelakich „poradników”, nie umiem jednoznacznie powiedzieć czy „Cisza” Erling Kagge jest poradnikiem czy raczej taką pięknie wydaną wskazówką, która ma nam pomóc dojść do własnych wniosków. Jest to krótka opowieść (godzina czytania). Autor nie odkrywa Ameryki :P (dla niewtajemniczonych Kagge jest pierwszym człowiekiem, który samotnie dotarł na biegun południowy, szalony podróżnik, fascynująca postać).
Cisza jest ważna! Kiedy ostatni raz siedziałeś w ciszy? Kiedy ostatni raz nie bałeś się ciszy?
Kiedy ostatni raz podziwiałeś świat … ???
Warto! Mnie się bardzo podobała.

jagarkar | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Mądra, spokojna i kojąca. Idealna jako lektura na dzień dobry i na dobranoc. Książka, do której warto wracać.

Przepiękne polskie wydanie – warto porównać z minimalistycznym wydaniem norweskim, które nie robi na mnie wrażenia: http://www.kagge.no/bilder/produkt/org_Stillhet%20med%20ramme.jpg