Hygge. Duńska sztuka szczęścia

Wydawnictwo: Insignis
Hygge: The Danish Art of Happiness
poradniki
Ag2S

Jedno niepozorne słowo wyraża to, co naprawdę liczy się w życiu. Hygge. Hygge to słowo określające filozofię życia, która czyni Duńczyków najszczęśliwszym narodem na świecie. Nie ma odpowiednika w języku polskim, a opisuje chwile szczęścia, ciepła i bliskości, które możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach. Wszyscy instynktownie rozpoznajemy uczucie hygge. Pojawia się, kiedy przybierasz...

Jedno niepozorne słowo wyraża to, co naprawdę liczy się w życiu. Hygge.

Wszyscy instynktownie rozpoznajemy uczucie hygge. Pojawia się, kiedy przybierasz ulubioną pozycję na kanapie z ciekawą książką albo jesz pyszny posiłek z cudownymi przyjaciółmi. Nie wszyscy jednak potrafimy wygospodarować czas na takie momenty.

Ta piękna, autentyczna książka o hygge Marie Tourell Søderberg pokaże Ci, że hygge tak naprawdę można znaleźć wszędzie, jeśli się tylko wie, jak szukać. Bo hygge przenika wszystkie aspekty naszej codzienności: od wystroju wnętrz po gotowanie.

Dzięki tej książce nauczysz się wymawiać, odnajdywać i tworzyć hygge. Docenisz znaczenie tych momentów i zrozumiesz, dlaczego we współczesnym zabieganym świecie tak ważne jest umieć się na chwilę wyłączyć i znaleźć czas na hygge.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/hygge/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/ksiazki/hygge/

Piotr | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Na uwagę zasługuje okładka, przypominająca drobinki złota na ciemnym tle. Muszę przyznać, że w rzeczywistości wygląda ona niesamowicie. Do tego twarda oprawa czyni ją trwalszą. Niestety, czcionka jest bardzo mała, co z pewnością dla wielu czytelników okaże się być problemem.

Hygge jest słowem, którego używają Duńczycy, oznaczające filozofię życia. Nie ma dokładnego odpowiednika w języku polskim, ale przeglądając książkę, gdyż połowa książki to obrazki, jakoś nie znaleźć w niej niczego zakasującego i odkrywczego. Mnie hygge przypomina połączenie feng- shui z połączeniem pomieszanych filozofii życiowych.

Książka traktuje o zwyczajach panujących w Danii, w narodzie uznanym za najszczęśliwszym na całym globie. Ta książka daje odpowiedź dlaczego tak się dzieje. Każdy człowiek potrzebuje ciepła i bliskości innych osób, a wtedy doznaje czegoś, na kształt hygge. Ale hygge to również umiejętność cieszenia się z codziennych drobiazgów, jedzenia czy spacerów. Miałem wrażenie, że autorka...

Ruthless_Woman | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 października 2017

Miło było zapoznać się z kultura Duńczyków, ale książka nie wnosi nic nowego ani fascynującego do życia czytelnika.
Poradnik oklepany. Sama na co dzień zapalam świeczkę, siadam w kąciku i zaczytuję się w lekturze. Tzn. że praktykowałam Hygge nawet o tym nie wiedząc :)
Wspólne obiady, pieczenie ciasta, spędzanie czasu z rodziną, rozmowy do nocy z ukochanym. To jest właśnie Hygge.

Emo_Piotr | 2016-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2o16
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Zastanawiam się, czy te wszystkie ósemki, dziewiątki, ba, dziesiątki, to nie jest zwykłe trollowanie rzeczywistości i czytelników. A może to po prostu bycie infantylnym?

Książka ma ładną okładkę, tego jej nie można zabrać, ale gdy już się ją otworzy, na twarzy pojawia się uśmiech, ale politowania i niesmaku. Ani to twórcze, ani autorka nie rozwija w jakikolwiek sposób tematu. Ani zdjęcia nie są wyjątkowe, praktycznie każdy stock kipi od podobnych.

Przepisy? Nic konkretnego. Język? Zwyczajny, bez rewelacji. Wypowiedzi ludzi? Cóż, te historie wcale to a wcale nie powalają. Hygge lampa, hygge jedzenie w ogrodzie. Wiadomo, można wziąć hygge kubek, usiąć w hygge fotelu, napić się hygge zimowej herbaty i słuchać hygge smooth jazzu przy hygge kominku. Nie zapominajmy o hygge willi w hygge lesie. Wtedy jest hyggelig.

To nawet nie jest poradnik pozytywnego myślenia, bo każdy wpadnie na pomysł, żeby założyć skarpetki i dziany (koniecznie!) sweter i rozpalić świeczki (koniecznie zakupić...

Book-erka | 2017-09-23
Przeczytana: 04 września 2017

Hygge - dla jednych banał, dla innych doskonały sposób na życie. Sami Duńczycy właśnie w zjawisku hygge upatrują swojego klucza do szczęścia i poczucia spełnienia. Przesłanie jakie wypływa z danego poradnika to: poszukuj szczęścia w codziennych przyjemnościach. Otul się kocem w chłodny, zimowy wieczór, siądź w fotelu z kubkiem herbaty, przygotuj kolację dla znajomych, posiedźcie w domowym zaciszu i porozmawiajcie totalnie na luzie, w sposób niezobowiązujący. Celebruj chwile: czy to samotne, czy w najbliższym gronie. Ale ciesz się nimi, niech napełniają one ciepłem twoje serce. To jest właśnie kwintesencja hygge. Ta przytulność, ta ciepłota : fizyczna ale i duchowa. Hygge to ciepłe wnętrze, które wręcz cię otula i sprawia, że czujesz się niezwykle odprężona/odprężony, czujesz się po prostu bezpiecznie. Hygge to bycie tu i teraz: skupienie na relacjach, nie zaś na tym co jest doskonałym ich rozpraszaczem: telefony, telewizory, ekrany laptopów.

Choć nie jestem fanką wszelkich...

Arturion | 2016-12-09

Piękne wydawnictwo. Już sam wygląd księgi jest hygge ;-)
A co to za diabeł? Nie wierzę, żeby w Polsce ktoś jeszcze o duńskiej szkole szczęścia nie słyszał. Jest już modna. W absolutnym skrócie oznacza umiejętność odnajdywania szczęścia w codziennych drobiazgach. Można na przykład zapalić świece, naparzyć herbaty, pogłaskać okładkę... I już powinno wystarczyć.
Gdyby jednak nie do końca wystarczało, to trzeba książkę przeczytać. Ja całe życie uprawiałem hygge, tylko, że o tym nie wiedziałem. Chwała więc naszym jutlandzkim przyjaciołom, że postanowili tę wiedzę o szczęściu na co dzień nieco usystematyzować.
Hygge może uszczęśliwić społeczeństwo - dość spojrzeć na statystyki, w których państwach żyje się najlepiej. Co roku Dania, jeśli nie na pierwszym, zawsze jest w czołówce. Bierze się to w znacznej mierze z umiejętności życia.
Jak sięgnę pamięcią do dzieciństwa, przypominam sobie drewniany, skrzypiący dom, kota na parapecie, ciepły piec, zapach pieczonego ciasta, wieczorną kąpiel w...

kasia900 | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Książki o tematyce "hygge" mają w blogosferze swoje pięć minut. Przyznaję, że ja również z ogromnym zaciekawieniem śledziłam wszystkie opinie, ale również księgarnie internetowe, które proponowały książkę w całkiem przystępnych cenach. Cieszyłam się, że "będę na czasie" i poznam tę magiczną sztukę szczęścia. Niestety, ale jedyne co spodobało mi się w tym poradniku to okładka, która jest cudowna i przyciągająca wzrok.

Książka posiada bardzo mało tekstu, także do czytania jest niewiele. Dużym plusem są fotografie, którym poświęcono znaczną część poradnika. Faktycznie są piękne i mogą zainspirować. Oglądając, miałam wrażenie, że przeglądam Instagram. Poza tym, jak dla mnie, nie ma w tej książce nic wartościowego. To przedstawione sytuacje z życia Duńczyków, które mało mnie zainteresowały. To, że zapalę w domu świecę, albo wypiję kawę po ciężkim dniu wprawi mnie w dobry nastrój, to już wszystko wiem. Nuda.

Podsumowując, zupełnie nie wiem skąd te achy i ochy nad tą książką. Jak dla...

Aga | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

Bardzo przyjemna pozycja z rodzaju poradników, ale także pewnego rodzaju przewodnik po duńskich zwyczajach życia, spędzania czasu wolnego. Pozycja ma na celu przybliżenie zjawiska określanego w Danii jako hygge, czyli po prostu cieszenie się z chwil spędzonych z rodziną na korzystaniu z własnej bliskości, wolnych chwil oraz poczucia bezpieczeństwa w gronie rodziny i przyjaciół. Pozycja ta okraszona jest pięknymi fotografiami oraz paroma ciekawymi pomysłami na spędzanie czasu, potrawy, a także aranżacje wnętrz. Prosty sposób na oderwanie się od trudnej rzeczywistości to wprowadzenie do swojego życia trochę hygge, które pozwala nam się zrelaksować oraz bardziej świadomie korzystać z chwil szczęścia i bliskości z ludźmi nam bliskimi... To oderwanie się od technologii i elektroniki, powrót do natury swego rodzaju... Polecam dla osób, które szukają inspiracji na spędzanie wolnego czasu, a także wielbicieli Danii oraz stylu skandynawskiego, rustykalnego... Polecam

Małgosia | 2017-01-20
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Kiedyś przeczytałam, że jeśli nie potrafisz czerpać radości z małych rzeczy, wielkie też cię nie ucieszą. Sztuki odnajdywania szczęścia w drobnych przyjemnościach warto uczyć się od jednego z najszczęśliwszych narodów na świecie – Duńczyków.

Czym jest hygge? To siedzenie pod kocem z kubkiem gorącej herbaty i ciekawą książką. To spacer z dzieckiem, wypełniony wspólnym odkrywaniem otaczającego świata i głośnym śmiechem. To wieczór z ukochaną osobą przy kominku, gdy na zewnątrz jest deszczowo i zimno. To pyszne wino powoli sączone w ogrodzie wśród kolorowych kwiatów. Mówiąc krótko, to chwile szczęścia, odprężenia i bliskości, kryjące się w codziennych sytuacjach. Duńczycy do perfekcji opanowali sztukę czerpania radości z najprostszych rzeczy. Panujący w Danii klimat jest dość surowy, dlatego mieszkańcy tego kraju chowają się przed niesprzyjającą pogodą w bezpiecznych domach, by przy blasku świec i pysznym domowym jedzeniu cieszyć się towarzystwem bliskich osób. Doskonale wiedzą, że...

xVariax | 2016-11-16

Hygge to nic innego, jak bliskość i umiejętność bycia w konkretnym miejscu i czasie. Rzecz dla wszystkich raczej oczywista, którą Duńczycy nazwali po swojemu i która, w nurcie mody na Skandynawię, zyskała popularność.

Mimo to kontakt z książką Marie Tourell Søderberg okazał się być czystą przyjemnością. Treść jak i wydanie dla mnie na plus. Sporo klimatycznych, naturalnych zdjęć pozbawionych obróbek. Portrety ludzi cieszących się codziennością, czerpiących z energię z rzeczy prostych. Już sama lektura sprawia, że człowiekowi robi się na duszy cieplej, a czas jej poświęcony jest w stu procentach "hygge".

Hygge może być wieczór, kawa z przyjaciółmi, a jak się okazuje również i piwo. Śmiem stwierdzić, że to przedrostek do wszystkiego, co jest kojące oraz miłe, stąd tworzenie ideologii do rzeczy tak prostych uważam za zbędne. Starczy mi polska gościnność i ciepło domowego ogniska. Odsuńmy na moment wszelkie obowiązki i troski, pobądźmy ze sobą, popatrzymy na horyzont - przecież nie...

tygrysica | 2017-03-10
Przeczytana: 19 lutego 2017

Czym jest Hygge? Hygge może być wszystkim. Wieczorem spędzonym z przyjaciółmi. Chwilą relaksu przy kominku, pod ciepłym kocem z kubkiem ulubionej herbaty i ciekawą książką. Może być nawet spacerem albo zabawą z dziećmi, rodziną czy zwierzętami. Hygge może kryć się nawet w przedmiotach codziennego użytku jak hygge kubek, w którym wieczorem pijemy pyszne kakao. Bo hygge tak naprawdę jest tym co dla nas miłe. Tylko czy trzeba być hygge, aby być szczęśliwym? Według Duńczyków chyba tak.

Do sięgnięcia po „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” ogromnie zachęciła mnie okładka oraz ogrom pozytywnych opinii innych czytelników. Niestety z nieistotnych powodów długo musiałam czekać na możliwość jej przeczytania. Teraz z perspektywy czasu uważam, że powinnam czekać jeszcze dłużej… Dlaczego? Ponieważ po przeczytaniu wcześniej wspomnianych opinii byłam przekonana, że przeczytam książkę pertraktującą o rzeczach oczywistych, ale przekazanych w tak umiejętny sposób, że staną się dla mnie czyś...