Idź krok po kroku

Okładka książki Idź krok po kroku Erling Kagge
Okładka książki Idź krok po kroku
Erling Kagge Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Muza
2020-05-27
2020-05-27

Świetna książka! Motywująca do ruchu, ale i zastanowienia się nad istota bycia tu i teraz. Polecam.

Wbrew temu co widnieje na notkach dotyczących Erlinga Kagge, nie jest on wielkim myślicielem. Jego książka Idź krok po kroku jest w pewnym sensie zbiorem banalnych przemyśleń i refleksji. Ale właśnie banał zaczynam cenić coraz bardziej. Dobrze opowiedziany. Taki na który albo sami, albo ktoś zwróci nam uwagę. Niestety w pewnym momencie, uświadamiamy sobie, że najbanalniejsze prawdy – w przeciwieństwie do tych górnolotnych, nadętych i wyrafinowanych – mogą znacznie więcej powiedzieć o życiu i człowieku.

Kagge jest norweskim podróżnikiem, zdobywcą obu biegunów. Jego niewielki esej to pochwała chodzenia. Wcale nie tych wielkich podróży, ale samego aktu przemieszczania się dzięki któremu mamy szansę na znacznie więcej doświadczeń.

"Kiedy jedziesz samochodem w kierunku góry i pozwalasz, by jeziorka, strumienie, mech i drzewa przelatywały błyskawicznie obok ciebie, twoje życie staje się krótsze. Nie czujesz wiatru, zapachów, pogody i zmian światła. Nie bolą cię stopy. Wszystko jest takie samo."
[...]
całość:

Lubię chodzić, spacerować, wędrować i bardzo jest mi to potrzebne. Podzielam więc zdanie autora książeczki, że chodzenie, to życie.

Interesująca książka prowokująca do myślenia o czerpaniu korzyści z chodzenia. Polecam szukającym motywacji do codziennych spacerów, przechadzek i wypraw.

Ci, którzy nie znają Erlinga Kagge warto przybliżyć tę postać. Bez wątpienia jest to pierwszy człowiek, (norweski podróżnik i odkrywca),który doszedł samotnie na biegun południowy, ponadto zdobył Mount Everest i biegun północny oraz dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki, okrążył przylądek Horn. Jest autorem kilku książek o eksploracji, filozofii i kolekcjonowaniu dzieł sztuki, które zostały przetłumaczone na 39 języków.

Znana amerykańska gazeta The New York Times opisała Erlinga Kagge jako „fascynującego człowieka. Jest filozoficznym poszukiwaczem przygód lub być może żądnym przygód filozofem”. Ponadto to również międzynarodowej sławy kolekcjoner sztuki współczesnej, prawniki i właściciel jednej z najstarszych norweskich firm wydawniczych, JM Stenersens Forlag publikującej około 100 nowych tytułów rocznie. Jest największym wydawcą literatury faktu w Norwegii.

Książka, którą pragniemy zaprezentować to druga po "Ciszy" książka zawierająca niezwykle trafne refleksje autora na temat czerpania korzyści z chodzenia, szukania własnej drogi i kontrolowaniu emocji. Jak sam wyznaje, po drodze często doświadcza wewnętrznej ciszy, która z chodzeniem jest powiązana. „Cisza jest abstrakcyjna, chodzenie jest konkretne”.

Książka niezwykle prowokuje do zadumy nas życiem, a autor na podstawie własnych doświadczeń rozprawia, co dla niego oznacza chodzenie, a co może oznaczać dla innych. To piękna kontynuacja międzynarodowego sukcesu książki „Cisza”, która skłania czytelnika do refleksji na temat rutyny, w której tkwimy, i możliwości, które są zawsze dostępne dla nas wszystkich.

Chodzi o bycie w kontakcie ze sobą i otoczeniem, dostrzeganie niuansów i zmian. „Idź krok po kroku”, to refleksja nad sobą, o tym jak kochać ziemię i pozwalać ciału podróżować w tym samym tempie, co dusza. Ponieważ zdaniem autora, jeśli będziesz się poruszać zbyt szybko, nie nadążasz za sobą. Chodzenie i poznawanie świata wokół nas wzbogaca nasze życie. Jednak powyższe stwierdzenie stanowi niemałe uproszczenie, albowiem cała treść zmusza do wielu niekonwencjonalnych przemyśleń oraz wniosków.

"Tak wiele rzeczy w naszym życiu odbywa się w szybkim tempie. Chodzenie jest powolne. Jest więc jedną z najbardziej radykalnych rzeczy, jakie możesz zrobić".

Zdaniem autora świat, w którym żyjemy, jest to świat oparty na konsumpcjonizmie, wokoło którego wszystko się kręci, powodując, że na nic nie mamy czasu. Skupiliśmy się bardziej na tym, by mieć aniżeli być. Zamknięci we własnych domach, przy coraz to nowszych rozwiązaniach technologicznych nie mamy czasu ani ochoty na żadne wycieczki, wyprawy, poznawanie świata. I pomimo tylu doskonałych rozwiązań ułatwiających nam życie i funkcjonowanie coraz mniej mamy czasu na, by korzystać z tego, co nas otacza. Pośród gwaru miast, codziennych domowych obowiązków nie zostaje nam już czasu na to, by móc się zwyczajnie zrelaksować. Rozglądamy się wokół, ale nic nie dostrzegamy. Nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy częścią tego co nas otacza. W pogoni za pieniądzem, lepszym życiem zatracamy się i zapominamy, że jesteśmy częścią czegoś większego - świata oraz natury.

Autor przestrzega nas, byśmy nie wybierali drogi na skróty, bo to właśnie wysiłek oraz często trud, jaki musimy ponieść, by coś osiągnąć, zdobyć tak naprawdę nas satysfakcjonuje i daje nam radość. Erling Kagge próbuje wyjaśniać, jak bardzo istotna jest trasa, którą mamy przejść samodzielnie, na własnych nogach. Możemy przeczytać, że:

"Kiedy chodzisz, życie trwa dłużej. Chodzenie wydłuża mgnienie oka".

Chodzenie to nie tylko czysto prozdrowotne korzyści dla naszego życia. To znacznie więcej. Ono daje nam poczucie wolności, pozwala nam zobaczyć to co niezauważalne, kiedy się spieszymy. A przecież tak wiele rzeczy wokół nas odbywa się w szybkim tempie i nie jesteśmy w stanie doświadczyć tego wszystkiego, co się wokół nas dzieje. Należy to zmienić, zdaniem autora. Nieco spowolnić, by podziwiać piękno otaczającego nas świata.

Książka zawiera mnóstwo doświadczeń i wspomnień związanych z wyprawami autora w różne zakątki świata. Dla niego chodzenie jest więc czymś naturalnym, zwłaszcza wtedy kiedy pragnie zagłębić się we własne wnętrze, zastanowić się nad życiem. Stanowi wezwanie do tego, aby chociaż na chwilę wyjść poza „pełne ograniczeń zorganizowane życie” i czerpać z tego życia wszystko to, co nam oferuje. Ponieważ każdy nowo stawiany krok sprawia, że coś się dzieje, żyjemy, a nie wegetujemy. Te krótkie filozoficzne rozważania Erlinga Kagge pozwalają nam odkryć to kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i co nas wokół otacza i ile dobrego możemy z tego wynieść dla siebie.

Zastanawialiście_łyście się kiedyś nad tym, czym jest dla Was chodzenie? Kiedy chodzicie - ale tak świadomie, nie jedynie po to, by dotrzeć na autobus czy do sklepu?
Ja chodzę na przykład wtedy, gdy mi źle, gdy w myślach chaos, gdy się smucę, złoszczę. Wychodzę na spacer, wprawiam ciało w ruch a zmysły skupiam na otoczeniu. I choć nie rozwiązuje to w magiczny sposób moich problemów, to zwykle wracam spokojniejsza i z poczuciem więzi z jakąś większą całością. Chodziłam też zwykle podczas intensywnej nauki - dawało mi to poczucie rytmu i pomagało się skupić.
To dzięki nauce chodzenia jako dzieciaki mamy możliwość intensywnie odkrywać otaczający nas świat i uczyć się samodzielności. Jak to się dzieje, że z czasem zaczynamy chodzić coraz mniej, że chodzimy właściwie tylko wtedy, gdy trzeba?
Kagge napisał kiedyś książkę o ciszy, która skradła moje serce, a teraz miałam okazję przeczytać jego nowy tytuł: o chodzeniu właśnie. I choć nie była to lektura porywająca, to przy niektórych fragmentach zatrzymałam się na dłużej. To jeden z nich, z którym chciałabym Was dziś zostawić: „Co by się stało, gdyby władcy zostało zmuszeni do odbywania codziennych spacerów między zwykłymi ludźmi? (...) Demokracja uzależniona jest od patrzenia na siebie z bliska. Żeby nie pojawiło się zbyt wielu nas i ich. (...) W dystansowanie się od natury, asfaltu i ludzi, o których się decyduje, kryje się coś niedemokratycznego”.

Rozczarowała mnie. Moim zdaniem nie jest za dobrze napisana. Sięgnęłam po nią po przeczytaniu "Ciszy" Erlinga Kagge, która mi się podobała. W Krok po kroku autor nawiązuje do badań nad chodzeniem ogólnie, cytuje wielu ludzi po jednym zdaniu, wtrąca anegdoty ze swoich wypraw, ale minusem jest dla mnie to, ze na niczym się właściwie nie skupia. Skacze z tematu na temat i jest to przeze mnie odbierane jako chaotyczne, jakby nie miał pomysłu na książkę. Poza tym niczego nowego nie odkryłam. Dla kogoś kto spaceruje, zna wartość odkrywania świata i woli gdzieś pójść, pojechać niż siedzieć przed tv nie będzie to raczej nic odkrywczego. Jeden punkt więcej za ładną okładkę, niestety jak to zwykle bywa, ładna okładka to mało istotny szczegół. Za to Ciszę polecam, mimo że również napisana jest prostym językiem, to jakoś pasji i serca w niej więcej- takie jest moje wrażenie.

Nigdy nie sądziłam, że będę kiedyś czytała książkę, której tematem będzie chodzenie. Do czego to by miałoby mi się przydać? Co ja tam miałabym znaleźć? Co to w ogóle za pomysł, by napisać książkę o takim temacie, czy nie będzie to tylko bełkot, w który autor sprytnie wplecie kilka naukowych żargonów, przysłów mędrców i tak właściwie nic z tego nie wyniknie? Powiem szczerze, że nie spodziewałam się za wiele po książce „Idź krok po kroku”. Zaczęłam czytać i jednak już pierwsze strony uświadomiły mi, że ten temat jest mi jednak bardzo bliski, ba ja doskonale rozumiem to, o czym autor pisze i co chce nam przekazać. Autorem jest norweski podróżnik i pisarz Erling Kagge, który jako pierwszy człowiek samotnie dotarł na biegun południowy, zdobył Mount Everest, biegun północny oraz dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Szacun!

Ta malutka książka miała mnie sprowokować i zmusić do myślenia, a przede wszystkim przekonać, że nigdy nie warto przestawać szukać swojej drogi. Umiejętność chodzenia nabywamy jako dziecko i ta czynność w ogóle nie wydaje się ekscytującą, traktujemy ją jako coś normalnego. A jednak taka prosta czynność – chodzenie – okazuje się dla niektórych trudną sztuką. Kagge podkreśla, że sposób, w jaki chodzimy, często wiele o nas mówi. Kroczymy pewnie przed siebie, czy nieśmiało stawiamy kroki? Chodzimy wyprostowani jak struna, czy może przemykamy szybko zgarbieni? Chodzenie nas nic nie kosztuje (może czasami poza bólem stop ;)) a często i tak wolimy zamiast spaceru – przejażdżkę samochodem albo tkwienie w domu. Wszystko chcemy mieć na już, chodzenie traktujemy jako czynność, która zdecydowanie zajmie nam więcej czasu. Nie dostrzegamy tego, co dobrego podczas chodzenia może nam się przytrafić, bo ta czynność jest istną medytacją dla mózgu. Już jakiś czas temu zauważyłam, że najlepiej mi się myśli podczas zwykłego, powolnego spaceru z psem. W mojej głowie natychmiast pojawiają się najlepsze pomysły. I nawet czasami, gdy zmęczona wracałam bardzo powoli z pracy do domu, to mój mózg podczas tej 15-minutowej wędrówki miał wolne, nie musiał myśleć o niczym. W moim przypadku chodzenie się sprawdza bardzo dobrze i choć robię trasy milion razu krótsze od autora, to dla mnie najlepszy sposób, by się wyciszyć, by uporządkować swoje myśli. Książka składa się z mnóstwa małych kroków, które ukazują nam korzyści z chodzenia, krótkich spacerów. Wystarczy na chwilę zwolnić i rozejrzeć się dookoła, by dostrzec piękno otaczającego nas świata. Spróbujcie tego sami - warto!

Jeśli szukacie książki przy której będziecie mogli się wyciszyć, złapać chwilę wytchnienia to „Idź krok po kroku” Elinga Kagge będzie doskonałą propozycją.
Ten norweski podróżnik, znany m.in. z tego, że jako pierwszy człowiek samotnie dotarł na biegun południowy napisał książkę o tym jakie korzyści możemy czerpać z chodzenia, a szczególnie samotnych wędrówek. Niektórym z Was będzie się zapewne wydawać, że to mało oryginalna książka o niczym. Jednak nie do końca tak jest. Autor próbuje uzmysłowić czytelnikom, że chodzenie to także odkrywanie. Czasami, żeby dostrzec cokolwiek więcej wystarczy na jakiś czas po prostu zwolnić, przestać w pośpiechu podążać za dobrami materialnymi i rozejrzeć się dookoła. Eling Kagge postrzega piesze wędrówki jako szukanie własnej drogi, chodzenie własnymi ścieżkami, odkrywanie siebie na nowo. Ten dość specyficzny poradnik bazuje nie tylko na doświadczeniu autora z jego pieszych wędrówek. Kagge popiera swoje poglądy również tezami naukowymi, bazuje na przeczytanych książkach czy artykułach (o czym świadczy dość bogata bibliografia),a także na usłyszanych opowieściach.

Nigdy nie postrzegałam chodzenia jako formy medytacji, ale może rzeczywiście takie samotne wędrówki są dobrym sposobem na wyciszenie się i uporządkowanie myśli.
Polecam.

Prowokująca do myślenia opowieść o czerpaniu korzyści z chodzenia, szukaniu własnej drogi i kontrolowaniu emocji. 📚”Każda wycieczka jest inna od pozostałych, jednak gdy cofam się w czasie, by im się przyjrzeć, we wszelkiego rodzaju chodzeniu zauważam wspólną cechę: daje wewnętrzną ciszę...” 📚”Dlaczego chodzimy? Skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy? Myślę, że na te pytania każdy ma swoje własne odpowiedzi. Nawet kiedy ty i ja idziemy ramię w ramię, przeżywamy coś innego...”
📚”Chodzenie umożliwiło ban bycie nami, a kiedy prawie nie chodzimy, przestajemy jednocześnie być nami. Stajemy się wtedy być może czymś innym..” 📚”Bo z każdym krokiem, który stawiamy, coś się dzieje”
Zachęcam was do przeczytania

• E-booki