Into the Magic Shop
9788380620520
LubimyCzytać

Prawdziwa historia neurochirurga, który odkrył tajemnice ludzkiego umysłu i sekrety serca. James Doty urodził się w Lancaster, małym mieście w Kalifornii, w ubogiej rodzinie. Ojciec był alkoholikiem, matka chorowała na przewlekłą depresję. Przyszłość dwunastoletniego Jamesa malowała się w czarnych barwach. Podczas wakacji w 1968 roku nagle wszystko się zmieniło, gdy przypadkiem wstąpił do...

James Doty urodził się w Lancaster, małym mieście w Kalifornii, w ubogiej rodzinie. Ojciec był alkoholikiem, matka chorowała na przewlekłą depresję. Przyszłość dwunastoletniego Jamesa malowała się w czarnych barwach. Podczas wakacji w 1968 roku nagle wszystko się zmieniło, gdy przypadkiem wstąpił do sklepu z rekwizytami iluzjonistycznymi. Poznał tam Ruth, która przekazała mu magiczną umiejętność – nauczyła go radzić sobie z cierpieniem, określać swoje pragnienia i dążyć do ich spełnienia…

James Doty w swojej książce, będącej po części zapisem jego wspomnień, a po części zbiorem informacji na temat odkryć naukowych w dziedzinie neuroplastyczności, uświadamia nam, że w każdym z nas istnieje takie miejsce spokoju i piękna i można zaglądać do niego zawsze, gdy czuje się taką potrzebę. Wystarczy tylko, tak jak Doty, otworzyć drzwi i wejść do środka.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 581

Myśl czując

Mózg i serce. Magiczny duet opowiada o wybitnym neurochirurgu i jego niestandardowej drodze do sukcesu. Wychowany w trudnych warunkach, z ojcem alkoholikiem, chorowitą matką i namacalną biedą. Podczas wakacji w wieku dwunastu lat trafia do sklepu iluzjonistycznego i tam poznaje Ruth. Jeszcze nie wie, że pozna magię przerastającą wszelkie sztuki prestidigitatorskie.

Czytając pierwsze rozdziały książki Jamesa R. Doty’ego trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy tu do czynienia z wdzięczną, ale jednak manipulacją. Stworzonym na modłę Stephena Kinga wspomnieniu. Nostalgicznym i sentymentalnym chwytem marketingowym, który ma nas przekonać, że dzięki paru sztuczkom zmieni się całe nasze życie.

Jeśli macie ochotę po tym kursie instruktażowym odłożyć książkę w kąt, nalegam, nie róbcie tego. Mieszane uczucia są normalne, nawet sam autor, co rusz wyłuszcza swoje wątpliwości. By zrozumieć na czym polegają te czary, uświadomić sobie o co tak naprawdę chodzi, należy przeczytać całość. Wcześniej mamy do czynienia z zamazanym obrazem, który nijak ma się do tego, czym naprawdę ta książka jest.

Z każdą kolejną stroną całość nabiera sensu. To jak zderzenie się z teorią, która niekoniecznie nas przekonuje, ale ukazana w praktyce nagle nabiera kształtu. Wybitny specjalista nie stara się ułagodzić swojego obrazu. Opisuje chwile, gdy ciężkiej pracy towarzyszyła ignorancja, a zebrane wcześniej nauki schodziły na boczny tron. Nigdy nie próbuje wmawiać, że jakiekolwiek rzeczy zadziały się same, wyłącznie przy stosowaniu rad Ruth. Wręcz przeciwnie, to ciężka praca jest tu na piedestale.

Nie jest to w żadnym razie poradnik z cyklu – Jak osiągnąć sukces. To opowieść o życiu, w którym by coś uzyskać, najpierw należy dobrze poznać siebie. W następnej kolejności pamiętać o innych. Spojrzeć w ich stronę, zrozumieć. Na koniec zaś pamiętać, że nic nie stanie się samo, że nastawienie nie zmieni się w jednej chwili, a ciężka praca to podstawa.

„Mózg i serce” to odezwa do empatii. Otwarcia na drugiego człowieka. Walkę o własne wartości za pomocą narzędzi, które wszyscy z nas posiadają. Pochwała miłości i wzajemnego szacunku. James R. Doty niczego nie narzuca. Jedynie opowiada ze swadą o swoich losach. Upadkach i wzlotach, którym towarzyszyły nauki Ruth. Oferuje swoje doświadczenie i tylko od nas zależy, czy będziemy mieli odwagę, żeby po nie sięgnąć.

Patryk Rzemyszkiewicz

Siwa | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Cudowna książka z działu, który najbardziej kocham czyli medycyna. Tematykę ma co prawda trochę inną. Jest to swego rodzaju poradnik jak żyć i jak pogodzić pragnienia serca z tym co faktycznie jest nam przydatne. Jedna z lepszych książek, która wciągnęła mnie bez reszty, nie mogłam się od niej oderwać! Jest napisana tak magicznym i niesamowitym językiem, że kilka razy doprowadziła mnie do łez. W trakcie jej czytania czułam uniesienie i jakby jakieś życiowe prawdy przenikały moją duszę. Niezapomniana lektura. Polecam każdemu!

paulinaczyta | 2016-11-18

Jim Doty (neurochirurg) miał dość słabe dzieciństwo, zarówno finansowo jak i pod względem opieki ze strony rodziców. Musiał być najstarszy w rodzinie. Musiał martwić się o matkę, która miała depresję, o ojca, który był alkoholikiem i o brata... a potem przyszedł dzień, w którym Jim poznał Ruth. Ruth nauczyła go wszystkiego, co on uważał za magiczne - nauczyła go radzić sobie z cierpieniem i nieposkładanym życiem oraz dążyć do spełnienia swoich pragnień. To naprawdę niesamowite, że Jim pomimo tylu przeciwności losu został znanym amerykańskim neurochirurgiem. Ruth nauczyła go przede wszystkim bycia człowiekiem bardzo opiekuńczym i współczującym - i taki jest do dzisiaj. Ta książka to zapiski wspomnień James'a. Szczerze mówiąc jest świetna. Dobrze napisana i bardzo angażuje czytelnika. Czasami autor wyjaśnia pewne techniczne terminy medyczne, jednak wyjaśnia je w sposób, który zrozumie każdy. Były momenty, kiedy czytałam i płakałam. Moim zdaniem to taki pamiętnik oraz podręcznik...

bibliofilka | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

„Wzajemne relacje mogą mieć potężną moc. Bywa, że jedno krótkie spotkanie może odmienić czyjeś życie na zawsze”. Owszem bywa i tak. Nie ulega wątpliwości, że są osoby, które w naszym życiu potrafią dokonać cudów. Takie osoby mogą sprawić, że zmienia się wszystko, całe życie może przestawić się na inne tory.

James Doty jest lekarzem medycyny, wybitnym neurochirurgiem oraz dyrektorem i założycielem Centrum Edukacji i Badań nad Empatią i Altruizmem w Stanford, w części ufundowanego przez Dalajlamę. Historię swojego życia, drogi do sukcesu odpowiadał wielu ludziom na wielu wykładach. W końcu został przekonany do napisania książki, aby więcej osób zainspirowała opowiedziana przez niego historia. Tym samym autor podzielił się z innym swoim doświadczeniami.

James Doty urodził się w małym mieście w Kalifornii. Pochodził z ubogiej, dysfunkcyjnej rodziny. Jego matka chorowała na depresję i miała skłonności samobójcze, jego ojciec był alkoholikiem i to dzieci musiały się o niego...

Justyna_78 | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Piękna książka. Nie spodziewałam się po niej tyle dobrego, wydawała się taka niepozorna na mojej półce, ale zaliczam ją do jednej z moich ulubionych, bez dwóch zdań.
Jest mądra, pouczająca, inspirująca, przeczytana jednym tchem, przejmująca, oczyszczająca, wzruszająca do łez (autentycznie! będziecie płakać jak ja żeby nie było że nie ostrzegałam) prawdziwa i m a g i c z n a.
Życiorys Pana Doty stanowi gotowy scenariusz filmowy i to jaki! Myślę że będzie ktoś chciał nakręcić film o tej pięknej historii.
Szkoda tylko że autor nie odnalazł Ruth i jej syna, bardzo liczyłam na więcej informacji co działo się dalej w życiu osoby która wywarła tak ogromny wpływ na życie dziecka a później znanego neurochirurga.
I pomyśleć tylko, że nie zawsze najwięcej zawdzięczamy bliskim, może czasem być tak że to całkiem obca osoba. Taką osobą może być każdy z nas dla zupełnie przypadkowo spotkanej osoby, każdy z nas może być jak Ruth, czy to nie piękna perspektywa? Tylko skąd wziąć taką mądrość jaką...

Palia | 2016-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Co w Życiu jest naprawdę ważne?

Książkę "Mózg i Serce. Magiczny duet" czyta się jak współczesną baśń. Ubogi chłopiec, z pomocą tajemniczej kobiety, odkrywa w sobie magiczną moc. Magicznych zdolności może używać do różnych celów. Okazuje się, że rozpoznanie tego czy cel jest właściwy, jest dla chłopca trudniejsze niż nauczenie się czarów i musi on przejść długą drogę zanim uda mu się dostrzec co w Życiu jest ważne.
O tym, że jest to zapis historii, która dzieje się naprawdę przypominają, przedstawiane co jakiś czas, informacje ze świata nauki.
Nigdy bym się nie spodziewała, że przeczytam taką historię pisaną przez naurochirurga. Lekarz, poważny człowiek piszący o magii? Naukowiec piszący o sile Miłości?
Jest to książka, która dała mi nadzieję. Nadzieję na to, że we współczesnym Świecie liczba ludzi, którzy dostrzegają wartość i wpływ uczuć, emocji, relacji oraz Miłości rośnie.

Książka została ładnie wydana, jednak ogólny odbiór psuje niezbyt dokładnie wykonana korekta...

LibraryGirl | 2017-02-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 lutego 2017

O rety, myślałam, że już nie dotrwam do końca tej książki. Zupełnie nie rozumiem zachwytów nad nią; jeśli chodzi o treść i ogólny przekaz to jest strasznie banalna i mam wrażenie, że powstała na fali popularności poradników o pozytywnym myśleniu, afirmacjach i wizualizacji (jak wiadomo, każdy kolejny nie wnosi niczego nowego, podobnie ten).

Autor to pompatyczny, egocentryczny i zapatrzony w siebie dupek, który był irytujący nawet po swojej "przemianie". Jego historia była smutna, ale jakoś nie potrafiłam go żałować ze względu na jego zachowanie.

Erna Eltzner | 2016-12-04

× www.majuskula.blogspot.com ×

Ciało i umysł — jedno wpływa na drugie, są nierozerwalne. Często słyszymy o czysto fizycznych chorobach wywoływanych przez emocje. Często sami zmagamy się z wieloma problemami, ogromem stresu, zapominamy o empatii. Jak odnaleźć równowagę?

James R. Doty jest wybitnym neurochirurgiem. Mimo wielu obowiązków znalazł czas, aby napisać książkę i podzielić się z ludźmi swoimi przeżyciami. Przyszedł na świat w biednej rodzinie, gdzie od samego początku spadła na niego lawina kłopotów. Jego matka chorowała na depresję, ojciec był alkoholikiem. Jim musiał troszczyć się o rodziców i brata. Wszystko odmienia się, gdy w wieku dwunastu lat chłopak trafia w sklepie iluzjonistycznym na kobietę o imieniu Ruth, która uczy Jamesa wielu pożytecznych lekcji. Lekcji sprawiających, że można uwierzyć w swoje możliwości, sięgnąć po marzenia, dotrzeć do upragnionego celu.

Początkowo sądziłam, że to książka o charakterze typowo naukowym. Do lektury zachęciła mnie...

Natasza Pavlova | 2017-04-19
Na półkach: #2017, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Ależ mnie to zmęczyło. Nad czym te zachwyty? Czytając opis znajdujący się na okładce mówiący iż jest to "prawdziwa historia neurochirurga, który odkrył tajemnice ludzkiego umysłu i sekrety serca" spodziewałam się pozycji bliższej literaturze medycznej, oczekiwałam opisów scen ze stołu operacyjnego i obserwacji z wnętrza trzewi. Na próżno. Jest to niestety kolejna pozycja napisana na wzór aktualnie wszechobecnych, przesłodzonych i banalnych poradników pozytywnego myślenia. Plus za ładne wydanie. Reszta - meh.

| 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Kiedy byłam małą dziewczynką, łudziłam się, że któregoś dnia spotka mnie coś, co spotyka głównego bohatera w okresie jego dzieciństwa. Wierzyłam w każdego rodzaju magię i czekałam aż ktoś wybierze mnie spośród innych, przeciętnych w moim mniemaniu dzieci, obsypie tajnikami wszechświata i w ten oto sposób będę mogła zmieniać świat. Nic takiego oczywiście nie miało miejsca. Tajniki wszechświata pojęłam dużo później, bez pomocy żadnej starszej kobiety i zdecydowanie nie w małym sklepiku iluzjonistycznym, a szkoda. Kupiłam tę książkę, bo w godzinach popołudniowych bywam próżna i zwracam uwagę na ładne okładki, a ta zdecydowanie uderza w moją estetykę. I czasami przez przypadek możesz odkryć małe arcydzieło. Albo potwierdzenie swoich wcześniejszych rozmyślań. Jest to książka, która może zmienić świat, zwłaszcza tym, którzy mało w nim grzebią i potrzebują gotowej recepty, bo wolą uczyć się na cudzych błędach niż własnych. Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest poradnik spisany przez...

worldinmyfocus | 2018-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2018

Kiedy Twój ojciec jest alkoholikiem, dla którego największą wartość stanowi kilka łyków trunków o cierpkawym smaku, na rodzinnym portrecie obok znajduje się współuzależniona, cierpiąca na chroniczną depresję ze skłonnościami do autodestrukcji matka i wyuczonego bezradności brata, którego musisz otaczać opieką, a więc jesteś najbardziej dorosłym członkiem rodziny, mimo niewielu lat, które od początku przeżyłeś w skrajnym ubóstwie. Nagle, przez swoją ciekawość, która z pewnością niejednokrotnie prowadziła Cię do sytuacji konfliktowych, spotykasz starszą kobietę, która chce Cię wprowadzić do nieznanego lecz wyczekiwanego przez Ciebie świata "iluzji", który jest dla Ciebie obiecujący, bo w nim wszystko jest możliwe. Pozwala byś oderwał się od miejsca zwanego domem, które powinno być azylem. W którym każdego dnia zastanawiasz się czy po szkole nie znajdziesz martwej od przedawkowania matki, a wracając z zakupów nie spotkasz zataczającego się w bramie ojca, a może właśnie to pukanie do...