Błędny krąg

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Felix Castor (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
Vicious Circle
egzorcysta, demony, nieumarli, Castor

Kolejna przygoda egzorcysty Felixa Castora. Felix Castor umie sobie radzić z umarłymi. To żywi go wkurzają... Po sprawie ducha z Archiwum Bonningtona Castor, uwierzywszy, że dzięki swym zdolnościom może jednak zdziałać coś dobrego (oczywiście „dobro” w kontaktach z nieumarłymi to pojęcie względne), powraca niechętnie do praktykowania egzorcyzmów. Lecz jego przyjaciel Rafi nadal pozostaje...

Po sprawie ducha z Archiwum Bonningtona Castor, uwierzywszy, że dzięki swym zdolnościom może jednak zdziałać coś dobrego (oczywiście „dobro” w kontaktach z nieumarłymi to pojęcie względne), powraca niechętnie do praktykowania egzorcyzmów. Lecz jego przyjaciel Rafi nadal pozostaje opętany, sukkub Ajulutsikael (dla przyjaciół Juliet) wciąż technicznie ma kontrakt na jego życie, a on sam jest ciągle – nie bójmy się tego słowa – biedny jak mysz kościelna.

Konsultacje dla lokalnej policji pomagają opędzić najpilniejsze wydatki, ale by choć w części zapełnić dziurę w budżecie Castor potrzebuje dużego, prywatnego zlecenia. Ponieważ jednak jego stosunki z Losem są, delikatnie mówiąc, chłodne, dostaje pozornie błahą sprawę zaginionego ducha, która powoli, lecz nieuchronnie wciąga jego i jego najbliższych w sam środek złowieszczego spisku, zmierzającego do wywołania jednego z najgroźniejszych demonów piekieł.

A kiedy w tym samym raporcie policyjnym pojawiają się sataniści, krwawe ofiary, skradzione duchy i nawiedzone kościoły, z pewnością widnieje też w nim nazwisko Felix Castor...

8_oclock | 2015-04-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Druga opowieść o Felixie Castorze. Tym razem dostaje drobne zlecenie znalezienia dziewczynki, przy którym grunt zaczyna mu się palić pod stopami: nieznajomi mu grożą, napadają, a nawet zostaje oskarżony o morderstwo. Oczywiście Felix się nie wycofa, tylko uparcie będzie drążył, o co w tym chodzi. Kryminał (fantasy) rozwija się ciekawie, wątki są spójne, postać głównego bohatera wciąż budzi sympatię.

lenuszka | 2013-09-05
Na półkach: Przeczytane, Mike Carey, 2013
Przeczytana: 04 września 2013

„Błędny krąg” to powieść fantastyczno-detektystywiczna, klimatyczna, ale czy wciągająca? Sama zadaję sobie to pytane, gdyż ze stylem pisarskim Mike’a Careya mam pewien problem. Co prawda, to dopiero moje drugie spotkanie jego z twórczością, ale zaczynam dostrzegać pewne schematy jakimi się posługuje Carey. Autor lubi dozować napięcie. Podobnie jak w pierwszym tomie akcja rozwija się w wolnym tempie, przez co zainteresowanie książką jest raczej średnie. Pisarz ma również skłonność do wplatania dygresji i przynudzania. Natomiast plusem książki są niewątpliwie zabawne dialogi oraz cięte riposty głównego bohatera.
Dla mnie ten tom jest ciekawszy i barwniejszy, więcej jest zwrotów akcji i zaskakujących momentów. Śmiało mogę powiedzieć, że polubiłam Feliksa Castora i dalej będę śledzić jego losy, aczkolwiek nie mam poczucia, że muszę w pierwszej kolejności sięgnąć po kolejne dzieło Careya.

Iga | 2011-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 19 maja 2011

Felix Castor jest prywatnym egzorcystą. Odsyła duchy w dalszą podróż po życiu, kiedy tylko zaczynają naprzykrzać się żywym. Po poprzedniej przygodzie Felix wraca do zawodu, ale jego przyjaciel Rafael nadal zostaje pod władzą demona Asmodeusza, który jednak zaczyna się trochę oddalać od swojego ‘mieszkania’. Felix pomaga też Juliet (sukubowi, który uciekł spod władzy mężczyzn, a jego prawdziwe imię brzmi Ajulutsikael) nauczyć się sztuki egzorcyzmowania zmarłych. Wplątuje się jednak w sprawę, która może okazać się największym koszmarem jego życia.

Ta część, tak samo jak pierwsza, całkiem mi się spodobała. Nie jest to mistrzostwo, ale na pewno czyta się szybko i przyjemnie. Bardzo lubię język, jakim posługuje się Felix. Czasami zwyczajnie nie mogę odgonić uśmiechu z twarzy, kiedy czytam jego opinie na różne tematy. Jest jednym z moich ulubionych bohaterów literackich. Juliet też wydaje mi się bardzo ciekawą postacią, chociaż dużo się zmieniła od poprzedniej części.

W niektórych...

hongi | 2015-11-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Książki
Przeczytana: 13 maja 2015

Na mrocznych ulicach Londynu, w obecnych czasach wszystko jest możliwe. Demony przechadzają się jak u siebie, a duchy nawiedzają, kogo chcą, kiedy chcą. Feliks Castor dobrze o tym wie, pracuje przecież, jako egzorcysta. Inny Regał powraca i ma dla Was nowe przygody niezwykłego człowieka, który z grania na flecie uczynił sobie broń, jakiej lęka się nawet największy wilkołak. Zapraszam na recenzję książki Błędny Krąg.

Reszta tekstu na Gameplay.pl

PiotrP | 2016-06-10

To nie jest zła książka. Nie jest też szczególnie oryginalna - dla czytelników poprzedniej powieści z serii o Felixie Castorze fabularne rozwiązania zastosowane przez autora będą bardzo oczywiste, a połączenie ich w jedną całość w taki, a nie inny sposób (czyli każdy, nawet najmniejszy element świata i historii ma swoje miejsce w rozwiązaniu zagadki), może nieco irytować. Co nie zmienia faktu, że czyta się tę książkę sprawnie i przyjemnie.

Aleksandra | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Drugi tom dorównuje swojemu poprzednikowi pod każdym względem.
Felix Castor dalej jest jednym z bardziej autoironicznych bohaterów, jakich spotkałam na swej czytelniczej drodze. Duża dawka czarnego poczucia humoru sprawia, że czytelnik zagłębia się w powieść i wsiąka w charakterystycznie wykreowany świat bez większych problemów.

Polecam serdecznie wszystkim fanom Constantine'a i lekkich horrorów.

Nettledai | 2012-05-06
Przeczytana: marzec 2010

Jakiś czas temu byłam zagorzałą zwolenniczką Artemisa Fowla - nastoletniego anty-bohatera i geniusza zbrodni, wykreowanego przez irlandzkiego pisarza Eoina Colfera. Jednak po przeczytaniu wszystkich książek opisujących jego przygody, jak również większości innych - niezależnych - książek autora pozostawało mi już tylko czekać, aż wydawnictwo wreszcie opublikuje kolejne, bądź znaleźć coś nowego do czytania.
W międzyczasie obiecałam sobie, że nigdy nie tknę sagi "Zmierzch" - żeby nie być taka jak wszyscy. I zostałam "na głodzie".
Okazało się, że dotrzymywanie obietnic, to kolejna rzecz, z którą mam problemy... Złapałam za "Zmierzch". Po tym "doświadczeniu" ostatecznie zraziłam się do romantyczno-wampirycznych powieści.
Drogi Czytelniku, jeszcze możesz się wycofać! Za chwilę przejdę do rzeczy i może być dla Ciebie za późno.
Tak, więc poszukiwałam dobrego kryminału, żeby pozbyć się niesmaku po wyżej wymienionej serii. I wtedy... (Czytelnik, jeśli masz słabe nerwy: patrz zdania...

Marcin Badtke | 2013-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Przeczytałem jednym tchem. Nie było już 'rozbiegówki' jak w pierwszej części. Świetnie prowadzona narracja pokazująca jak detektyw (Fix) powoli składa wszystkie elementy układanki w spójny obraz. W dalszym ciągu fajne dialogi choć mam wrażenie, że autor za bardzo chce się pochwalić znajomością powiedzonek w obcych językach - wkłada je w usta zbyt wielu postaci. Barwnie nakreślony Londyn - aż się chce polecieć i zobaczyć rondo z Oriflammą czy kino Nick'a. Na pływający 'Kolektyw' raczej nie liczę ;-) Mam takie wrażenie, że Fix trochę naszego Geralta przypomina. Jak myślicie ?

książek: 1905
Czarnoskrzydła | 2013-04-18
Na półkach: Fantasty, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Sukkub, duchy i demony? Nie ma problemu:) poświęcenie przyjaciela? dla wyższych celów. narażenie życie? ZAWSZE;P

ughfudoi | 2012-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Ciąg dalszy losów Fix'a ze sporą dawką czarnego humoru.