Błędny krąg

2008-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
egzorcysta demony nieumarli Castor

Okładka książki Lucifer #50 Mike Carey, Chris Weston
Lucifer #50 Mike Carey, Chris W...
Okładka książki Hellblazer. Mike Carey 3 Giuseppe Camuncoli, Mike Carey, Marcelo Frusin, Leonardo Manco
Hellblazer. Mi... Giuseppe Camuncoli,...
Okładka książki Hellblazer. Mike Carey 2 Chris Brunner, Mike Carey, Steve Dillon, Marcelo Frusin, Leonardo Manco
Hellblazer. Mi... Chris Brunner, Mike...

Czytało się niestety jeszcze gorzej niż 1 część. Ostatnie kilkadziesiąt stron to już męczące było. Rozwleczone opisy do znudzenia. Główna intryga i śledztwo rozmyte w kilka wątków , niekoniecznie niezbędnych. Nie jest to pasjonująca seria.

Świetna kontynuacja,ciekawa fabuła ,wartka akcja ,spodobał mi się ostatni dodany motyw na koniec poprzedniej części i dobrze że jest kontynuowany i rozwijany. Jak w poprzedniej części dużo się dzieje ,akcja nie nudzi a zachęca do czytania dalej.

Ciężko mi określić czy druga część była lepsza. Wydaję mi się, że całe śledztwo w poprzedniej części było lepiej dopracowane i bardziej zaskakujące. Tutaj podczas czytania pewne wnioski można było już wyciągnąć w początkowych etapach książki, momenty gdzie główny bohater w danej sytuacji nie skojarzył pewnych powiązań czy faktów, chociaż te były banalnie oczywiste. Dlatego miejscami wyszło to trochę naciąganie i mało przekonująco, aczkolwiek sam pomysł na tę część spodobał mi się dużo bardziej. Liczyłem też że większą rolę odegra postać sukuba i trochę się zawiodłem.
Dlatego też ciężko mi jednoznacznie określić, czy była to lepsza książka, poprzednia była lepiej dopracowana pod wieloma względami, jednak fabularny wątek pobał mi się w tej części bardziej, dlatego myśle że gdybym miał oceniać, to ten tom również gdzieś w przedziale 6.5 będzie oscylował.

To co w pierwszej części, tylko więcej i bardziej. Że wszystkimi wadami, których też jest wiecej i są bardziej widoczne.

Druga część przygód Felixa Castora jest chyba nawet lepsza od pierwszej. Główny bohater jak zwykle znajduje w centrum dramatycznych wydarzeń. Ma ten „dar” ładowania się bez trzymanki w największe kłopoty. To jest z jednej strony dość przewidywalne jeśli chodzi o fabułę, z drugiej strony ma swój urok. Co więcej w „Błędnym Kręgu” Mike Carey znacznie poszerza i uszczegóławia utworzone przez siebie uniwersum co sprawia, że druga część sagi nie stanowi jedynie więcej tego samego.
Jako książkę do kotleta powieść spełnia swoją rolę.

Przeczytane drugi raz (2023)

Zbyt powolny umysłowo na bycie detektywem. Zbyt prawy moralnie by wydawać pochopne osądy. Praworządny neutralny rycerz z fletem w świecie zombie, duchów, trupów i demonów. O to - Felix Castor - Egzorcysta biedak. Czyli druga pełna akcji część serii o tym jak dostać łomot, lanie i jeszcze kilka garści - nie tracąc przy tym uporu. Bądź głupoty. Wybierzcie sami.
Co tu pisać więcej, Mike Carey ma genialne pomysły, świetnie tworzy świat noir w klimacie Urban Fantastyki a jego główny bohater w szybkim tempie dostał się u mnie na wyżyny ulubionych pozycji.
Nic tylko polecać.

Co tu pisać...

Ten tom jest na pewno dużo bardziej krwawy od poprzedniego jednak o ile poprzednią część przygód Felixa Kastora uznałam za dobrą rozrywkę o tyle ta wciągnęła mnie juz dużo słabiej. Może to skutek tego, że czekałam bardzo na rozwinięcie zakończenia z sukubem Juliet trochę w inny, bogatszy sposób i po prostu doznałam rozczarowania, że było jej tu tak mało i w tak mizerny sposób ( no sorry babka ma po prostu potencjał ;) ).

Nasz egzorcysta znowu niechcący wplątuje się w spore kłopoty, które ściągają mu na głowę tym razem aż dwie wrogie organizacje. Prosta sprawa okazuje się grubo pokomplikowana, opętany przyjaciel nagle robi się jakby... mniej opętany. Ktoś próbuje wywołać demona, ktoś inny go powstrzymać, w centrum wszystkiego znajduje się duch pewnej dziewczynki, a granatem, który robi teatralne "kabum!" i miesza wszystko co pomieszać można, okazuje się nasz nieświadomy niczego (przynajmniej z początku) bohater.

No. I tak to mniej więcej wygląda, Nie wykluczam, że kiedyś jeszcze przesłucham sobie kolejne audiobooki, jednak niekoniecznie "już zaraz".

Świetna rozrywka i świetna kontynuacja cyklu.
Autorowi udało się wykorzystać wszystkie dobre pomysły z pierwszej części i nadbudować je odrobinę, tak że całość nie trąci tanią kopią, ani skokiem na kasę.

Polecam fanom gatunku.

Świetna rozrywka i świetna kontynuacja cyklu.

Polecam fanom gatunku.

Dalsze losy Felixa Castora, biednego jak mysz koscielna egzorcysty, ktory znow pakuje sie w klopoty. Felix dostaje zlecenie odnalezienia skradzionego ducha dziewczynki i tu zaczyna sie zabawa. Satanisci, lubgaru, nawiedzone koscioly, krwawe ofiary, proba wywolania poteznego demona, sukub i... Castor w samym srodku tego wszystkiego.
Bardzo dobra zabawa. Polecam 👍

Bardzo dobra zabawa. Polecam 👍

Ciekawie poprowadzona fabuła. Dla rozrywki - całkiem dobra książka.

Ciekawie poprowadzona fabuła. Dla rozrywki - całkiem dobra książka.