Światło nie może zgasnąć

Okładka książki Światło nie może zgasnąć Diane Chamberlain
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Światło nie może zgasnąć
Diane Chamberlain Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kiss River (tom 1) Seria: Kobiety to czytają! literatura obyczajowa, romans
Kiss River (tom 1)
2017-06-08
2011-03-29
Michał Juszkiewicz
Michał Juszkiewicz zdrada małżeństwo fascynacja

Kiedy gaśnie światło, ujawniają się sekrety

Bardzo mi się podobała. Fabuła spójna, różne emocje do różnych bohaterów - to lubię. Nie wszystko podane od razu na tacy, więc wzbudzała ciekawość przez co trudno było się oderwać, właściwie nie było nudnych momentów. Na zimowe wieczory idealna.

Świetna książka, wielowątkowa fabuła, dobrze skonstruowana i spójna całość. Autorka bohaterami czyni 4 ludzi, spośród których 1 z nich nie żyje. Pozornie idealna żona, szanowana obywatelka, mieszkanka lokalnej społeczności zostaje śmiertelnie postrzelona podczas uczestniczenia w jednej z aktywności społecznych. I wydaje się że już wiemy o czym będzie powieść. Autorka bardzo umiejętnie prowadzi czytelnika przez wydarzenia teraźniejsze, wracając chwilami do przeszłości, jednak czyni to w tak przemyślany sposób że dobrze się czyta powieść. Alec -zrozpaczony wdowiec próbuje sie pozbierać po nagłej śmierci Annie, zwanej powszechnie "świętą Annie". Olivia to lekarka pogotowia , która podejmuje próbę uratowania Annie, kobiety która stała się obsesją Pula, męża Olivii. Dostajemy zatem historię o tym że nie zawsze znamy i wiemy wszystko o bliskim nam osobach, o tajemnicach które mogą zniszczyć wszystko, o zdradzie i umiejętności jej wybaczenia, o walce o siebie i walce z demonami przeszłości. Bardzo podobała mi się ta powieść, to że toczyła się spokojnym rytmem, zmiany zachodzące w bohaterach mogliśmy obserwować powoli, mając możliwość dokonania oceny tego co się wydarzyło wg swoich przemyśleń. Powieść ukazuje coś co wiemy, jednak często zapominamy- że każdy człowiek został ukształtowany przez różne okoliczności, mamy różnych rodziców a to jakimi ludźmi się stajemy to wypadkowa wielu różnych zdarzeń. Urzekły mnie postacie Aleca i Olivii, tego jak oboje sobie radzili z sytuacją w jakiej się znaleźli. Polecam!

1978

Jaka to była wielka czytelnicza przyjemność! Jak miło było czytać tę książkę!
Autorka pokazała nam dwa małżeństwa, 4 osoby. O jednej została tylko pamięć, bo książka zaczyna się tragicznie, umiera Annie. Zostawia po sobie pustkę, żal i pełno wspomnień. Zostawiła też rodzinę, męża i dwoje dzieci. Dla miasta i swojej rodziny była Świętą Anną. Taką samą wyjątkową osobą, była dla męża Olivii, Poula. ..
To historia o tym, jak wiele o sobie wiemy i jak wiele o sobie nie wiemy. Jak strzeżemy swoich tajemnic i jak wiele ukrywamy przed swoimi bliskimi. To książka o miłości, tragicznej wręcz miłości. O żałobie, wielkiej stracie i uczuciu, które nie potrafi znieść rozstania.
To wielowątkowa książka, czyta się ją świetnie i ciężko ją odłożyć na półkę.
Diane Chamberlain, stworzyła naprawdę piękną i poruszającą książkę, która kipi od emocji !

Jaka to była wielka czytelnicza przyjemność! Jak miło było czytać tę książkę!

MIŁOŚĆ, CZY OBSESJA?...

Diane Chamberlain to pisarka, która nie przestaje mnie zaskakiwać. Przeczytałam już kilkanaście jej książek, a mimo to w każdej następnej znajduję coś nowego, osobliwego. Najczęściej ma to związek z samą fabułą powieści, opisywana historia ma zazwyczaj w sobie pewną świeżość, niepowtarzalność i tym samym staje się dla mnie mniej lub bardziej zaskakująca. Do tego dochodzą emocje, ciekawe wątki obyczajowe i społeczne oraz intrygujący i charakterystyczni bohaterowie, którzy zapadają w pamięć na dłużej.

Tak się właśnie dzieje w przypadku książki "Światło nie może zgasnąć" rozpoczynającej trzy tomowy cykl "Kids River". Autorka przenosi nas do Outer Banks w Karolinie Północnej, gdzie mieszkają Olivia Simon i Paul Macelli - małżeństwo z kilkuletnim stażem. Ona jest lekarzem pogotowia, a on pracuje jako dziennikarz w miejscowej gazecie. Niestety w ich związku nie dzieje się dobrze. Paul nie może sobie poradzić z dawnym, młodzieńczym uczuciem do pięknej i charyzmatycznej kobiety, artystki i społecznicy uważanej niemal za świętą - Annie O'Neill, z którą rozstał się przed kilkunastoma laty. Kobieta wciąż jest jego boginią i na każde wspomnienie ze wspólnej przeszłości serce mężczyzny zaczyna szybciej bić. Sytuacja jest na tyle niekomfortowa, że Annie mieszka wraz z mężem i dziećmi w tej samej okolicy. Częste spotkania, choćby przypadkowe, są nieuniknione, tym bardziej, że oboje mają słabość do pewnego osobliwego miejsca - wiekowej latarni morskiej posadowionej na brzegu oceanu w Kiss River, której przyszłość jest zagrożona...

Olivia zdaje sobie sprawę ze słabości męża i próbuje się zdystansować do tej niezdrowej sytuacji. Najczęściej ucieka w pracę, wiele czasu spędza na dyżurach, jednak wciąż stara się usprawiedliwiać coraz bardziej surrealistyczne zachowania męża. Sprawy jeszcze bardziej się komplikują, gdy Annie trafia do szpitala z raną postrzałową klatki piersiowej i to właśnie Olivia podejmuje próbę ratowania życia tej kobiety. Od tego czasu losy obu rodzin jeszcze mocniej się ze sobą splatają, a sekrety skrywane przez lata dość niespodziewanie wychodzą na jaw.

Co kryje zagadkowa przeszłość bohaterów i z jakimi wyzwaniami będą musieli się zmierzyć przeczytacie na stronach książki. Zdradzę tylko, że historia kryje sporo niespodzianek, a jej lektura dostarczy wielu ekscytujących wrażeń.

Czytając tę książkę przez cały czas zastanawiałam się nad faktem, jak łatwo pomylić miłość z obsesją i jak niszczące może to być uczucie nie tylko dla osób bezpośrednio uwikłanych, ale także dla ich otoczenia. Niezdrowa fascynacja, choć często nie wydaje się niczym złym, może się naprawdę kiepsko zakończyć.
Opowieść obfituje w cały ocean pozorów, sprzeczności i niedomówień, które muszą wreszcie ustąpić pierwszeństwa prawdzie, która może okazać się szokująca i bolesna zarazem. Uchodząca w swoim otoczeniu za świętą Annie O'Neill nie przekonała mnie do siebie, choć urzekły mnie jej piękne witraże, które starałam się sobie wyobrazić. Na szczęście autorka posługuje się na tyle obrazowym stylem i plastycznym językiem, że bez większego trudu mogłam odtworzyć w myślach piękno tych prac. A Annie... Okazała się czarującą manipulantką, która wyrządziła sporo zła swoim najbliższym. A paradoks polega na tym, że nadal była postrzegana przez otoczenie jako kobieta idealna. Zachowanie Paula mocno mnie irytowało i szczerze mówiąc, cieszę się, że jego losy potoczyły się właśnie w taki sposób. Alec, mąż Annie zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu, podobnie jak Olivia, której od pierwszych stron kibicowałam. Jednak moją ulubioną bohaterką okazała się Mary Poor - latarniczka, jak ją nazywali miejscowi, mieszkanka latarni w Kiss River - starsza kobieta, z którą można byłoby przysłowiowe konie kraść.

Diane Chamberlain podjęła w tej powieści sporo ważnych tematów, jak chociażby ograniczone zaufanie wobec dzieci i mądre wyznaczanie granic, które pomogą prawidłowo ukształtować młodego człowieka. Istotne stało się też przeżywanie żałoby, z którą każdy musi sobie poradzić na swój własny sposób, ale poszczególne jej etapy są zawsze stałe i niezmienne. Kolejnym ważnym problemem okazała się zdrada, przyznanie się do winy i jej wybaczenie. Ale także próba naśladowania kogoś, kim się nie jest, co może rodzić obsesyjne zachowania.

"Światło nie może zgasnąć" to inteligentna historia zmuszająca do przemyśleń i wyciągania własnych wniosków. To opowieść, w której bez trudu można się zatracić i delektować urokami Outer Banks. To także książka, która stanowi swego rodzaju preludium do dalszych, mam nadzieję równie interesujących, wydarzeń. Już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania ze starą latarnią, która ucierpiała podczas sztormu, a przecież zapewne skrywa jeszcze sporo tajemnic. Mam nadzieję, że i Wy, Drodzy Czytelnicy, czujecie się mocno zaintrygowani.

MIŁOŚĆ, CZY OBSESJA?...

Oj działo się. 4 osoby dorosłe, dwa małżeństwa. Mix osób i emocji jak w blenderze 😉 Kiedy prawda wychodzi na jaw doznajemy szoku. A może tylko utwierdzamy się w przekonaniu, że nikt nie jest idealny? Mam w kolejce druga i trzecią część. Zobaczymy czy utrzymają poziom tej pierwszej.

Nie jestem wielką wielbicielką książek, w których chodzi głównie o romans. Tutaj fabuła mnie zaciekawiła. Z pozoru idealna osoba, skrywa tajemnice, do których kluczem jest latarnia morska

Przeczytałam chyba wszystkie książki Chamberlain. Nie chce mi się oceniać ich po kolei, dlatego wybrałam jedną z ulubionych. Czyta się szybko i przyjemnie. Polecam tę, ale i wszystkie inne dzieła autorki.

Książki tej autorki jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. Fajna, ciekawa historia, wątki teraźniejszości przeplatają się z przeszłością, na jaw wychodzą sekrety. Trochę miłości, przyjaźni, ale też ciężkich wyborów. Warto przeczytać, ja już sięgam po drugi tom.

Żyjesz z drugą osobą kilkanaście lat, tworzycie rodzinę, kochasz ją, dzielisz z nią smutki i radości, poświęcasz część siebie ale czy na pewno ją znasz, czy wiesz o niej wszystko?
Pełna tajemnic z przeszłości, tragedii rodzinnych, życiowych wyborów, dobrych i złych, łączących ze sobą dwa małżeństwa.
To pierwszy z trzech tomów.
Polecam.

To pierwszy z trzech tomów.
Polecam.

Sam kupiłem spontanicznie,bo miałem ochotę na coś z Ameryki.
A to dopiero tom pierwszy.Jak się ciesze,że są dwie tomy.
Mamy tu śmierć modelki.Ona nie żyję.
Jest małżeństwo,one są maja kłopoty.
Tu jest też latarnia morska.
Jest to ładnie napisana.I są sam nie wiem co.

Sam kupiłem spontanicznie,bo miałem ochotę na coś z Ameryki.
A to dopiero tom pierwszy.Jak się ciesze,że są dwie tomy.
Mamy tu śmierć modelki.Ona nie żyję.
Jest małżeństwo,one są maja kłopoty.
Tu jest też latarnia morska.
Jest to ładnie napisana.I są sam nie wiem co.

• Diane Chamberlain
  • 2017
  • 2017

Dodaj cytat z książki Światło nie może zgasnąć