Klejnot i wachlarz

Okładka książki Klejnot i wachlarz Feliks W. Kres
Okładka książki Klejnot i wachlarz
Feliks W. Kres Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Piekło i szpada (tom 3) fantasy, science fiction
Piekło i szpada (tom 3)
Fabryka Słów
2006-06-22
2003-01-01
978-83-89011-90-9
piekło szpada

jednak tylko pierwsza część jest fajna. Druga zupełnie nie pasująca. Trzecia nudna jak flaki z olejem. Ileż można snuć i snuć o tym samym nie rozwijając akcji ?

Nie do końca uważam, żeby książka była bardzo dobra, jednak na pewno jest najlepsza z serii.
Powieść (bo wreszcie dostajemy pełnoprawną powieść, w której autor chyba jest lepszy niż w opowiadaniach) spina losy bohaterów poznanych w tomie "Piekło i szpada": kawalera Del Wares, baronowej Sa Tuel, rodu władców Valaquet i ich "przyległości". Okazuje się, że Egaheer ma ambitny plan, którego celem jest zniszczenie wrogiej jej mocy, a że przy okazji skutkiem będzie pokój w prowincji, to jej nie przeszkadza.
Tak streszczona fabuła nie wydaje się specjalnie ciekawa, ale mam wrażenie, że powiedzenie czegokolwiek więcej byłoby spoilerowaniem. Moc tej części kryje się w intrygach, zwrotach akcji i bohaterach. W poprzednim tomie w opowiadaniach właściwie nie dało się ich poznać i polubić (poza Robertem),tutaj bardzo zbliżamy się do Del Waresa i baronowej. Pokazani są od wielu stron - ich motywacje, pragnienia, potrzeby, lęki. Kres jest w tym naprawdę dobry.
Niestety trochę wrażenie popsuła mi towarzysząca całej serii chaotyczność i miejscowa fragmentaryczność (zakończenia w ogóle nie jestem pewna...).

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Fantasy , świat trochę przypominający nasz 17 wiek .Trwa wojna matki z córką , a obok lodowa zaraza .W tle intrygi , zdrady , zabójstwa ,upiorne moce Egaheer .
Uwielbiam parę Sa Tuel i Melania ,głównym atutem są właśnie żywe postacie nie ma tu papierowych schematycznych rozmów są soczyste dialogi kiedy ma być śmiesznie jest kiedy ma być okrutnie to jest , są zwroty akcji , przygoda , romans ,twardzi faceci i charakterne kobiety , intrygi polityczne fabuła dobrze przeprowadzona od początku do końca nie ma nudy .
Aż żal ,że autor nie piszę czegoś nowego .
Polecam.

Klejnot, a nie błyszczy

To już drugi raz, gdy przeczytałem tę powieść, bo uwielbiam frazę i światy Kresa, ale względem tego tytułu, niech mi autor wybaczy, ocena wciąż ta sama. To niestety późny Kres, gdy fabuła, a w zasadzie lekki jej rys, ponieważ niewiele jej tutaj, tonie pod powierzchnią nadmiaru dygresji, zdarzeń niepomiernie trywialnych i opisów kiecek. Czegóż tu się nam nie relacjonuje.

Tylko Chal Cheneta żal, bo w zasadzie przybłąkał się nieborak nie wiadomo po co.

Klejnot, a nie błyszczy

Doskonała książka, napisana bezbłędnym językiem - tak charakterystycznym dla Kresa. W tej pozycji znajdziemy wszystko co najlepsze u tego pisarza - nieprzewidywalność, zaskakujące zwroty akcji, barwne postaci (szczególnie kobiece!) i satysfakcjonujący, przemyślany finał.

Czytanie było prawdziwą przyjemnością - od pierwszej do ostatniej strony.

Czytanie było prawdziwą przyjemnością - od pierwszej do ostatniej strony.

Egaheer znikła. Kawaler Del Wares i baronowa Sa Tuel zostali sali na placu boju. Każde z nich podejmuje swoją własną grę, takimi środkami jakie są w ich posiadaniu. Kawaler będzie używał swej męskiej aparycji, odwagi i umiejętnościom walki. Baronowa zaś swoje cele będzie osiągać za pomocą własnego czaru, powabu i daru do intryg. Jednak i tym razem jedno nie obejdzie się bez drugiego, a to ile oboje znaczą razem jest dużo więcej warte od każdego z nich osobno.

Ten tom to zdecydowane podsumowanie wielkiej politycznej gry. Niby jest tworzony w duchu takiej obserwacji z boku, to jednak wciąga do środka niczym wir. Pomimo to, nie jest to lektura łatwa i lektura dla każdego. Ma swój styl i rytm właściwy dla autora i czasem trzeba się uprzeć by doczytać jakiś fragment. Upór jednak zaraz jest nagradzany zwrotem akcji lub rozwiązaniem kolejnej tajemnicy.

Ostatecznie zderzymy się także z pewnym odniesieniem do filozofii. Do definicji dobra i zła, które to w tej konkretnej powieści potrafią się wzajemnie przeplatać i zastępować. Czy postępując źle, można mieć na celu dobro? A może w ogóle nie mieć celu, a dobro czy zło będą jedynie efektem ubocznym? Warto nad tym, w kontekście zakończenia książki, pomyśleć...

Co można powiedzieć o książce napisanej z polotem, ale kompletnie bez fabularnego zacięcia? Co można powiedzieć o książce, z którą męczyłem się dwa tygodnie, chociaż za każdym razem jak do niej siadałem, to czytałem więcej niż się spodziewałem? Co można powiedzieć o pisarzu, który mógłby być wymieniany jednym tchem obok Sapkowskiego czy Dukaja, gdyby zaufał własnemu talentowi i pisał do dzisiaj?

No właśnie. Recenzji nie będzie. Kres fantastycznie odpowiedział na pytania na "czwórkę" i "piątkę", ale kompletnie położył zadania na "dwójkę" i "trójkę". Dlatego, według mnie, jest nieklasyfikowany.

Nie wiedzieć czemu uznałam to za początek trylogii i zamiast jak człowiek, chronologicznie się w końcu zabrać za tę serię... No ale cóż, moja matka też przerzuca gazety od końca.
Gwiazdka mniej niż dałam Piekłu i Szpadzie, tylko dlatego, że za mało Egaheer było, której postać? osoba? zachcianka? w poprzedniej części mnie oczarowała, zaklęła i uwiodła bez reszty. I liczyłam na tych kotów-morderców, których sama nazwa budzi we mnie dreszcz emocji. Niemniej, to co mi zaoferował "Klejnot i wachlarz" ukontentowało mnie w iście kresowskim stylu, przyprawiającym mnie o wygląd kota oblizującego się nad miseczką śmietanki. Autentycznie, tak się czuję za każdym zetknięciem z jego piórem. Jak wygrzany na zapiecku kocur. Tłusty, najedzony i szczęśliwy. Mój głód dobrej literatury fantasy po raz kolejny został zaspokojony, a ja nie mogę się doczekać, aż się dowiem, jak się to wszystko zaczęło.

Cały cykl bardzo w porządku. Przypomina mrocznych trzech muszkieterów, nawiązując w mojej opinii do nieco zapomnianego systemu RPG Monastyr.

• Fabryka Słów