Opowieści o Vimce

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-60505-66-3

Vimka to "singielka" w wersji fantasy. Niezależna, młoda, wyjątkowa i bardzo zapracowana. Wyobraźcie sobie wiedźmę... Macie przed oczami starą, szpetną babę w spiczastym kapeluszu i z wielką brodawką na nosie? No cóż, Vimka wygląda zupełnie inaczej. Jest uzdrowicielką, wcale nie zwyczajną. Nie ma miedzianego kotła i woreczka z ziołami, nie towarzyszy jej czarny kot. Ona zabiera ból. Ceną tej...

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

Marianna | 2016-05-04
Przeczytana: 03 maja 2016

Jest uzdrowicielką, wcale nie zwyczajną. Nie ma miedzianego kotła i woreczka z ziołami, nie towarzyszy jej czarny kot. Ona zabiera ból. Ceną tej zdolności jest samotność. Strach przed cierpieniem jaki gromadzi w sobie Vimka, nie odpycha jedynie smoków, upiorów i typów spod ciemnej gwiazdy. Na drodze przez niesamowite krainy spotyka smokobójcę, swoje całkowite przeciwieństwo. Niestety, jak to często w historii Vimki bywa, przychylność Fortuny okazuje się tylko chwilowa. Kręte drogi - w nieunikniony sposób - prowadzą młodziutką wiedźmę do rodzinnej wioski, z której dawno temu wywędrowała. Czeka tam na nią tragedia, ale i nieoczekiwany dar losu...

Vimka jest wiedźmą, lekarką, uzdrowicielką. Ma przydomek Bolesna, zabiera cały ból i leczy rany. Wędrując przez różne krainy pomaga ludziom, ale nie tylko, również smokom, jednorożcom, wampirom, upiorom, smokobójcom, dziewożonom, Pływakom, Jeźdźcom. Nie odmawia pomocy nikomu. Ludzie się jej boją i jednocześnie odnoszą się z szacunkiem. Jest...

Elilaya | 2016-01-25

Aż dziw bierze, że dostałam to co sobie wyobrażałam. Wiązałam z nią wielkie nadzieje i nie zawiodłam się. Dałam się porwać. Poznałam Dziwożony, czworonogich Jeźdźców oraz Pogromcę Smoków. Spędziłam czas ze smokami, a Kropla Bursztynu to mój ulubieniec jak i jego opowieść.
Wzruszałam się i śmiałam. Wiele się nauczyłam, dużo zwiedzałam i brałam udział w przygodach Vimki. Czułam się tak jakbym to ja była wiedźmą.
Jestem zadowolona i podekscytowana. Z żalem przewróciłam ostatnią kartkę i wyszłam z tego świata by zamknąć książkę i odłożyć ją na półkę. Na pewno będę chciała na nowo przeżyć to wszystko, co było mi dane.
Vimko, już za Tobą tęsknię choć jesteś na wyciągnięcie ręki. Ukoiłaś mój smutek i chwilowe uczucie samotności.

Plus za to, że to inne spojrzenie na fantastykę i fantastyczny świat. Ciekawe opisy, ciekawe dialogi. Brak nużących opisów bitew, dużo magii i ciepła. Taaaak, ta książka jest po prostu ciepła i pouczająca. Klimat słowiański, podobny jak w Wiedźminie.

Pełna...

GarnekKapusty | 2011-09-18
Przeczytana: lipiec 2010

Sama książka nie jest na zbyt wysokim poziomie. Składa się z kilku rozdziałów z czego każdy przedstawia jakąś inną opowieść o Vimce. Znajdzie się tu kilka dobrych pomysłów, lecz ze względu na prawie zupełny brak ciągłości fabuły (trzeba wyłapywać jakieś drobiazgi z każdej z opowieści i próbować je łączyć w całość) nie każdemu przypadnie do gustu. Sam pomysł uważam za ciekawy, jednak nie jest on zbyt przystępny. Ot taka książka do przeczytania i zapomnienia. Więc skąd u mnie tak wysoka ocena + ulubione? Po prostu podoba mi się klimat, jaki towarzyszy przygodom Vimki. A poza tym uwielbiam takie szorstkie samotniczki o wielkim sercu. Ogólnie książka nie zalicza się do tych dobrych (gdybym miała ją oceniać obiektywnie dałabym góra 5), ale mnie przyciągnęła... Sama nie wiem czym. Po prostu dla mnie ma to coś, co urzeka. Ale niestety nie każdego.

Autumn_Witch | 2014-07-02
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Pod względem klimatu książka przypomina mi nieco "Wiedźmina". Przedstawiony świat, z całą jego surowością i słowiańskością, bardzo przypadł mi do gustu, jednak sama Vimka... cóż, wydaje się jakaś taka mało wyrazista. Nie polubiłam jej specjalnie, nie potrafiłam się przejąć jej losami, wyborami, a już najmniej perypetiami miłosnymi. Historie niby ciekawe, ale jednak czegoś im brakuje - tego czegoś, co przykuwa czytelnika do książki, nie pozwalając oderwać się od lektury. A już ostatnie opowiadanie... Niby nie o Vimce, a tak naprawdę o Vimce tylko inaczej nazwanej. Mogę jeszcze uwierzyć w to, że istnieją inne Wiedźmy Bolesne - ale że ta konkretna też ma "szczególnego konia", to już mocno naciągane. Tak jakby autorka po napisaniu zreflektowała się, że ze względu na zakończenie poprzedniego rozdziału ten nie może dotyczyć Vimki, więc dla niepoznaki zmieniła jej imię.

majek | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Niby skończyłam, ale ciężko mi się czytało tą historię. "Opowieści o Vimce" są trudne, smutne, przytłaczające. Samotność i nieszczęście wyzierają niemal z każdej karty tej książki. I nawet jeżeli gdzieś zapali się jakaś iskierka pozytywnych emocji, to na bank będzie jej towarzyszył cień.
"Słodko - gorzka": to określenie idealnie pasuje do tego tomu opowiadań.
Dla wytrwałych.

Bulcia | 2011-09-30
Przeczytana: 2010 rok

bardzo mi się spodobała. Zbiór opowiadań kupiłam w wakacje i cieszyłam się kiedy znalazłam książkę w stosie innych książek które za nic mnie nie interesowały. Myślami wciąż do niej powracam.

saya1502 | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Ciekawa historia wiedźmy Vimki :) Bardzo mi się podobała. Nie jest to wybitna książka, ale przyjemnie się ją czytało :)

Yumeka | 2012-08-15
Przeczytana: 07 lipca 2012

Rzadko można spotkać fantastykę, gdzie autor nie skupia się na wojnie ani na pojedynczym rębajle ratującym kmieci od potworów za drobną opłatą. W "Opowieściach..." co prawda się przewija pogromca smoków, ale to nie na nim skupiła się autorka i chwała jej za to. Naprawdę nie rozumiem tak niskiej oceny ogólnej. Autorka stworzyła coś innego, tchnącego świeżością i już chociażby to wypadałoby docenić.
"Nie wiadomo gdzie i nie wiadomo kiedy", twierdzi okładka. No, nie wiem, ja tam się doczytałam i gdzie, i kiedy... Bo to nie jest tak, że w "Opowieściach..." wszystko jest wyłożone na talerzu, opisu świata nie ma praktycznie żadnego, bardziej liczy się sama historia. Ale doczytać się można. Zwłaszcza w przedostatnim rozdziale.
Bohaterka jest osobą inteligentną i uczuciową. Jej przygody są ciekawe, bo Pavelkova świetnie dobrała zagadkę do rozwiązania do rozdziału. Bo to nie jest tak, że Vimka tylko idzie przez świat, leczy i spotyka ludzi. Autorka stworzyła postać z potencjałem, który...

Mirka | 2012-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2012

książka w miarę fajna - dobrze się czyta, historie są ciekawe, ale moim zdaniem można je było bardziej rozwinąć, a nie zostawić lekki niedosyt szczegółów - z każdego z tych opowiadań mogłaby być świetna powieść, tylko ostatnie wogóle nie wiem o kim - jakieś wyrwane z kontekstu, bez sensu...
ale ogólnie ok :)

bazylia19 | 2014-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Książka bardzo mi się podała. Jest świetna po prostu zakochałam się w niej szkoda ,że nie ma następnych części. Opowiada historie wiedźmy która leczyła wszystkich ludzi i nie tylko ludzi:) Polecam każdemu kto lubi historie o wiedźmach:)