Inteligencja kwiatów

Tłumaczenie: Franciszek Mirandola
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
L'Intelligence des fleurs
Ag2S

Historia nauki dowodzi, że wiek XIX był czasem chemii, XX fizyki, a XXI prawdopodobnie będzie wiekiem biologii. Nauki biologiczne należą do tych, które w coraz szybszym tempie spektakularnie wyjaśniają skomplikowane mechanizmy rządzące między innymi światem roślin. W świetle dzisiejszej wiedzy śmiało możemy mówić o inteligentnych zachowaniach roślin. Lektura książki Maurice’a Maeterlincka –...

W świetle dzisiejszej wiedzy śmiało możemy mówić o inteligentnych zachowaniach roślin. Lektura książki Maurice’a Maeterlincka – belgijskiego dramaturga i poety, laureata nagrody Nobla, a również znakomitego przyrodnika – pozwoli czytelnikom tej książki z zachwytem podziwiać świat roślin, opisany z głęboką wiedzą wyjątkowo pięknym językiem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/inteligencja-kwiatow/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/inteligencja-kwiatow/

Mollinka_90 | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Czerpiemy garściami z klasyki, porównujemy z nią współczesne dzieła literackie, stawiając ją na piedestale jako niedościgniony wzór. Literatura klasyczna wydaje się nie ulegać przedawnieniu. A co z traktatami filozofii przyrodniczej? Co z nauką, która tak prężnie się rozwija, a każdy dzień zdaje się przynosić nowe odkrycia? Czy utwory naukowe napisane sto lat temu warto jeszcze czytać, skoro na pewno wiedza, jaką dysponowali ich autorzy, zdewaluowała się i została wyparta przez nowe odkrycia i ustalenia? Maurice Maeterlinck - belgijski noblista udowadnia, że warto.

Na fali zainteresowania naturą wywołaną promocją "Sekretnego życia drzew" czy "Duchowego życia zwierząt" warto pokusić się o zapoznanie z mniej znaną, a równie piękną twórczością Maurice'a Maeterlincka. Ten uduchowiony dramaturg pokusił się o napisanie esejów o tematyce przyrodniczej dotyczących owadów społecznych i ulotnego piękna kwiatów. Słyszałam o nim już jakiś czas temu, lecz zwyczajnie zapomniałam. Kiedy trafiłam...

Medellin | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Dzieło Maeterlincka przenosi nas do tajemniczego świata kwiatów. Pomimo tego, że książka ta powstała ponad 100 lat temu, fascynuje również dzisiaj i pomimo swojego archaicznego uroku, wiele może nas, laików nauczyć o zachowaniach rozrodczych roślin. Słowo "zachowania" nie jest chyba nadużyciem, skoro autor wręcz udowadnia nam, że rośliny mają inteligencję.

Książka ta nie jest stricte biologicznym opracowaniem naukowym, ma tylko za zadanie zachęcić do zgłębienia tematu. W stylu, w jakim została napisana można się doszukać traktatu filozoficznego, pogadanki dydaktycznej, czy nawet prozy poetyckiej. Autor zapuszcza się w swoich dygresjach w horologię i popada w zadumę nad czasem i jego miarą. "Inteligencja kwiatów" jest z pewnością dziełem wartym przeczytania, choćby ze względu na to, że jej autor otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

Izabela Pycio | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

"Zerwijmy jakiekolwiek źdźbło rosnące przy drodze, w pierwszej lepszej kępie trawy, a przekonamy się, że mamy przed sobą mikroskopijny intelekt zajęty pracą wytrwałą, świadomą celu, niestrudzoną i zdumiewającą w rezultatach."

Pierwsze czym zauroczyła mnie publikacja, to wyjątkowo bogata, dopieszczona i urocza oprawa graficzna, idealnie skomponowana, prezentująca rośliny w przepięknym stylu. Niesamowite ilustracje, wykonane z dbałością o każdy detal, przypatrywanie się im daje wiele przyjemności i możliwości uchwycenia prawdziwych cudów natury. Książka napisana sto dziesięć lat temu, a wciąż zachwyca barwnym, obrazowym i malowniczym stylem, wyrażającym ogromny szacunek, podziw i uznanie dla świata roślin.

Cudowny esej przyrodniczo-filozoficzny, poddajemy się wyjątkowemu klimatowi, refleksyjnym nutom, z zainteresowaniem zagłębiamy się w imponującą wiedzę o życiu roślin, porównując ją z naszymi obserwacjami, choćby podczas spacerów czy wędrówek. Znajdujemy odniesienia do osiągnięć...

Jarek Zawisza | 2017-12-21
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Jestem pod wrażeniem pięknego poetyckiego obrazu świata kwiatów, tych bliskich i tych egzotycznych. Książka napisana naprawdę nietuzinkowym językiem. Wielkie brawa dla tłumacza który stanął na wysokości zadania i stworzył translatorską perełkę w zalewie otaczającego nas chamstwa i szmiry.
Polecam.

Fantasy-Bestiarium | 2017-08-12

„Inteligencja kwiatów” autorstwa Maurice Maeterlincka zabiera nas do fascynującego i zaskakującego świata kwiatów. Autor w dosadny sposób ukazuje, że rośliny również posiadają swoją inteligencję i mogą nas jeszcze nie raz czymś zaskoczyć. Książka Maurice’a Maeterlincka, laureata nagrody Nobla, potrafi zaciekawić i wciągnąć do lektury od pierwszej do ostatniej strony. Świetnie się bawiłem podczas czytania tej pozycji i ani razu się nie nudziłem. Zbadajmy zatem ten zachwycający i różnorodny świat roślin, opisany pięknym i bogatym językiem.

W XXI wieku wiedza z zakresu biologii coraz bardziej się poszerza, dzięki czemu możemy w lepszym stopniu poznać skomplikowany i różnorodny świat roślin. Maurice Maeterlinck pięknym językiem opisuje skomplikowane procesy z życia kwiatów. Autor staje się narratorem i w malowniczy sposób opisuje rozmnażanie się kwiatów czy przystosowanie ich do życia. Dzięki tej książce dowiemy się, w jaki sposób potrafią przetrwać w szybko zmieniającym się świecie...

jeke | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Maurice Maeterlinck-belgijski poeta, dramaturg, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1911 roku, znakomity przyrodnik w książce ,,Inteligencja kwiatów" przytacza fakty świadczące o inteligencji roślin, które skupiają się na pędzie ku światłu i zmierzają do ogarnięcia całej Ziemi. ,,Mnóstwo śladów inteligencji żywej i świadomie działającej znajdujemy nie tylko w nasieniu czy kwiecie rośliny, ale również w niej całej, w łodydze, liściu i korzeniu. Wystarczy schylić się i spojrzeć na tę skrytą, skromną a ustawiczną pracę." Spacer po lesie czy polu daje możliwość takich obserwacji.

Autor przytacza liczne przykłady roślin odznaczających się sprytem, przezornością i inteligencją. Mimoza wstydliwa wielce uduchowiona i wrażliwa w chwili dotyku, nagłego ochłodzenia lub ogrzania reaguje składaniem liści. Zabiegi miłosne walisnerii stanowią prawdopodobnie epizod najtrudniejszy pośród roślin. Nie odznacza się ona niczym szczególnym na zewnątrz i całe życie spędza na dnie zbiornika...

Ania | 2017-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 lipca 2017

To było moje drugie spotkanie z autorem. Kilka lat temu przeczytałam "Życie pszczół", dziś "Inteligencję kwiatów"
Autor urzeka swoją opowieścią, pobudzając wyobraźnię barwnymi i szczegółowymi opisami kwiatów i ich wymyślnych sposobów na rozmnażanie i przetrwanie. Do tego te piękne i szczegółowe ilustracje, szkice i rysunki. Czytanie tej książki to sama przyjemność.

Zapraszam do dyskusji i wygodniejszej lektury:

"O tym, jak noblista kwiatom się przyglądał"

Ledwie ujrzałam zapowiedź Inteligencji kwiatów, wiedziałam już, że muszę po nią sięgnąć. Głównie z powodu patologicznego zamiłowania do nietypowego pozycji. Przedstawiam autora: Maurice Maeterlinck, belgijski dramaturg, poeta i eseista, uznawany za twórcę dramatu symbolistycznego, laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 1911. A z zamiłowania przyrodnik oraz autor kilku esejów filozoficzno-przyrodniczych, m.in recenzowanego. Ciekawe połączenie? Owszem. Równie ciekawe jak sama książka.

W celu odróżnienia faktów od teorii pisać będę o kwiecie, jakby przewidział i obmyślił wzorem człowieka to wszystko, czego dokonał. Później dojdziemy do wniosku, co mu należy przyznać, a ile odmówić trzeba. Na razie sam jeden występuje na scenie niby królewicz wspaniały, wyposażony w rozum i wolę. Nie da...

Kamil | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Powrót do natury dla wielu, z racji tego, w jakich czasach żyjemy, jawi się czymś niezwykłym, bogatym w osobliwe doświadczenia. To, że dziś, porzucając na jakiś czas miasto, stajemy się częścią zupełnie innego świata, wydaje się oczywiste – mamy bowiem do czynienia z dwiema równoległymi rzeczywistościami. Inteligencja kwiatów opowiada właśnie o takim świecie, z wyraźnym uwypukleniem jego drugiej, przyrodniczej, płaszczyzny.

Inteligencja kwiatów to przepiękna książka o naturze, o kwiatach, napisana w taki sposób, by kreślić przed odbiorcą szeroką panoramę tego, o czym zapomina, zatracając się we własnych sprawach. To pozycja, która ma charakter impresyjny, filozoficzny – jednak nie moratorski. Autor nie poucza, nie nakazuje, nie determinuje, mówiąc, jak wiele tracimy, nie zwracając uwagi na roślinność, uważając, że stanowi ona wyłącznie dodatek do miejsca, w którym żyjemy. Nie raz, nie dwa porusza – wyraźnie kwestionując – stanowisko, w myśl którego my, ludzie, podlegając ewolucji...

Krysztyna | 2017-07-28
Na półkach: Biologiczne, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2017

Filozoficzna książka napisana w 1907 roku, zatem trzeba ją czytać ostrożnie.
Stan wiedzy z zakresów fizjologii i genetyki znacząco poszedł naprzód, zatem niektóre informacje przytaczane tutaj przez Maeterlincka są spostrzeżeniami nieaktualnymi, bądź inaczej interpretowanymi obecnie przez naukowców. Maeterlinck bardzo antropomorfizuje świat roślin, co nie jest, wg mnie-przyszłej biolożki, dobre. Trzeba wziąć poprawkę na to, w jakich czasach żył autor i na jakim poziomie rozwoju była wtedy nauka. Jak wiele dziedzin biologii wtedy "raczkowało" w porównaniu z tym, co wiemy dzisiaj.
Lektura rozdziału o zapachach kwiatów zrodziła w mojej głowie myśl, że Maeterlinck musiał chyba mieć przytępiony węch, skoro tak bardzo nie docenił roli zapachów w życiu organizmów żywych. Możliwe, że wynikało to właśnie z tamtejszego stanu wiedzy nt. roli lotnych przekaźników chemicznych, niemniej jako osobę obdarzoną nadwrażliwym węchem, niezmiernie mnie to zdziwiło.
Polecam jako ciekawostkę. Z...