Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy

Okładka książki Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy Anne-France Dautheville
Okładka książki Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy
Anne-France Dautheville Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Wydawnictwo Literackie - Sekrety popularnonaukowa
popularnonaukowa
2017-03-16
Andrzej Stańczyk
Andrzej Stańczyk rośliny

Przeczytać ku relaxowi.

Setki ciekawostek, anegdot a nawet porad dotyczących flory. A najlepsze jest to, że książka zawiera index roślin, dzięki któremu łatwo dotrzeć do informacji (których - w takim natłoku - niewiele zostaje w pamięci). I te urocze, starodawne (niestety czarnobiałe i zminiaturyzowane) ilustracje...

Przeczytać ku relaxowi.

Mnóstwo ciekawostek o roślinach. Przyjemna lektura.

Mnóstwo ciekawostek o roślinach. Przyjemna lektura.

Jest to zbiór luźno powiązanych ze sobą króciutkich notek, ciekawostek że świata roślin. Niektóre są naprawdę ciekawe i zaskakujące, inne.... wcale.
Szególnie irytowały mnie notki z serii: moja babcia powiedała....
Na pewno nie do przeczytania jednym ciągiem raczej jako przerywnik po kawałku między innym książkami.

Dość powiedzieć, że czytając tą książkę w międzyczasie przeczytałam cztery inne.

Szególnie irytowały mnie notki z serii: moja babcia powiedała....

Dość powiedzieć, że czytając tą książkę w...

Ta książka przypomina mi galanterię cukierniczą - wszystkie te cacuśne maleńkie słodkie cudeńka, które cieszą oczy i podniebienie (aczkolwiek z tym ostatnim różnie bywa),ale tak poważnie przecież się tym, człowieku, nie pożywisz. Zbiór króciutkich ciekawostek ze świata botaniki, choć niekiedy właściwsze byłoby określenie anegdotka, w których jednak nie ma nic ani odkrywczego, ani naprawdę wciągającego. Owszem, ma to swój urok i nawet niekiedy jest zabawne, ale ogólnie pozostaje zupełnie bezużyteczne. No, chyba że ktoś uzna za istotne i zapragnie wziąć sobie do serca i zakarbować w pamięci androny zabobonnych starowinek, pojawiające się w książce tu i ówdzie pod wspólnym szyldem "Moja babcia powiada...", zapewne po to, by uczynić całość bardziej zabawną (według mnie nie czyni). Dodatkowym minusem jest brak jakiegokolwiek usystematyzowania tej fragmentarycznej wiedzy, serwowanej przez autorkę. Czytelnik jest w zawrotnym tempie przerzucany z miejsca na miejsce po całym wielkim królestwie roślin w sposób najzupełniej chaotyczny, a w efekcie więcej jest z tego znużenia i znudzenia, i to bardzo szybko, niż korzyści, nie mówiąc już o tym, że powoduje to przyspieszone parowanie wyczytanych ciekawostek z pamięci. Ot, miły i wdzięczny, nikomu niepotrzebny drobiażdżek edytorski.

Ciekawostki o tematyce przyrodniczej. Pozycja dobra jako przerywnik podczas czytania "cięższych pozycji".

Spoglądając, najczęściej na rośliny nie myślimy, o tym na ogół skąd one pochodzą, jaka jest ich prawdziwa historia. Zdarza, się z czasem nie mamy tak naprawdę świadomości, że nieznane nam z usłyszanej nazwy bywają skuteczne, ale pewności nie ma na to tak stuprocentowej gwarancji. Nie posiadamy wiedzy i lepiej jest nie podejmować ryzyka, gdy czegoś nie jesteśmy pewni w tajemniczym świecie roślin, by je zasmakować i zastosować w praktyce, aby uleczyć sami w chorobie nie znając o nich właściwych prawd, które mogą okazać się pomocne w samodzielnym leczeniu. Warto je poznać z udziałem dobrej literatury.

Autorka książki pt. ''Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy'' Pani Anne-France Dautheville w niezwykły sposób potrafi opowiedzieć o świecie roślin, gdyż doświadczyła, go poznając z bliska i postanowiła podzielić się swoją wiedzą ze swoimi czytelnikami.

Na samym początku byłam zachwycona tym, że nieznany mi do tej pory świat z bliska roślin został, w tej oto książce został tak bardzo mocno ubarwiony tym, że mogłam zapoznać się z jego tajemniczymi historiami, które ujrzały dopiero teraz światło dzienne tak jak rośliny, o których słyszy się jedynie od osób trzecich.

Spodobały mi się wyjaśnione zagadnienia, pojęcia, gatunki, co nam dają rośliny, co kryje się pod nazwami roślin, historia o ananasie, gorczycy, pomarańczy, pokrzywa, gałązka lipy- zwycięstwo w biegu, roślinna technologia, drzewo i waga, odżywczy walc, jak wyprodukować sól w ogrodzie.

Zwróciłam szczególną uwagę w tej książce na formę zamieszczenia nadanych ciekawych nazw zagadnieniom. Dla mnie one stanowią wprowadzoną nowość, w której autorka wyjaśnia z udziałem przekazania swojego zebranego całościowego doświadczenia dziedzinowego o tematyce roślinnej z użyciem języka zrozumiałego, lecz nie zapomniała zastosować również właściwie dobranego w tekście humoru, ale ile prawdy jest, w nim należałoby się sprawdzić, aby się przekonać o tym, ile jest warte przytoczenie pochodzenia czegoś na własnej skórze.

Przykłady: Improwizacja, Moja babcia powiada, Czterech żebraków- jako deser owocowy, Babcia mojej babci mawiała.

Autorka zachęca do tego, aby zapoznać się z historią twórczości autorów, o których przytaczane przez nią ich interesujących nazwisk i imion są umieszczone w opisywanych przez nią zagadnieniach.

Książki tej nie czyta się szybko. Nie posiada rozdziałów. Na samym końcu zamieszczony jest indeks roślin. Wydana została w pięknej twardej zielonej oprawie.

Wydawnictwu Literackiemu dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki pt. ''Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy'' autorstwa Pani Anne-France Dautheville.

Polecam przeczytać tę książkę młodym czytelnikom oraz miłośnikom lubiącym spędzać czas w świecie roślin.

Interesująca pozycja, ale powierzchowna. Nie powiedziałabym że książka odkrywa jakieś tajemnice - informacje są dość znane, przynajmniej tym którzy nie migali się na biologii.

"Sekrety roślin" to bogato ilustrowany zbiór bardzo krótkich ciekawostek na temat kwiatów, drzew i krzewów. Książeczkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, ale ponieważ poszczególne wpisy nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, po przeczytaniu wiadomości szybko ulatują z głowy.

Skusiła mnie postać autorki jako kobiety nietuzinkowej, która objechała całą kulę ziemską motocyklem i coś tam o życiu wie i ma do powiedzenia. Książka jednak.... rozczarowująca. To raczej spis ciekawostek i ładne rysunki niż dzieło wzbogacające o nowe informacje. Daleko temu i to bardzo do "Sekretnego życia drzew" czy "Rzeczy o ptakach". Ta pozycja to raczej takie tam opowiastki, może być dobra dla zaciekawienia dzieci i im bym ją dedykowała.

Książka bardzo mnie rozczarowała. Nie jest to opowieść ani nie jest to gawęda o roślinach. Autorka posiadła pewną wiedzę o przyrodzie - dość przypadkową, różne ciekawostki, niektóre zaskakujące, inne zupełnie nie - i chyba nie miała pomysłu co z nią zrobić, więc upchnęła w tej książce bez ładu, składu i żadnej głębszej myśli. Wielka szkoda, bo został zmarnowany duży potencjał.
Książki nie polecam, bo jeśli kogoś interesuje tematyka, to w księgarniach znajdzie wiele wartościowszych / lepiej napisanych książek o przyrodzie niż taka, w której są informacje na poziomie starszych klas szkoły podstawowej.

• Przyroda
  • Popularnonaukowe
  • Natura
  • Rośliny

Anne-France Dautheville Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy Zobacz więcej

Video

Video