Zgłosuj na książki roku 2017

The Dance Of The Seagull

Cykl: Komisarz Montalbano (tom 15)
Wydawnictwo: Pan Macmillan
angielski
Piotr

Inspector Montalbano is awake at dawn, sitting on his porch, when his attention is caught by a seagull which falls from the sky, performing a strange dance, before lying down to die. Montalbano is perplexed by what he has witnessed and the scene hangs over him like an omen. About to depart for a holiday with his girlfriend Livia, Montalbano makes a quick trip to the police station to tie up...

About to depart for a holiday with his girlfriend Livia, Montalbano makes a quick trip to the police station to tie up loose ends. But when his dear colleague Fazio is discovered missing - and it transpires that the policeman has been involved in his own secret investigations - Montalbano instead launches a desperate search for his lost friend, as time begins to run out...
Navigating a shadowy maze of smuggling, blackmail and the darkest murder, and moving from the docks of Vigata to its deep, dry wells where the mafia hide their terrible crimes, Inspector Montalbano must have his wits about him to unravel this tangled mystery.

źródło opisu: https://www.panmacmillan.com/authors/andrea-camill...(?)

źródło okładki: https://www.panmacmillan.com/authors/andrea-camill...»

książek: 1975
jamczyk | 2017-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 01 listopada 2017

Komisarz Montalbano nabiera patyny, a przy okazji próbuje odnaleźć zaginionego inspektora Fazio. Są południowe klimaty, jesiennej Vigaty, smakowite jedzenie, dylematy moralne, piękne kobiety, źli mężczyźni oraz dziwne zdarzenie zaobserwowane na plaży,które staje się motywem przewodnim powieści. Camilleri, jak zwykle nie zawodzi.

almos | 2017-11-03
Przeczytana: 26 października 2017

Wyczekiwany z niecierpliwością kolejny kryminał z komisarzem Montalbano spełnia oczekiwania. Znajdujemy Camilleri w dobrej formie: pełna dynamiki i napięcia jest akcja poszukiwania Fazio, świetnie opisano wielkie przejęcie Montalbano zniknięciem kolegi. Są też smaczki obyczajowe, niestety z kulinariami słabo, ale i tak lektura jest wielką przyjemnością dla miłośników sycylijskiego komisarza.

To wielka przyjemność spotkać się znów z załogą sycylijskiego komisariatu, cholerykiem Montabalano, kobieciarzem Mimi Augello, półgłówkiem Catarellą, służbistą Fazio... Stop! W tym tomie nie ma inspektora Fazio, a jego zniknięcie stanowi fabułę kryminalną ksiąvżki. Montalbano bardzo przeżywa brak Fazio, to wszak jego prawa ręka, ale wszystko kończy się dobrze.

Oczywiście w centrum jest Salvo Montalbano, 57-letni, ale wciąż w świetnej formie. Samotnie rozwiązuje skomplikowaną zagadkę kryminalną i od pewnego momentu zaczyna się zachowywać jak prywatny detektyw, jak Philip Marlowe czy Lew...

mercadoevy | 2017-11-16
Przeczytana: listopad 2017

Komisarz Montalbano powraca!
Intryga kryminalna dotyczy zniknięcia podstawowego współpracownika Komisarza: inspektora Fazio. Komisarz Montalbano odkrywa, że inspektor rozpoczął samodzielne śledztwo w sprawie tajemniczych wydarzeń w porcie w Vigacie. Dalej akcja toczy się bardzo dynamicznie więc nie ma sensu opisywać kolejnych wydarzeń, trzeba je przeczytać.
W tym tomie jest zdecydowanie więcej melancholii, jesiennego klimatu i na dworze, i w życiu Komisarza. Ale jest też niezwykle urodziwa młoda pielęgniarka, znakomite jedzenie u Enzo i niesamowity Catarella (to niezmiennie mój ulubieniec!), za którego należą się brawa dla Tłumaczki:)
Polecam, to świetny kryminał, w którym równie ważne są relacje między ludźmi!

Beata | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Komisarz Montalbano jest wstrząśnięty próbą zabójstwa inspektora Fazio. Musi znaleźć winnego, więc zaczyna śledztwo. Kryminały z Salvo Montalabano należą do moich ulubionych serii. Zwłaszcza postać Catarelli to taka wisienka na torcie. W tym odcinku natomiast relacja komisarza z piękną, długonogą blondynką Angelą byłą nietuzinkowa, zaskakująca, z nieoczekiwanym zakończeniem.

Kaska Latak | 2017-10-26
Przeczytana: 25 października 2017

Stary dobry Salvo powrócił:)
I wszystko jest takie jak powinno być:
zagadka - super
Salvo- zrzędzący coraz bardziej, ale wciąż w formie
jest cała ekipa z kwestury na czele z moim ulubieńcem Catarellą:)

Polecam - po prostu :) I chcę na Sycylię!!!

PapierowyTygrys | 2017-12-28
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Nie ma co ukrywać - stary Camilleri nie robi się młodszy:( Coraz bardziej to widać po jego literackich dokonaniach. Choćby motywy i środki wyrazu do pewnego czasu umiejętnie dozowane, stają się nieco natrętne. Gdzieś umyka uroda Sycylii, której jeszcze 5 lat temu było pełno w książkach o Montalbano. A i sam komisarz coraz bardziej smutny. Tak wiem, to ostatnie bardzo jest prawdziwe, ale zabiera historii coś, co było jej bardzo istotnym wyróżnikiem. Równowagę? Ciepłe pomieszanie radości i melancholii? Swoistą urodę życia? Coś jakby z tych klimatów.
Ale, ale... To wciąż klasa mistrzowska w najlepszym wydaniu. Narzekam, bo trochę Camilleri zjeżdża w dół, ale to zjazd łagodny i z Himalajów, więc nadal nie opuszczamy (On i ja, jego wierny czytelnik) WYŻYN zupełnie niedostępnych przytłaczającej większości pisarzy. Wyżyn, które opisałem w mych recenzjach innych książek MISTRZA, niechaj żyje 200 lat (bo do 100 już się wielkimi krokami zbliża).

CzytAśka | 2017-10-26
Przeczytana: 25 października 2017

Cudownie jest spotkać starych znajomych z Sycylii. Cudownie jest przypomnieć sobie tamten zapach morza, smak wiatru, chrzęst piasku na plaży, widoki, miejsca, język, ludzi, kuchnię... a! i zbrodnię! To kryminał przecież!

Zapraszam na cudowną Sycylię www.czytaska.blogspot.com

Klaudia Lewandowska | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Lekko się rozczarowałam, może już trochę wyrastam z tej serii i nie zachwycam się tak charyzmatycznym bohaterem jak wcześniej :) ale nadal dobrze się czyta, a historia ma odpowiedni poziom skomplikowania.

djuk | 2017-11-10
Na półkach: Montalbano, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 listopada 2017

6 gwiazdek, głównie za wzruszającą troskę Salvo o Fazia.

zyciemisiu | 2017-12-18
Na półkach: Włoska, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Camilleri się nie starzeje.