Wyzwanie czytelnicze LC
literatura polska

Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświatów. Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec wbija pilnik w serce cesarzowej Sissi, a do Krakowa przybywa Szatan – Stanisław Przybyszewski. Parę tygodni później eleganckie towarzystwo – w tym niezwykle podekscytowana profesorowa Szczupaczyńska – zbiera się w ekstrawaganckim Domu Egipskim, by wspólnie obserwować całkowite zaćmienie Księżyca oraz...

Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświatów.

Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec wbija pilnik w serce cesarzowej Sissi, a do Krakowa przybywa Szatan – Stanisław Przybyszewski. Parę tygodni później eleganckie towarzystwo – w tym niezwykle podekscytowana profesorowa Szczupaczyńska – zbiera się w ekstrawaganckim Domu Egipskim, by wspólnie obserwować całkowite zaćmienie Księżyca oraz wziąć udział w seansie spirytystycznym.
Do stołu zasiądzie dwanaście osób. Jedna z nich już od niego nie wstanie.
Krakowska panna Marple czuje, że zagadki tej zbrodni nie uda się rozwiązać bez jej pomocy. Będzie musiała zaniedbać domowe obowiązki i Ignacego – ale przecież morderca sam się nie złapie.

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju”, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Po sukcesie "Tajemnicy Domu Helclów" i "Rozdartej zasłony" na stałe związana kryminałem, a od niedawna również ze spirytyzmem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Seans-w-Domu-Egipskim/8226

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Seans-w-Domu-Egipskim/8226

Koronczarka | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Wbrew pozorom los dla Profesorowej Szczupaczńskiej nie jest łaskawy. Ta szacowna kobieta w następnych swoich przygodach narażona została na kontakt z prawdziwym Szatanem czyli Stanisławem Przybyszewskim. Współczuję jej całym sercem, bo i ja próbowałam zawrzeć z tym panem znajomość poprzez lekturę jego pism, co spowodowało poczucie głębokiego szoku. Niestety powieściowy Przybyszewski "mówi" tym prawdziwym, co może i dla innych być walorem tej książki, ale nie dla mnie. Pewnie też przerywanie "mistrzowi" ustami trzeźwo myślącej Profesorowej sprawiło Autorce (Autorom) tej książki wiele frajdy, ale widać Maryla Szymiczkowa jest bardziej odporna na Przybyszewskie bajdurzenie niż ja. Całe szczęście, że sprawa pana Przybyszewskiego jest tylko jednym z licznych wątków tej znakomitej powieści (tak znakomitej jak i inne autorstwa pani Szymiczkowej), ale dla mnie była ona łyżką dziegciu w beczce miodu. Z tym, że w literaturze nie dla wszystkich dziegieć jednaki.

książek: 1909

Bardzo dobry kryminał retro. Tajemnicza śmierć podczas seansu spirytystycznego i zmagania profesorowej Szczupaczyńskiej, zmierzającej do wykrycia mordercy. Do tego ciekawie ukazany Kraków końca XIX w., z przewijającymi się znanymi postaciami, jak choćby Stanisław Przybyszewski, czy Tadeusz Żeleński.
Kryminał plus trochę dawki historii to idealna lektura do czytania podczas wakcji.
Polecam !

Anna | 2018-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2018

"Seans w Domu Egipskim" Maryli Szymiczkowej to kryminał retro. Rewelacyjny w swoim gatunku. Zofia Szczupaczyńska na tropie nowej zbrodni.
Profesorowa, a prawdziwa panna Marple. Co za zmysł śledczy. Jaka przebiegłość i pomysłowość. Do tego rozbrajająca wrażliwość. Przy tym towarzystwo Stanisława Przybyszewskiego i Tadeusza Żeleńskiego. Majstersztyk. Prawdziwa przyjemność czytania. Premiera 04.07.2018. GORĄCO POLECAM!

betsy | 2018-11-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2018

Dekadenci kontra filistrzy. Na profesorowej Szczupaczyńskiej nawet Przybyszewski i jego świta nie robią wrażenia. Jest nadal idealną mieszczką, gospodynią i żoną a przy okazji rozwiązuje zagadkę kolejnego morderstwa. Już sobie zamówiłam w bibliotece "Rozdartą zasłonę"!

magia_stron | 2018-07-26

Pani profesorowa Szczupaczyńska jest zgoła tak barwną postacią, że śledzenie jej zmagań było absolutoną przyjemnością. Wszak nadmienić mi wypada, że poprzednich jej poczynań nie miałam okazji doświadczać, co w żaden sposób nie miało wpływu na odbiór tego bogatego w oryginalne tony retro kryminału. Nie miałam problemu zatem dostosować się do zaproponowanego tutaj dekadenckiego, drobnomieszczańskiego światka. Odnalazłam się więc w wydarzeniach pierwszorzędnie opowiedzianych - bez większego trudu.

Rysując profil fabuły nadmienię, że rzecz wydarza się na seansie spirytystycznym w wieczór zaćmienia księżyca, który to seans ma być urozmaiceniem towarzyskim i pretekstem do wypicia co mocniejszych trunków. Jak również sposobem na 'zabicie' czasu znudzonych matron. Niestety to sensowne wydarzenie zostanie przerwane tragicznym i dość gwałtownym zejściem ze świata żywych, jednego z uczestników seansu. Co okazuje się być zaplanowaną zbrodnią, tyleż okrutną co mającą natychmiastowy skutek....

Meowth | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

W najnowszej części przygód Zofii Szczupaczyńskiej, jak na seans spirytystyczny przystało, odżywa duch młodopolskiego Krakowa. Mniej lub bardziej wyraźnie przemieszczają się tu zjawy Wyspiańskiego, Rydla, Tetmajera, Żeleńskiego, a przede wszystkim największego chyba skandalisty owych czasów, Stanisława Przybyszewskiego, z którym zresztą przyjdzie pani profesorowej stanąć do konfrontacji. A wyjdzie z niej, co piszę z radością, bynajmniej nie pokonana, nie zapominając języka i umiejąc przeciwstawić jego, nazwijmy to po imieniu, dekadenckim bełkotom chłodny umysł i zdrowy rozsądek.

Mimo to jednak jakoś mało mi było samej profesorowej Szczupaczyńskiej w tej książce. Myślę, że szkoda, bo widać wyraźnie, że znów dokonała się w niej zmiana, ta niezwykła kobieta ma coraz więcej odwagi, przebojowości i energii, w tej książce prawie nie przypomina typowej mieszczki sprzed kilku lat, tj. z czasów sprawy w Domu Helclów. Tutaj, choć jest główną bohaterką, pozostaje w cieniu obrazów ówczesnej...

Bożena | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Szczupaczyńska, a właściwie Szymiczkowa nie zawodzi. Znowu mamy smakowity obraz Krakowa i jego bohemy u schyłku XIX w. Wszystko oczywiście piękną polszczyzną podane. Czekam na kolejne części. Mam nadzieję, że będą.

EwaB | 2018-08-13
Przeczytana: sierpień 2018

ŚWIETNA!
Profesorowa Szczupaczyńska znów w akcji.
Wciągająca, inteligentna fabuła, dużo humoru, doskonale opisany klimat epoki.
Duet Dehnel/Tarczyński kolejny raz spisał się na medal.
P O L E C A M !

annamagdalena | 2018-08-17

Książki tego rodzaju mają tylko jedną wadę... Taką mianowicie, że kiedyś się kończą. A nie powinny...

Jeśli chcecie przenieść się do XIX wiecznego Krakowa, z jego zabytkami, drogami, problemami i ciekawostkami; jeśli chcecie by pochłonął Was stylizowany język i fascynująca narracja; jeśli chcecie poznać najnowsze plotki pań z towarzystwa... I w końcu, jeśli polubiliście Profesorową na tropie zbrodni - musicie to przeczytać. Z kolei gdybyście jakimś cudem nie znali jeszcze poprzednich części cyklu... najwyższy czas nadrobić zaległości!

Duet Dehnel, Tarczyński znów daje radę. I to w jakim stylu! Wprost nie można się oderwać. Choć nie umiem sobie wyobrazić kto chciałby to zrobić.

Nieobiektywnie, acz z całego serca polecam!

Homo Magicus
Nauka zaprzecza jej istnieniu, badania zjawisk psychologicznych, socjologicznych i kulturowych. A magia trzyma się mocno.

Doskonała okładka "Seansu w Domu Egipskim" przedstawia kadr z filmu Fritza Langa "Doktor Mabuse" z 1922 roku, czarno-biały obraz, mroczny, enigmatyczny klimat, postaci zasiadają przy okrągłym stole, wyciągnięte ręce, blade, wampiryczne twarze i demoniczne spojrzenia, utkwione w tym, co przyniesie seans i medium...

"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni truciznę." Paracelsus

Profesorowa to arcyciekawa postać, wieku słusznego pod czterdziestką, ale z aprobatą konstatująca, że wciąż wygląda urodziwie i ma powabną figurę, jedyny mankament to zmarszczka między brwiami.
Nasza mieszczka galicyjska przypomina trochę Dulską, trochę pannę Marple, zmysł obserwacji czy wścibstwo, wszystko pod kontrolą, mało atrakcji i potencjalna nuda aż się trafi morderstwo i rozwiąże tajemnicę morderstw...

XIX wieczny Kraków doskonale...