Głosy nocy

Okładka książki Głosy nocy Andrea Camilleri
Okładka książki Głosy nocy
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 20) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 20)
A Voice in the Night
Noir sur Blanc
2022-07-06
2022-07-06
2012-01-01
Monika Woźniak

Montalbano coraz bliżej granicy prawa i bezprawia

Montalbano coraz bliżej granicy prawa i bezprawia

20-ta, świetna książka Andrei Camillerego z niezawodnym komisarzem Montalbano i jego niezastąpionym zespołem w osobach Fazia, Mimiego, Galluza i niezawodnego Catarelli. Ciekawa fabuła. Jak zwykle świetnie się czyta.

"Głosy nocy" są tomem wyjątkowo jak na Camilleriego gorzkim w wymowie. Dostaje się nie tylko mafii, ale przede wszystkich skorumpowanym politykom oraz kontrolowanym przez nich mediom (autor nie kryje się zbytnio z opinią na temat medialnego imperium Berlusconiego).

Montalbano urasta w tym tomie niemal do rangi mściciela rodem z kina gangsterskiego. Oszczędzono nam tym razem romansu, chociaż nie mogło się oczywiście obyć bez pewnej pięknej i młodej kobiety. Mało uwagi dostaje Livia, jest to jedna z mniej obyczajowych odsłon serii.

Zaczyna się niby banalnie, od obrabowania supermarketu. Potem śledztwo nabiera zwyczajowego rozpędu, końcowo czułam się jednak mniej nasycona niż Salvo po udanym posiłku u Enzo. Brakowało mi bardziej wyrazistego zakończenia, scen zapadających w pamięć i tak obecnej w innych tomach radości zycia.

Po przeczytaniu wszystkich 20 części, mogę ocenić, że w tej książce zagadka kryminalna jest bardzo ciekawa. Ale przecież nie tylko dla zagadki czy rodzaju zbrodni czyta się serię o Montalbano, ale dla tego niepowtarzalnego sycylijskiego klimatu komisaratu i policjantów tam pracujących, z dottore Montalbano na czele. Może wydawnictwo Noir sur Blanc wyda kolejne części po polsku... czekam!

Wydawnictwu radzę zatrudnić redaktora i korektora. Skandaliczne byki.

Wydawnictwu radzę zatrudnić redaktora i korektora. Skandaliczne byki.

Jak zawsze tak samo dobry kryminał z komisarzem Montalbano w roli głównej. Książka jest bardzo krótka, przeczytałam ją w jeden dzień. Polecam wszystkim fanom lekkich kryminałów.

Nie zawiodłem się i tym razem, tak pod względem fabuły, nieco bardziej dopracowanej w sferze zaprezentowanych wątków, ich przeplatania się i całości intrygi, jak i pod względem rozpoznawalnego i przyjemnego w odbiorze stylu. Dla mnie książki tej serii stanowią żródło niezawodnej rozrywki.

Nic nowego. Komisarz Montalbano jako postać jest zdarzeniem niezwykłym. Stworzony przez nieżyjącego już Andreę Camilleriego przykuwa uwagę od dwudziestu tomów. Ta namiętność powinna dawno się wypalić, a moja sympatia budzić raczej wstydliwe wspomnienie lat młodości. Tymczasem żadne z wyżej wymienionych zjawisk nie zachodzi. Jest w tej serii jakaś niezwykła żywotność, jest coś dlaczego chce się to czytać. Przecież nie chodzi o zagadki kryminalne.

Otóż nastąpiła fraternizacja do tego stopnia, że każdego roku muszę mieć do czynienia z nimi. Bo ja już życia bez Vigaty wyobrazić sobie nie umiem. Bez spacerów do latarni, bez wyszukanych posiłków, żartów i tryskającej inteligencji. Oraz bez poszanowania czytelnika i nie wciskania mu głupot. A o czym jest najnowszy tom? To bez znaczenia.

Znakomita kontynuacja serii o komisarzu Montalbano. Autor pokazuje przenikanie się światów mafii, mediów i polityki oraz zwykłych ludzi miażdżonych, jakby przy okazji.
Co ważne mamy solidne śledztwo w sprawie włamania i morderstwa, a ogólnie trup ściele się gęsto. Komisarz, choć przyciśnięty do muru i oskarżany o złe prowadzenie śledztwa, wychodzi obronną ręką z opresji i rozwiązuje sprawę, a właściwie kilka spraw. Wszystko to osadzone w sycylijskich klimatach i okraszone opisami wspaniałych potraw pożeranych przez komisarza, nie bez konsekwencji...

Kiedy ma się dość tego, co za oknem, zawsze warto położyć się na tapczanie, wziąć do ręki kolejną wydaną w Polsce książkę Camilleriego i przenieść się do Vigaty, poprawa nastroju gwarantowana.

• Przeczytane w 2022
  • Cykle 👾

Dodaj cytat z książki Głosy nocy