Planeta Woda

Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 15)
Wydawnictwo: Świat Książki
Планета Вода
Joanna

Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp - bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież elegancją. Kim jest naprawdę genialny naukowiec, profesor Krank? Czy zbiegły więzień okaże się mordercą przeoryszy? Co planują w Krakowie Lenin i Stalin? Książki Borisa Akunina przetłumaczono na 35 języków i wydano w nakładzie ponad 20 milionów...

Książki Borisa Akunina przetłumaczono na 35 języków i wydano w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy

Podążając tropem mordercy zwanego „Liliowym Maniakiem”, Erast Pietrowicz trafia na wyspę Saint Constantin. Odkrywa podwodne miasto i organizację kierowaną przez szalonego potomka Napoleona, który zamierza przejąć panowanie nad światem.

Erast Pietrowicz udaje się do zawołżskiej guberni, żeby odszukać zabójcę przeoryszy miejscowego monasteru. Śledztwo ma dla Fandorina wyjątkowe znaczenie, ponieważ ofiara to jego dawna ukochana.

Podróżujący z Częstochowy do Warszawy Erast Pietrowicz zostaje poproszony o pomoc w wytropieniu sprawcy napadu na wagon pocztowy. W pogoni za złodziejem i mordercą zwanym Cukiereczkiem detektyw dociera aż do Krakowa.

Boris Akunin (Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili), ur. w 1956 r. w Gruzji, od 1958 r. mieszka w Moskwie. Japonista, tłumacz, autor znanych serii powieści Przygody Erasta Fandorina, Przygody siostry Pelagii, Przygody magistra, Gatunki. W 2000 roku był nominowany do nagrody Bookera i otrzymał tytuł Rosyjskiego Pisarza Roku. Azazel i Gambit turecki zostały przeniesione na ekran.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Stokrotka | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Na piętnasty tom cyklu o przygodach Erasta Fandorina składają się trzy opowiadania:
„Planeta Woda” – kryminał technokratyczny
„Samotny żagiel”- kryminał nostalgiczny
„Dokąd płyniemy?” – kryminał absurdalny.
Każde z opowiadań zostało napisane w zupełnie innym stylu. Dzieli je też spory upływ czasu – lata 1903 – 1907 – 1912. Niestety, nie umiem być za bardzo obiektywna w przypadku tego cyklu, bo bardzo lubię głównego bohatera i doceniam pomysły autora na ubarwienie fabuły. Nawet pierwsze opowiadanie à la kapitan Nemo przypadło mi do gustu. Moim zdaniem, najlepsze jest jednak drugie, w którym Fandorin poszukuje zabójcy przeoryszy monasteru na Zawołżu.

Jacek | 2018-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Bardzo ładnie wydany tom przynosi trzy opowieści o perypetiach Erast Fandorina. Trudno mi obiektywnie ocenić całość, bowiem pisarstwo Akunina lubię, a Erasta darzę sympatią - jako bohatera literackiego. Wydaje mi się jednak, że to znów kawałek dobrego kryminału, że po raz kolejny autor potrafił stworzyć ciekawe w odbiorze dzieło. Po prostu dobrze mi się czytało, podobało mi się, mam pozytywne skojarzenia. A jednak mniej w tym tomie wnętrza bohatera (może z wyjątkiem drugiego opowiadania), więcej pomyłek, wreszcie - mniej młodości. Fandorin się nieco zestarzał...
A jeśli chodzi o poszczególne części, to zdecydowanie drugie opowiadanie (nostalgiczne wg autora), "Samotny żagiel", podobało mi się najbardziej. Może ze względu na kameralność, może wyrazistość postaci, może wreszcie za osadzenie wydarzeń na bezkresnych terenach Rosji.
Tytułowa "Planeta Woda" jest nawet interesująca i nieźle skonstruowana, ale pomysły z miastem pod oceanem to niemal Bond. James Bond. Trochę zbyt...

ZaaQazany | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Fandorin... Wspaniałe chwile przyjemności z książkami o rosyjskim detektywie... pozostały w przeszłości. "Planeta Woda" oraz pozostałe dwa opowiadania są zbyt proste i mdłe, co powoduje rozczarowanie. Nie poznaję Akunina.
Takie wrażenie, że autor nawet nie wysilił się nad kreowaniem fabuły. Użył klasyczne schematy, nie pochylił się nad nowym menu. Zabrakło też dodatków smakowych w postaci kunsztownego stylu i wyszukanej ironii, co nadawało wcześniejszym książkom specyficznej retro-atmosfery.
Przeciętna książka, pozbawiona akuninowskiego ducha. Od wszystkiego powiewa wtórnością, fabuła przewidywalna i oczywista.
PS: szeptem zadam jedno pytanie: A może już się NIM zmęczył? (tylko żeby autor nie usłyszał, bo będzie samospełniająca się przepowiednia)

| 2016-12-16

Szukając pomysłu, jak wybrnąć z fatalnego zakończenia części 14, czyli "Czarnego miasta", i nieco niedogodnego (sic!) położenia głównego bohatera by ot tak z radosnym impetem przejść do kontynuacji serii, Akunin popełnił był zapchajdziurę, a w zasadzie trzy, zabrane pod jakże obiecującym tytułem "Planeta Woda". Stop, fatalne były dwie, a trzecia - prima sort. Oczekujących z wypiekami na dalsze przygody rozczarować może fakt, że tym razem dostaną opowiadania powciskane czasowo pomiędzy poprzednie tytuły. To z kolei odbić się może na największych atutach cyklu, czyli elegancji i literackiej zabawie w skojarzenia.
I tak na początek wchodzi na scenę ruskij "Bond. James Bond" w kryminale technokratycznym, w którym to fantazja Akunina, by w roku 1903 urzeczywistnić technologię bliższą XXI wieku, zaprzepaściła jak dla mnie cały urok i polot Fandorina. Fascynacja autora złotym okresem z przełomu XIX i XX wieku, gdy w zasięgu ludzkich rąk znalazło się tyle technicznych nowinek, jak dotąd...

Nozomi | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Książka zawiera trzy opowiadania. Pierwsze, na szczęście najdłuższe, jest rewelacyjne, dwa pozostałe słabsze. Kiedyś czytałam wywiad z Akuninem, w którym powiedział, że swoje "czarne charaktery" lubi bardziej niż Fandorina i właśnie dlatego przybrał pseudonim "Akunin", czyli po japońsku "łotr". Bardzo mnie to wtedy zdziwiło, bo ja jakoś nie polubiłam żadnego z przeciwników Fandorina. Aż do tej pory. Napoleon z "Planety Woda" jest po prostu uroczy. Uwielbiam ludzi, którzy się nie obrażają, cokolwiek by im nie powiedzieć. Inna z postaci książki stwierdziła, że to świadczy o tym, że mają się za coś lepszego od innych. Może i tak, ale ja i tak ich uwielbiam ^_^

Fantasy-Bestiarium | 2017-04-06

Boris Akunin jest autorem znanym i cenionym, jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków i sprzedane w wielomilionowych nakładach. Tym razem na sklepowe półki trafia jego kolejna książka, zatytułowana „Planeta Woda". Cykl „Przygody Erasta Fandorina” przypadł mi do gustu, dlatego z dużą ciekawością sięgnąłem po jego kolejną odsłonę. Erast Pietrowicz rozpoczyna kolejną, niebezpieczną sprawę, ruszając w pogoń za złodziejem i mordercą zwanym Cukiereczkiem.

Erast Pietrowicz udaje się w podróż z Częstochowy do Warszawy, podczas której dostaje zlecenie złapania mordercy i złodzieja o przydomku Cukiereczek. Śledztwo rozgrywa się w szybkim tempie, a Pietrowicz co rusz popada w większe tarapaty. Podczas prowadzenia śledztwa Erast trafia do Krakowa, gdzie natrafia na ważne dowody w toczącym się śledztwie.

W książce zostały zawarte trzy opowiadania, z których chyba najbardziej przypadło mi do gustu to o Pietrowiczu. Podczas lektury nie sposób się nudzić, akcja mknie w szybkim...

baggio1 | 2016-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Jako wielki fan twórczości Akunina jestem bardzo zadowolony. Mam w tych trzech opowiadaniach spełnione wszystkie moje zachcianki. Czyli- przygody, zagadki,wspaniałe nawiązania do filozofii, XIX/XX wieczny raczkujący przewrót technologiczny a także ciekawi kolorowi przestępcy. Akunin bawi się formą, bawi się słowem a co najważniejsze nie nudzi.

Albercik | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Trzy opowiadania, z których pierwsze "Planeta Woda" mogłoby stanowić osobny tom.
"Planeta Woda" - ciekawa. Znając ciągoty Fandorina do nowinek technicznych, wcale mnie nie zraziło, że Akunin pozwolił naszemu bohaterowi poobracać się w kręgu wynalazków. Zakończenie jednak - to spore zaskoczenie - niewypał, szybkie jak w amerykańskim filmie. Szkoda, że - moim skromnym zdaniem - autor tego nie dopracował.
"Samotny żagiel" - zemsta "zakochanego" Fandorina ;) wypadła raczej blado. Czytelnik bardzo szybko dojdzie, kto jest tym okrutnikiem, który zamordował przeoryszę.
"Dokąd płyniemy" - Pościg za Cukiereczkiem, była bardzo ciekawa aczkolwiek zakończyła się nagle. Schemat opowiadania bardzo prosty: zbrodnia, on ucieka, ten drugi goni, ba nawet łapie, ale on ponownie ucieka itp., itd. Mam nieodparte wrażenie, że z tego opowiadania, nie dałoby się wycisnąć niczego więcej.

Lubię książki Akunina i chwile spędzone z lekturą wypadają mimo to na plus. Oczekiwania miałem jednak...

Marcin Konrad | 2016-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Erast Pietrowicz powraca, i mimo że lata lecą, w całkiem nie najgorszej formie.
Najnowsza część zawiera trzy opowiadania. Pierwsze z nich mogłoby z powodzeniem stanowić samodzielną całość. Oprócz tego co najbardziej lubimy w Fandorinie otrzymujemy steam-punkowe opowiadanie, a przy okazji i hołd dla Juliusza Verne'a. Otwarte zakończenie pozwala sądzić, że z Napoleonem IV i Bellindą Jenkins jeszcze się spotkamy.
"Samotny żagiel" wyjaśnia, co się stało z Angeliną z "Dekoratora". I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że spotykamy Erasta w 1907 r. Paryżu, gdy cieszy się z odnalezionego na galeonie złota (podąża Drogą Luksusu), przytywszy o 4 kg (!). Tymczasem przecież jak pamiętamy ze "Świat jest teatrem" w wieku 50 lat, a więc od 1906 r. Fandorin postanowił co roku zdobywać po jednej umiejętności: ze świata intelektualnego i ze świata sportowego. Więc skąd, pytam się panie Autorze te 4 dodatkowe kilogramy??? Co gorsza w obu opowiadaniach Erast Pietrowicz twierdzi, że ma tyle...

Love_Read_Sleep | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla fanów Akunina jest to kolejna świetna pozycja z cyklu o Erasie Fandorinie. W książce znajdują się 3 powieści kryminalne. W pierwszej z nich "Planeta Woda" autor kreśli futurystyczną wizję podwodnego miasta Atlantis, a w tle rozgorzałe państwa i walka o przywództwo nad światem. W drugiej części zagłębiamy się do serca Fandorina i jego dawnej miłości. Morderstwo z zimną krwią na małej wysepce w cieniu odosobnionego klasztoru. Trzecia opowieść, najkrótsza ale za to najbardziej wyczekiwana "Dokąd Płyniemy" ukazuje podróż Fandorina przez tereny Polski. Wraz ze swoim pomocnikiem Masą i żoną Elizą, poznaną we wcześniejszej powieści "Świat jest teatrem" są świadkami rabunku pieniędzy z Narodowego Banku Polskiego. Oczywiście jak to u Akunina bywa, zwykły rabunek ma swoje podwójne dno.

"Planeta Woda" jest swojego rodzaju uzupełnieniem innych części cyklu o Eraście Fandorinie. W tej książce wracamy w przeszłość, poznajemy życie znudzonego męża, odkrywamy jedną z 3 wielkich miłości...