Magpie Murders
Ag2S

Mroczna podróż w świat kryminału łącząca to, co najlepsze w klasycznej i współczesnej literaturze sensacyjnej JEDEN DAM ZA SMUTEK, ZA RADOŚĆ MOŻE DWA. Susan Ryeland, redaktorka londyńskiego wydawnictwa, otrzymuje wydruk najnowszej powieści autora cyklu bestsellerowych kryminałów. TRZY DAM ZA DZIEWCZYNĘ, CZTERY ZA CHŁOPAKA. Wszystko jest jak trzeba – spokojna wieś, ofiary zbrodni, prywatny...

JEDEN DAM ZA SMUTEK, ZA RADOŚĆ MOŻE DWA.

TRZY DAM ZA DZIEWCZYNĘ, CZTERY ZA CHŁOPAKA.

Wszystko jest jak trzeba – spokojna wieś, ofiary zbrodni, prywatny detektyw – tyle że wcale nie o to chodzi.

KTO DA PIĘĆ ZA SREBRO? KTO SZEŚĆ ZA ZŁOTO DA?

Bo sednem tej historii jest coś zupełnie innego, niż się wydaje.

I SIEDEM ZA TAJEMNICĘ, O KTÓREJ CICHO-SZA!

Susan od lat współpracuje z Alanem Conwayem. Czytelnicy uwielbiają stworzoną przez niego postać prywatnego detektywa Atticusa Pünda.

Najnowsza powieść z cyklu - historia morderstwa popełnionego w wiejskiej rezydencji Pye Hall - nie jest jednak tym, czym się wydaje. Owszem, są w niej ofiary i intrygująca kolekcja podejrzanych, ale to tylko pozory, na stronach powieści ukryta jest bowiem zgoła odmienna intryga: jak najbardziej realna historia zazdrości, chciwości, bezlitosnej ambicji i... morderstwa.

źródło opisu: materiay wydawnictwa

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-morderstwa-w-some...»

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Morderstwa w hołdzie Agacie Christie

Gdy Susan Ryeland, redaktorka w londyńskim wydawnictwie, rozpoczyna lekturę wydruku najnowszego kryminału poczytnego pisarza, nawet nie przypuszcza, jak bardzo ta książka odmieni jej życie. Tajemnicze morderstwa w na pozór spokojnej wiosce Saxby-on-Avon odsłaniają mroczne sekrety jej mieszkańców. Jednak zanim słynny detektyw Atticus Pünd rozwiąże książkową zagadkę, Susan przyjdzie podjąć własne dochodzenie w realnym życiu, bo nagle okazuje się, że zakończenie powieści może kryć klucz do rozwiązania prawdziwej zbrodni.

Pisarz i scenarzysta Anthony Horowitz ma talent do reinterpretowania klasyków brytyjskich kryminałów. Wcześniej przeniósł czytelników w świat Sherlocka Holmesa w powieściach „Dom jedwabny” i „Moriarty”, pisał też o przygodach Jamesa Bonda w „Cynglu śmierci”, a teraz sięga po motywy z książek Agathy Christie.

„Morderstwa w Somerset” to właściwie dwie połączone powieści. Choć śledztwo Attcusa Pünda toczy się w latach pięćdziesiątych XX wieku, a śledztwo Susan współcześnie, w dodatku każda historia pisana jest inną czcionką i zachowana jest osobna numeracja stron, a nawet odmienny styl narracji, to w miarę lektury okazuje się, że obie sprawy coraz więcej łączy. Każda z części stanowi też przemyślany i inteligentny ukłon w stronę twórczości Agathy Christie, „starsza” przez zachowanie klimatu złotej epoki brytyjskiego kryminału, a „nowsza” nawiązując wprost do powieści pisarki. Przewija się tu cały łańcuch podejrzanych, spośród których – w obu przypadkach – aż do końca trudno kogokolwiek wykluczyć, bo niemal każda z pozoru niewinna osoba okazuje się coś ukrywać. Autor równocześnie podrzuca czytelnikowi pewne wskazówki i sprytnie go zwodzi, tak, że rozwiązanie, mimo że jasne i spójne, okazuje się przyjemnym zaskoczeniem.

Oczywiście taka forma powieści ma pewne wady, jak choćby to, że przy takiej ilości postaci nie jest możliwe dokładne opisanie każdej z nich. Dialogom wydaje się też brakować odrobiny naturalności. Ale poza tym „Morderstwa w Somerset” łączą to, co najlepsze z klasyki gatunku ze współczesną powieścią kryminalną. Aż kusi umieszczenie na okładce reklamy „dwie książki w cenie jednej”.

Do tego nie da się przejść obojętnie obok takiej okładki!

Agnieszka Kruk

Mollinka_90 | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Książka w książce - nieczęsto w literaturze spotykamy się z takim zabiegiem, jaki tutaj zastosował autor. Jest to jednak moim zdaniem chwyt, który zasługuje na uznanie, ponieważ przesądza o sukcesie całej powieści. Kryminał wpleciony w fabułę właściwego kryminału jest dużo lepszy od współcześnie toczącej się akcji, choć powoli się rozkręca.

Zacznijmy od początku. Susan Ryeland, 46-letnia redaktorka, pracująca w małym wydawnictwie otrzymuje maszynopis dziewiątej powieści popularnego pisarza, autora poczytnych kryminałów. Nie spodziewa się, że fikcyjne "Morderstwa w Somerset" będą miały swą kontynuację w rzeczywistości. Wraz z Susan zaczytujemy się w sześciu rozdziałach zgrabnie napisanego kryminału o przygodach detektywa Atticusa Punda, stylizowanego na dzieła najwybitniejszych klasycznych angielskich pisarzy tworzacych kryminały, a przede wszystkim Agathy Christie. Siódmego rozdziału brak. Czy to nie ironia losu? Okrutny żart pisarza czy celowe działanie osób trzecich? Susan...

"Plotka jest jak powój: nie da się jej wykarczować, nawet mieczem prawdy. Na pocieszenie powiem pani jedno: plotki z czasem dostają zadyszki i umierają śmiercią naturalną."

Dwa kryminały w jednym.
Śledztwo prowadzone w Saxby-on-Avon w latach 50-tych faktycznie przypominało mi książki Agathy Christie i jest to wielki komplement.
Ale...
Potem autor chciał się popisać oryginalnością i przeniósł akcje do współczesnego Londynu. Już dawno się tak nie zirytowałam. Zagadka śmierci pisarza była nuda i fatalnie napisana. Z pięćdziesiąt stron zwyczajnie przekartkowałam, żeby w końcu dobrnąć do porzuconego w połowie książki wątku i tego autorowi wybaczyć nie mogę.
Chciał za dużo i został z niczym. Szkoda, wielka szkoda.

Jeżynka | 2018-04-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Biorąc do ręki "Morderstwa w Somerset" dostajemy dwie książki w jednej. Anthony Horovitz serwuję czytelnikowi dodatkową (niespodziewaną) dawkę emocji bo ta swoista książka w książce to zabieg ciekawy i zaskakujący dla. Przyznam że akurat tego autora, którego kojarzyłam głównie z kontynuacji opowieści o bohaterze wszech czasów Sherlocku Holmesie, nie podejrzewałabym o tak oryginalny pomysł. A jednak!

"Morderstwa w Somerset" to swoisty hołd złożony twórczości Aghaty Christie. W tekście mnóstwo jest odwołań do jej twórczości, pojawia się nawet postać jej wnuka który czuwa nad spuścizną pisarki a pierwsza część książki to tekst który mogłaby napisać sama królowa kryminałów (której nikt już chyba, mimo usilnych prób, nie zdetronizuje).

Susan Ryeland, redaktorka niewielkiego wydawnictwa które utrzymuje się na rynku głównie dzięki poczytnym kryminałom Alanem Conwayem otrzymuje do przeczytania najnowszą jego powieść.
Jej akcja dzieje się w latach 50-tych ubiegłego wieku, na prowincji,...

Izabela Pycio | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

"Wszystkie zdarzenia, których doświadczamy w życiu, rozgrywają się według pewnego wzorca, a zbieg okoliczności to tylko moment, w którym ów wzorzec przelotnie daje się dostrzec."

Bardzo podobała mi się ta przygoda czytelnicza, im bardziej się w nią zagłębiałam, tym mocniej przekonywałam się, że to książka skrojona pod mój gust. Nie nudziłam się przy niej ani przez moment, w pełni angażowałam w rozwiązywanie złożonej zagadki kryminalnej, dokładne poznawanie kluczowych postaci, wnikliwą interpretację zachowań bohaterów, a także frapujące snucie przypuszczeń i domysłów odnośnie przebiegu tragicznych zdarzeń. Autor sprytnie podsuwał fałszywe tropy mające zmylić czytelnika, ale również zgrabnie otulał w kłamstwa prawdziwe, długo nieokazujące właściwego kierunku. Przyjemnie było poddać się ciekawie prowadzonej narracji, mieszance stylów, a predefiniowana czcionka i osobna numeracja stron, intrygująco oddawały specyfikę i kontekst fragmentów przybliżanej historii.

Bo tak naprawdę mamy...

sylwia | 2018-05-07

Twórczość Anthony’ego Horowitza poznałam za sprawą lektury „Domu jedwabnego” oraz „Moriartiego”. Była to kontynuacja śledztw samego Sherlocka Holmesa. Obie pozycje zachwyciły mnie na tyle, że ani minuty nie zastanawiałam się nad sięgnięciem po „Morderstwa w Somerset”.

Budowa utworu dla mnie, jako czytelnika, jest dość zaskakująca. Mamy bowiem powieść w powieści. Można powiedzieć, że pierwsza część stanowi próbę rozwikłania zagadkowych zgonów związanych z posiadłością Pye Hall w Saxby-on-Avon przez słynnego Atticusa Pünda. Wszystkie te wydarzenia mają miejsce w Anglii lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Druga zaś przenosi czytelnika do współczesnego Londynu, gdzie redaktorka, Susan Ryeland, otrzymała tę pierwszą część od Alana Conwaya. Jednak w manuskrypcie o Atticusie brakuje ostatniego rozdziału. Okazuje się też że jej autor ginie w tajemniczych okolicznościach. Susan postanawia zabawić się w detektywa i odnaleźć zaginiony rozdział. Nie wie jednak, że tym samym sprowadza na...

mercadoevy | 2017-12-26
Przeczytana: grudzień 2017

Skusiłam się hasłem na okładce, że jest to "Agatha Christie XXI wieku":)
To powieść szkatułkowa. Pierwsza historia rozpoczyna się, gdy redaktorka Susan Ryeland otrzymuje wydruk części powieści Alana Conwaya - najlepszego [czyli przynoszącego największe zyski:)] autora londyńskiego wydawnictwa. To kolejna część cyklu bestsellerowych kryminałów z detektywem Atticusem Pündem. Rozpoczyna się od zagadkowej śmierci w wiejskiej rezydencji Pye Hall. I ta część, niewątpliwie stylizowana na klasyczny angielski retro kryminał, jest bardzo dobra. Fani A. Christie nie powinni się czuć zawiedzeni. Klimatycznie, wciągająco, inteligentnie! Świetnie się to czyta!
Niestety historia współczesna, tj. śledztwo prowadzone przez Susan Ryeland, jest o wiele słabsza. Jakby autor wszystko co najlepsze już "oddał książce A. Conwaya". Ta część jest napisana rzetelnie i tyle:) Nieco nużą tutaj nawiązania, jakby na siłę, do innych postać i autorów kryminałów. Również wątek "miłosny" z...

Sebastian Woźniak | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 12 listopada 2017

Kryminał w kryminale. Pierwsza połowa rewelacyjna ale potem niestety akcja siada. Bohaterka mota się przez wiele stron. Całe szczęście, że byłam bardzo ciekawy rozwiązania zagadki i dzięki temu dotrwałem do całkiem fajnego zakończenia.

Weronika | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Zgadzam się z opisem na okładce: " agatha Christie XXI wieku". Może nie wszystkie jej książki przypadły mi go gustu, jednak język, czasy, forma, śledztwo bardzo. I tak jest również z tą książką. Bez tzw. 'bajerów' i nowoczesnych metod toczy się dochodzenie w sprawie morderstwa. Mamy b. dobrze nakreślonych bohaterów, z których każdy może być mordercą, mnogość wydarzeń nie pozwala jednoznacznie go wyłonić. Mała, zamknięta społeczność i czasy połowy XX w.
Bardziej przypadł mi do gustu wątek książki w książce niż poboczne wydarzenia, chociaż nie powiem, zaintrygowało mnie i to, chociaż od razu założyłam ciąg wydarzeń i w sumie tylko się upewniłam 'kto' i wróciłam do Punda :).
Nie będzie tu nagłych zwrotów akcji, gonitwy za mordercą, ale dobrze wykonana robota detektywa, myślenie i łączenie faktów, przyjazne i tajemnicze zarazem malownicze miasteczko i jak to w kryminale zbrodnia.
No i to zakończenie :D- polecam!

Ania | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Dla mnie rewelacja.
Pomysł, wykonanie - wszystko na najwyższym poziomie.
Zaczynając czytać miałam pewne opory przed tą książką w książce.
Szybko okazało się, że całkowicie wsiąknęłam w treść i niczym naoczny swiadek obserwowałam poczyniania bohaterów. Żyłam tą historią.
Jestem pod wrażeniem dopracowania, znaczenia szczegółow i niezwykłej pomysłowości autora.
"Morderstwa w Somerset" to taka ksiażka, której czytanie cieszy mnie i syci.
Anthony Horowitz jesm moim największym odkryciem czytelniczym 2017 roku.

książek: 1932
Kasia | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Ta książka skusiła mnie przede wszystkim piękną okładką i opisem. Książka wydana jest bardzo ładnie, starannie i z dbałością o szczegóły. A sama okładka magnetyzuje i przykuwa wzrok. A książka? Powiem krótko i na temat: jest to rasowy kryminał :) Jest zagadka, są morderstwa, jest detektyw ze swoim asystentem, są podejrzani, a prawie każdy miał swój powód i motyw do popełnienia zbrodni! A podkreślić trzeba jeszcze jedną ważną rzecz - Anthony Horowitz stworzył niesamowity klimat, rodem z powieści Agathy Christie! Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że ta książka to właściwie hołd dla królowej kryminałów. Jest bowiem tutaj mnóstwo odniesień i aluzji do jej twórczości i bohaterów jej książek.

Główną bohaterką jest Susan Ryeland, która jest redaktorką w wydawnictwie, a ich najbardziej słynnym autorem jest Alan Conway. Susan otrzymuje do zredagowania wersję książki "Morderstwa w Somerset" i zaczyna ją czytać. Tutaj przenosimy się na karty powieści do na pozór spokojnej wioski Saxby-on-Avon...