Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko

Wydawnictwo: Muza
Hiszpania, podróże
literatura faktu
malena

Czy wracając z Katalonii, możemy powiedzieć, że byliśmy w Hiszpanii? Dlaczego najwspanialsze zabytki w tym kraju mają arabski rodowód? Jak Hiszpanie oceniają czasy podboju Ameryk i okres ich kolonizacji? A co z hiszpańską wojną domową, najtragiczniejszą w Europie XX wieku? Jak w ogóle mogło do niej dojść? Jak bardzo ostatni kryzys gospodarczy odmienił Hiszpanów? Na czym polega fenomen hiszpańskich fiest? Czy sjesta to przypadkiem nie stereotypowy relikt przeszłości? Dlaczego rywalizacją Realu Madryt z FC Barceloną żyje cały kraj? Skąd wzięły się tapas i czy pozycja corridy jest jakkolwiek zagrożona?
Z myślą o próbie odpowiedzi na te i inne pytania Maciej Bernatowicz zasiadł do pisania książki. Publikacji w zamyśle lekkiej i przyjemnej, choć tak naprawdę poruszającej ważne i intrygujące zagadnienia dotyczące współczesnej Hiszpanii.
Autor korzystając z własnych, wieloletnich doświadczeń przybliża także styl życia Hiszpanów, opisuje ich codzienne zwyczaje z wadami i godnymi pozazdroszczenia zaletami. To jak pracują, co i gdzie jedzą, gdzie podróżują i jak świętują.
Istotną częścią książki jest podjęcie tematów Basków i przede wszystkim Katalończyków z podkreśleniem aspektów politycznych, społecznych, kulturowych i sportowych.
No i stało się: teraz nie wyobrażam sobie kolejnej podróży do Hiszpanii bez książki Macieja Bernatowicza w kieszeni. Szkoda, że nie było jej 30 lat temu, kiedy zaczynałem tam jeździć, pisać reportaże, a potem kręcić filmy o tym kraju, jego regionach, przywódcach i mieszkańcach. Musiałem przebrnąć przez wiele przypadkowych lektur, które z czasem zaczęły się składać w jakiś spójny, choć nigdy nie dość kompletny obraz. A tu – wszystko co trzeba w jednym miejscu, napisane z niezrównanym znawstwem i na dodatek w tak doskonałym stylu […].
JACEK PAŁASIŃSKI, dziennikarz radiowy i telewizyjny, korespondent
Przewodnik? A może spacerownik? Nie. Książka, którą wzięli Państwo do ręki, to raczej codziennik pomieszany z wiedzownikiem, efekt zauroczenia Autora krajem, w którym spędził kilka lat, a którym zafascynował się już pewnie na całe życie.
W ten sposób powstała niewymuszona gawęda, opowieść nie tylko o błahostkach codziennej, rodzinnej rzeczywistości, lecz także o kulturze, historii, polityce, piłce nożnej i innych wielkich sprawach. Książka ciekawa, osobista, a zarazem obiektywna, bo poparta rzetelnymi lekturami, próbująca stopniowo odsłaniać mniej znane oblicza Hiszpanii […]. Czy rzeczywiście fiesta pokona wszystko? Zapraszam do lektury!
MARZENNA ADAMCZYK, ambasador w Królestwie Hiszpanii i Księstwie Andory
Maciej Bernatowicz
Dyplomata, absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W Hiszpanii, głównie w Madrycie spędził prawie dziewięć lat.
Jego młodzieńcze zafascynowanie hiszpańską piłka nożną z czasem przekształciło się w zainteresowanie historią i problemami społecznymi Hiszpanii.
Był świadkiem najbardziej doniosłych wydarzeń w jej współczesnej historii, w tym zamachów terrorystycznych z 2004 roku, potężnego kryzysu gospodarczego, zmiany na tronie królewskim czy fetowania kolejnych tytułów mistrzowskich w piłce nożnej. Miał również okazję tłumaczyć między innymi konferencje prasowe Realu Madryt.
Współpracował jako komentator z Telewizją Polską, Programem 3 Polskiego Radia oraz z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

źródło opisu: https://muza.com.pl

źródło okładki: https://muza.com.pl

Anna | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Hiszpania to rzeczywiście nie tylko Barcelona, najczęściej chyba odwiedzane miasto Półwyspu Iberyjskiego, które i ja podziwiałam ponad rok temu. Przekonał mnie o tym Maciej Bernatowicz, oddając w ręce czytelników swoją książkę "Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko". To syntetyczny, ale jakże bardzo wnikliwy obraz tego pięknego, ale zróżnicowanego kulturowo i historycznie kraju.

Autor - z racji wieloletniego zamieszkiwania w Hiszpanii, charakteru swojej pracy (jest dziennikarzem i komentatorem wydarzeń politycznych), a także licznych kontaktów zawodowych i towarzyskich - pokazał nam ten kraj od tzw. podszewki.
Maciej Bernatowicz ma przede wszystkim lekkie (w końcu dziennikarz!) pióro i to powoduje, że książkę się bardzo dobrze czyta. Na jej stronach przeczytamy o wielu ważnych aspektach życia współczesnych Hiszpanów, cofniemy się do odległej niekiedy historii oraz bogatej tradycji regionów. Pozwala to czytelnikowi na poznanie nie tylko Półwyspu Iberyjskiego, jakim jest obecnie, ale...

Pistacia_Vera | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Bardzo ciekawa książka. jeżeli interesuje Was jak wyglądał Półwysep Iberyjski zanim uformowało się państwo i jak funkcjonuje Hiszpania współcześnie to zachęcam do lektury. Pan Bernatowicz opisuje co najbardziej dziwi i denerwuje Polaka w Hiszpanii (np. dubbing), dlaczego Katalonia nie chce wchodzić w skład państwa hiszpańskiego, jaki wpływ na kolejne pokolenia ma wojna domowa, jakie są najdziwniejsze i najpopularniejsze fiesty, jaki stosunek mają Hiszpanie do jedzenia, i coś dla miłośników sportu - jak wygląda rywalizacja Barcelony z Realem na boisku i poza nim. dla miłośników Hiszpanii to pozycja obowiązkowa.

tajemniczeksiazki | 2017-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2017

Czy można zakochać się w Hiszpanii w jeden wieczór i to nawet w niej nie będąc? Myślę, że tak ;-) Dlaczego? A no właśnie o tym przeczytacie poniżej!

Hiszpania, a raczej Królestwo Hiszpanii to największe państwo mieszczące się na Półwyspie Iberyjskim, leżącym w południowej Europie. Obecnie liczy ok. 50 milionów mieszkańców. Corocznie odwiedzana jest przez miliony turystów, w tym także Polaków, których urzeka swoim niezwykłym i niezapomnianym klimatem. Jednakże, kraj ten to nie tylko przepiękne krajobrazy, czy też walki z bykami i jak każde państwo na tym świecie posiada swoje tajemnice,jak również wady i zalety - nie zawsze rozumiane przez cudzoziemców...

Maciej Bernatowicz to Polak mieszkający długi czas w Hiszpanii, w tym ponad dziewięć lat spędził w Madrycie. Dotychczas współpracował m.in. z Telewizją Polską, Programem 3 Polskiego Radia, a także miał możliwość tłumaczenia konferencji prasowych Realu Madryt.

"Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko" to debiut literacki pana...

książek: 1939
Sherry | 2017-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2017

KRAJ O WIELU OBLICZACH

Z czym najczęściej kojarzy się Hiszpania? Ze słońcem, plażami, Ibizą i niekończącymi się imprezami oraz piłką nożną. Maciej Bernatowicz w swoim najnowszym dziele nie tylko pokaże czytelnikom oblicza tego pięknego kraju, o jakich ci mogli nigdy nie słyszeć, ale sprawi też, że nawet jeśli nigdy nie byliście na Półwyspie Iberyjskim, po lekturze poczujecie się tak jakbyście byli.

Na początku warto zaznaczyć, że Maciej Bernatowicz, spędził w Hiszpanii dziewięć lat, więc ma na temat kraju, ludzi i systemu jakim rządzi się państwo, wiele do powiedzenia, a że o wszystkim wie z autopsji, jego książkę czyta się z poczuciem, że autorowi można wierzyć na słowo. Na dodatek styl pana Bernatowicza pozwala czytelnikowi wchłonąć książkę błyskawicznie, z niesłabnącym zainteresowaniem śledząc kolejne strony tekstu.

Trudno sklasyfikować tę pozycję. Nie jest to przewodnik, ani książka podróżnicza, ani historyczna. To opowieść rozkochanego w Hiszpanii mężczyzny, który w...

matt4e | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Hiszpania fiesta dobra na wszystko : jest pozycja jak najbardziej godną polecenia dla osób będących w kraju basków jak i osób planujących odwiedzenie gorącej Hiszpanii . Książka obfituje w ogrom ciekawostek mało znanych dla nas ale i rodowitych Hiszpanów . Osoby sięgające po ta pozycję na pewno znajdą coś dla siebie czytając autor przenosi nas do średniowiecznej Hiszpanii przedstawia portrety znanych Hiszpańskich władców , odkrywa przed nami kawal ciekawej i trudnej historii często opartej na intrygach , wojnach , spiskach czy potajemnych romansach :)fani piłki nożnej , hiszpańskiego jedzenie , flory i fauny półwyspu iberyjskiego jak najbardziej to książka dla was!

Andrzej | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Miła wakacyjna lektura. Maciej Bernatowicz z pewnością zainspiruje ciekawych świata do zwiedzenia Madrytu, Barcelony czy mniej odkrytych i uczęszczanych miejsc. Mnie osobiście dociekliwość autora szczególnie zaimponowała a zarazem zawstydziła, ponieważ sam mieszkając od wielu lat w Niemczech nie zdobyłem się na tak kompleksowe poznanie tego kraju. Bernatowicz jest spostrzegawczym, uważnym obserwatorem i uczestnikiem. Kto wie czy przyszłorocznych wakacji nie spędzimy w Madrycie właśnie dzięki tej książce?

Elwira | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Hiszpanię proszę Państwa, to ja kocham od zawsze, bo jak się okazuje imię też mam pochodzenia hiszpańsko – arabskiego :-)
Kraj ten, to nie tylko cudne krajobrazy, czy dramatyczne walki byków ale i tajemnice, zwyczaje, legendy często totalnie obce dla… obcych.

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko to debiut literacki pana Bernatowicza. No i jak na dobry debiut przystało wciąga od pierwszych stron i nie jest to zwyczajny przewodnik.

Nie ma czasu na nudę. W przypadku tej lektury ciekawostka goni ciekawostkę, aż zaznaczałam naklejkami to czy owo. I nogi same chodzą do flamenco podczas czytania.
W książce o Hiszpanii autor mówi o jej mieszkańcach oraz ich zwykłym codziennym życiu – o sytuacji gospodarczej, turystyce i kulturze. Nie ma oceniania i mądrości, a wszelkie ewentualne wnioski czytelnik musi wysnuć sobie sam.

Do tego całość wzbogacają zdjęcia wykonane przez samego autora, no i oddają ten niesamowity klimat Hiszpanii.

Choć jest niemożebnie gorąco chwilowo, to od tej lektury...

GroszeQ | 2018-04-05

Świetne kompendium wiedzy na temat Hiszpanii zarówno dla ludzi którzy już tam byli jak i dla nowicjuszy w tym temacie. Bardzo fajne połączenie danych statystycznych z tematami codziennymi(autor, dyplomata od 9 lat w Hiszpanii, więc zna temat od podszewki na wielu płaszczyznach)
W tej książce znajdziecie wiele przydatnych informacji, lektura obowiązkowa!Od razu mówię nie każdemu podejdzie, ale chłop się mocno starał :D

Maria | 2018-03-02

Gdyby ta książka była szkolnym wypracowaniem na temat "Napisz o Hiszpanii wszystko, co tylko się da", zasługiwałaby na ocenę celującą.

Nie zasługiwała natomiast, moim zdaniem, na wydanie. Kompletnie. Autor przez dwie strony potrafi po kolei wymieniać najdłuższe rzeki (i która ile ma km długości, rzecz jasna) lub najwyższe szczyty kraju. Jeśli postanawia na przykład poinformować czytelników o tym, ile procent Hiszpanów pali, poinformuje przy okazji bardzo dokładnie, jaki procent społeczeństwa stanowią palacze w innych krajach Europy. I, jak przystało na prymusa, bardzo dokładnie powoła się na źródła, nawet jeśli nazwa ośrodka zlecającego badania zajmie pół strony.

Jestem zaskoczona wysokimi ocenami tej książki (tym bardziej, że nie są one dwie czy trzy), bo osobiście uważam ją za najgorszą z kategorii podróżniczej, jaką trzymałam w rękach. Wikipedia jest przy tej niej pełną zwrotów akcji i odważnej publicystyki lekturą.

klaudynka | 2017-09-07
Przeczytana: 04 września 2017

Jak tylko zobaczyłam w księgarni, że jest nowa książka o Hiszpanii w formie reportażu, koniecznie chciałam ją przeczytać. Miałam tylko obawę, że będzie napisana stylem popularnonaukowym. Ale nic z tego, gdyż tak jak żywiłam nadzieję, to jest książka powstała z fascynacji innym krajem, koncentrująca się na aspektach, które dla zwykłych przewodników pozostają nieuchwytne. Tworzy taki klimat, że ciężko się od niej oderwać. Wszystko to napisane tak lekko i zajmująco, że aż ciężko uwierzyć, iż dla autora był to debiut literacki.
Uważam że ta książka świetnie poszerza horyzonty, będzie doskonała dla każdego kto jest ciekawy świata i ludzi. Polecam zabrać się za nią jak najszybciej, gdyż jest póki niezwykle aktualna - niektóre odniesienia dotyczą wydarzeń sprzed zaledwie kilku miesięcy.