Arturion 
arturion.pl.tl, arturionek@blogspot.com
Patrzę jak coraz mniej zostaje świata Ludzi. Ale czy więcej jest świata Duchów? Niekoniecznie, coraz więcej jest Byleczego byle modnego. A mody dyktuje Bylektoś.
54 lat, mężczyzna, Białystok, status: Autor, dodał: 9 książek i 3 cytaty, ostatnio widziany 3 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-07 02:38:26
Wypowiedział się w dyskusji: Nowe stare lektury

Kwestia gustu. "Niemców" nie lubiłem w szkole, a Sienkiewicza do dziś uwielbiam (oczywiście Trylogię, bo reszta się zestarzała) i żaden rektor mi w tym nie przeszkodzi. :-)

więcej...
 
2018-11-03 01:55:06
Ma nowego znajomego: Nozomi
 
2018-11-02 00:26:00
Ma nowego znajomego: Barbara Bereżańska
 
2018-11-01 01:19:43
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

I znów wracamy do miasteczka znanego z pierwszej powieści autorki „Tysiąc”. Miasteczko nazywa się Mille, co znaczy właśnie tysiąc. To już trzecie spotkanie z sympatyczną dziennikarką, Martą WItecką, drugie w Mille. Andryka to chyba, obok Chmielarza, największe odkrycie polskiego kryminału ostatnich lat. To seria inna niż wszystkie. Z jednej strony dziennikarka (od tej książki nazywana... I znów wracamy do miasteczka znanego z pierwszej powieści autorki „Tysiąc”. Miasteczko nazywa się Mille, co znaczy właśnie tysiąc. To już trzecie spotkanie z sympatyczną dziennikarką, Martą WItecką, drugie w Mille. Andryka to chyba, obok Chmielarza, największe odkrycie polskiego kryminału ostatnich lat. To seria inna niż wszystkie. Z jednej strony dziennikarka (od tej książki nazywana „śledczą”). Z drugiej tajemnice, które ją osaczają. Troszkę upiorne, a jednak bardzo sympatyczne i ładnie położone miasteczko. Akcja trochę na granicy horroru, a jednak wszystko jest racjonalne i wyjaśnia się logicznie. Ale mamy psychiczne napięcie u wielu z bohaterów, mamy chorobliwe ambicje i kompleksy z dawnych lat. Prawie nic nie jest oczywiste przez cały czas. W pewnym momencie Witecka staje się główną podejrzaną i nie bardzo widać, jak miałaby się z tego wyplątać. I właśnie wtedy zaczyna myśleć. Warto czytać powieści Andryki po kolei, ponieważ każde ze zdobytych doświadczeń jest ważne dla głównej postaci. No i kwestie obyczajowe też są istotne.
Trochę drażni mnie wątek choroby partnera Marty, choć ma znaczenie dla fabuły.

pokaż więcej

 
2018-10-14 21:49:28
Ma nowego znajomego: mercadoevy
 
2018-09-27 01:41:37
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Komisarz Montalbano (tom 16)

Gwiazdka mniej, ponieważ już około połowy książki przewidziałem, co jest grane.
Bardzo wysoko ocena, ponieważ kryminał jest wspaniały, i niewidomy, stary autor ciągle może uczyć młodych wszystkiego.
Przy okazji - żądam, żeby wreszcie któraś z polskich telewizji kupiła serial o Montalbano! Wprawdzie w "Tańcu mewy" sam komisarz wyrażał się o tym serialu z dystansem, ale skądinąd wiem, że to...
Gwiazdka mniej, ponieważ już około połowy książki przewidziałem, co jest grane.
Bardzo wysoko ocena, ponieważ kryminał jest wspaniały, i niewidomy, stary autor ciągle może uczyć młodych wszystkiego.
Przy okazji - żądam, żeby wreszcie któraś z polskich telewizji kupiła serial o Montalbano! Wprawdzie w "Tańcu mewy" sam komisarz wyrażał się o tym serialu z dystansem, ale skądinąd wiem, że to dobry serial.
A w tej książce jest inaczej niż we wcześniejszych. Przede wszystkim nie ma zbrodni, przynajmniej na początku. Jest dziwna historia z fanatykami religijnymi i wynikająca z niej telewizyjna prowokacja. Media na przekór policji robią widowisko ze zdeformowanej lalki erotycznej.
Tymczasem w Viganto morderstw nie ma, więc Montalbano podejmuję dziwną grę z tajemniczym korespondentem.
Fabuła piętrzy się i mnoży niespodzianki. Każdy element znajduje swoje miejsce. A w finale sam komisarz Montalbano ledwie uniknął okrutnej śmierci.
Autor, jak wspominałem, jest leciwy i niewidomy, ale to prawdziwy lider włoskiego i europejskiego kryminału. W słonecznej Italii mamy przecież Donato Carrisiego, Antonio Manziniego, a także Donnę Leon. A jednak Camilleri to właściwy numer jeden.
Oby żył jak najdłużej!

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
225 225 7786
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (119)

Ulubieni autorzy (3)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (6)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd