Podróż zimowa

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Jaume Cabré literatura piękna 296 str.
Viatge d'hivern
Data 1. wydania:
2017-03-03
Anna Sawicka
Marginesy
literatura piękna
dobro literatura hiszpańska manipulacja muzyka niebezpieczeństwo oskarżenie powieść obyczajowa przemoc relacje międzyludzkie samotność zło

Viatge d'hivern
Anna Sawicka
Marginesy
literatura piękna

Porównaj ceny i

Recenzje oficjalnych recenzentów i

W sieci fałszywych tropów i ukrytych powiązań

23 Link do recenzji

Uwielbiam Pana Cabre. Zbiór opowiadań "podróż zimowa" czytałam jednym tchem nie mogąc się oderwać. Daje na razie tylko 7 * bo zamierzam wrócić do tej książki. Mnogość postaci, które niejednokrotnie występowały w kilku opowiadaniach spowodowała, że chyba w kilku miejscach się pogubiłam. Polecam

Może się sprawdzić, jako czytanie na głos po jednym opowiadaniu :)

Nigdy nie przepadałam za opowiadaniami, dlatego do tej książki Cabre zabierałam się bardzo długo. Jak bardzo tego żałuję! Te opowiadania to mistrzostwo świata!

Znów mamy Cabre w swojej pełnej okazałości.
Dla mnie cudo i każdy kto wie na czym polega wyjątkowość tego pisarza przyzna mi rację.

Nie powiedziałbym, że to mistrzostwo krótkiej formy, ale pan Cabre jest specyficzny i czasem specyfika rzeczy przesądza o jej wartości. Dlatego nie sposób ocenić takiej książki obiektywnie. Myślę więc, że każdy miłośnik literatury pięknej powinien spróbować zmierzyć się z tym tytułem na własny rachunek. Nie czytać opinii innych użytkowników, nie sugerować się niczym, bo to...

Podróż zimowa to prawdziwa uczta i czternaście zaskoczeń... Pierwsze niespodziewane a każde kolejne zatrważające i zachęcające do refleksji.

Książkę pożyczyła mi kumpela, mówiąc o niej, że to najlepszy sposób na początek znajomości z Cabré. Zgadzam się z nią. Choć nie znam pozostałej twórczości autora, „Podróż zimowa” z pewnością zachęca do jej poznania, mimo że zawarte tu opowiadania, jak dla mnie przynajmniej, nie są ani szczególnie porywające, ani językowo piękne, a niekiedy przebijała przez nie dość...

Zaskakujące są te opowiadania. Perełki. Warto, naprawdę warto!

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Ja nie zacząłem przygody z Jaume Cabre od niezwykłego WYZNAJĘ, tylko od JAŚNIE PANA, nie tak wybitnej powieści jak ta pierwsza, ale na tyle dobrej, iż od razu wiedziałem, że chciałbym przeczytać inne jego książki. Już wtedy dostrzegłem jego pisarską wartość:)
Jego myśli zapisane w słowach osiadają w umyśle i sercu czytelnika. To jeden z moim ulubionych pisarzy, bo kiedy...

„Podróż zimowa” reklamowana jest jako preludium do „Wyznaję”, chyba najlepszej książki w dorobku Jaume Cabre. I to prawda. Ta książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Mamy tu wszystkie wątki, które potem pojawią się w „Wyznaję”. Jest więc muzyka jako źródło doznań estetycznych, ale przede wszystkim jako specyficzny kod czy język, którym opisywany jest nasz świat....

Dyskusje

• 2018