Kiedy zapada mrok

2019-05-15
2019-05-15
Anna Sawicka

Oficjalne recenzje i

Pod osłoną mroku dusza hula

Link do recenzji

555 264 42

Już sam tytuł naprowadza czytelnika na tematykę utworu. Kataloński pisarz, Jaume Cabré porusza zagadnienia związane z ukrywającym się w człowieku złem, demaskując tym samym złoczyńców i obnażając ich indywidualne podłoża niemoralnych czynów. Jest to nietuzinkowa pozycja, w której sztuka przeplata się ze zbrodniami, będącymi tutaj głównym tematem. Paradoksalnie czytanie o nich sprawia wielką przyjemność, a to za sprawą autora, który świetnie operuje słowami i nierzadko się nimi bawi. Serwuje nam pełne werwy i humoru, wzbogacone metafizyką historie, od których nie sposób się oderwać. Przypuszczalnie zupełnie różne teksty przenikają między sobą i łączą się dzięki wspólnym elementom, takim jak tajemniczy obraz i pojawiające się na nim plamy.

Różnorodność do opowiadań wprowadza szeroki wachlarz narratorów i obserwatorów, dzięki którym możemy na wszystko patrzeć z różnych perspektyw. Kto by pomyślał, że jedynym, naocznym świadkiem wydarzeń może być książka czy też trup wrzucony do zbiorowej mogiły? Ciężko opisać zawartość książki, nie zdradzając tym samym jej fabuły. To spowite mrokiem opowieści o porywaczach, płatnych mordercach, sadystycznym opiekunie w sierocińcu, ojcu mszczącym się na oprawcach córki, czy też o księdzu niepotrafiącym dochować tajemnicy spowiedzi. To przede wszystkim historie ludzi, którymi zawładnął mrok.

Zbiory opowiadań mają to do siebie, że historie w nich zawarte są stosunkowo krótkie i przystępne. Zdarzają się lepsze i te gorsze, dlatego przyjemnym aspektem tego typu formy jest to, że można decydować samemu, do których rozdziałów chce się wrócić i przeżyć je jeszcze raz. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Nie mogę powiedzieć, że wszystkie opowiadania mnie w całości pochłonęły. Na dobrą sprawę było takich mało, więc w dalszym ciągu uważam, że książka wzbudziła we mnie pozytywne emocje i z pewnością będę do niej wracał.

Na półkach: , , , , , ,

Jeden z lepszych zbiorów opowiadań. Sztuka i zbrodnia przeplatają się wzajemnie w upiornym tańcu i wciągają czytelnika, który zupełnie nieświadomie idzie za nimi krok w krok. Na pewno będę do niego wracać

Kiedy zapada mrok, to tom opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest zło ukrywające się w człowieku. Już sam tytuł dla mnie ma symboliczne znaczenie odnoszące się do duszy i oddaje treść opowiadań. Co się dzieje, gdy duszę ludzką spowija ciemność? Do jakich mrocznych granic gotów jest posunąć się człowiek? Jakie skrywa sekrety? Co jest punktem zapalnym?
Ciekawy jest również sposób prowadzenia narracji, gdzie niekiedy przewodnikiem jest ofiara lub morderca, a innym razem książki, będące jedynie obserwatorem.
Całość opowiadań stanowi zazębiający się zbiór różnych motywów popychających do czynienia zła, które zazębiają się ze sobą, stanowiąc jeden spójny mechanizm. Jednocześnie każde z opowiadań stanowi osobny byt, który w rozwinięciu mógłby przekształcić się w pełnowymiarową prozę.

Ciekawy jest...

Chyba najlżejsza z książek Cabre, które przeczytałam. Zbiór opowiadań, z których w zasadzie każde napisane jest inaczej. Niektóre podobały mi się bardziej, niektóre mniej. Duży plus za sposób narracji, szczególnie, gdy narratorem są zwłoki.

Jaume Cabre tym razem zabiera nas w świat sztuki. Niczym detektywi śledzimy losy pewnych dzieł sztuki oraz zbrodni dokonanych z powodu nich. Temat opowiadań, które przeplatają się w jedną wspólną całość, to zbrodnia dla sztuki. Czy jest to tego warte? - to już należy zostawić osądowi czytelnika.

Nie lubię opowiadań: jeśli już jakieś mnie wciągnie, to zaraz o nim zapominam. Ale te są genialne! Tych nie zapomnę!!

Kiedy zapada mrok... lubię mrok, bo wtedy dobrze czyta się opowiadania; opowiadania, które wpłynęły na mnie, ale są takie, które spłynęły po mnie. Mimo wszystko lubię opowiadania, bowiem to ja decyduję, do których chcę wrócić, a które może za jakiś czas mi się znudzą; z kolei te, które mnie nudziły, na nowo w nich coś odkryję.
"- Wszystko się przedawnia z czasem, poza wspomnieniami, które będą panu towarzyszyć przez całe życie."

"- Wszystko się przedawnia z czasem, poza...

1936

Jaume Cabré w swoim nietuzinkowym i intrygującym zbiorze opowiadań zamknął czytelnika w pewnej hermetycznej tematyce, która dla wielu z nas w realnym życiu stanowi (stanowiła) temat tabu, nie jest jednak tym w literaturze, a mianowicie w tematyce zła, zbrodni, śmierci.

Rozważania nad złem czającym się w człowieku, nad zwyrodnialcami, mordercami czy innymi dewiantami od zawsze fascynowała twórców każdej epoki, a zwłaszcza pisarzy. Również Jaume’a Cabré zawarł przemyślenia na ten temat w zbiorze opowiadań "Kiedy zapada mrok", które to opowiadania mocno się ze sobą przenikają, co potwierdza główne założenia pisarza, że opowiadania zawarte w zbiorach powinien łączyć wspólny temat, przedstawiony w różny sposób, z różnej perspektywy.

Opowiadania Jaume’a Cabré stanowią zbiór niesamowitych, przygnębiających i smutnych opowieści. Ich akcja rozgrywa się w różnych miejscach, czasach, nawet tych mało rzeczywistych, zaś bohaterami są mordercy, duchy, czasem sama śmierć. Czego szukają w życiu, do czego dążą, czy znajdą sens swej wędrówki?
Fabuła opowiadań i powiązań między nimi nie jest jednoznaczna; zapętla się, nawiązuje do siebie i wraca jak bumerang. Ma się wrażenie zagubienia w jakimś ogromnym, skomplikowanym labiryncie, z którego trudno nam powrócić do rzeczywistości. Zło i śmierć dominują w tym wyjątkowym zbiorze opowiadań, a ja odniosłam wrażenie, że autor usiłuje znaleźć odpowiedź skąd się bierze to zło, dlaczego ludzie stają się zbrodniarzami i przestępcami, jak można ich powstrzymać przed realizacją ich zbrodniczych zamiarów.

Czy odpowiedzią może być opowiadanie "Mężczyźni nie płaczą", którego bohaterem jest mały skrzywdzony i porzucony chłopiec, którego w sierocińcu spotykają traumatyczne sytuacje, na zawsze zmieniające jego osobowość? To przytłaczająca z wielu przyczyn historia, ukazująca zetknięcie bezbronnego dziecka z samotnością, wykluczeniem, ale również z przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Czy to może pozostać bez wpływu na przyszłość dziecka ...

Czytając "Kiedy zapada mrok" nie należy oczekiwać jakiegoś zawrotnego tempa akcji, jej zwrotów, bowiem autor nie tworzy typowej kryminalnej powieści, lecz poszukuje przyczyn tego, co sprawiło wejście na przestępczą ścieżkę, analizuje zachowania, przemyślenia bohaterów i ich moralność.
Lektura na pewno niełatwa, pozwalająca jednak docenić wyjątkową wyobraźnię autora, jego kunszt literacki i wyjątkową umiejętność snucia wciągających historii, które po zagłębieniu się w ich treść i sens, okazują się nie być jednoznaczne, a wręcz posiadać tzw. drugie dno dno.

Nie ukrywam, że z początku traktowałam ten zbiór jako coś przeciętnego. Były opowiadania lepsze i gorsze. Niektóre mnie nie zachwycały, inne wręcz przeciwnie, dziwiły, zaskakiwały śmieszyły.
Trzeba jednak poczekać, aż wszystko zacznie się układać w całość. Muszę przyznać, że to jak opowiadania te łączą się, uzupełniają, oddziałują na sobie jest warte uwagi.
Kilka perełek bym tam znalazła, a w nich: zaskoczenie i oczarowanie. Głównie jednak techniką kompozycji i ogólnym pomysłem.

Kilka perełek...

Kiedy zapada mrok...i ledwo co widać już w nadchodzącej ciemności, wszystko może się zdarzyć. W dodatku to "wszystko" najczęściej nie jest dobre. Właśnie to "niedobre", wręcz złe, wyziera z każdego opowiadania autora. Pierwsza moja konkluzja, jaka mi się nasunęła po przeczytaniu całości, to stwierdzenie, że wszystkie te opowiadania, są mniej więcej na jednym poziomie, w moim odczuciu. Chyba pierwszy raz mi się zdarzył taki wniosek w przypadku opowiadań. Nie ma w tym zbiorze opowiadań bardzo złych, ani bardzo dobrych, wszystkie są bardzo ciekawe .

Na początku są opowiadania krótsze, pod koniec książki dłuższe, takie na jakby kilka nawet rozdziałów. Za bardzo ciekawy zabieg, uznaję to, że niektóre z nich się zazębiają, uzupełniają, coś z jednego opowiadania, jako jakaś wzmianka powraca w którymś kolejnym. Ale klamrą spinającą jest zło, które może się wydarzyć po zapadnięciu zmroku.

Są tu więc różne morderstwa, zabójstwa, porwania, kradzieże i inne działania przynoszące całkiem spore zyski. Jest też opowiadanie, którego narratorem jest...nieboszczyk, a także... książka. Podsumowując moją opinię, Cabré napisał fajne opowiadania, ale szału nie było, ani żadnych ochów i achów, więc ode mnie ocena ledwo w okolicach sześciu gwiazdek.

Jednak, z racji tego, że w przypadku zbioru opowiadań, czy antologii zawsze wybieram podium, spróbuję tutaj też tak zrobić, aczkolwiek, jest to dość trudne w tym przypadku, gdyż, jak już nadmieniłam, poziom tych opowiadań jest porównywalny. A oto moje podium, po głębokim namyśle.

1. "Poldo"

O pewnym złodzieju baranów, który nawet po śmierci miał możliwość stać się zupełnie kim innym

2. "Mężczyźni nie płaczą"

Opowiadanie o tym jak "wychowuje" sierociniec

3. "Claudi"

O człowieku, który powrócił zza grobu po 10 latach (nie jako zombi)

Jaume Cabré Kiedy zapada mrok Zobacz więcej

Video