Książka Roku 2018

Zimowy monarcha

Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Cykl: Trylogia arturiańska (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
The Winter King: A Novel of Arthur
historyczna
elfijka

„Zimowy monarcha” Bernarda Cornwella mistrzowsko łączy klasyczną legendę i opowieść o nieustraszonym Arturze z emocjonującą historią walk o władzę rozgrywających się w tajemniczych, mrocznych czasach. Gdy król Brytanii Uther żegna się z życiem, państwo ogarnia anarchia i nastaje niebezpieczny czas wewnętrznych podziałów. Armie saskie szykują się do najazdu na pogrążającą się w chaosie...

Gdy król Brytanii Uther żegna się z życiem, państwo ogarnia anarchia i nastaje niebezpieczny czas wewnętrznych podziałów. Armie saskie szykują się do najazdu na pogrążającą się w chaosie Brytanię.

Tylko Artur może powstrzymać saksońską furię i zapobiec upadkowi kraju. Jego dłoń dzierży wyjątkowy miecz – Excalibur, dar od czarownika Merlina, ale jego waleczne serce przepełnia miłość do Ginewry piękniejszej od wszystkich kwiatów. Czy przeznaczeniem Artura będzie zwycięstwo?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 957

Mroczne wieki Artura

Klimatyczna powieść angielskiego pisarza Bernarda Cornwella przenosi nas do czasów arturiańskich, gdzie na dobre rozgorzała walka o władzę. Ten popularny autor powieści historycznych i thrillerów zdecydował się na stworzenie całkiem innej historii o wielkim królu Arturze — nie naiwnej bajki, lecz solidnej, mrocznej powieści, pełnej szczegółów, z przemyślaną fabułą i bohaterami, którzy wydają się niemal realni. Gdybym nie wiedziała, że to fikcja literacka, mogłabym pomyśleć, że Cornwell opisuje prawdziwe losy Artura.

„Zimowy Monarcha” to pierwszy tom „Trylogii Arturiańskiej” wydanej w pięknych, twardych okładkach przez Wydawnictwo Otwarte. Książki już wcześniej pojawiły się na polskim rynku, jednak pod szyldem Instytutu Wydawniczego Erica.

Zdarzyło się to w krainie zwanej Brytanią. Król Uther umiera, a wówczas Brytanię ogrania widmo wojny. Państwo zagrożone jest od środka poprzez wewnętrzne konflikty, ale to nie wszystko, bo wróg czai się u bram – saskie armie planują podbić Brytanię. Jest tylko jeden wojownik, który może je powstrzymać. Artur stanie do walki, jednak czy wygra?

Opowieści pełne magii, wojna z Saksonami i legendarni bohaterowie, jak Artur, Morgana i Merlin oraz Brytania, w której chrześcijaństwo zderza się z pogańskimi wierzeniami. Cornwell zachwycił mnie tajemniczą atmosferą, niemal dusznym klimatem książki, która ukazuje losy Artura, jakich dotąd nie znałam – jest w tym wszystkim spora doza realizmu. Widać zacięcie historyczne pisarza oraz mocne przyłożenie się do szczegółów. To idealny scenariusz na serial bądź film – dawno nie czytałam powieści tak barwnej, precyzyjnie skonstruowanej, pozwalającej wczuć się atmosferę tamtych czasów, poczuć klimat opisywanych miejsc i zachwycić się charyzmą Artura.

Styl na początku może wydać się trudny, bo język, jakim posługuje się autor, dopasowany jest do czasów Brytanii z V wieku. Przyznam, że czekałam na rozwój akcji – pierwsze rozdziały to głównie opisy oraz nakreślenie obecnej sytuacji w Brytanii, co z jednej strony jest dobre, bo autor nie rzuca nas na głęboką wodę, ale z drugiej – brakowało mi przyśpieszenia fabuły. Narratorem powieści jest jeden z bohaterów, Derfel, który na początku sprawia wrażenie niezbyt ważnej postaci, ale czasem jego rola nabiera znaczenia. I tutaj ponownie się przyczepię, żałuję, że Cornwell nie postawił na narrację trzecioosobową lub pierwszoosobową prowadzoną z perspektywy Artura. Wydaje mi się, że historia nabrałaby większego rozpędu i byłaby jeszcze ciekawsza. Autor stawia na opisy – ukazuje piękne miejsca, przybliżając nam tło fabuły i jeszcze bardziej przenosząc nas do swojego świata. Musicie wiedzieć, że w tej powieści znajdziecie przygodę, tajemnicę, brutalne batalie wojenne, przebiegłe taktyki, ale również mocne sceny pełne przemocy, gwałtów i śmierci.

Artur to człowiek z wizją, pragnący stworzyć idealne królestwo i mający ku temu predyspozycje. Ma właściwą charyzmę, jest podziwiany, ludzie się do niego garną, bo widzą w nim to coś, co charakteryzuje dobrych władców. Jedno jest pewne, ciekawie się o nim czyta. To jeden z najbardziej fascynujących bohaterów literackich. Cornwell na koniec książki odnosi się do źródeł historycznych, dając nam nadzieję, że Artur i Merlin byli prawdziwymi postaciami historycznymi – widać, że autor jest zafascynowany tematem i że wykonał porządny research.

Za genialny klimat, legendy arturiańskie, powrót Artura w wielkim stylu, za fascynujący, realistyczny świat „mrocznych wieków”, w którym legendarne walki, królestwo, honor, wielcy wojownicy i męskość są ważniejsi niż spokojne, ułożone życie. To książka idealna dla wszystkich fanów powieści zabarwionych historią i legendami, opowieściami o Camelocie oraz Arturze. Klimat niczym z „Gry o tron”, a więc każdy lubiący mocne, krwiste historie na pewno stanie się fanem „Zimowego Monarchy”.

Gabriela Rutana

allison | 2015-04-12
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2015
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Niedawno przeczytałam "Złodzieja z szafotu" i ta udana lektura zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejną książkę Cornwella.

Pierwszy tom trylogii arturiańskiej porwał mnie na dobre i nie chciał wypuścić. Przeczytałam jednym tchem!

Fabuła jest barwna, obfituje w niespodziewane zwroty akcji i trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. Znajomość legendy o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu w żaden sposób nie przeszkadza w lekturze, raczej ją podsyca.

Spodobała mi się atmosfera - pełna tajemniczości i magii, która przeplata się z realnym światem. Autor wykazał się szczegółową znajomością mitologii celtyckiej i świetnie wplótł ją w treść.

Całość napisana jest lekko, błyskotliwie i ma ciekawą formę spisywanych przez narratora wspomnień.

Shimik | 2012-07-08

Wspaniała powieść o dziejach Brytani w czasach Arturiańskich. Opisuje walkę o tron Dumnoni (najbogatszego królestwa Brytani) oraz walkę z najeźdźcami (Saksonami). W tej książce jest opisane marzenie o wspaniałym królestwie zwanym Camelotem, jest to wizja Artura ukazująca jak wyobraża sobie idealne miejsce do życia na ziemi. Artur jest wspaniałym wojownikiem i dowódcą wojskowym lecz marzy on wyłącznie o kawałku własnej ziemi, kochającej rodzinie i kuźni, w której mógłby pracować. Niestety nie jest mu dane zasmakować tego szczęścia, ponieważ nienawiść Mordreda wobec Artura wywołuje wojnę miedzy nimi, która nie daje zwycięstwa nikomu...

Heisenberg | 2016-10-05

Bernarda Cornwella znałem dotąd ze świetnego, pierwszego tomu ‘Wojen Wikingów’, czyli z „Ostatniego królestwa”. Teraz na tapetę wziąłem „Zimowego monarchę”, czyli premierowy tom „Trylogii arturiańskiej”. Po lekturze posłużę się sportową terminologią, i tak:
Wikingowie – Artur 0:1.
Subiektywnie twierdząc uważam że w tej powieści Cornwell wypada jeszcze lepiej niż w premierowym tomie wikińskiej sagi.
Rewelacyjna narracja, która wciąga całkowicie w arturiański świat, i lektura mija szybko jak z bicza trzasnął.
Polecam!

Izabela Pycio | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017

"Wspaniały mężczyzna, siedzący dumnie na pięknym koniu w otoczeniu podobnych mu uzbrojonych ludzi z pióropuszami na hełmach, ludzi, którzy przybyli na pole walki jakby na wezwanie bogów. Nad ich głowami powiewała flaga... sztandar z wizerunkiem niedźwiedzia."

Szybko dałam się wciągnąć w tę powieść historyczną, wywołała pozytywne odczucia, niechętnie odrywałam się od niej do codziennych obowiązków. Odpowiadał mi przyjemny, gawędziarski i zachęcający do przeżywania przygody czytelniczej styl narracji, opowieści owiane nutami tajemnic i legend, wypowiadane przez naocznego świadka zdarzeń. Wczesnośredniowieczny klimat, przełom piątego i szóstego wieku, czasy rządów Króla Artura, celtyckiego władcy Brytów powstrzymującego najazdy Saksonów. Czar tego mitu kultury europejskiej wciąż magnetycznie przyciąga, pomimo przebijającej się mrocznej i ponurej odsłony. Niewiadome odnoście faktycznego istnienia bohaterskich postaci czy historycznych wydarzeń rozpalają wyobraźnię i skłaniają do...

| 2011-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2011

„Zimowy monarcha” to wyjątkowa powieść, jednakowoż MAGICZNA co i MAGNETYCZNA. Dla mnie tak piękna, że nie ma odpowiedniej liczby gwiazdek, abym mogła satysfakcjonująco ją ocenić. To Perła wśród pereł.

Bernard Cornwell do mistrz słowa, gawędziarz, dawny bard, który wyśpiewuje prozą pieśń o bardzo odległych czasach, pełnych niepokoju, konfliktów politycznych, militarnych oraz religijnych w które wplecione były losy maluczkich.
Narratorem opowieści jest waleczny lord Derfel, nieustraszony Rycerz, zaś głównym bohaterem Artur, jego najwierniejszy przyjaciel, niedościgniony wódz-strateg, najprawdziwszy heros stawiający czoła potężniejszym.

Akcja książki dzieje się, jak to określa Pisarz, w „mrocznych wiekach”, czyli w 5 wieku n.e. kiedy to ziemie Brytów opuścili Rzymianie pozostawiając zromanizowanych rdzennych mieszkańców na pastwę przerażająco bezlitosnych, krwiożerczych i nienawistnych wrogów, do których należeli Irlandczycy, dziwni mieszkańcy szkockich gór oraz najgroźniejsi,...

Łukaszo | 2017-06-20

Nigdy wcześniej nie miałem styczności z twórczością Bernarda Cornwella, aczkolwiek słyszałem o jego książkach wiele dobrego i swego czasu przymierzałem się do przeczytania jakiejś. Teraz dzięki Wydawnictwu Otwartemu dostałem taką możliwość i to w przepięknym wydaniu. Każdy chyba słyszał legendy o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu, pięknych damach i zamku Camelot. Bernard Cornwell przedstawił tu zupełnie inną wersję tej historii. Artur nie jest królem, a władcą części Brytanii, Ginewra jest inteligentną kobietą, ale również przebiegłą intrygantką. W tym gąszczu postaci nie mogło zabraknąć także Merlina, który stał się jedną z moich ulubionych postaci (sceny z nim wymiatają), jest jeszcze jedna bohaterka którą uwielbiam, a mianowicie jest nią Nimue - uczennica Merlina, druidka, silna kobieta z niezwykłą charyzmą. Warstwa fabularna jest na wysokim poziomie. Sceny walk, bitew i pojedynków rewelacyjnie dopełniają książkę. Z racji tego, że jest to powieść historyczna z...

Jestem miłośniczką legend arturiańskich i kultury celtyckiej, więc nic dziwnego, że na mojej liście do przeczytania znalazła się Trylogia Arturiańska Bernarda Cornwella. Zaczęłam nietypowo, bo od ostatniego tomu, który znalazłam tanio na kiermaszu książki i nie mogłam oprzeć się pokusie, żeby go kupić i przeczytać. Jak wypada ,,Zimowy Monarcha” przeczytany, gdy znam już zakończenie całej historii? Znakomicie.

Akcja powieści rozpoczyna się porodem Norwenny, synowej Wielkiego Króla Uthera. Gdy Mordred, jedyny ślubny potomek Uthera, zginął na wojnie, los królestwa Dumnonii zaczął zależeć tylko od narodzin dziecka Norwenny. Nadzieje Uthera się spełniają, na świat przychodzi chłopiec, który otrzymuje imię swojego ojca. Wkrótce potem Uther umiera. Wtedy na scenę po raz pierwszy wkracza Artur, który, w odróżnieniu od innych wersji tej historii, nigdy nie zostanie królem, gdyż jako nieślubny syn Uthera nie ma prawa do tronu. Jednak jako opiekun małego Mordreda to on jest właściwym władcą...

filozof | 2015-02-07

Kto z nas nie zna legendy o Królu Arturze ? Artur i jego rycerze, jego ukochana ? I tę, piękne nieco baśniowo-kiczowate filmy czy też kreskówki.
A jak było naprawdę ? Prawda jest zupełnie inna. Nie ma pięknych zamków, ślicznych strojów.Jest okrucieństwo, zabobon i lepianki.
Mamy w tej opowieści mnóstwo walk, słychać chrzęst oręża, uderzania drewnianych tarcz, świszczą strzały.
Mamy też walkę Pogaństwa z Chrześcijaństwem.
Książką jakże zupełnie inna od legend arturiańskich, które czytałem jako dziecko.
Mi się podobała.

ania | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Niewątpliwie jest to bardzo dobra powieść.
Nawet dobrze mi się ją czytało, mimo iż nie przepadam za powieściami historycznymi, nawet tak bardzo fabularyzowanymi (tutaj z oczywistego braku zródeł). Zwiedziłam kiedyś Tintagel Castle w Kornwalii, zwany zamkiem króla Artura, ale jeszcze wtedy nie wiedziałam, ze był on postacią mityczną.
Polubiłam Derfela, Nimue i Ginewrę, Artura mniej, bo jakiś taki trochę niewyrazny.
Jednak to nie moja bajka i nie wiem czy będę kontynuować przygodę z trylogią arturiańską.

enigmatique | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Bardzo chciałam przeczytać tą książkę. Od zawsze fascynowały mnie legendy Arturiańskie. Jednak wersja Bernarda Cornwella kompletnie mnie nie przekonała.
Autor od początku nie zdobył mojego uznania okaleczając moją ulubioną postać w Legendach Arturiańskich – Morganę. Oprócz tego była zdecydowanie zbyt nijaka.
Wszystkie postaci kobiece opisane przez autora były do szpiku kości złe lub wybitnie głupie, a większość okaleczał lub uśmiercał.
Momentami książka była strasznie nużąca, często miałam ochotę ją odłożyć. Główny bohater był strasznie dziwny i niezdecydowany – nijak nie potrafiłam go polubić, a niestety zamiast skupiać się na Arturze autor najbardziej skupiał się właśnie na Derfelu. I szkoda, że nie ma o tym żadnej wzmianki z tyłu książki.
Mocną stroną książki były sceny walki – naprawdę wciągające i działające na wyobraźnie. Opisy krajobrazów, równie ciekawe i wciągające, nie były zbyt męczące. Większość głównych postaci zupełnie inaczej sobie wyobrażałam - Ginewrę, Artura,...