Zimowy monarcha

Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Cykl: Trylogia arturiańska (tom 1)
Wydawnictwo: Erica
The Winter King: A Novel of Arthur
Maeg

Inne wydania

„A teraz brońcie się sami” – tak odpowiedział rzymski cesarz delegatom Brytów, którzy przybyli błagać go o pomoc w walce z najazdem Sasów, Jutów i Fryzów. Brytania, V wiek po Chrystusie, najmroczniejszy czas w dziejach wyspy. Rzymianie odeszli, ich śladem podążają pogańscy bogowie. Święte ognie gasną – nadchodzi era chrześcijaństwa… Pogrążona w chaosie, podzielona na walczące ze sobą...

Pogrążona w chaosie, podzielona na walczące ze sobą królestwa Brytania z trudem opiera się saksońskiej inwazji. Los wyspy wydaje się przesądzony. Starzejący się władca, Uther, nie ma dziedzica w odpowiednim wieku, który po jego śmierci objąłby przywództwo w walce ze zdradzieckimi Sasami. Jedynym człowiekiem, który może sięgnąć po koronę i zjednoczyć kraj, jest podopieczny czarownika Merlina i nieślubny syn Uthera – Artur. Młody mąż stanu ma przeciwko sobie nie tylko saksońską furię, ale również zawistnych i nieprzychylnych mu ludzi. Uzbrojony w odwagę i honor, zdeterminowany, by ocalić Brytanię przed ostateczną klęską, musi stanąć do nierównej walki nie tylko ze zbrojną potęgą, ale również z siłami, których nie sposób zrozumieć… Nękany wątpliwościami, targany namiętnością, kochany i zdradzany, wielbiony i znienawidzony, Artur jest nie tylko symbolem honorowej walki o ginący świat – jest przede wszystkim człowiekiem z krwi i kości.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy ERICA, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2015-04-12
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Niedawno przeczytałam "Złodzieja z szafotu" i ta udana lektura zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejną książkę Cornwella.

Pierwszy tom trylogii arturiańskiej porwał mnie na dobre i nie chciał wypuścić. Przeczytałam jednym tchem!

Fabuła jest barwna, obfituje w niespodziewane zwroty akcji i trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. Znajomość legendy o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu w żaden sposób nie przeszkadza w lekturze, raczej ją podsyca.

Spodobała mi się atmosfera - pełna tajemniczości i magii, która przeplata się z realnym światem. Autor wykazał się szczegółową znajomością mitologii celtyckiej i świetnie wplótł ją w treść.

Całość napisana jest lekko, błyskotliwie i ma ciekawą formę spisywanych przez narratora wspomnień.

Shimik | 2012-07-08

Wspaniała powieść o dziejach Brytani w czasach Arturiańskich. Opisuje walkę o tron Dumnoni (najbogatszego królestwa Brytani) oraz walkę z najeźdźcami (Saksonami). W tej książce jest opisane marzenie o wspaniałym królestwie zwanym Camelotem, jest to wizja Artura ukazująca jak wyobraża sobie idealne miejsce do życia na ziemi. Artur jest wspaniałym wojownikiem i dowódcą wojskowym lecz marzy on wyłącznie o kawałku własnej ziemi, kochającej rodzinie i kuźni, w której mógłby pracować. Niestety nie jest mu dane zasmakować tego szczęścia, ponieważ nienawiść Mordreda wobec Artura wywołuje wojnę miedzy nimi, która nie daje zwycięstwa nikomu...

Marduk | 2016-10-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Bernarda Cornwella znałem dotąd ze świetnego, pierwszego tomu ‘Wojen Wikingów’, czyli z „Ostatniego królestwa”. Teraz na tapetę wziąłem „Zimowego monarchę”, czyli premierowy tom „Trylogii arturiańskiej”. Po lekturze posłużę się sportową terminologią, i tak:
Wikingowie – Artur 0:1.
Subiektywnie twierdząc uważam że w tej powieści Cornwell wypada jeszcze lepiej niż w premierowym tomie wikińskiej sagi.
Rewelacyjna narracja, która wciąga całkowicie w arturiański świat, i lektura mija szybko jak z bicza trzasnął.
Polecam!

macierzanka | 2011-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2011

„Zimowy monarcha” to wyjątkowa powieść, jednakowoż MAGICZNA co i MAGNETYCZNA. Dla mnie tak piękna, że nie ma odpowiedniej liczby gwiazdek, abym mogła satysfakcjonująco ją ocenić. To Perła wśród pereł.

Bernard Cornwell do mistrz słowa, gawędziarz, dawny bard, który wyśpiewuje prozą pieśń o bardzo odległych czasach, pełnych niepokoju, konfliktów politycznych, militarnych oraz religijnych w które wplecione były losy maluczkich.
Narratorem opowieści jest waleczny lord Derfel, nieustraszony Rycerz, zaś głównym bohaterem Artur, jego najwierniejszy przyjaciel, niedościgniony wódz-strateg, najprawdziwszy heros stawiający czoła potężniejszym.

Akcja książki dzieje się, jak to określa Pisarz, w „mrocznych wiekach”, czyli w 5 wieku n.e. kiedy to ziemie Brytów opuścili Rzymianie pozostawiając zromanizowanych rdzennych mieszkańców na pastwę przerażająco bezlitosnych, krwiożerczych i nienawistnych wrogów, do których należeli Irlandczycy, dziwni mieszkańcy szkockich gór oraz najgroźniejsi,...

wiejskifilozof | 2015-02-07

Kto z nas nie zna legendy o Królu Arturze ? Artur i jego rycerze, jego ukochana ? I tę, piękne nieco baśniowo-kiczowate filmy czy też kreskówki.
A jak było naprawdę ? Prawda jest zupełnie inna. Nie ma pięknych zamków, ślicznych strojów.Jest okrucieństwo, zabobon i lepianki.
Mamy w tej opowieści mnóstwo walk, słychać chrzęst oręża, uderzania drewnianych tarcz, świszczą strzały.
Mamy też walkę Pogaństwa z Chrześcijaństwem.
Książką jakże zupełnie inna od legend arturiańskich, które czytałem jako dziecko.
Mi się podobała.

enigmatique | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Bardzo chciałam przeczytać tą książkę. Od zawsze fascynowały mnie legendy Arturiańskie. Jednak wersja Bernarda Cornwella kompletnie mnie nie przekonała.
Autor od początku nie zdobył mojego uznania okaleczając moją ulubioną postać w Legendach Arturiańskich – Morganę. Oprócz tego była zdecydowanie zbyt nijaka.
Wszystkie postaci kobiece opisane przez autora były do szpiku kości złe lub wybitnie głupie, a większość okaleczał lub uśmiercał.
Momentami książka była strasznie nużąca, często miałam ochotę ją odłożyć. Główny bohater był strasznie dziwny i niezdecydowany – nijak nie potrafiłam go polubić, a niestety zamiast skupiać się na Arturze autor najbardziej skupiał się właśnie na Derfelu. I szkoda, że nie ma o tym żadnej wzmianki z tyłu książki.
Mocną stroną książki były sceny walki – naprawdę wciągające i działające na wyobraźnie. Opisy krajobrazów, równie ciekawe i wciągające, nie były zbyt męczące. Większość głównych postaci zupełnie inaczej sobie wyobrażałam - Ginewrę, Artura,...

Cassiel | 2011-08-17

''Zimowy monarcha'' autorstwa Bernarda Cornwella jest powieścią historyczną, która opowiada o dzielnym królu Arturze, bohaterach walczących w obronie Brytanii. Historyczne wątki przeplatane są z fikcją, zaklęciami i wierzeniami pogan. Czytając tyle pozytywnych recenzji o tej trylogii, postanowiłam, że sama przeczytam i przekonam się czy jest się nad czym wychwalać.. :)

Bernard Cornwell (bo tak ma na imię autor ''Zimowego Monarchy''), jest pisarzem nie tylko powieści historycznych, ale również thrillerów. Mieszka na stałe w USA. Cornwell został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego przez królową Elżbietę II, w dowód uznania dla jego twórczości.

Trylogia Arturiańska jest opowiedziana przez chłopca, a później lorda któremu udało się uciec i który był świadkiem wielu wydarzeń, w których brali udział najważniejsi ludzie Brytanii. Brytanie walczą między sobą, przez co coraz trudniej odpierają ataki ze strony Sasów. Władca Uther nie ma dziedzica w odpowiednim wieku, aby mógł zając...

kasandra_85 | 2011-01-01
Przeczytana: grudzień 2010

To bardzo dobra powieść, która niesamowicie mnie wciągnęła. Opisy bitew i postaci bardzo mnie urzekły. Opisane walki sprawiły, że czułam dreszcz na plecach, a postacie pozwoliły mi zżyć się z tą historią. Jestem bardzo ciekawa kolejnej części i czekam na jeszcze więcej wrażeń.

miqa | 2011-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam