Instructions for a Second-hand heart
rice-cake

Jonny nie zwykłym nastolatkiem. Każdego dnia budzi się w szpitalu, podtrzymywany przy życiu przez aparaturę. Każdego dnia zastanawia się, czy dziś uda się znaleźć dawcę serca. Każdego dnia zastanawia się, czy dziś umrze. Każdego dnia Niamh kłóci się ze swoim „idealnym” bratem Leo. Każdego dnia Leo wygrywa. Każdego dnia Niamh marzy o życiu bez Leo. To wszystko zmieni się po wypadku: w dniu,...

Każdego dnia zastanawia się, czy dziś uda się znaleźć dawcę serca.
Każdego dnia zastanawia się, czy dziś umrze.

Każdego dnia Niamh kłóci się ze swoim „idealnym” bratem Leo.
Każdego dnia Leo wygrywa.
Każdego dnia Niamh marzy o życiu bez Leo.
To wszystko zmieni się po wypadku: w dniu, kiedy zawali się cały świat.

„Drugie bicie serca” to opowieść o stawieniu czoła przyszłości, choćby najbardziej przerażającej. To opowieść o uzdrowieniu serca, bez względu na to, jak boli.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Życie stracone, życie zyskane

Książki dla młodzieży zwykły być lekkie, zabawne albo wzruszające i opowiadać o codziennych problemach wyolbrzymionych do rozmiarów tragedii. „Drugie bicie serca” Tamsyn Murray traktuje czytelnika poważnie, ukazując mu prawdziwe tragedie, na których można jednak wybudować coś wartościowego i które pozwalają spojrzeć na życie z innej perspektywy. Książka nie stara się chronić przed tym, co smuci i rani, ale oswaja z tym, pokazując możliwe drogi wyjścia z trudnej sytuacji

Piętnastoletni Leo to duma rodziców. Dobrze się uczy, gra w piłkę, ma talent do muzyki, a w wolnych chwilach jak każdy szanujący się nastolatek dokucza siostrze Niamh. W słoneczny wakacyjny dzień jedno wyzwanie rzucone na plaży zmienia wszystko.

Jonny byłby normalnym nastolatkiem, który uwielbia komiksy i świetnie rysuje, tyle tylko, że większość swojego życia spędził w szpitalu, z malejącą nadzieją czekając na przeszczep serca i szansę na nowe życie.

Niamh była zwyczajną nastolatką, ale po wypadku brata nic nie jest już zwyczajne.

W „Drugim biciu serca” losy tej trójki łączą się w sposób, który burzy ich życie, aby potem podjąć próbę odbudowy tego, co pozostało, na fundamentach przyjaźni, miłości i wzajemnego wsparcia.

Książka przedstawia historię bohaterów na przemian z dwóch punktów widzenia: opowiedzianą raz przez Jonny’ego, a raz przez Niamh. Oboje znajdują się w trudnym momencie życia i każda próba wyjścia z dołka wydaje się tylko pogarszać sytuację. Ich problemy i relacje są wiarygodne dzięki ogromowi pracy, włożonej przez autorkę w zbieranie materiałów do książki. Powieść porusza tematy wydawałoby się tak „dorosłe” i trudne jak transplantacja, nowotwór, depresja, żałoba - ale przecież dorośli nie mają monopolu na cierpienie. To dobra, ważna i potrzebna książka, bo w szczery i naturalny sposób mówi o tym, o czym trudno rozmawiać, a czego nie powinno się pomijać milczeniem. Smutna, ale nie przygnębiająca. Pełna nadziei.

Agnieszka Kruk

Książniczka | 2017-07-05
Na półkach: Przeczytane, Do popłakania

Jak to dobrze, że nie wszystkie książki dla młodzieży poruszają tylko takie tematy jak szkolne perypetie, pierwsze miłości, mniejsze lub większe kłopoty rodzinne. Owszem, to nie zawsze jest głupie i błahe, jednak niektórzy mają problemy o wiele gorsze, straszniejsze niż zawiedziona miłość... To może być nagła utrata bliskiej osoby lub śmiertelna choroba. W tym przypadku życie może uratować tylko przeszczep serca. Serca, które należało przecież wcześniej do kogoś innego, a jego rodzina przeżywa teraz niewypowiedzianą tragedię...

Jak w takiej sytuacji cieszyć się z odzyskanego życia, jeśli odbywa się to czyimś kosztem? Mamy się śmiać, gdy ktoś inny płacze? Ja chyba bym nie potrafiła... Owszem, transplantacja to ratunek w sytuacji, kiedy innej pomocy już nie ma, ale ma on tak gorzki osad, że chyba nie da się potem żyć, nie myśląc, że czyjeś życie zostało przerwane, by nasze mogło trwać...

Ta opowieść to historia dwojga nastolatków, którzy naprawdę nie mają lekko. Ich spotkanie jest...

Ruthless_Woman | 2017-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 listopada 2017

Tamsyn Murray stworzyła książkę, która porusza bardzo ważny, często zaniedbywany temat. Przyznajcie się, jak wielu z was nigdy nie zastanowiło się nad zgodą na oddanie narządów po śmierci? Jak wielu z was nigdy nie poruszyło tej kwestii z rodziną? Proszę, nie szukajcie wymówek, tylko uczciwie się nad tym pomyślcie.
Autorka zadbała, by pokazać codzienne życie nastolatków, przez co nie czułam się przytłoczona smutnymi i ciężkimi tematami. Autorka pisze prosto i lekko, wyjaśniła wszystkie medyczne aspekty tak, by czytelnik bez problemu mógł je zrozumieć. Naprzemienna narracja pozwala na poznanie bohaterów,możemy zrozumieć to, co przeżywają.
Drugie bicie serca to powieść wzruszająca i trudna, poruszająca tematy bardzo ważne, a często pomijane. Ta książka opowiada o miłości, żałobie, śmierci i najcenniejszym darze, jaki tylko możemy podarować drugiej osoba — o życiu. Drugie bicie serca to książka dedykowana młodzieży, jednak starsi czytelnicy także znajdą w niej coś dla siebie. Gorąco...

WielkiBuk | 2017-05-18
Przeczytana: maj 2017

„Drugie bicie serca” to ważna, poruszająca lektura, która otwiera oczy, ale również niesie pocieszenie. Niezwykły związek dwojga nastolatków, nieuleczalna choroba, przyjaźń, śmierć, której można uciec lub ulec, oraz nowa szansa na życie – nie brzmi to wcale jak fabuła powieści dla młodzieży. Więcej tu rozpaczy niż radosnych chwil. Więcej samotności w chorobie niż momentów kolektywnego szczęścia. Więcej rozważań o śmierci niż peanów na cześć życia. Bez zbędnego ubarwiania rzeczywistości, bo ona nigdy nie miewa tęczowych barw. Ale najważniejsza jest nadzieja – ona musi umrzeć ostatnia. Powieść Tamsyn Murray daje do myślenia, prowokuje niewygodne pytania. Ile wiemy o dawstwie organów? Czy możemy sami zostać dawcami? Czy jesteśmy w stanie podarować komuś dar życie? „Drugie bicie serca” zostanie w nas na dłużej i ważne, by tych rozważań nie zignorować.

Katarzyna | 2017-10-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ♥
Przeczytana: 2017 rok

Śmierć dziecka budzi we mnie zawsze ogrom wstrząsających i przerażających emocji. To coś, czego nie można sobie normalnie poukładać w głowie. Coś, z czym nie można się pogodzić. Nic więc dziwnego, że rodzice Niamh - jak i ona sama - nie potrafią ułożyć sobie życia po nagłej i tragicznej śmierci ich syna / brata. Poczucie pustki wypełnia ich dusze, wszystko przypomina im o człowieku, który był ich częścią. Podobnie jest z rodzicami Johnnego, którzy co dzień modlą się o dawcę serca dla ich jedynego, ukochanego syna. Johnny mimo młodego wieku zdaje sobie sprawę, że może umrzeć. Gdzieś podświadomie to czuje. Ale nadzieja ich nie opuszcza. I gdy w końcu przychodzi, budzi to w Johnnym poczucie szczęścia i spełnienia. A gdy dowiaduje się czyj organ przejął, serce zaczyna bić ze zdwojoną siłą..

Książka jest dla wszystkich. Naprawdę dla wszystkich. Potrafi pokazać nam świat szpitalny i ludzi którzy walczą, a także odchodzą, mimo młodego wieku. Ktoś, kto powinien być silny i zdobywać świat...

Głównym motywem tej książki jest przeszczep serca bohatera. To jest bardzo ważny temat i bardzo niedoceniany. Chodzi mi tutaj o to, że mówi się o nim za mało, a jeszcze mniej powstaje o nim książek. Dlatego naprawdę cieszę się, że w Polsce została wydana ta pozycja, która dodatkowo jest kierowana do młodych ludzi.

Bohaterowie są młodzi- mają po 14-15 lat, co jeszcze bardziej obrazuje tragizm całej sytuacji. Niamh cały czas obwinia się za śmierć swojego brata. Dodatkowo nie ułatwia jej to fakt, że przed wypadkiem był on w wielu rzeczach od niej lepszy, przez co dziewczyna marzyła o życiu bez niego. Mogłoby się wydawać, że cała książka skupi się jednak na Jonnym, jednak problemy Niamh wcale nie są lekceważone. Dzięki temu otrzymujemy pozycję, która jest naszpikowana przeróżnymi poważnymi tematami.

Bardzo podobało mi się to, że autorka przyłożyła się do napisania tej pozycji. Pod koniec mamy od niej krótką informację, w której przekazuje,...

Czytaczyk | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Jonny nie jest typowym nastolatkiem. Jego codzienność nie opiera się na chodzeniu do szkoły i beztroskich wypadach z kumplami. Chłopak zdecydowanie większą część swojego dotychczasowego życia spędził w szpitalu. Marząc o tym, że przyjdzie dzień, w którym będzie mogł wreszcie naprawdę zacząć żyć pełnią życia. Gdzieś w głębi, zakopana pod marzeniami, czai się obawa o to, że jego pragnienia nigdy nie zostaną spełnione.
Niamh również nie jest zadowolona ze swojego życia, nie odczuwa euforii. Dziewczyna jest typową szarą myszką, wyraźnie odstaje od swoich rówieśników. Rozpaczliwie pragnie zostać zauważona i doceniona. Niamh jest przyćmiewana przez swojego olśniewającego brata, który jest uwielbiany przez wszystkich i zawsze przypisuje mu szczęscie. Odstawiona na drugi plan nastolatka w głębi bardzo cierpi.
Wreszcie nadchodzi dzień, który wydaje się być spełnieniem marzeń dla obojga. Każde z nich dostaje to, o czym śniło.
Książka Tamsyn Murray przerosła moje najśmielsze oczekiwania....

axior815 | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 lipca 2017

"Drugie bicie serca" to świetna młodzieżówka, która poprzez historię nastolatka przekazuje czytelnikom problematykę transplantologii - niezwykle ważnego tematu. Powieść ma za zadanie przede wszystkim oswoić nas z wspomnianym wcześniej tematem i nam go przybliżyć.

Uważam, że dzięki takim właśnie historiom, jak ta w książce coraz więcej ludzi zdecyduje się na pośmiertne oddanie narządów.

Powieść godna uwagi.
Polecam!

Joanna | 2017-08-16

"Drugie bicie serca" nie jest pozycją, która powaliła mnie na kolana i raczej nie będę do niej wracać, ale mogę stwierdzić, że mi się podobała i dobrze się ją czytało. W tej książce znajdziecie wszystko- miłość, przyjaźń, chorobę, śmierć, próbę odnalezienia własnego "ja" oraz trudy poradzenia sobie z tragicznymi sytuacjami, na które nie mamy wpływu. Na koniec, jak paru moich poprzedników, muszę wspomnieć o wątku oddania organów do przeszczepu. Jeżeli macie ochotę przybliżyć sobie ten temat to polecam sięgnąć po tę pozycję. Nie jest to rozprawa naukowa, ale według mnie autorka i tak przyłożyła się do omawianego tematu, o czym możemy dowiedzieć się w notce od niej oraz w podziękowaniach. Polecam się zapoznać, nie tylko nastolatkom.

zofiawkrainieksiazek | 2017-07-06

„Drugie bicie serca” – książka, której enigmatyczny opis bardzo mnie zaintrygował. Początkowo nie wiedziałam czego się po niej spodziewać. Czy będzie to typowa książka młodzieżowa? Może romantyczna? Czy może jednak fabuła zahaczy o dramat? O dziwo książka połączyła każdy typ, ale i tak ją pokochałam.
Już w pierwszych rozdziałach książki poznajemy dwójkę głównych bohaterów: Jonnego – chłopaka, który większą część życia spędził w szpitalu, marząc o tym jak będzie wyglądać jego życie poza nim, jednocześnie podświadomie myśląc, że nigdy nie doczeka się spełnienia swoich marzeń, Niamh – dziewczynę, która zmieniłaby w swoim życiu absolutnie wszystko, trochę outsiderka, starająca się wtopić w tłum szara myszka, błagająca świat o zauważenie. Polubiłam ich od pierwszych stron, każdy z zupełnie inną osobowością i w innym momencie życia. Łączy ich jedna rzecz – każdy potrzebuje w życiu totalnej zmiany. I następuje ten jeden dzień, który zmienia życie każdego z nich o 180 stopni - dostają to...

Claudia | 2018-07-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2018

Życie ludzkie jest najcenniejszym z darów. Pomoc w ratowaniu czyjegoś życia to coś niezwykle szlachetnego. Fakt iż nawet po naszej śmierci, możemy pomóc komuś w potrzebie jest czymś niewyobrażalnie pięknym.

Ciężko jest żyć z myślą o bólu i problemach tak młodych ludzi. Ich wola walki i chęć przetrwania jest czymś wspaniałym. Jednak nie powinniśmy zapominać, że my też możemy się przyczynić to ich poprawy i lepszego bytu. Oddawanie krwi czy wiele innych czynności to gesty, które pokazują, że zależy nam na innych. A uśmiech na twarzy dziecka, które dostało drugą szansę od losu musi być jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie można kiedykolwiek ujrzeć.