Drugie bicie serca

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Instructions for a Second-hand heart
foxy

Jonny nie zwykłym nastolatkiem. Każdego dnia budzi się w szpitalu, podtrzymywany przy życiu przez aparaturę. Każdego dnia zastanawia się, czy dziś uda się znaleźć dawcę serca. Każdego dnia zastanawia się, czy dziś umrze. Każdego dnia Niamh kłóci się ze swoim „idealnym” bratem Leo. Każdego dnia Leo wygrywa. Każdego dnia Niamh marzy o życiu bez Leo. To wszystko zmieni się po wypadku: w dniu,...

Każdego dnia zastanawia się, czy dziś uda się znaleźć dawcę serca.
Każdego dnia zastanawia się, czy dziś umrze.

Każdego dnia Niamh kłóci się ze swoim „idealnym” bratem Leo.
Każdego dnia Leo wygrywa.
Każdego dnia Niamh marzy o życiu bez Leo.
To wszystko zmieni się po wypadku: w dniu, kiedy zawali się cały świat.

„Drugie bicie serca” to opowieść o stawieniu czoła przyszłości, choćby najbardziej przerażającej. To opowieść o uzdrowieniu serca, bez względu na to, jak boli.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 761

Życie stracone, życie zyskane

Książki dla młodzieży zwykły być lekkie, zabawne albo wzruszające i opowiadać o codziennych problemach wyolbrzymionych do rozmiarów tragedii. „Drugie bicie serca” Tamsyn Murray traktuje czytelnika poważnie, ukazując mu prawdziwe tragedie, na których można jednak wybudować coś wartościowego i które pozwalają spojrzeć na życie z innej perspektywy. Książka nie stara się chronić przed tym, co smuci i rani, ale oswaja z tym, pokazując możliwe drogi wyjścia z trudnej sytuacji

Piętnastoletni Leo to duma rodziców. Dobrze się uczy, gra w piłkę, ma talent do muzyki, a w wolnych chwilach jak każdy szanujący się nastolatek dokucza siostrze Niamh. W słoneczny wakacyjny dzień jedno wyzwanie rzucone na plaży zmienia wszystko.

Jonny byłby normalnym nastolatkiem, który uwielbia komiksy i świetnie rysuje, tyle tylko, że większość swojego życia spędził w szpitalu, z malejącą nadzieją czekając na przeszczep serca i szansę na nowe życie.

Niamh była zwyczajną nastolatką, ale po wypadku brata nic nie jest już zwyczajne.

W „Drugim biciu serca” losy tej trójki łączą się w sposób, który burzy ich życie, aby potem podjąć próbę odbudowy tego, co pozostało, na fundamentach przyjaźni, miłości i wzajemnego wsparcia.

Książka przedstawia historię bohaterów na przemian z dwóch punktów widzenia: opowiedzianą raz przez Jonny’ego, a raz przez Niamh. Oboje znajdują się w trudnym momencie życia i każda próba wyjścia z dołka wydaje się tylko pogarszać sytuację. Ich problemy i relacje są wiarygodne dzięki ogromowi pracy, włożonej przez autorkę w zbieranie materiałów do książki. Powieść porusza tematy wydawałoby się tak „dorosłe” i trudne jak transplantacja, nowotwór, depresja, żałoba - ale przecież dorośli nie mają monopolu na cierpienie. To dobra, ważna i potrzebna książka, bo w szczery i naturalny sposób mówi o tym, o czym trudno rozmawiać, a czego nie powinno się pomijać milczeniem. Smutna, ale nie przygnębiająca. Pełna nadziei.

Agnieszka Kruk

książek: 1954
Książniczka | 2017-07-05
Na półkach: Przeczytane, Do popłakania

Jak to dobrze, że nie wszystkie książki dla młodzieży poruszają tylko takie tematy jak szkolne perypetie, pierwsze miłości, mniejsze lub większe kłopoty rodzinne. Owszem, to nie zawsze jest głupie i błahe, jednak niektórzy mają problemy o wiele gorsze, straszniejsze niż zawiedziona miłość... To może być nagła utrata bliskiej osoby lub śmiertelna choroba. W tym przypadku życie może uratować tylko przeszczep serca. Serca, które należało przecież wcześniej do kogoś innego, a jego rodzina przeżywa teraz niewypowiedzianą tragedię...

Jak w takiej sytuacji cieszyć się z odzyskanego życia, jeśli odbywa się to czyimś kosztem? Mamy się śmiać, gdy ktoś inny płacze? Ja chyba bym nie potrafiła... Owszem, transplantacja to ratunek w sytuacji, kiedy innej pomocy już nie ma, ale ma on tak gorzki osad, że chyba nie da się potem żyć, nie myśląc, że czyjeś życie zostało przerwane, by nasze mogło trwać...

Ta opowieść to historia dwojga nastolatków, którzy naprawdę nie mają lekko. Ich spotkanie jest...

WielkiBuk | 2017-05-18
Przeczytana: maj 2017

„Drugie bicie serca” to ważna, poruszająca lektura, która otwiera oczy, ale również niesie pocieszenie. Niezwykły związek dwojga nastolatków, nieuleczalna choroba, przyjaźń, śmierć, której można uciec lub ulec, oraz nowa szansa na życie – nie brzmi to wcale jak fabuła powieści dla młodzieży. Więcej tu rozpaczy niż radosnych chwil. Więcej samotności w chorobie niż momentów kolektywnego szczęścia. Więcej rozważań o śmierci niż peanów na cześć życia. Bez zbędnego ubarwiania rzeczywistości, bo ona nigdy nie miewa tęczowych barw. Ale najważniejsza jest nadzieja – ona musi umrzeć ostatnia. Powieść Tamsyn Murray daje do myślenia, prowokuje niewygodne pytania. Ile wiemy o dawstwie organów? Czy możemy sami zostać dawcami? Czy jesteśmy w stanie podarować komuś dar życie? „Drugie bicie serca” zostanie w nas na dłużej i ważne, by tych rozważań nie zignorować.

axior815 | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 lipca 2017

"Drugie bicie serca" to świetna młodzieżówka, która poprzez historię nastolatka przekazuje czytelnikom problematykę transplantologii - niezwykle ważnego tematu. Powieść ma za zadanie przede wszystkim oswoić nas z wspomnianym wcześniej tematem i nam go przybliżyć.

Uważam, że dzięki takim właśnie historiom, jak ta w książce coraz więcej ludzi zdecyduje się na pośmiertne oddanie narządów.

Powieść godna uwagi.
Polecam!

zofiawkrainieksiazek | 2017-07-06

„Drugie bicie serca” – książka, której enigmatyczny opis bardzo mnie zaintrygował. Początkowo nie wiedziałam czego się po niej spodziewać. Czy będzie to typowa książka młodzieżowa? Może romantyczna? Czy może jednak fabuła zahaczy o dramat? O dziwo książka połączyła każdy typ, ale i tak ją pokochałam.
Już w pierwszych rozdziałach książki poznajemy dwójkę głównych bohaterów: Jonnego – chłopaka, który większą część życia spędził w szpitalu, marząc o tym jak będzie wyglądać jego życie poza nim, jednocześnie podświadomie myśląc, że nigdy nie doczeka się spełnienia swoich marzeń, Niamh – dziewczynę, która zmieniłaby w swoim życiu absolutnie wszystko, trochę outsiderka, starająca się wtopić w tłum szara myszka, błagająca świat o zauważenie. Polubiłam ich od pierwszych stron, każdy z zupełnie inną osobowością i w innym momencie życia. Łączy ich jedna rzecz – każdy potrzebuje w życiu totalnej zmiany. I następuje ten jeden dzień, który zmienia życie każdego z nich o 180 stopni - dostają to...

ZaczytanaRozalia | 2017-07-21
Przeczytana: 13 lipca 2017

Bardzo rzadko sięgam po ten rodzaj literatury, raczej kurczowo trzymam się fantastyki. Drugie bicie serca zakupiłam wysłuchaniu paru bardzo pochlebnych opinii. Po prostu nie mogłam się powstrzymać.
Już po kilku pierwszych rozdziałach miałam łzy w oczach i nie mogłam powstrzymać się od myśli o tym, jak sprawnie autorka manipuluje naszymi emocjami. Jak z łatwością potrafi wywołać u nas łzy, czy też śmiech.
W książce spotykamy się z bardzo dobrze wykreowanymi bohaterami, a także z niesamowicie dopracowanym środowiskiem medyczny. Autorka wprowadza nas w szpitalne realia i w życie chłopaka, który praktycznie nie zna świata poza szpitalnymi korytarzami.
Drugie bicie serca zachwyca, wzrusza i zmusza nas do docenienia tego co posiadamy oraz tego jak cudowni ludzie nas otaczają.
Zdecydowanie godne polecenia.

Lenka | 2017-07-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 21 lipca 2017

Z całą pewnością ta książka przerosła moje oczekiwania. Gdy natrafiłam na nią ukrytą między książeczkami dla dzieci, a romansami dla nastolatków bałam się, że motyw transplantacji będzie niedopracowany, nieistotny i zniknie pod warstwą wyznań miłosnych lub niedomówień, które miałyby na celu uchronić najmłodszych czytelników przed nadmiarem emocji. Całe szczęście, autorka stworzyła coś innego niż wstrząsającą młodzieżówkę w typie "Gwiazd naszych wina", coś innego niż książki edukacyjne, tłumaczące dzieciom funkcjonowanie organizmu. Murray stworzyła coś zdecydowanie lepszego. Stworzyła "Drugie bicie serca".

Ciąg dalszy moich zachwytów: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2017/07/drugie-bicie-serca-tamsyn-murray.html

Joanna | 2017-08-16

"Drugie bicie serca" nie jest pozycją, która powaliła mnie na kolana i raczej nie będę do niej wracać, ale mogę stwierdzić, że mi się podobała i dobrze się ją czytało. W tej książce znajdziecie wszystko- miłość, przyjaźń, chorobę, śmierć, próbę odnalezienia własnego "ja" oraz trudy poradzenia sobie z tragicznymi sytuacjami, na które nie mamy wpływu. Na koniec, jak paru moich poprzedników, muszę wspomnieć o wątku oddania organów do przeszczepu. Jeżeli macie ochotę przybliżyć sobie ten temat to polecam sięgnąć po tę pozycję. Nie jest to rozprawa naukowa, ale według mnie autorka i tak przyłożyła się do omawianego tematu, o czym możemy dowiedzieć się w notce od niej oraz w podziękowaniach. Polecam się zapoznać, nie tylko nastolatkom.

Joanna | 2017-06-21
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Drugie bicie serca to książka, która przybliża czytelnikom tematykę transplantacji – kwestię trudną i dla niektórych ciężką do zaakceptowania. Poprzez zręczne przedstawienie historii Jonny’ego, autorka pokrótce opowiada o warunkach towarzyszących pacjentom czekającym na swoją kolej, o procedurach związanych z transplantacją oraz o emocjach targających rodzinami poszkodowanych i tych, którzy otrzymują drugą szansę. Wplecenie tych wszystkich informacji w fabułę, która nie wykracza poza granice powieści młodzieżowych, jednak niesie ze sobą ważne przesłanie było nie lada czynem, a Tamsyn Murray dokonała tego w niesamowitym stylu.

Całą recenzję znajdziesz na: http://favouread.blogspot.com

Only_WiLLem | 2017-07-06

Nie sądziłam, że ta książka może wywrzeć na mnie takie wrażenie. Lekko się czyta, a historia już od pierwszych stron daje się pokochać. Mimo że w pewnym momencie zaczęłam przewidywać co się stanie - i miałam racje - to kiedy kończyłam książkę całkowicie zapomniałam o moich podejrzeniach i dałam się ponieść słowom.
Chociaż Jonny zaczął mnie w pewnym momencie denerwować swoimi wyborami to i tak oddałam mu cześć swojego serca :)).

Maleństwo | 2017-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2017

Książki skierowane do młodzieży są przeróżne. Często na regałach skierowanych do młodego czytelnika widzimy różowe okładki i odmieniane przez wszystkie przypadki słowa "pamiętnik", "nastolatka" i "miłość". Trochę lepiej jest w literaturze skierowanej do chłopców, ale to "lepiej" wynika również z tego, że tych książek jest po prostu mniej. Mając w domu czytającą nastolatkę, dla której biblią jest książka pt. "Kamienie na szaniec" i saga o Wiedźminie, mam awersję do różowych okładek. Na szczęście dobrej literatury również nie brakuje, jednak pomna niesmaku, jaki wywołuje w mej córce "różowa tematyka" często - zanim podsunę książkę na nocny stolik Starszej - sama ją czytam. Moje reakcje są różne; od pobłażliwego uśmiechu po niezmącony niczym zachwyt. "Drugie bicie serca" plasuje się bardzo, ale to bardzo blisko zachwytu.
Cztery osoby, trzy rodziny, dwie tragedie i jedno szczęście. Bliźniaki Leo i Niamh, jak każde rodzeństwo, często kłócą się i rywalizują między sobą. Leo jest tym...

Patronaty tygodnia

Trzeci tom bestsellerowej serii „Czerwona Królowa”, powieść Marcina Mortki o Królewskiej Talii – pradawnym, tajemniczym artefakcie i „Drugie bicie serca”, opowieść o stawieniu czoła przyszłości – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!