Dzień ostatnich szans

Tłumaczenie: Aga Zano
Wydawnictwo: Otwarte
Extraordinary Means
tree

Lane jest ambitnym siedemnastolatkiem, który ma zaplanowaną przyszłość – jest w niej miejsce na prestiżowy uniwersytet, ale nie na chorobę. Mimo zdiagnozowania u niego lekoopornej gruźlicy postanawia żyć, jak gdyby nic się nie zmieniło. Pobyt w ośrodku dla chorych Latham House traktuje jak przymusowe wakacje. Sadie na przekór chorobie beztrosko chwyta każdy dzień. Dla wielu osób ośrodek jest...

Sadie na przekór chorobie beztrosko chwyta każdy dzień. Dla wielu osób ośrodek jest jak więzienie, ona znalazła tutaj swoje miejsce. Tu stała się artystką, która wraz z przyjaciółmi stworzyła małą, bezpieczną przystań.
Znajomość z Sadie pomoże Lane’owi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie priorytety są zupełnie inne. Gdy choroba się zaostrza, żadne z nich nie dopuszcza do siebie myśli, że każda chwila może być tą ostatnią.
Nowa książka autorki bestsellera „Początek wszystkiego” to utrzymana w duchu powieści Johna Greena przejmująca, ale i dowcipna historia o życiu wbrew ciężkiej chorobie i o szansach, które mają swój termin ważności.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Blue-eyedPassionate | 2019-05-06
Przeczytana: 06 maja 2019

Lane i Sadie łączy lekooporna gruźlica. Choroba, która zmutowała i stała się nieuleczalna, a osoby, które na nią zachorują muszą dość mocno przewartościować swoje życie, zanim choroba ich zabije.
Lane jest ambitny, aż zbyt ambitny i ciągle myśli o przyszłości. Żyje w zawieszeniu, ciągle dążąc do czegoś, a nie ciesząc się tym, co aktualnie ma. Ciągle wymaga od siebie więcej i więcej, aż w końcu to los decyduje za niego, co w końcu jest ważne. Choroba zmienia go w osobę, którą powinien być od samego początku i choć na początku jest mu z tym niewygodnie, w końcu z lekkim uśmiechem na twarzy akceptuje swoje nowe oblicze.
Z kolei Sadie za pomocą aparatu chwyta wszystkie upływające chwile. Czasu, którego nigdy się nie odzyska, a dzięki chorobie stał się czymś więcej. Czasu, którego potrzebowała, aby poczuć się ważną.
Krąg czasu zatacza wielki krąg.
Kiedy drogi Sadie i Lane znów się krzyżują, obydwoje dochodzą do wniosku, że ich życie zamiast się kończyć, zaczyna niebezpiecznie...

Lidka | 2019-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2019

Książka po którą sięgnęłam ze względu na Wyzwanie Czytelnicze 02,19 :)
Temat gruźlicy przewija się w książce po to aby odnaleźć w nim niejako przesłanie. Przynajmniej ja tak to odebrałam. Kiedy stoimy w obliczu śmiertelnej choroby jak zmienia się nasz punkt widzenia na życie, na to co robimy i co tak naprawdę jest dla nas ważne. Dla młodzieży świetny temat. Może pomóc nam spojrzeć nie co inaczej na to co próbujemy osiągnąć i w jaki sposób.
Polecam

itysiek_reads | 2018-02-18
Przeczytana: 08 lutego 2018

„Dzień ostatnich szans” to nowa powieść Robyn Schneider, którą zapewne kojarzycie z jej poprzednią książką „Początek wszystkiego”. Autorka jest pisarką i vlogerką, ukończyła Uniwersytet Columbia, gdzie studiowała kreatywne pisanie, oraz Uniwersytet Pensylwanii, gdzie zdobyła tytuł magistra bioetyki. Właśnie bioetyka sprawiła, że Robyn Schneider zainteresowała się tematem gruźlicy i jej leczenia i w ten sposób wpadła na pomysł, który zrealizowała w swojej nowej książce.

Lane jest niezwykłym nastolatkiem – w wieku 17 lat ma bardzo jasno określone cele i plany na przyszłość. Nieprzerwanie się uczy i poszerza swoją wiedzę, aktywnie udziela się w szkole, planuje studia na Stanford i robi wszystko, aby to osiągnąć. Niespodziewanie szyki krzyżuje mu choroba, a dokładniej lekooporna gruźlica, obecnie nieuleczalna i zakaźna, w wyniku której trafia do szkoły-sanatorium Latham House. Tam poznaje Sadie.

Sadie przebywa w ośrodku od ponad roku, pogodziła się z tym, że prędko z niego nie...

LukeBlake | 2019-05-05
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Dzień ostatnich szans – Robyn Schneider
Recenzja również na mojej stronie:

Jednym z moich ulubionych książkowych motywów jest choroba i wydarzenia z nią związane. Dlatego, gdy zobaczyłem opis dzieła pani Schneider, wiedziałem, że muszę przeczytać jej książkę.

Lane zostaje zamknięty w ośrodku dla dzieci chorych na nieuleczalną hiper gruźlice. W związku z tym wszystkie jego dotychczasowe plany związane z prestiżowym uniwersytetem zostają pogrzebane. Okazuje się, że w placówce przebywa również Sadie, dziewczyna, którą miał okazje poznać w przeszłości na jednym z obozów.

To, co od początku rzuca się w oczy to styl autorki, który jest wyjątkowo prosty i niekiedy sprawia wrażenie tekstu pisanego na siłę. Książka co prawda wciągnęła mnie od samego początku, ale zupełnie nie wczułem się w panujący w niej klimat.

Ośrodek, w którym przebywają główni bohaterowie, podobno jest prestiżowy jak żaden inny. Dziwne jest więc ich podejście do...

Nelyt | 2018-02-27
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2018

Lane ma 17 lat i gotowy plan na przyszłość. Jest jednym z najlepszych uczniów w szkole, udziela się w różnych kołach i organizacjach, a w wolnym czasie przeważnie się uczy. Przerabia poziom rozszerzony, dlatego nie ma czasu na głupstwa i życie jak każdy nastolatek. Nawet ze swoją dziewczyną umawia się na naukę i wspólne odrabianie lekcji. Wie, że chce dostać się na Stanford i nie może sobie pozwolić na przyjemności. Wszystko byłoby super gdyby nie to, że zachorował na lekooporną gruźlicę i trafia do sanatorium Latham House na przymusowy odpoczynek. Tam poznaje Sadie i jej paczkę, teraz ma szansę chociaż raz poczuć się jak normalny nastolatek.

Lane to miły, porządny chłopak, nie ma skłonności do ryzyka. To ideał rodziców, robi wszystko, aby ich zadowolić. Kiedy trafia do Latham House nie może i nie chce się odnaleźć, stara się żyć tak jak wcześniej. Czuje się bardzo dobrze, dlatego wypiera się choroby. Postanawia wbrew zaleceniom lekarzy kontynuować naukę, ale może przypłacić to...

mania_kch | 2018-03-07
Na półkach: 2018, Przeczytane

Świetny temat, za niego dałabym 10/10 jednak wykonanie potwornie nudne. Poza dwoma wątkami pod koniec książki, które lekko ścisnęły serce, nic się już nie działo. Szkoda, potencjał ogromny, ale koncertowo zaprzepaszczony.

Adam | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Lane Rosen to nieprzeciętnie zdolny siedemnastolatek z jasno obranym celem na przyszłość. Jego dotychczasowe życie koncentruje się na nauce rozszerzonej, poświęca jej każdą wolną chwilę, by wyróżnić się oryginalnością. To chłopak idealny nie sprawiający kłopotów wychowawczych, to ideał rodziców z zaplanowaną przyszłością. W tej świetlistej przyszłości jest również miejsce dla ukochanej „drugiej połówki” z którą Lane spotyka się, uczy, i marzy o studiach na prestiżowym uniwersytecie.
„W każdej chwili przed człowiekiem może stanąć niewidzialna ściana, odgradzająca go od wszystkiego, czego pragnął”.
Oderwany od życia zaplanowanego niemalże w każdym calu, od ukochanej ambitnej dziewczyny wyjeżdża do sanatorium. Nowa odmiana gruźlicy, na którą nie działają żadne dotychczasowe znane leki sprawiła, że jedyną formą na uciążliwy kaszel to pobyt w górach.
Lane zostaje odizolowany od dotychczasowego życia. „Za każdym razem kiedy kaszlałem stanowiłem zagrożenie dla innych”.
Sanatorium w...

Mystery | 2019-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Jaka ładna historia. . .
Wciągnęłam się w nią.
Młodzi ludzie walczą z chorobą w specjalnym ośrodku,zawierają przyjaźnie i uczą się żyć w nowym miejscu.

W kilku momentach się wzruszyłam, zwłaszcza na końcu.

Polecam.

Monika | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Przecudowna historia miłości. Było ich dwoje. Dwa oddzielne światy, które kiedyś się spotkały za dziecięcych lat. Ona pokochała go lecz on nie był tego świadom. Wredne dziewczyny wykorzystały jej wrażliwe serce...Oto teraz znów się spotykają. Zmęczeni. Zalęknieni. Bezsilni. Oboje w szponach hipergruźlicy. Tylko, że otoczenie nie jest już takie samo, a i oni się zmienili. Dziewczyna zaczęła być pewna siebie, buntownicza, malująca się czerwoną szminką outsiderka. On na początku bardzo pragnął wrócić do swego starego życia. Do takiego, które było jednostajne i opierało się przede wszystkim na uzyskaniu jak najlepszych wyników i podbiciu Uniwersytetu Stanforda. Ona bała się przyszłości z lękiem myślała o tym co będzie gdy opuści mury sanatorium. I tak oto tych dwoje pokochując się odnalazło zupełnie inne barwy codzienności. On spontaniczność, radość, zabawę i szaleństwo, ona spokój miłość, radość i uśmiech. Jednak przecież zwykle w życiu nic nie jest proste ani łatwe. A szczęśliwe...

,,Opłakujemy przyszłość, bo to łatwiejsze niż przyznanie, że jesteśmy nieszczęśliwi w teraźniejszości.''

Lane trafia do sanatorium zajmującym się leczeniem groźnej odmiany gruźlicy. Dotychczasowy prymus szkoły swoje plany zdobycia jak największej ilości punktów z egzaminów końcowych oraz dostania się na najlepsze studia musi zamienić na walkę z ciężką chorobą, która nie pozwala mu na prowadzenie wcześniejszego trybu życia. W przeciwieństwie do niego Sadie wydaje się traktować ośrodek lecznicy jak własny dom. Razem z paczką przyjaciół łamią wszelkie obowiązujące ich zasady, nie spiesząc się na powrót do dawnej rzeczywistości. Dzięki dziewczynie Lane szybciej przystosuje się do nowych warunków, a każde z nich wyniesie z tej znajomości coś więcej, niż tylko walkę z chorobą.

Narracja prowadzona z perspektywy Lane'a i Sadie pomaga jeszcze bardziej wczuć się w rozgrywające się wydarzenia. Sam motyw przedstawienia ośrodku leczniczego jako miejsca pobytu nastolatków był od samego...