zdrowie, medycyna

Stare powiedzenie, że neurolodzy wiedzą wszystko, lecz nie robią nic , przestało być aktualne po udoskonaleniu medycyny molekularnej, obrazowania, bioinżynierii i badań klinicznych. Redaktorzy tej publikacji, chcąc potwierdzić ten fakt, z ogromnej ilości informacji wyodrębnili te, które stanowią niezbędne podstawy wymagane do zrozumienia i leczenia powszechnie spotykanych problemów neurologicznych. W tomie I omówiono zagadnienia ogólne, takie jak patogeneza chorób neurologicznych, podejście do pacjenta z chorobą neurologiczną oraz neuroobrazowanie, a także objawy kliniczne chorób neurologicznych, m.in. bóle głowy, krzyża i karku, afazję, zaburzenia pamięci i inne zaburzenia wyższych czynności mózgowych, ostre stany przymglenia, śpiączkę, zawroty głowy oraz omdlenia, a także zaburzenia równowagi i chodu. Dalsze rozdziały zostały poświęcone chorobom ośrodkowego układu nerwowego (oun), takim jak: napady padaczkowe i padaczka, choroby naczyniowe mózgu, choroba Alzheimera i choroba Parkinsona, zaburzenia ataktyczne oraz stwardnienie zanikowe boczne i inne choroby neuronu ruchowego. W tomie II przedstawiono kolejne choroby oun, m.in. nerwoból nerwu trójdzielnego, porażenie Bella i zaburzenia innych nerwów czaszkowych, choroby rdzenia kręgowego, pierwotne i przerzutowe guzy układu nerwowego, neurologiczne zespoły paranowotworowe, stwardnienie rozsiane, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz choroby prionowe. zamieszczono również szczegółowe wiadomości na temat chorób nerwów obwodowych i mięśni, zespołów przewlekłego zmęczenia, zaburzeń psychiatrycznych oraz alkoholizmu i uzależnienia od leków. Na końcu podręcznika znajduje się indeks, a także pomocny do nauki zestaw pytań i odpowiedzi.

Chaoticreader | 2016-04-30
PaulinaopielA | 2014-12-03