Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci

Okładka książki Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci Max Nieuwdorp
Max Nieuwdorp Wydawnictwo: Otwarte zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Otwarte
2023-09-27
2023-09-27
Olga Niziołek

Świetna. Dużo ciekawych informacji.
Wiedza przekazana w przystępny sposób.

Świetna. Dużo ciekawych informacji.
Wiedza przekazana w przystępny sposób.

Nie mogę powiedzieć, żeby Nieuwdorpowi udało się napisać dobrą popularyzatorską książkę. Na pewno jest specjalistą w dziedzinie – z lektury da się poznać, że lekarz ma sporą wiedzę i doświadczenie (warto też docenić za bogatą bibliografię). Wydaje mi się jednak, że zabrakło Holendrowi talentu pisarskiego, a gdy wykraczał poza swoją działkę zdarzało mi się wątpić w wartościowość niektórych treści.

Ewidentnie autor chciał trafić do laika, co sugeruje lekki styl pisania i częste nawiązania do anegdot. Tak naprawdę jednak Nieuwdorp wielu rzeczy nie tłumaczy, choć powinien. Gdy padają nazwy konkretnych hormonów czy organów je wytwarzających przydałoby się dokładniejsze wprowadzenie w pewne procesy w organizmie. Przeczytałam już sporo książek o biologii, ewolucji, a i tak czułam się dość zagubiona i nie znajdowałam odpowiedzi na postawione (przez samego autora!) pytania.

Wątpliwości budziły we mnie też miejsca, w których Holender odnosił się do socjologicznych, kulturowych czy społecznych aspektów, czasem też przywołując badania, które dziś już bywają kwestionowane (m.in. jedno badanie w Skandynawii dot. zabawek kierowanych tylko dla chłopców i tylko dla dziewczynek czy przypadków homoseksualizmu u niektórych zwierząt w zoo). Czasem pewne wnioski zdawały się być mocno na wyrost, a czasem niedostatecznie wyjaśnione. Tutaj szczególnie poleciłabym książkę prymatologa Fransa de Waala „Jak się różnimy”, bo jeśli chodzi o płeć, gender itp., to jest to pozycja chyba jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek czytałam.

Dobrze, że „Hormony rządzą” powstało, bo faktycznie niewiele miałam okazji, by na jakąś pozycję o hormonach trafić, a jest to rzecz ciekawa. Nie mogę jednak uznać tej pozycji za rzeczywiście dobrą książkę popularyzatorską.

Polecam

Polecam

Przygodę z hormonami zaczynamy już w brzuchu matki i są one nieodłącznym elementem naszego życia aż do później starości. Autor przeprowadza nas przez wszystkie etapy życia, tłumacząc jak hormony wpływają na nasze zachowanie, rozwój czy wygląd.

Co mogę powiedzieć o książce?
To bardzo interesująca propozycja. Jako młoda kobieta nie posiadałam aż tak szerokiej wiedzy w tym temacie, jednak myślę że jest ona potrzebna każdemu - aby zrozumieć siebie.

Książka jest napisana w prosty i przyjazny czytelnikowi sposób. Autor wszystko stopniowo tłumaczy, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości. Przekazuje wiedzę w krótkich podrozdziałach poświęconych konkretnym tematom. Widać, że ma ogromną wiedzę w temacie, w którym się wypowiada.

Po jej przeczytaniu lepiej rozumiem funkcjonowanie własnego organizmu. Polecam

Co mogę powiedzieć o książce?

Ostatnio w moje ręce trafiła książka "Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci ". Autorem jest Max Nieuwdorp endokrynolog i internista z wieloletnim doświadczeniem.
Swoją pracę podzielił na kilka rozdziałów, w których porusza takie tematy jak:
ciąża i poród, małe dziecko, okres pokwitania, homoseksualizm i transpłciowość, nadwaga, głód i hormony ,mieszkańcy jelit, dorosłość, przekwitanie, starość, początek końca.
Autor opisuje wpływ hormonów na poszczególne fazy ludzkiego życia, a także pokazuje jakie są skutki ich nadmiaru czy niedoboru. Opisuje jaki jest wpływ tych substancji na kondycję fizyczną oraz psychiczną człowieka.
Dużą rolę poświęca ciąży oraz kształtowaniu się hormonów u dzieci jeszcze w ciele matki, a także u nastolatków, u których hormony mocno wpływają na zachowanie. Najbardziej zainteresowały mnie rozdziały dotyczące odżywiania i otyłości, hormonów powstających w jelitach, kuracji hormonalnych, oraz temat długowieczności.
W książce znajdziemy wiele ciekawostek, najbardziej aktualne odkrycia na temat hormonów, oraz przykłady z praktyki lekarskiej autora. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć nasz organizm i skutecznie poprawić jego funkcjonowanie. Oczywiście książka nie zastąpi wizyty u lekarza i autor przypomina jak ważne są badania profilaktyczne.
Książka jest napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego dzięki czemu czyta się ją łatwo, szybko i przyjemnie.
Dodam jeszcze, że nawet mój mąż sięgnął, aby ją przeczytać , a on większość moich książek omija szeroki łukiem. 😊
Polecam wszystkim, warto przeczytać i wiedzieć więcej.👍

Swoją pracę podzielił na kilka rozdziałów, w których porusza takie tematy jak:

O tym, że hormony w życiu człowieka odgrywają dużą rolę wie każdy. A najbardziej dobitnie odczuwają to kobiety. Wokół hormonów wszystko się kręci a zakłócenie ich równowagi może doprowadzić do sytuacji, w której trudno nam będzie się odnaleźć.

"Hormony rządzą" to świetna książka, która przybliży Wam ten zawiły problem, ukaże rozwiązania i da odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Skąd nasze wybuchy złości, nasze problemy zdrowotne czy stres. Dowiemy się jak wielka jest to zależność i jaki wpływ ma na nasze codzienne sprawy.

Dodam, że autor jest endokrynologiem i internistą także jak nikt inny wie o czym pisze a jego wiedza jest przekazana w rzetelny i przystępny sposób.

Polecam.

Pięknie dziękuję @wydawnictwootwarte za egzemplarz do recenzni.

To, że hormony są z nami już od płodu raczej wszyscy wiedzą jak i to, że rządzą naszymi organizmami.
Szczerze? Nie jest to zbytnio mój gatunek literacki, ale organizm człowieka jest bardzo ciekawy dlatego postanowiłam, że przeczytam tę książkę.
Nie sądziłam, że taka książka jest w stanie mnie wciągnąć, a jednak !

Autor szczegółowo i wnikliwie podszedł do tematu i widać, że wie o czym pisze.
Każdy rozdział jest poświęcony jakiemuś etapowi życia od porodu aż do śmierci. A każdy z tych etapów został szczegółowo opisany .
Treść książki jest napisana przez endokrynologa internistę, a wszystkie fakty są poparte przykładami (historie pacjentów oraz ciekawostki medyczne).
Znajdziemy tu wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące naszego organizmu. Można się dowiedzieć jakie hormony oddziaływają na nas np w stresie a nie oszukujmy się, ale układ hormonalny znacznie wpływa na nasze życie.
Jest to naprawdę kompendium wiedzy na temat hormonów.
W dodatku mimo wszystko jest napisana zrozumiałym językiem.
Myślę, że książka jest idealną pozycją dla każdego kto jest zainteresowany funkcjonowaniem naszego organizmu.
Aczkolwiek uważam, że książkę powinien przeczytać każdy gdyż można wiele się dowiedzieć i swoim organiźmie.

Pięknie dziękuję @wydawnictwootwarte za egzemplarz do recenzni.

Nie sądziłam, że taka książka jest w stanie mnie wciągnąć, a...

Max Nieuwdorp "Hormony rządzą" Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci, przełożyła Olga Niziołek,

Bardzo podobają mi się zawarte już pod koniec poświęconej działaniu hormonów i ich wpływie na funkcjonowanie naszego organizmu słowa autora. "Niniejszym wypisuję zatem receptę lekarską z poradą, byście jak najwcześniej zadbali o odpowiednią równowagę hormonalną poprzez zdrowe jedzenie i sporo ruchu. Pamiętajcie także o odpowiednim rytmie dobowym.
"Czego się za młodu nauczysz, na starość jakbyś znalazł"–a w naszych czasach to wcale nie takie proste."

Doceniam tę naprawdę przystępnie napisaną, a zarazem bazującą na chronologii ludzkiego życia, książkę, której autor w niezwykle przejrzysty sposób snuje opowieść o działaniu ludzkich hormonów, bo choć mamy z nimi do czynienia już od urodzenia, to tak naprawdę nie zawsze mamy chęć i możliwości, by w sposób dokładniejszy zgłębić ich funkcjonowanie w sposób inny niż dopiero ten bazujący na diagnozowaniu jakiegoś szukanego u siebie schorzenia.

Max Nieuwdorp, internista i endokrynolog zabrał mnie w opowiedzianą nieskomplikowanym językiem, a zarazem fascynującą podróż po zakamarkach ludzkiego układu hormonalnego, bazującą nie tylko na opisach jego funkcjonowania, ale również skupiającą się na uzmysłowieniu, że prawidłowa gospodarka hormonalna człowieka to wynik wielu współdziałających elementów, na których drodze stają takie wyzwania jak chociażby dojrzewanie, ciąża czy poród czy wreszcie meno– lub andropauza. A to wszystko okraszone może być jeszcze indywidualnymi działaniami mózgu czy pracą jelit. Myślę, że dla wszystkich chcących wiedzieć więcej "Hormony rządzą" będą stanowić idealną podstawę do dalszych, indywidualnych poszukiwań.

O tym jak hormony rządzą życiem człowieka od narodzin do śmierci dowiemy się dzięki wnikliwej i szczegółowej analizie autora, która zawarł w książce. I to w dosłownym znaczeniu. Każdy rozdział jest tu poświęcony każdemu etapowi życia: ciąża, narodziny, dzieci, nastolatkowie, dorosłość, dojrzałość starość... poza tym znajdziemy tu informacje o wpływie hormonów na tożsamość płciową, na nadwagę, czy pracę jelit. Zdumiewające, ile z tej książki można się dowiedzieć! Absolutnie każdy, bez względu na wiek o płeć, powinien poznać tą propozycję, dla własnego dobra i zdrowia. Liczne faktu i wiedza naukowa, są poparte ciekawymi przykładami, przez co książka nie jest dla czytelnika trudna czy niejasna w swym odbiorze. Sam fakt, że autorem tej książki jest endokrynolog i internista czyni tą książkę autentyczna, w której Nieuwdrop dzieli się z nami swoją obszerną wiedzą z tego zakresu. To kompendium wiedzy, to naprawdę wartościowa pozycja. Wiele osób może znaleźć tu odpowiedzi na pytania np.o swoje złe samopoczucie i dokonać analizy swojego organizmu oraz uzmysłowić sobie jaką rolę grają w nim hormony. A rola ta jest ogromna, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo. Książka w fajny, przystępny sposób przybliża nam, czytelnikom z mniejszą lub większą wiedzą na ten temat, wiedzę z zakresu działania i wpływu hormonów na nasze życie, i za to duży plus. Lubię takie poradniki, w których mogę nie tylko poznać wiele ciekawostek ale również zyskać kilka cennych wskazówek, dzięki którym mogę polepszyć jakość swojego życia i usprawnić działanie organizmu. Dzięki temu poradnikowi uzyskanie wiedzę na temat działania własnego organizmu! 💕 polecam gorąco

Wiedzieliście, że ,,Pojęcie hormon zostało użyte po raz pierwszy w 1902 roku. Posługiwali się nim Ernest Starling i jego szwagier William Bayliss, brytyjscy fizjologowie, którzy wspólnie badali działanie układu trawiennego".
,,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" Maxa Nieuwdopro to książka, której tematyka bliska jest każdemu z nas. Układ hormonalny wpływa na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa na różne organy. Tytuł ten zwrócił moją uwagę przede wszystkim ze względu na często przytaczanego guza przysadki mózgowej i samo działanie tego gruczołu. Ta książka oferuje czytelnikowi znacznie więcej, ponieważ autorowi udało się przedstawić sporo aspektów naszego układu endokrynnego w skondensowanej dawce wiedzy. Zgodnie z tym co obiecuje podtytuł Max Nieuwdopro wskazuje jak hormony wpływają już na nas od etapu płodu płód, przez kolejne okresy życia, aż do starości, która coraz częściej nie jest pomijana w literaturze. Każdy z tych okresów życia zostały w sposób szczegółowy opisany od strony hormonalnej. Z uwzględnieniem, jak ułatwiają bądź utrudniają nam życie. Jest to w miarę chronologicznie uporządkowane publikacja

,,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" nie jest odosobniona pod względem konstrukcji i układu rozdziałów od innych książek tego typu. Autor wychodzi od historii swoich pacjentów. (nie w każdym rozdziale, czasem po prostu przytacza medialny przypadek medyczny),by ukazać dany problem, ale nie jest ona obszerna i dominująca. Staje się tylko emocjonalnym zaczepieniem dla czytelnika, a zarazem pretekstem do rozwinięcia zagadnienia. Maxa Nieuwdorpa pod koniec rozdziału powraca do swoich pacjentów z rozwiązaniem ich problemów. I to jest świetny, satysfakcjonujący zabieg.

Uwielbiam historyczne anegdotki w tej książce i przytoczone historie. Sporadycznie pomiędzy rozdziałami autor w sposób naukowy wyjaśnia zjawiska, wokół których powstało sporo popularnych teorii spiskowych. Omawiane treści czasami przedstawione są na schematach i zdjęciach. Max Nieuwdorp powołuje się w swojej książce na liczne badania i swoich kolegów po fachu. Wszystko jest bardzo dobrze udokumentowane w przypisach.

,,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" Maxa Nieuwdopra została napisana prostym, przestępnym językiem. W tekście oczywiście znajduje się medyczna terminologia i żargon, ale wszystko zostało opisane w sposób zrozumiały dla czytelników znających tylko podstawy z biologii, chemii oraz anatomii. Autor świetnie uporządkował aktualnie dostępną widzę. Zwracał przy okazji uwagę, że nauka w tym zakresie wciąż się rozwija, zostało jeszcze wiele do odkrycia i zbadania.

Max Nieuwdorp jest internistą i endokrynologiem, profesorem na Amsterdam Universitair Medische. Postanowił napisać ,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" po ponad dwudziestu latach pracy z pacjentami w odpowiedzi na ich częste pytania. W książce zwraca uwagę na wielki znaczenie układu hormonalnego, jego wpływ na mózg i układ trawienny, a także tożsamość płciową i preferencje seksualne.

,,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" Maxa Nieuwdorpa to książka, w której zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. To ciekawa pozycja popularnonaukowa, którą świetnie się czyta. Sama z pewnością wrócę do poszczególnym fragmentów, które sobie zaznaczyłam. To fascynująca książka opowiada o mechanizmach funkcjonowania naszego organizmu.

• Popularnonaukowe
  • O chorobach