Matka Teresa z Kalkuty. Droga do świętości

2016-08-05
2016-08-05
9788327712066
Anna Popławska

Bardzo fajnie czyta się tą książkę ponieważ jest napisana w formie opowiadania o życiu św. Matki Teresy z Kalkuty. Czyta się ją także bardzo szybko. Polecam 👍.

Przyjemna, krótka książeczka przyblizająca etapy życia Św. Matki Teresy. Polecam.

Prosta i przystępna książeczka, o Agnes, córce albańskiego patrioty, która w wieku 19 lat przyjeżdża do Indii, jako loretanka. Na miejscu jednak odczuwa inne powołanie - poświęcenia się pomaganiu biednym. Opuszcza więc zakon loretanek i zakłada nowe zgromadzenie - Misjonarek Miłości. Ewangelizacja nie przez Słowo, a przez Służbę. Biednym ze slumsów. Czegoś mi w tym brakuje, z drugiej strony fascynuje mnie to. Zgrabnie napisane. Jednak niektóre fragmenty wywoływały moje zdziwienie - dlaczego siostra Teresa miałaby być traktowana jak "zdrajczyni"?

Książka Roberto Allegri nie jest biografią Matki Teresy z Kalkuty, ale opowieścią o miłości i wielkim marzeniu. Pokazuje drogę życiową jednej z najpiękniejszych kobiet świata. Tajemniczej zakonnicy, która poruszyła rzesze ludzi. Siostry mającej odwagę chcieć więcej i nieść czułość do każdego człowieka. Matka Teresa była niezmordowanym apostołem miłosierdzia, pragnącym nieść pociechę i ulgę każdemu człowiekowi, by nikt nie odchodził samotny, nie czuł się niekochany. Pracowała niestrudzenie w ciężkich warunkach, budząc podziw i zawstydzając wielkich tego świata. Ta mała kobieta zyskała posłuch wielu, sprawiła, że świat stał się lepszym miejscem. Wokół jej osoby narosło wiele legend, jednemu jednak nie sposób zaprzeczyć, w bliźnim widziała Chrystusa i traktowała go najlepiej jak mogła. Znała wagę swojej posługi, mówiła o tym otwarcie a jednocześnie pokornie. "Matka Teresa z Kalkuty. Droga do świętości" jest pięknie napisaną, porywającą książką pokazującą obrazy z życia świętej. Jak zaznacza autor nie miał on na celu opowiadania całego życia bohaterki. Przyświecała mu idea ukazania jej drogi, która nadal posiada momenty spowite mgłą tajemnicy. Nie stara się on wniknąć i odmalować jej przeżyć duchowych, najbardziej intymnych pragnień serca. Mimo tego książka nie traci nic ze swojego czaru, wciąga, urzeka, uczy. Jest historią, którą czyta się na jednym tchu i która zostaje w czytelniku. Po lekturze mam ochotę sięgnąć po zapiski Matki Teresy, poznać ją lepiej, choć wiem dobrze, że nie odnajdę odpowiedzi na najbardziej interesujące mnie pytania, gdyż to co dzieje się między Bogiem a człowiekiem, to jak rodzi się powołanie i jak przebiega relacja między stworzeniem a Stwórcą nie daje się ująć w słowa.

Pełna wersja recenzji: http://spacerwsrodslow.blogspot.com/2018/03/roberto-allegri-matka-teresa-z-kalkuty.html

Na samym początku chciałabym się powołać na słowa Matki Teresy z Kalkuty: Kiedy dotykam trędowatych i przemywam ich rany, dotykam ran samego Chrystusa.

Jednym słowem Matka Teresa z Kalkuty w ludziach trędowatych odnalazła drogę do świętości, którą podążała od najmłodszych lat, aż do śmierci przyjmując na siebie cierpienie razem z cierpiącymi.

W trakcie czytania pojawią się pytania, które dotyczą osoby Matki Teresy następującej treści:

1. Czy Matka Teresa była, na 100% pewna swojej decyzji życiowej dokonując, wyboru pomagania innym, a nie zostać z rodziną?

2. Skąd Matka Teresa czerpała siły na pomaganie cierpiącym?

3. Czy ja jako czytelnik poszedłbym śladem Matki Teresy?

Roberto Allegri w interesujący sposób przedstawił obraz z życia Matki Teresy z Kalkuty, która od początku znała swoją drogą i że chce podążać krokami jakie, wyznaczy jej Pan Bóg i cierpiący Chrystus.

Matka Teresa nigdy nie zapomniała w życiu dorosłym, gdy odgrywała rolę nauczycielki o swojej rodzinie – rodzicach, tacie, którego straciła wcześnie, mamie ukazującej jej potrzeby cierpiących głód i biedę, wspólne modlitwy, rozmowy, pamięta o rodzeństwie, Ojcu Anthony oraz osoby pomagające jej, kiedy nadarzała się okazja, doceniała drobne gesty wśród ludzi.

Język narracji dialogowej został doskonale zinterpretowany przez autora. Zrozumiały przekaz dla czytelnika, który lubi poznawać biografie nieskomplikowane, proste i dające do myślenia nad charakterystyką postaci, o którą poznajemy, na nowo odkrywając, informacje zawarte na jej temat w czytanej przez nas pozycji książkowej.

Słowo wstępne jako element zachęcający do przeczytania tej książki napisał Albano włoski, piosenkarz, dla którego Matka Teresa z Kalkuty była autorytetem.
Matka Teresa z Kalkuty jest przyjaciółką, Matką wszystkich potrzebujących jej wsparcia.

Przeczytanie biograficznej książki o losach skromnej Matki Teresy sprawiło mi wiele radości i nadziei, że jest wiele osób, które chcą poznać, jaka była jej droga do świętości.

Tekst napisany przez autora Roberto Allegri czyta się szybko. Książka posiada 32 rozdziały plus jeden dodatkowy, kalendarium z życia Matki Teresy, miękka okładka, wydana przez Wydawnictwo WAM.

Warto jest przejść drogę do świętości razem z Matką Teresą na łamach 232 stron biograficznej książki.

Polecam przeczytać tę książkę.

W trakcie czytania pojawią...

• Biblioteczka domowa IV
  • 2017