Książka Roku 2018

Niespokojni zmarli

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Cykl: Dr David Hunter (tom 5)
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Restless Dead
Ag2S

Piąta część serii o antropologu sądowym Davidzie Hunterze. Piątkowy wieczór, konsultant w dziedzinie medycyny sądowej, doktor David Hunter, odbiera telefon inspektora Lundy'ego z komendy w Essex. Na wybrzeżu wyspy Mersea znalezione zostają zwłoki w stanie głębokiego rozkładu. Miejscowa policja prosi Huntera o pomoc przy ich wydobyciu i identyfikacji. Śledczy podejrzewają, że to ciało Leo...

Piąta część serii o antropologu sądowym Davidzie Hunterze.
Śledczy podejrzewają, że to ciało Leo Villiersa, syna wpływowej miejscowej rodziny, który zaginął wiele miesięcy temu. Istnieją przypuszczenia, że miał romans z mężatką, Emmą Derby, pozbył się kochanki i popełnił samobójstwo. Gdyby jednak wszystko było takie proste...

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/niespokojni_zmarli,p1652728968

źródło okładki: materiały wydawnictwa

denudatio_pulpae | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Trochę nam kazał czekać Beckett na nową część o doktorze Hunterze, a czekając nabierałam coraz większego apetytu na kontynuację, więc gdy w końcu trafiła ona do moich rąk, miałam duże oczekiwania. I przy okazji poprzednie części przeczytane wielokrotnie, a do każdej zdążył się już wykształcić u mnie pewien sentyment.

"Niespokojni zmarli" to bardzo dobra książka, jednak przy moim uwielbieniu do poprzedniczek, nowej części przygód Huntera wydaje się czegoś brakować, jakiejś subtelnej cząstki, która urzekła mnie w tych wcześniejszych. Mimo to obiektywnie muszę stwierdzić, że historia wymyślona przez Becketta jest ciekawa, wciągająca i zaskakująca, a to w tego typu literaturze przecież liczy się najbardziej.

"Gdyby jednak wszystko było takie proste..."

David nudzić się nie będzie, gdyż przyjdzie mu zbadać nie tylko te zwłoki, do których został wezwany. Sprawa z pozoru dość oczywista, zacznie zmieniać się, w zależności od perspektywy, z której będziemy się jej przyglądać....

Aneta Wiola | 2017-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2017

NIKT NIE BĘDZIE PO NIM PŁAKAŁ
Doktor David Hunter otrzymuje zlecenie zbadania zwłok znalezionych na wybrzeżu wyspy. Wydaje się, że to syn znanego biznesmena w okolicy, zaginiony od miesiąca Leo Villiers. Zakłada się, że popełnił samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kilka miesięcy wcześniej zaginęła jego zamężna kochanka. Ciała nadal nie odnaleziono. Więc co się stało z Emmą? Jakie tajemnice kryją jeszcze mokradła?

Nie dam! Mówiłam sobie prawie do samego końca, nie dam większej oceny, niż sześć gwiazdek. Dlaczego? Pomimo, iż cenię Becketta, jako autora, to denerwuję mnie, że tak się cacka ze szczegółami i nie mam tu na myśli profesji głównego bohatera. Sama akcja książki nie jest porywająca, a jak się już coś w końcu wydarza, to blisko przy połowie lektury. Pojawia się coraz więcej ciał i coraz większa liczba pytań. Sprawa nie jest już taka prosta, jakby mogło się wydawać. I chociaż w części domyśliłam się prawdy, to do końca jest ciężko połapać się, o co...

veinylover | 2017-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2017

Emocjonująca książka, zwłaszcza końcówka. Podług mojej oceny w 60% słupki milowe fabuły przewidywalne. Poprawnopolityczne elementy zawarte zgodnie z obowiązującym marksizmem antykulturowym, w którym nie ma żadnej możliwości, żeby przestępca był czarnoskóry albo miał odmienną orientację seksualną. Najgorsi, to ci z wyższych sfer, o tradycyjnych poglądach. Wariaci nie są wariatami, tylko fajnymi wrażliwcami (marksistowski oddech Fromma).
Książka czyta się doskonale i daję uczciwą ocenę 7, pomimo irytujących mnie powyżej wymienionych, a także tych nie wymienionych neomarksistowskich elementów.
Mam refleksję.
Niewyobrażalnie irytującą rzeczą jest istnienie gnojków nie do ruszenia mających wpływy polityczne umożliwiające naciski także na policję. W książce te gnojki są purytanami. Zobaczmy jednak, jak zmieniła się nasza rzeczywistość. Teraz jeśli islamista rozjedzie tłum samochodem wrzeszcząc Allah Akbar, to CNN napisze, że nieznany mężczyzna wjechał w tłum krzycząc „Bóg jest wielki” z...

Kiwi_Agnik | 2017-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Niepokojący, klimatyczny i wciągający kryminał, pełen podmokłych terenów, grząskiej ziemi Backwaters, chłodu wiejącego z fortu morskiego, tajemnic i napięć.
Jest trochę o samotności, ale nie w sposób dołujący, trochę o miłości, ale nie w sposób nachalny, wiele dobrej rozrywki, fajna konstrukcja, dość zajmująca fabuła, ciekawy wątek miłosny, który podskórnie powoduje empatię u czytelnika, czegoż chcieć więcej?

No tak, książka jest trochę nierówna, raz zaciekawia by za moment przez kilkadziesiąt stron zanudzić czytelnika rozwlekłymi opisami i monologiem głównego bohatera, (który swoją drogą niewiele wnosi do treści), więc gdyby tak skrócić powieść o dobre 80 stron, wyszedłby kryminał niemal idealny.

Aczkolwiek lubię twórczość pana Beckett'a, lubię też wykreowanego przez niego antropologa Davida Huntera, dlatego z przyjemnością przeczytałam tę książkę i czekam na następną część.

Polecam!

Anka Markova | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Krótko, zwięźle i na temat:
Nie zawiodłam się!
Jak wspaniale było przypomnieć sobie Dr Huntera i ponownie przeżywać z nim nowe zagadki kryminalne.
Autor postarał się i tym razem aby napięcie postawiło mi włoski na karku :) Paznokcie obgryzłam czytając kolejne rozdziały - i choć w końcu w którymś momencie zorientowałam się kto był czarnym charakterem, to i tak zakończenie mnie zaskoczyło.

Jest też nadzieja na kolejną część a ja już nie mogę się doczekać!!

LelandLester | 2017-06-05

[Hunter w wodnistym zaułku]

Dr David Hunter powraca po 6 latach w thrillerze medycznym pt. „Niespokojni zmarli”. Następca „Wołania grobu” pojawił się na horyzoncie, przynajmniej dla mnie, zupełnie nagle i nieoczekiwanie. Po pierwsze dlatego, iż w międzyczasie ujrzały światło dzienne dwa inne, niezwiązane z cyklem, tytuły, tj. „Rany kamieni” – wybitnie nieudany, najgorszy twór pisarza, który (o zgrozo) przeczytałem – oraz „Zimne ognie”, od poznania których odstraszyły mnie skutecznie napływające zewsząd nieprzychylne opinie. Po drugie regularnie obniżający się poziom twórczości Becketta, który wprawdzie zaczął rewelacyjnie od „Chemii śmierci” i „Zapisane w kościach”, następnie resztkami artystycznego polotu wykreował wciąż bardzo dobre „Szepty zmarłych”, ale już od 2011 r. i „Wołania grobu” owoce pracy twórczej zaczęły się wyraźnie nadpsuwać, czego dobitnym przykładem są wspomniane „Rany kamieni”. Powiem szczerze, że skreśliłem już serię z antropologiem sądowym w roli głównej:...

Beata | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Znowu rewelacja, świetna powieść kryminalna. David Hunter znowu pomaga rozwiązać sprawę znalezionych zwłok, morderstwa, zaginięcia, włamania i wszystkiego co się przytrafi. A przytrafia się wiele... Powieść wciągająca, jak zawsze mamiąca tropami, no i zaskakujący koniec... Jest szansa na dalszy ciąg.

Stokrotka | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Trochę się naczekałam, ale w końcu dopadłam najnowszą powieść Simona Becketta. „Niespokojni zmarli” to piąta część serii z doktorem Davidem Hunterem w roli głównej. Akcja wciągnęła mnie na tyle, że książkę przeczytałam w ekspresowym tempie. Właściwie wszystko mi się tu podobało: zagmatwana historia kilku rodzin mieszkających w pobliżu niebezpiecznych mokradeł, nastrój zagrożenia, śledztwo rosnące niczym kopczyk, do którego każdy dorzuca kolejny kamyk. Cała gama różnorodnych postaci, świetnie sportretowanych, interesujących dla czytelnika. I zakończenie – niejednoznaczne, pozostawiające wrażenie niepokoju, a także otwierające drogę dla kolejnej historii. Oby Beckett nie kazał na nią zbyt długo czekać.

A:.

„Ciało ludzkie składa się w sześćdziesięciu procentach z wody i samo z siebie nie unosi się na powierzchni. Pływa, dopóki w płucach jest powietrze, a potem, w miarę jak ono się ulatnia, zaczyna stopniowo opadać na dno.”

Tak, to początek najnowszej części przygód doktora Davida Huntera! Znowu spotykamy naszego dobrego znajomego, który tym razem zostaje poproszony o pomoc w identyfikacji zwłok, które prawdopodobnie długi czas znajdowały się w wodzie. Hunter opuszcza więc Londyn i udaje się do Essex. Od policjantów prowadzących śledztwo w sprawie zwłok dowiaduje się, że prawdopodobnie należą one do członka miejscowej wpływowej rodziny Villiersów – Leo. Przypuszczają także, że mężczyzna miał romans, kilka miesięcy wcześniej pozbył się kochanki, a teraz sam pod wpływem wyrzutów sumienia popełnił samobójstwo. Ale czy tak faktycznie się stało?

Oto Beckett w najwyższej formie! Oto książka, na jaką czekałam. A od chwili, kiedy dowiedziałam się, że będę mogła przeczytać nowiutką...

książek: 2059
jamczyk | 2018-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2018

Dr Hunter powrócił, by potaplać się w błocie i wodzie kanałów Blackwater, przy okazji wykorzystując swoją antropologiczną, oraz lekarską wiedzę i zapas leków z apteczki, by ratować życie swoje i innych. Sympatyczny powrót autora do bohatera po kilku latach, a sposób przedstawienia klimatu terenów zalewowych pokazuje, że dalej sprawnie potrafi operować piórem. Mnie się podobało.