Szepty zmarłych

Okładka książki Szepty zmarłych
Simon Beckett Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dr David Hunter (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Sławomir Kędzierski
Sławomir Kędzierski dr Hunter antropologia sądowa śledztwo morderstwo

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jak dla mnie jest to NAJLEPSZA książka z serii o Hunterze i chyba najlepszy kryminał jaki czytałam w życiu. Książka pochłonęła mnie całkowicie. Nie byłam w stanie się od niej oderwać. Cały czas trzymała w napięciu, była mroczna i zakończenie mnie powaliło. Na pewno za jakiś czas do niej wrócę. Gorąco polecam!

Trzecia z kolei książka z serii z Doktorem Davidem Hunterem.

Przede wszystkim mamy tutaj ogromną zmianę: poprzednie części odbywały się w UK, a ta ma miejsce w USA. Zmiana scenerii odebrała trochę uroku książce. Autor przyzwyczaił nas do chmurnej, deszczowej Wielkiej Brytanii, a tutaj w dostajemy ciepłe, parne Tennessee. Na początku trochę mi to przeszkadzało ale pod sam koniec stwierdziłam, że to w sumie drobnostka i nie ujmuje ona niczego samej książce.

Bardzo również spodobał mi się koncept Trupiej farmy tj. miejsca, gdzie antropolodzy sądowi mogą obserwować przebieg rozkładu zwłok, a co za tym lepiej go poznawać i polepszać swoje umiejętności. Co ciekawe miejsce to nie jest wymyślone przez autora. Istnieje podonych kilka w USA, a jedno z nich znajduje się w Knoxville, Tennessee. Właśnie ta trupia farma wspominana jest w książce.

Przenosiny do USA nie sprawiają, że książka jest "zamerykanizowana". Główny aktor to wciąż 100% Brytyjczyk, którego niechętnie witają śledczy ze Stanów. Ma on jednak wsparcie w postaci Toma Liebermana, który nalega na jego udział w śledztwie i w zasadzie jako jedyny w nie zaangażowany traktuje go poważnie. Sprawa, która początkowo wydaje się prosta zaczyna nabierać obrotu, którego nie spodziewał się nikt. Tempo akcji w książce nieustannie rośnie, a zakończenie wbija w fotel. Autor zręcznie wodzi nas za nos, podrzucając nam mylące poszlaki.

Jest to w moim odczuciu najlepsza jak na razie książka z całej serii. Ciężko mi powiedzieć dlaczego. Wszystko tutaj wydaje mi się składać w logiczną całość, nie czuję, że akcja jest przedłużana. Rozwiązanie nie jest przekombinowane, a raczej trafione w punkt. Gorąco polecam!

Trzecia z kolei książka z serii z Doktorem Davidem Hunterem.

Dawid Hunter po traumatycznych przeżyciach postanawia opuścić Londyn i wyjeżdża do swojego przyjaciela, Toma Liberman’a. Jeden z najlepszych antropologów w USA zaprasza Huntera do wspólnej pracy na Trupiej Farmie (Ośrodka Antropologii Sądowej Uniw. Tennessee), prosząc go równocześnie o pomoc w kwestii rozwiązania makabrycznego morderstwa. Hunter zgadza się jednocześnie daje to początek krwawej rzezi seryjnego mordercy. Ciał przybywa, a niebezpieczeństwo wzrasta z minuty na minutę. Ceniony londyński antropolg sądowy, zmuszony będzie wysłuchać dramatycznych historii ofiar mordercy.

,,Szepty zmarłych” jest kolejną świetnie napisaną powieścią kryminalną. Beckett stworzył zawiłą historię z zaskakującymi zwrotami akcji. Opisy rozkładających się ciał sprawiają, że książkę chcemy zamknąć jednocześnie nie mogąc oderwać się od stron. Śledzimy poczynania głównego bohatera, który przybliża nam pracę antropologów sądowych, jak i wchodzimy w umysł psychopatycznego mordercy by zrozumieć motywy jego postępowania. Autor potrafi tak namieszać, że to co z pozoru oczywiste w rzeczywistości takim nie jest. Wszędzie czuć fetor rozkładających się ciał i słychać krwawe szepty zmarłych...

Osobiście autor mnie zaskoczył, pomimo iż we wcześniejszych częściach zastosował podobny schemat zakonczenia. Myślałam, że po czasie podobny sposób wywoływania szoku czytelnika, mi się znudzi. Jak widać- wręcz przeciwnie. Polecam każdemu kto chce zacząć przygody z kryminałami - jednak lepiej zacząć od pierwszej części serii, by móc bardziej cieszyć się dr. Hunterem i tą książką.

Trzecie spotkanie z Simonem Beckettem.

W nawiązaniu do pierwszego i drugiego spotkania z twórczością autora i poniższych słów :
„Prawdziwa uczta dla koneserów gatunku, którego danie w postaci „Chemii Śmierci” pobudzi kubki smakowe najbardziej wybrednego smakosza”. Kolejna pozycja jaką jest „Szepty zmarłych” to danie również z wykwintnej restauracji, w której po zjedzonym posiłku ma się chęć zostawić wysoki napiwek.
Tym razem troszkę słabiej w porównaniu do poprzednich dwóch części cyklu. Zdecydowanie mniej samego Davida Huntera i po spektakularnym zakończeniu „Chemii śmierci” i „ Zapisane w kościach” tutaj trochę lekki niedosyt. Jak powiadają apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tym razem Simon Beckett nakarmił mnie swoją opowieścią do syta, zjadłem smacznie, jednak jakby zabrakło deseru.

„Szepty zmarłych”, to trzeci tom z cyklu z doktorem Davidem Hunterem.
„Ciekawie skonstruowana fabuła, akcja tocząca się w idealnym tempie, stopniowanie napięcia, świetne opisy miejsc zbrodni to jedynie namiastka tego co na nas czeka w tym utworze literackim.”

Po przeczytaniu dwóch pierwszych tomów kiedy sięgnąłem po trzeci mam wrażenie że trochę dynamika całego cyklu spadła. Być może jest to celowe zagranie autora, by podkreślić zagubienie głównego bohatera, przytłoczenie wydarzeniami z poprzednich części. Pomimo słabszych wrażeniach nadal podtrzymuję, że warto sięgnąć po dzieła Simona Becketta.

Tym razem David Hunter, w odpowiedzi na zaproszenie wieloletniego przyjaciela i mentora Toma Libermana przybywa do USA. Kiedy Tom dostaje zgłoszenie w sprawie morderstwa wciąga Davida do pomocy. Po oględzinach w jednym z letniskowych domków okazuje się , że sprawca posiada bogatą wiedzę medyczną i z anatomii ludzkiego ciała. Nie zostawiając po sobie żadnych śladów tylko potwierdza, że trafił się niecodzienny przypadek, który będzie wymagał sporo pracy, by ująć sprawcę.
Ten początek serii morderstw przysporzy wielu nieoczekiwanych zwrotów akcji, a sam pobyt Davida Huntera w USA z pewnością na długo pozostanie w pamięci .

„Szepty zmarłych” to naprawdę pozycja godna uwagi dla miłośników kryminałów i thrillerów. Przede wszystkim jest świetną kontynuacją perypetii Davida Huntera. Historia jaką serwuje autor jest kolejnym dowodem na jego kunszt literacki . Zdecydowanie obowiązkowa pozycja która powinna wylądować w biblioteczce każdego miłośnika gatunku 🙂

Zapraszamy na profil
---- > „Yerbo Poczytalni” <----
do podzielenia się przemyśleniami i wrażeniami.

Trzecie spotkanie z Simonem Beckettem.

Bardzo dobra, ale trochę słabsza, niż druga część. Jednak w pełni pochłania mnie sposób pisania Becketta - mocny thriller, nawet momentami na granicy kryminalnego horroru. To się po prostu świetnie czyta.

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.

Zdecydowanie niższy poziom niż w poprzednich dwóch tomach tej serii.

Zdecydowanie niższy poziom niż w poprzednich dwóch tomach tej serii.

Kolejne arcydzieło Becketta! I jak zawsze zakończenie okazuje się wisienką na torcie. Tych którzy jeszcze nie czytali tej książki, jak i inne z tej serii, zachęcam by jak najszybciej to nadrobili.

Klasyczna powieść z serii o dr Hunterze; zwłoki,fetor,robactwo,zgnilizna na tle wątku kryminalnego. Czyli ciekawy kryminał 😎