Niespokojni zmarli

Okładka książki Niespokojni zmarli Simon Beckett
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Niespokojni zmarli
Simon Beckett Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dr David Hunter (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2017-05-24
Data 1. wydania:
2017-04-06
Sławomir Kędzierski
literatura angielska niebezpieczeństwo śledztwo thriller zabójstwo zagadka kryminalna
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Niespokojni zmarli Simona Becketta to piąta opowieść o przygodach angielskiego antropologa sądowego dr Davida Huntera. Tym razem zostaje zaproszony na wyspę Mersea gdzie odnaleziono niezidentyfikowane zwłoki. David pomaga w ich wydobyciu, a także określeniu kim jest ów tajemniczy denat. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy David zaczyna prowadzić swoje własne śledztwo. Na jaw wychodzą tajemnice dotąd nieznane i skrupulatnie ukrywane. Policja zaczyna szukać wyjaśnień i powiązań, a ich spekulacje prowadzą do syna wpływowej rodziny Leo Villiersa. Zaginął on w niewyjaśnionych okolicznościach, a w dodatku miał romans z mężatką Emmą Derby. Ciał przybywa...niebezpieczeństwo rośnie z każdą minutą. Strach zagląda przez szpary w deskach w pewnym domku, gdzie tymczasowo mieszka Hunter.
Hunter powraca w wielkim stylu. Autor swoim pisarskim kunsztem niczym nie odstaje od poprzednich części. W tej powieści również jest mroczno, przygnębiająco, wszędzie czuć zapach rozkładających się ciał, a niebezpieczeństwo ukrywa się za każdym rogiem. Czai się by niespodziewanie zaatakować. Beckett potrafi budować napięcie już na początku i nie odpuszcza aż do końca. Fantastyczne zakończenie, które jak w każdej poprzedniej części jest nieprzewidywalne i zaskakujące. Uwielbiam Becketta i moim zdaniem to autor jakich mało na rynku książki z gatunku kryminał...

Piątek spotkanie z Simonem Beckettem.

„Niespokojni Zmarli” jest to już piąte spotkanie z Simonem Beckettem i kolejne kiedy z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że następujące słowa są adekwatnym opisem całego cyklu: „Prawdziwa uczta dla koneserów gatunku, którego danie w postaci „Niespokojni zmarli” pobudzi kubki smakowe najbardziej wybrednego smakosza”.
Autor zafundował mi danie w postaci sytej opowieści. Ponownie nabrał rozpędu w fabule i serwuje nie lada emocje, intrygi, zwroty akcji i oczywiście zaskakuje zakończeniem, które jak zawsze jest niczym wisienka na torcie. Jak powiadają apetyt rośnie w miarę jedzenia. I to się sprawdza metaforycznie przy każdej kolejnej książce Becketta. Powoduje „głód”, który można jedynie zaspokoić sięgając po następną część cyklu.
„Niespokojni zmarli”, jak już wcześniej wspomniałem, to kolejny tom z cyklu z doktorem Davidem Hunterem. „Ciekawie skonstruowana fabuła, akcja tocząca się w idealnym tempie, stopniowanie napięcia, świetne opisy miejsc zbrodni to jedynie namiastka tego co na nas czeka w tym utworze literackim.”
Na wybrzeżu Mersea zostają odnalezione zwłoki w posuniętym stadium rozkładu, David Hunter zostaje poproszony o pomoc przy wydobyciu zwłok i identyfikacji denata. Śledczy stawiają hipotezę iż zwłoki należą do syna wpływowej rodziny, który zaginął kilka miesięcy temu. To wszystko było by jednak zbyt proste i z biegiem czasu wychodzą nowe tropy i wydarzenia związane z dobrze sytuowaną rodziną, która skrzętnie próbuje zachować swoje rodzinne tajemnice. Czytelnik wraz z Davidem Hunterem stopniowo zagłębia się w sprawę z biegiem czasu odkrywa wątki , dzięki czemu ma się wrażenie iż do ostatniej strony wędrujemy wspólnie z bohaterem cyklu, odkrywamy nowe fakty, a nawet dzięki świetnym opisom odczuwamy typową „angielską pogodę.
Po przeczytaniu czterech tomów żałowałem, że tylko dwie części do końca cyklu i moja przygoda na chwilę obecną dobiegnie końca . „Niespokojni zmarli” jest dość ciekawym posunięciem autora, który nadał świeżości swojej twórczości. Oszczędził nam zbędnych opisów przeprowadzania badań co wydaje się logiczne w szczególności dla czytających cały cykl w jednym ciągu. Za to uracza świetnymi opisami mokradeł Essex , gdzie każdy krok D.Huntera sprawia, że wraz nim odczuwam wilgoć w butach.

ZAPRASZAMY NA BLOGA
"YERBO POCZYTALNI"

Piątek spotkanie z Simonem Beckettem.

Autor zafundował...

Bardzo dobra książka, zaskoczyło mnie zakończenie 😁

Bardzo dobra książka, zaskoczyło mnie zakończenie 😁

Na to czekałam, na jakąś zmianę i oto i ona. Dr Hunter w nowej osłonie, a zatem i powiało nieco świeżością. Dość obszerna, ale wciągająca i co ważne, spójna akcja. Zdecydowanie mniej w tej części szczegółów pracy, opisów (ale gotowanie kości oczywiście jest), choć trup ściele się gęsto, a więcej pływania w zimnej wodzie :). Ma chłop szczęście do częstych kąpieli, co prawda nie zawsze z własnej woli :). No i zakończenie...bardzo obiecujące. Szósta część już zamówiona

Polecam!

Polecam!

Beckett nie oszczędza na zmarłych, bohater ma pełne ręce roboty, niby wartki kryminał jakich wiele, ale zakończenie....
zakończenie jest nieprzewidywalne, wstrząsające, niepokojące, długo by pisać - majstersztyk.

Kolejna rewelacja autora.
To nie jest tylko kryminał, możemy dowiedzieć się kilku ciekawych informacji o ciele człowieka i zawodzie głównego bohatera.

Kolejna rewelacja autora.

Roztaczająca się aura wszech obecnych mokradeł, stwarza atmosferę napięcia i zaciekawienia, które jest jednocześnie złamane lekki piórem autora. Ciekawa historia, część zwrotów akcji, w małym stopniu, ale do przewidzenia. Mimo to, intrygujące i niebanalne spięcie fabuły pod koniec.

Mam wrażenie, że po zakończeniu całej akcji w tej książce bardzo długie było zakończenie tłumaczące rozwój wydarzeń, przez co została ona trochę za bardzo rozciągnięta. Kolejna mroczna część, ale z każdym kolejnym tomem ta seria mi trochę powszednieje.

Jest to naprawdę dobry kryminał. Daje mocne 8, chociaż zastanawiałam się nawet nad 9. Zdecydowanie są to moje klimaty, ciekawa fabuła, opisy pobudzające wyobraźnię i nie jest to książka, o której się zapomina po odłożeniu jej na półkę. Jest to naprawdę dobra pozycja tego autora.