Jestem śmiercią

Okładka książki Jestem śmiercią Chris Carter
Okładka książki Jestem śmiercią
Chris Carter Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Robert Hunter (tom 7) Seria: Thriller kryminał, sensacja, thriller
Robert Hunter (tom 7)
Thriller
I am Death
Sonia Draga
2022-10-19
2017-07-19
2015-07-30
Mikołaj Kluza
Mikołaj Kluza śmierć morderstwo tortury kobieta zbrodnia policja

Po przeczytaniu tego thrillera czuję się, jakbym dopiero co z piekła wyjrzał, przez które mnie autor przeczołgał.
O tym, że Carter nie należy do tych wysublimowanych autorów, którzy napomkną ogólnie, że znaleziono zmasakrowane zwłoki i na tym poprzestanie- wie dobrze każdy, kto zna jego twórczość. On jest raczej z tych, którzy drobiazgowo opiszą każdy wypruty flaczek i obcięty paluszek.
Ale to, na co się nadziałem do tej pory w jego cyklu o detektywach z LA, to jeszcze nic nic w porównaniu do książki ,,Jestem śmiercią".
Mroczna wyobraźnia Cartera dostała tu ostrego kopa, rozkręciła się w kosmos. No po prostu przeskoczył sam siebie- poszły w ruch bicze do poskramiania zwierząt, szlifierki, a takoż oprzyrządowanie do patroszenia ofiar.
W taki sposób powstała historia- koszmarek, który czytałem na zasadzie szybkiego przewracania kartek z najbardziej szokującymi fragmentami, których nie byłem w stanie przetrawić.
Nie, żeby historia sama w sobie była zła. Wprost przeciwnie, jak każda pozycja Cartera wciąga i pochłania niesamowicie. Detektywów Huntera i Garcię niezmiennie lubię. Trochę mniejszą sympatią darzę oporną na wyciąganie własnych wniosków kapitan Blake. Jej aktywność umysłowa ogranicza się do pocierania w namyśle czoła, mrużenia w namyśle oczu, tudzież zadawania pytań retorycznych. Ogólnie mam wrażenie, że kapitan Barbara zapełnia wakat, żeby nie pozostawał nieobsadzony i nic poza tym.
Co więc twórca thrillera nam tu zaserwował?
Tym razem seryjny morderca z Los Angeles zasadza się na niczemu niewinne młode kobiety, porywa je, więzi i torturuje. Po czym z najwyższym okrucieństwem morduje. Policji zostawia wiadomość, w której podpisuje się ,,Jestem śmiercią" (stąd też taki tytuł).
Wszystkiemu przygląda się małoletni chłopak, którego potwór porwał, zmusza go do obserwacji krwawej jatki- w ten sposób niszczy go psychicznie i odziera z człowieczeństwa.
Zakończenie jest zaskakujące, plot twist przewraca dosłownie wszystko do góry nogami. Nie wpadłem na to, któż to taki jest seryjnym, ani jakie motywy nim kierowały. A były takowe. Nie był to po prostu bezmyślny impuls mordercy. Ktoś odpowiadał za stworzenie takiej bestii.
Dochodzenie jest niebezpieczne i trudne. Sprawca wydaje się być nieuchwytny, zawsze kilka kroków do przodu przed policją, z którą sobie bezczelnie pogrywa. W celu popchnięcia śledztwa do przodu i potwierdzenia swoich podejrzeń, Hunter zmuszony jest do skorzystania z pomocy komuś, kto wisi mu przysługę. A wszystko przetykane jest nieznośnie brutalnymi scenami zabójstw i maltretowania, od których włos się jeży, lub wręcz człowiek broni się przed ich czytaniem.
Gdyby nie ekstremalnie krwawa łaźnia, z którą pisarz wyskoczył, to dałbym ,,ósemkę".
Książka tylko dla najbardziej nieustraszonych czytelników o stalowych nerwach.

Czytając opinie o książce zauważyłam, że są one skrajne. Albo zachwyty albo gromy z nieba. Ja osobiście czytając książkę wyskoczyłam z kapci. Wciągnęła mnie od początku. O ile sam opis zbrodni był brutalny, to najbardziej "cierpiałam" czytając męki jakie przechodził Glista..Cóż nie jestem odporna na to, gdy w książkach dzieje się krzywda dzieci. Zakończenie przeczytałam 2 razy, nie mogłam tego pojąć i nie domyśliłam się tego w ogóle. Uważam, że nie ma w tej książce zbędnych opisów, przegadanych nic nie wnoszących dialogów. Ja polecam.

Chyba za dużo Roberta Huntera na raz bo odgadłam końcówkę bardzo szybko. Chciałabym przeczytać ją jako pierwszą kiedy nie znałam jeszcze twórczości Cartera.

Historia ciekawa, ale koniec jest taki, jakby autor coś chciał przekazać, a nie mógł. Cenię sobie łatwość autora do budowania napięcia pod koniec książki, gdzie policjanci walczą już z czasem, a tu... czegoś po prostu brakuje.

Kolejna książka i kolejna dynamicznie rozgrywająca się fabuła. Ciekawa intryga i zaskakujące rozwiązanie zagadki. Fakt, faktem opisy zbrodni były niezwykle brutalne, w głowie kłębiły się myśli jak można było coś takiego wymyśleć, co więcej jak mogłam później w nocy spokojnie zasnąć. Jednakże mnie się czytało książkę przyjemnie i chętnie wrócę do twórczości autora.
Jeśli ktoś szuka mocnych treści to polecam, a jeśli ktoś jest dużym wrażliwcem zalecam nie zaglądanie do jej wnętrza :).

Jeśli...

Dość płytka i nijaka. Nie wiem, czy kiedyś bardziej mi się podobały kryminały jako takie, czy po prostu ten nie przypadł.

Kolejne spotkanie z Robertem i kolejne utonięcie w lekturze :)
Nie wiem jak to autor robi ale gdy się sięga po jego książki to wszystko inne przestaje istnieć.
Ponownie Robert musi się zmierzyć z seryjnym mordercą, który w sposób baaaardzoooo okrutny morduje swoje ofiary. To co im robi nie mieści się w głowie zwykłego obywatela. Za każdym razem zostawia karteczkę ze swoim podpisem
"Jestem śmiercią". Nie zostawia ich jednak w normalny sposób ... Raz wpycha ofierze do gardła, innym razem wyciąga jej wnętrzności i na nich kładzie karteczkę. Robi wszystko aby doprowadzić do konfrontacji z głównym bohaterem Robertem.
Oczywiście jak to bywa w przypadku Roberta- siedzi po nocach, analizuje po sto razy te same ślady aż w końcu trafia na ślad mordercy. Udaje mu się nawet trafić do miejsca, w którym pomieszkuje. Wydawać by się mogło, że już prawie zbliżamy się do końca powieści aż nagle następuje zwrot o sto osiemdziesiąt stopni i prawda okazuje się zupełnie inna niż myślał czytelnik i Robert. Akcja tak momentalnie przyśpiesza, że nawet nie zauważyłam jak łyknęłam ponad 40 stron i nastąpił koniec.
Cała powieść dla mnie jest rewelacyjna. Przez to, że czytam bardzo dużo powieści kryminalnych, thrillerów to pewne opisy morderstw już na mnie nie działają. Tutaj niestety było inaczej. Opisy jak morderca znęca się nad chłopcem, którego nazywa Glistą wyciskała łzy z oczu. Momentami miałam już ochotę ominąć te rozdziały żeby się nie katować emocjonalnie. Nie potrafiłam beznamiętnie czytać tych fragmentów i to chyba świadczy o fenomenie tej książki. Myślę, że zapamiętam ją na długo a sam koniec rozwalił mnie na łopatki. Nie spodziewałabym się kto okaże się faktycznie mordercą. Nie chcę za dużo opisywać ponieważ zdradzę najlepsze. Po tę książkę trzeba po prostu sięgnąć i przygotować się na mocne wrażenia.

Kolejne spotkanie z Robertem i kolejne utonięcie w lekturze :)

Ta część przygód detektywa Huntera była mocno brutalna. Muszę trochę odczekać nim sięgnę po kolejne części.

Szkoda czasu. Książka bardzo płytka, brutalna. Zakończenie głupie. Przeczytałem tylko dlatego, że nic innego nie miałem pod ręką. Pracuję jako kierowca międzynarodowy. Naprawdę nie warto. Nie wiem skąd tyle zachwytów nad tym pseudokryminałem.

Szokująca. Walka z czasem, a kolejne ofiary za pasem. Jak poradzić sobie z morderczymi zapędami sprawcy i nie zwariować. Kolejne wyzwanie dla Huntera.

• Chris Carter