Zapach śmierci

Okładka książki Zapach śmierci Simon Beckett Patronat LC
Okładka książki Zapach śmierci
Simon Beckett Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dr David Hunter (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2019-11-13
Data 1. wydania:
2019-04-18
Agata Ostrowska
literatura angielska niebezpieczeństwo seryjny zabójca szpital śledztwo thriller zagadka kryminalna

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Mroczne tajemnice dawnego szpitala

601 15 64

Stwierdzam wszem i wobec, że ta seria powinna się skończyć na 4 części. Piąta była jeszcze ewentualnie do przeczytania, bez większego szału, ale nie było aż tak źle. Za to przy "Zapachu śmierci" wynudziłam się okrutnie.

Zacznę od tego, że kryminał na prawie 500 stron jest koszmarem. Wydaje mi się, że nie jest to gatunek, który potrzebuje, aż takich objętości, żeby stworzyć coś sensownego, nawet jestem skłonna powiedzieć, że bardziej mu szkodzi niż pomaga, bo wszystko jest niemiłosiernie rozwleczone. W przypadku tej pozycji, do jakiejś 200 strony dzieje się tyle co nic, ciągle powtórzenia, jakbym w kółko czytała jeden rozdział. Nic odkrywczego, odkładałam i brałam spowrotem po paru stronach, narzekałam co nie miara, ale chyba masochizm książkowy mam we krwi. Później zaczyna się coś dziać, akcja zaczyna przyspieszać, nie powiem, ale cieszyło mnie to. Już byłam szczęśliwa, że moja cierpliwość zostanie nagrodzona, ale niestety nadzieja matką głupich i okazało się, że jest to pomieszanie z poplątaniem, a niektóre sytuacje są tak mocno naciągane, żeby tylko "jakoś to do kupy złożyć". Nadal nie rozumiem po co niektóre wątki zostały wplecione ... Dla zmylenia przeciwnika? Jeśli tak, to wyszło gorzej niż słabo.
Kolejna sprawa, czyli bohaterowie. Jest pare irytujących postaci, które były mimo wszystko jakieś, ale reszta nijaka i papierowa. Nie ukrywam, że bardzo lubiłam doktora Huntera, ale w tej części jest takim miękiszonem i melepetą, że nie mam pytań 😅 Daje sobą pomiatać i robić siebie publicznie idiotę. Ja rozumiem, że jest styrany życiem i trauma po dźgnięciu w brzuch pozostała, ale litości... W sumie, to nie znalazłam ani jednego bohatera, który w jakiś sposób dał się polubić albo wzbudzał minimalny respekt.
Patrząc na ilość przedstawionych postaci w książce, moim zdaniem, bardzo prosto wywnioskować, kto za tym całym przedsięwzięciem stoi. Zostaje jedynie kwestia po co to zrobił, ale finalnie też nie brzmi to jakoś mocno przekonująco.
Podsumowując, nie jest to książka, bez której przeczytania bym nie przeżyła. Może zmarnowany na nią czas przeznaczyłbym na coś innego, bardziej wartościowego. No, ale co się stało to się nie odstanie, może sięgając po tą część zastanowicie się 4 razy czy warto ... Pozostałe cztery tomy serii mocno polecam, bo bawiłam się przy nich świetnie :)
Poza tym doszły mnie słuchy, że 7 tom jest już napisany...czy po niego sięgnę ? Śmiem wątpić.

Mam troche mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony fajnie się czytało, miejscami bardzo wciągająca. I umieszczenie akcji w starym szpitalu, bardzo na plus, zwłaszcza ze w poprzednich częściach David brodził tylko w deszczu po mokradłach... Ale z drugiej strony mamy bohatera, którego jakoś nie potrafie polubić. Zawsze uwikłany w dziwne historie, zawsze tam gdzie ma być, jest jakiś taki nierealny. Poza tym autor wybitnie nie przykłada się do rozwinięcia prywatnej historii naszego antropologa. Historia w każdej części jest "bez przyszłości", kobiety jakies takie niesympatyczne, nieempatyczne... no ale sam bohater, zabiera się z a nie z jakby tak na prawde ich nie lubił. Albo inaczej fascynuja go, ale kompletnie nie umie się za nie zabrać :D
Sama historia to klasyka, taki po prostu poprawny kryminał.

Jest tu wszystko czego można oczekiwać od Becketta; mrok, przerażające pisy zbrodni, skrupulatna praca śledczych, sympatyczny bohater tajemnica. Jest też cudowny klimat i elegancja angielskiego dżentelmena, wspaniały język (Ukłony dla Tłumacza!), sugestywne opisy miejsc... To lubię1

Nie zawiodłam się, jak zresztą na żadnej z książek z serii o Davidzie Hunterze.

Nie zawiodłam się, jak zresztą na żadnej z książek z serii o Davidzie Hunterze.

Świetne zakończenie serii!
Żałuję, że to już koniec!
Lole ze swoim sprzętem zapamiętam na zawsze😉 😂

Świetne zakończenie serii!
Żałuję, że to już koniec!
Lole ze swoim sprzętem zapamiętam na zawsze😉 😂

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Doskonały, świetny kryminał. Mroczna, pełna lęku atmosfera opuszczonego szpitala, interesujące wg.mnie opisy badania zwłok. Intrygujące postaci, ciekawe psychologiczne, nieoczekiwane zwroty akcji. Styl autora ładny,przejrzysty, wszystkie wątki dopowiedziane do końca. Zakończenie trochę zaskakujące.
Nie przepadam za kryminałami ale ten jest rewelacyjny. Książka mega wciągająca, nie można się oderwać.

Nie przepadam za kryminałami ale ten jest rewelacyjny. Książka mega...

David "Ciepła Klucha" Hunter

David "Ciepła Klucha" Hunter

Kolejny słaby występ dra Huntera.
Niesamowicie męczy Jego brak asertywności, wszyscy jeżdżą po Nim, jak po przysłowiowej łysej kobyle. Dorosły facet z wieloletnim doświadczeniem, a nie potrafi się odezwać słowem we własnej obronie, daje się wykorzystywać i wchodzić sobie na głowę...

Kolejny słaby występ dra Huntera.

1979

[...]
Większość ludzi uznałaby mój zawód za dziwaczny. Może nawet makabryczny. Spędzam więcej czasu z martwymi niż z żywymi, badam proces rozkładu oraz towarzyszące mu zmiany, żeby zidentyfikować ludzkie szczątki i zrozumieć, co mogło je doprowadzić do takiego stanu.
To powołanie, profesja często mroczna, ale potrzebna.

Cała seria oprócz oczywistego wątku kryminalno sensacyjnego, zawiera w sobie też sporo z powieści obyczajowej, ale zahacza też o tematykę psychologiczną. Fantastyczna lektura, którą czyta się z rosnącą ekscytacją. Wciągająca fabuła, nie pozwala się oderwać od czytania. Niepowtarzalna, z pozoru może wydać się nieskomplikowana jednak w chwili gdy zagłębimy się w nią napotkamy wiele ludzkich labiryntów, które złapią nas i nie będą chciały dać o sobie zapomnieć. Dość zaskakujący finał, który mógłby stanowić zwieńczenie całości, ale może Autor nas jeszcze zaskoczy jakimś zadaniem specjalnym, któremu będzie musiał sprostać doktor David Hunter.
POLECAM GORĄCO CAŁĄ SERIĘ DOTYCZĄCĄ PRACY ANTROPOLOGA SĄDOWEGO DOKTORA DAVIDA HUNTERA.
POUCZAJĄCA ! EMOCJONUJĄCA ! DOSKONAŁA !

[...]
To powołanie, profesja często mroczna, ale potrzebna.

Cała seria oprócz oczywistego wątku kryminalno...

W tym tomie czeka na nas bardzo interesująca i trudna do rozgryzienia zagadka kryminalna, a także szereg kłopotów i trudnych do przewidzenia wydarzeń, które urozmaicają lekturę. Do stylu autora należy się przyzwyczaić, bo bardzo lubi w szczegółowe opisy i bogato zbudowane zdania.

Zakończenie dość słabe, oczywiście Hunter pakuje się w kłopoty i jak zwykle cudem zostanie ocalony i wyjdzie ze wszystkiego bez szwanku- no bo coś mi się wydaje, że będzie kolejny tom serii.