Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty

Okładka książki Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty Sylwia Zientek
Logo Lubimyczytac Patronat

„Życie to wielkie teatrum...”

🛎 XVII- i XIX-wieczna Warszawa, Polska targana niepokojami powstań, wojen i zarazy, ale też błyszcząca złotem przepychu. Faworyty królów rodzą bękarty, kochanki smakują słodycz lubieżnych pocałunków i kandyzowanych wiśni. Pierwsze kobiety się emancypują, jeszcze nie wiedząc, że swoim uporem i odwagą dokonują właśnie przełomowych zmian. W pierwszym tomie sagi "Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" Sylwia Zientek zabiera Czytelnika w emocjonującą podróż do Warszawy, śladem dziejów właścicieli hotelu przy ulicy Długiej. Ciążąca na lutniście klątwa naznaczy ród na kolejne lata, zwłaszcza jego męskich potomków. To na barkach silnych kobiet spocznie trud walki o utrzymanie rodu w dobrej kondycji i zadbanie o jego majątek. Kalina, a potem Eleonora dzielnie walczą z przeciwnościami losu, a im więcej trudności los im zsyła, tym mocniej zakasują rękawy.
🛎 Opowieść to budząca zachwyty, snuta w dobrym tempie, z drobiazgowym oddaniem charakteru epok, przez które podróżuje Autorka. W tej burzliwej i emocjonującej historii Czytelnik znajdzie nawiązania do "Lalki" Bolesława Prusa, jej pozytywistycznych tonów, wyrazistych postaci i dokładności odwzorowania topografii i architektury dawnej Warszawy. Stroje, potrawy, sztuka zostały oddane z niezwykłą dbałością o detale, a fabuła, z maestrią skonstruowana, wiąże Czytelnika z bogactwem świata przedstawionego już od pierwszych stron.
Bardzo mi ta książka przypomina litewską sagę "Silva rerum" - jeżeli lubicie nienachalny klimat uroku historii, która się nie panoszy, ale jest dyskretnym dodatkiem do motywu theatrum mundi, to ta saga będzie doskonałym wyborem. Smutno, że o tej książce tak mało w bookstagramowej przestrzeni - jak żadna inna zasługuje na poznanie. Spędziłam z nią cudowny czas i już nie mogę się doczekać przygód rodu Żmijowskich w pozostałych tomach tej sagi.

Autorka ma dobre pióro, jest to rozpisana na trzy plany czasowe (XVIIw, XIXw i współczesność) rozbudowana historia pewnego hotelu w Warszawie i rodziny z nim związanej. Autorka nie tylko ciekawie opisuje perypetie bohaterów ale tworzy też piękne tło historyczne i społeczne opisując z detalami stroje z epoki, wplata historyczne miejsca i postaci oraz wydarzenia.

Nie określiłabym tej powieści jako porywająca… może intrygująca, ale zbyt długa żeby była interesująca; jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie, nim sięgnę po kolejny tom

Wśród nowo poznawanych autorów ogromnym zaskoczeniem jest za to dla mnie Sylwia Zientek i jej Klątwa Lutnisty z cykl Hotel Varsovie. Już od dłuższego czasu zbierałam się, żeby poznać co to za klątwa o której mowa w tytule pierwszej części serii. Uwagę przyciągnęła w pierwszej kolejności pięknie zaprojektowana okładka, która aż kusi, żeby zerknąć jak przez dziurkę od klucza co tam w środku kryje treść. A tu robi się tylko lepiej, a powiedziałabym, że jest wręcz cudownie.
Każdy kto lubi wielowarstwowe powieści, w których pojawia się kilka płaszczyzn historycznych powinien ze smakiem wczytywać się w fabułę, gdyż poczynając od Warszawy za czasów Augusta Wazy, przez perypetie bohaterów pod koniec XIX wieku, aż po czasy współczesne czytelnik poznaje historię rodziną pewnych hotelarzy, którzy od zwykłej karczmy, doszli do okazałego hotelu, który po wojnie przeszedł w obce ręce co sprawi, że prawowici spadkobiercy zechcą go odzyskać, a ściślej kamienicę, w której hotel kiedyś się mieścił. Co kryje w sobie ulica Długa 30? Jakie skrywa na sekrety? Jak układały się losy bohaterów? Warto przekonać się samemu, gdyż Klątwa lutnisty to literacka podróż po blisko 400 latach historii Warszawy. Autorka z ogromną dbałością przedstawia nie tylko tło historyczne powieści, ale też w mistrzowski sposób kreśli fabułę świetnie oddając koloryt czasów, które opisuje. Sama historia jest pełna zwrotów akcji, nietuzinkowych postaci, intryg, namiętności, ale i zbrodni, co sprawia, że czytając Klątwę nie sposób się nudzić.
Jeśli zatem lubicie powieści obyczajowe z wplecionymi w nich wątkami historycznymi koniecznie musicie poznać prozę Zientek. Ja z pewnością sięgnę po kolejne tomy, gdyż zakończenie części pierwszej zapowiada, że będzie się działo, oj będzie.

Bardzo dobrze się słuchało tę książkę w abonamencie empik premium, niestety jest tylko jedna część dostępna

Bardzo nierówna.

Bardzo nierówna.

Warszawa.
Wspaniała powieść dziejąca się w trzech planach czasowych: czasy panowania Zygmunta III Wazy i jego syna Władysława IV, lata 80 XIX wieku i współczesność. Wspaniały portret Warszawy w tych czasach. W tle sylwetki ciekawych postaci: Adama Jastrzębskiego, Anny Wazówny.
Z ogromną przyjemnością przenosiłam się w czasie. Portret miasta odmalowany niesamowicie klimatycznie.
Czytanie było wielką przyjemnością.

Warszawa.

Jest to średnia książka, co nie zmienia faktu, że świetnie się ją czytało - zwłaszcza osobie, którą interesuje historia miasta i uznaje instytucję tzw. "książki na leżak".

Nie myślałam że taka powiedzmy - luźna opowieść tak mnie wciągnie. Nie licząc pewnej ilości powtórzeń , czasem rozciągniętych opisów , uważam że książka warta czytania.
Już dawno nie miałam w rękach takiej pozycji , która za mną chodziła. Czy byłam w pracy, sklepie czy ogrodzie. Od razu kupiłam drugą część , by płynnie przejść do dalszej opowieści.
A tak na marginesie , gdzie kupić trzecią część ( wydanie papierowe ) ? Wszędzie napotykam wydania na czytnik.

A tak na marginesie ,...

Wielkie gratulacje dla autorki za niezwykłą umiejętność oddania klimatu Warszawy w kilku różnych okresach historycznych. Bardzo ciekawie się czyta historię kilku pokoleń związanych z hotelem Varsovie. Doskonale oddane postaci głównych bohaterów, wartka akcja, zajmujące historie. Polecam.

Dodaj cytat z książki Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty