Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty

Recenzje oficjalnych recenzentów i

„Życie to wielkie teatrum...”

7 Link do recenzji

Historia osadzona w trzech różnych epokach, XVII, XIX i XXI wieku, widać, że autorka zrobiła porządny research na temat wyglądu i klimatu siedemnasto- i dziewiętnastowiecznej Warszawy, dużo wstawek na temat rozwoju miasta i jego historii, opisów damskich strojów. Historie bohaterów we wcześniejszych okresach wciągające, natomiast mam wrażenie, że dwudziestego pierwszego...

Książka bardzo dobra, ale niestety nie byłam w stanie jej skończyć. Jej grubość jest jej główną wadą. Przebrnęłam przez jakieś 70%, a potem wertowałam kartki, żeby zobaczyć jaki będzie finał. Moim zdaniem, już pierwszy tom należało opublikować jako dwa.
Drugi zarzut (bardzo subiektywny) wobec tej pozycji to wieczna, niekończąca się beznadzieja życiowa bohaterów. Rozumiem...

Perełka 🥰
Dzięki @sylwia_zientek odkryłam Warszawę 🏙 🥰

Tom I cudownej sagi wielopokoleniowej. Od dłuższego czasu słyszałam o tej książce, i kochani polecam całym serduchem.

A o czym jest to cudeńko? 🤔

Poznacie tu trzech wyjątkowych bohaterów, których dzielą lata, ale łącza więzy krwi i tytułowy hotel.

Laurenty Żmij.
Mężczyzna który gra w kapeli królewskiej, marzy by...

IG @angelkubrick

Jeżeli są tu fanki Anny Brzezińskiej i jej "Córek Wawelu" to książka, a właściwie saga, o której chcę dziś wspomnieć, jest właśnie dla Was. "Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" to losy trzech pokoleń, których łączy zamiłowanie do hotelarstwa. Mamy możliwość śledzenia losów rodziny, ale też samego budynku, który na przełomie wieków zmienia swój wygląd.

Akcja...

Rodzinna saga historyczna. Cudownie wciągająca, z historią Warszawy. Drugi tom koniecznie do przeczytania.

Dla mnie powieść ma jeden, ale bardzo istotny minus. Mianowicie język. Jako czytelnik czułam się traktowana jak ktoś, komu trzeba bardzo dokładnie tłumaczyć, żeby zrozumiał. Dosłownosc, prostota i niestety sztucznosc, nawet sztywność narracji, to chyba zapamiętam najmocniej.

Męcząca - to słowo idealnie pasuje do tej książki. Jedna książka, trzy historie w trzech zupełnie różnych epokach, po których autorka luźno sobie skacze, pogłębiając jeszcze chaos. Mogła powiązać te przeskoki, albo uporządkować i zrobić napisać historię w trzech częściach. Do tego długie opisy pełne zbędnych ozdobników, które nic nie wnoszą.
Często miałem wrażenie, że...

Świetny resercz. Doskonale oddane realia epok.

Trochę męczyło mnie skakanie w czasie. Jakoś gubiłam niektórych bohaterów. Niby ciekawa, lecz bez szału. Można przeczytać. Chociaż po tomie pierwszym zrobiłam sobie przerwę i jakoś mi nie spieszno sięgnąć po 2 tom.

Losy trzech pokoleń, które łączy jeden wspólny element- hotel. Począwszy od wieku XVII, przez XIX, aż do współczesności. Rodzinna saga a w tle wspaniale przedstawiona stara Warszawa.
Książka była od dawna na mojej liście i tak naprawdę sama nie wiem dlaczego dopiero w tym roku ją przeczytałam. Lubię rodzinne sagi, a ta nie była wyjątkiem i również przypadła mi do gustu....

Dyskusje

• 2018