rozwiń zwiń

Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty

Okładka książki Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty Sylwia Zientek Patronat LC
Okładka książki Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty
Sylwia Zientek Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Hotel Varsovie (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Hotel Varsovie (tom 1)
W.A.B.
2017-05-24
2017-05-24
hotel literatura polska miłość odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa rodzina saga rodzinna śmierć tajemnica Warszawa wielopokoleniowa rodzina

Oficjalne recenzje i

„Życie to wielkie teatrum...”

Link do recenzji

1367 159 87

Jest to średnia książka, co nie zmienia faktu, że świetnie się ją czytało - zwłaszcza osobie, którą interesuje historia miasta i uznaje instytucję tzw. "książki na leżak".

Nie myślałam że taka powiedzmy - luźna opowieść tak mnie wciągnie. Nie licząc pewnej ilości powtórzeń , czasem rozciągniętych opisów , uważam że książka warta czytania.
Już dawno nie miałam w rękach takiej pozycji , która za mną chodziła. Czy byłam w pracy, sklepie czy ogrodzie. Od razu kupiłam drugą część , by płynnie przejść do dalszej opowieści.
A tak na marginesie , gdzie kupić trzecią część ( wydanie papierowe ) ? Wszędzie napotykam wydania na czytnik.

A tak na marginesie ,...

Wielkie gratulacje dla autorki za niezwykłą umiejętność oddania klimatu Warszawy w kilku różnych okresach historycznych. Bardzo ciekawie się czyta historię kilku pokoleń związanych z hotelem Varsovie. Doskonale oddane postaci głównych bohaterów, wartka akcja, zajmujące historie. Polecam.

Saga rodzinna na tle wydarzeń historycznych, która bardzo mnie wciągnęła. Bardzo chętnie sięgnę po dalsze tomy.

Dobra chwilę zabrało mi przyzwyczajenie się do sposobu prowadzenia narracji. Otóż akcja zaczyna się jednocześnie w trzech epokach. Poznajemy tytułowego lutnistę, czyli Laurentego Żmija, jego potomków żyjących mniej więcej dwieście lat później, to znaczy rodzinę Eleonory Żmijewskiej oraz rzucamy okiem na czasy współczesne i proceder odzyskiwania kamienic przez prawników. Nim czytelnik, a w moim przypadku słuchacz, połapie się w tym galimatiasie, ma momenty zwątpienia. Cieszę się, iż się nie poddałam, ponieważ lektura jest naprawdę ciekawa. Zwłaszcza gdy opisuje czasy dawno minione, zwyczaje i zachowania ludzi, lecz również wygląd ówczesnej stolicy. Podsumowując, słucha się całkiem nieźle, sporym atutem jest głos lektora. Polecam.

Książka jest w mojej ocenie przeciętna. Zapowiadała się ciekawie, jednak im dalej, tym było coraz gorzej i coraz bardziej się nudziłam. Mnóstwo niepotrzebnych, nic nie wnoszących do fabuły dłużyzn, mających na celu jedynie przemycenie do powieści trochę ciekawostek o historii Warszawy. Wątek o tym, jak to jeden z bohaterów zostaje zatrudniony do sporządzenia ilustracji do przewodnika po Warszawie był całkowicie bezcelowy, pisany na siłę i w zasadzie w całości go pominęłam, nic przy tym nie tracąc. Ponadto nie poczułam sympatii do żadnego z bohaterów, wszyscy wydali mi się nijacy, nie przywiązałam się do nikogo. Dużo seksu powodowanego zwykłymi zwierzęcymi instynktami, wielokrotne wspominanie o tym, że ktoś oddał mocz, oraz inne niesmaczne elementy powieści sprawiły, że momentami czułam odrazę. Zdaję sobie sprawę z tego, że życie w XVII wieku tak właśnie wyglądało i nie ma co udawać, że było inaczej, ale uważam, że można było zamiast tego spróbować przykuć uwagę czytelnika jakąś bardziej ambitną intrygą. Poza tym w książce są błędy, sporo literówek, ale również błędów logicznych, jak chociażby to, że w jednym zdaniu czytamy, że jeden z bohaterów przez kilkanaście lat nieobecności zmienił się tak, że można było go rozpoznać tylko po głosie, zaś w następnym, że miał takie samo spojrzenie i takie same długie, choć już siwe, włosy, jak kiedyś. Poza tym działka, na której stał tytułowy hotel, znajduje się raz przy ulicy Długiej, a raz przy Dobrej... Czy naprawdę nikt nie wyłapał tego podczas korekty?
Książka jest bardzo nierówna, zupełnie jakby pisały ją dwie różne osoby. Niektóre fragmenty są naprawdę fajne i umiejętnie napisane, zaś inne są jakby żywcem wyjęte z jakiegoś słabego romansidła.
Ogólnie da się przeczytać i może kogoś ta saga wciagnie, w końcu to kwestia gustu. Dla mnie to jednak zwykły przeciętniak i po następne części nie zamierzam sięgać.

Jestem pod wrażeniem rozmachu, z jakim Sylwia Zientek podeszła do pisania „Hotelu Varsovie”. Mamy tu trzy płaszczyzny czasowe – każda świetnie oddana, włącznie ze stylizacją językową w dialogach oraz opisem ówczesnych realiów, np. dworu królewskiego czy historycznej Warszawy.

Początkowo wydawało mi się, że czasy współczesne zostały potraktowane trochę po macoszemu – jednak ostatecznie okazuje się, że jest to celowy zabieg, na co wskazuje zakończenie i zapewne w kolejnym tomie Autorka rozwinie rozpoczęte wątki.

„Hotel Varsovie” to bardzo dobrze napisana powieść obyczajowa, z rozbudowanym tłem historycznym.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moja opinia dotyczy wszystkich tomów sagi Sylwii Zientek.

Absolutnym faworytem jest dla mnie tom pierwszy. On naprawdę zachwyca. Potem już tak dobrze nie jest (moim zdaniem oczywiście). Bez wątpienia wolałabym, żeby akcja była poprowadzona chronologicznie. Myślę, że to naprawdę stworzyłoby silną więź między mną a bohaterami cyklu. Niestety "skakanie" po epokach i bohaterach mnie ogromnie przeszkadzało i sprawiło, że po prostu pogubiłam się kto jest kim, i kto kogo rodził.

Ale oczywiście najważniejsza w tych książkach jest ona, Warszawa. I to ona właśnie mnie zachwyca w tym cyklu. I to dla niej przeczytałam "Hotel Varsovie".

Oczywiście chylę czoła przed pracą, jaką Autorka włożyła w zebranie materiału do książek. Czuć (i to dobrze!), że Sylwia Zientek kocha Warszawę i ma do niej bardzo osobisty stosunek.

O Prusie i jego "Lalce" w kontekście trylogii Sylwii Zientek nie napiszę nic;)

Warto przeczytać (i Prusa i Zientek;)).

Moja opinia dotyczy wszystkich tomów sagi Sylwii Zientek.

Bardzo spasowała mi ta opowieść, gdzie w ciekawie ukazaną sagę warszawskiego rodu, wpleciono smaczki historyczno- obyczajowo- społeczne. Z całą pewnością sięgnę po część drugą.

Ciekawa książka. Fajnie się przeplatają historie rodzin z różnych wieków. Lekko się czyta

Dodaj cytat z książki Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty