Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty

Oficjalne recenzje i

„Życie to wielkie teatrum...”

[ 7 ] Link do recenzji

Ciekawa książka. Fajnie się przeplatają historie rodzin z różnych wieków. Lekko się czyta

Przepiękna!! Uwielbiam! Pozwala dokładnie wczuć się w atmosferę dawnej Warszawy.

Jestem bardzo, bardzo głęboko rozczarowana tą książką. Jest napisana niesamowicie topornie, bez jakiegokolwiek polotu i subtelności. Widać, że autorka jest zafascynowana Warszawą i jej historią, zebrała olbrzymią ilość materiału - i kompletnie nie potrafiła wykorzystać tego w piękny literacko sposób. Wiem, że żal, ale naprawdę nie wszystkie informacje trzeba wcisnąć do...

DNF Początek nawet obiecujący, ale potem następuje jakaś chora fascynacja gwałtami i po prostu przestałam mieć ochotę to ciągnąć. Fragmenty dziejące się współcześnie są tak nudne, że można zasnąć nad książką z nudów. Za dalsze tomy nawet nie planuję się zabrać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia osadzona w trzech różnych epokach, XVII, XIX i XXI wieku, widać, że autorka zrobiła porządny research na temat wyglądu i klimatu siedemnasto- i dziewiętnastowiecznej Warszawy, dużo wstawek na temat rozwoju miasta i jego historii, opisów damskich strojów. Historie bohaterów we wcześniejszych okresach wciągające, natomiast mam wrażenie, że dwudziestego pierwszego...

Książka bardzo dobra, ale niestety nie byłam w stanie jej skończyć. Jej grubość jest jej główną wadą. Przebrnęłam przez jakieś 70%, a potem wertowałam kartki, żeby zobaczyć jaki będzie finał. Moim zdaniem, już pierwszy tom należało opublikować jako dwa.
Drugi zarzut (bardzo subiektywny) wobec tej pozycji to wieczna, niekończąca się beznadzieja życiowa bohaterów. Rozumiem...

Perełka 🥰
Dzięki @sylwia_zientek odkryłam Warszawę 🏙 🥰

Tom I cudownej sagi wielopokoleniowej. Od dłuższego czasu słyszałam o tej książce, i kochani polecam całym serduchem.

A o czym jest to cudeńko? 🤔

Poznacie tu trzech wyjątkowych bohaterów, których dzielą lata, ale łącza więzy krwi i tytułowy hotel.

Laurenty Żmij.
Mężczyzna który gra w kapeli królewskiej, marzy by...

IG @angelkubrick

Jeżeli są tu fanki Anny Brzezińskiej i jej "Córek Wawelu" to książka, a właściwie saga, o której chcę dziś wspomnieć, jest właśnie dla Was. "Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" to losy trzech pokoleń, których łączy zamiłowanie do hotelarstwa. Mamy możliwość śledzenia losów rodziny, ale też samego budynku, który na przełomie wieków zmienia swój wygląd.

Akcja...

Rodzinna saga historyczna. Cudownie wciągająca, z historią Warszawy. Drugi tom koniecznie do przeczytania.

Dla mnie powieść ma jeden, ale bardzo istotny minus. Mianowicie język. Jako czytelnik czułam się traktowana jak ktoś, komu trzeba bardzo dokładnie tłumaczyć, żeby zrozumiał. Dosłownosc, prostota i niestety sztucznosc, nawet sztywność narracji, to chyba zapamiętam najmocniej.

Dyskusje

• 2018