Nigdzie w Afryce

Okładka książki Nigdzie w Afryce
Stefanie Zweig Wydawnictwo: Marginesy literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Nirgendwo in Afrika
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2017-04-19
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365282859
Tłumacz:
Tomasz Dziedziczak
Tagi:
Afryka bieda dziecko Kenia literatura niemiecka miłość powieść biograficzna powieść obyczajowa rodzina strach tęsknota walka z przyrodą wojna
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
153 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
126
86

Na półkach:

Wiedzieliście, że jeśli uda Wam się zjeść całe mango, nie pozwalając ani kropli soku uciec po brodzie ani dłoni, to znak błogosławieństwa potężnego boga Mungo? Albo że w drzewach guawy może mieszkać wróżka? Albo że jak skrzyżujesz palce, to unikniesz trucizny kłamstwa, które wypłynęło na Twoje usta?

A wiedzieliście, że był taki kraj, gdzie tak nienawidzono Żydów, że musieli uciekać? Bardzo daleko. Najlepiej do Nikąd. Na przykład do Kenii.

Walter wraz z córeczką Reginą i żoną Jettel ucieka z Niemiec do Kenii, gdzie musi zacząć nowe życie - takie, gdzie silne ręce znaczą więcej niż prawnicza toga, a malaria atakuje znienacka. Regina zaskakująco szybko daje się uwieść czarowi niezwykłej krainy, jaką jest Afryka: swoimi dziecięcymi oczami bada każde nowe zjawisko albo smakuje słowa, które w suahili brzmią jak muzyka. Nawiązuje przyjaźnie i wreszcie oddaje serce spieczonej ziemi i porom deszczowym. Rozpieszczonej Jettel nie jest w stanie zmienić żadna tragedia, natomiast Walter nigdy tak naprawdę nie przestał tęsknić za ojczyzną. I gdy wojna zmierza ku końcowi, nad farmą jak szarańcza unosi się pytanie: jak - i gdzie - wrócić.

"Nirgendwo in Afrika" czytałam jak starą afrykańską baśń. Pomimo świadomości, że gdzieś rozgrywa się wojna, w Afryce życie wyglądało inaczej. Też dlatego, że zupełnie inaczej się na to życie patrzy i inaczej się o nim mówi. Nawet śmierć traktowana jest zupełnie inaczej. Afryka potrafi przymrużyć oczy i uśmiechnąć się z politowaniem, widząc starania białego człowieka, który potrafi żyć tylko zgodnie z europejskim pędem i nigdy nie zrozumie choćby tej naturalnej zagadki, jaką jest śmierć.

Najbardziej chwytającymi za serce byly postaci murzyńskich służących, a dokładniej - Owuora, który przez cały okres tułaczki pozostał wierny ludziom, którym pomagał. Jego poczucie humoru, spokojna mądrość i jedność z ziemią były dla refugees prawdziwym błogosławieństwem. I nadzieją na lepsze jutro.

Na mnie zadziałał ten afrykański czar słów. Słońce rozświetliło mi czaszkę od środka i wypełniło usta smakiem soli. Autorka nasyciła każdą stronę tym, co język ma najlepszego dla ludzi, którzy muszą odkryć zupełnie obcy kraj, a nie są w stanie rozstać się z ojczyzną. Jednocześnie jest mi niezwykle bliski jej stosunek do słów - które zawsze niosą ze sobą znaczenie. Dlatego tak ważne jest, żeby myśleć o tym, co i jak się mówi.

Nawet, jeśli chwilowo jest się nigdzie.

Zapraszam na: pisanewzatchnieniu.wordpress.com

Wiedzieliście, że jeśli uda Wam się zjeść całe mango, nie pozwalając ani kropli soku uciec po brodzie ani dłoni, to znak błogosławieństwa potężnego boga Mungo? Albo że w drzewach guawy może mieszkać wróżka? Albo że jak skrzyżujesz palce, to unikniesz trucizny kłamstwa, które wypłynęło na Twoje usta?

A wiedzieliście, że był taki kraj, gdzie tak nienawidzono Żydów, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    371
  • Przeczytane
    190
  • Posiadam
    43
  • Afryka
    11
  • Teraz czytam
    10
  • 2021
    10
  • 2018
    4
  • E-book
    4
  • Ulubione
    3
  • Literatura piękna
    3

Cytaty

Więcej
Stefanie Zweig Nigdzie w Afryce Zobacz więcej
Stefanie Zweig Nigdzie w Afryce Zobacz więcej
Stefanie Zweig Nigdzie w Afryce Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także