Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Uśpiony głos

Wydawnictwo: Marginesy
La Voz Dormida
Ag2S

Przemilczana historia kobiet – ofiar hiszpańskiej wojny domowej. Jej bohaterki mogły wreszcie powiedzieć – o koszmarze więzienia, oczekiwaniu na wyrok śmierci, egzekucjach mężów i dzieci. O miłości, na którą zawsze warto czekać.

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy, 2014

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

mamaKa | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Każdy kraj ma takie karty historii, które wymagają szczególnej pamięci. Pamięci ludzi, którzy je przeżyli i mogli o nich zaświadczyć w swych wspomnieniach. Muszą opowiedzieć o swoich losach, by nikt nie zapomniał ofiar. Potrzebny jest także ktoś, kto ich wysłucha i spisze wspomnienia. Przypomni ku przestrodze. Powróci do życia tych, którzy odeszli. To właśnie udało się autorce powieści "Uśpiony głos". Poprzez wspomnienia kobiet skazanych na więzienie i tych, które pomagały będąc na wolności możemy poznać tragedię narodu hiszpańskiego i poszczególnych ludzi. Poza tym w książce przeczytamy o sile miłości i ogromnej cierpliwości, która potrafi wytrwać lata i pozwoli na bycie razem. Takie uczucia pozwalają przetrzymać trudy i niesprawiedliwość.

Isadora | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Fragment "Guerniki" Pabla Picassa nieprzypadkowo znalazł się na okładce polskiego wydania powieści Dulce Chacon. I nie bez przyczyny jest to fragment ukazujący cierpienie kobiety trzymającej w ramionach martwe dziecko. Tematem malowidła, upamiętniającego zbombardowanie baskijskiego miasteczka Guernica przez Niemców wspierających dyktaturę Francisco Franco, jak i książki hiszpańskiej pisarki, jest - najogólniej rzecz ujmując - Hiszpania za czasów wojny domowej i rządów generalissimusa. I zarówno wspomniana scena z dzieła Picassa, jak i "Uśpiony głos", opowiadają głównie o losie hiszpańskich kobiet, które przeżyły piekło wojny domowej, o prześladowaniach i represjach, jakie były ich udziałem po jej zakończeniu, o złamanym życiu, utraconych bliskich i ranach, które nigdy się nie zagoiły.
Bo choć wojna domowa toczyła się w latach 1936-1939, terror wprowadzony przez Franco i rządy jego reżimu trwały przez kolejne 39 lat (książkę kończą wydarzenia związane z ogłoszeniem amnestii w 1963...

Beatriz_Aguilar | 2017-07-13
Przeczytana: 05 lipca 2017

Nie pamiętam kiedy ostatnio zdarzyło mi się zapłakać nad książką. Nie ten typ czytelnika ze mnie, po prostu. Tymczasem lektura "Uśpionego głosu" poruszyła we mnie te pokłady wrażliwości, które odpowiadają za pojawienie się szklanek w oczach i rozmazywanie się pod ich wpływem czytanych liter.

Dulce Chacón udało się stworzyć bardzo poruszającą historię kobiet - ofiar reżimu Francisco Franco. Chociaż nie... słowo "stworzyć" nie jest tutaj odpowiednie... Część historii jest przecież autentyczna, dzięki pisarce tragiczne losy kilku hiszpańskich kobiet zostały upamiętnione, trafiły do szerszego grona i przypomniały o nigdy nierozliczonych zbrodniach popełnianych w czasie hiszpańskiej wojny domowej i przez wiele lat, które po niej nastąpiły.

Hortensja, Elvira, Tomasa, Reme są więźniarkami, odbywają wieloletnie kary pozbawienia wolności lub czekają na wydanie wyroku śmierci przez reżimowy sąd. Matki, żony, córki i siostry. Kobiety, które były świadkami mordów dokonywanych na swoich...

Violla92 | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Książka opowiada historię hiszpańskich kobiet żyjących w czasach wojny domowej. Czasu, gdy Hiszpan powstawał przeciwko Hiszpanowi. W trakcie czytania okazuje się, że wszyscy bohaterowie są ze sobą powiązani: mąż Hortensii - Felipe, zna brata Elviry, który zakochuje się w szwagierce Felipe.

Autorka pokazuje, że wojna nie krzywdzi tylko mężczyzn, lecz głównie kobiety. To właśnie one widzą śmierć swoich bliskich, to one skazane są na wieloletnie czekanie na ukochanego i to właśnie je pozbawia się miłości i możliwości urodzenia dzieci.

Dla mnie bardzo dobry kawał książki napisanej bardzo przystępnie i prostym językiem.

zazanka | 2014-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 17 lutego 2014

Wstrząsająca, wzruszająca, przerażająca, dramatyczna.
Przeczytałam jednym tchem w jeden dzień. Z oczami szeroko otwartymi z niedowierzania i łzami wzruszenia.
W głowie się nie mieści jakim cudem ludzie byli w stanie przeżyć tyle okropności, rozpaczy i niesprawiedliwości losu...

Hiszpania czasów generała Franco. Rok 1940. W Europie trwa Wojna Światowa a w Hiszpanii po zakończeniu wojny domowej władzę sprawuję faszystowski reżim generała Franco.
Poznajemy historie kilku więźniarek osadzonych w wyniku prześladowań trwających w kraju a skierowanych przeciw wszystkim podejrzanym o zaangażowanie w walkę z reżimem lub o sympatie republikańskie. Oczywiście ich przewinienia są obiektywnie patrząc żadne a kary rażąco niesprawiedliwe.

Głównymi bohaterkami są dwie siostry. Pierwsza z nich to Hortensja osadzona i oczekująca na wykonanie kary śmierci za... próbę kupienia kury na wsi.. w orzeczeniu uznanej jako "zakup prowiantu przeznaczonego dla oddziału partyzantów a oskarżona jest winna...

Książkowe_Wyliczanki | 2014-03-24
Przeczytana: 07 marca 2014

Ciężko pisze się o książkach, które zmuszają do myślenia. Chciałabym móc przekazać wszystkie uczucia, które po przeczytaniu tej książki odczuwałam. Z każdą kolejną pozycją, która opowiada o historii na świecie, czuje się coraz większą ignorantką. Wojna domowa w Hiszpanii. Niby coś tam słyszałam, ale dopiero ta pozycja otworzyła mi oczy na całe cierpienie ludzi, którym przyszło żyć w czasie jej trwania, ale również po jej zakończeniu.

Hiszpańska wojna domowa – wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wyłonionym przez koalicję Frontu Ludowego i wspierającymi go siłami (liberałami, republikanami, komunistami, socjalistami i anarchistami), a prawicową opozycją (nacjonalistami, monarchistami, konserwatystami i faszystami), która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936–1939. Pomimo formalnego zakończenia działań wojennych w 1939 roku, w Hiszpanii do 1979 roku działał zbrojny antyfrankistowski ruch oporu.*
"Uśpiony głos" to przede wszystkim historia kobiet, które przez...

mangi17 | 2014-03-04

„Słowa, które zawsze były tam, czekały z boku, gotowe. Uśpiony głos drzemiący tuż obok ust. Głos, który nie chciał opowiedzieć, że wszyscy zginęli.”
Każde słowo Dulce Chacón przeszywa ból, rozpacz. Każde słowo oddaje hołd hiszpańskim różom, których nie złamał reżim, które na śmierć szły z godnością i śpiewem na ustach. To wreszcie próba rozliczenia dyktatury Franco i białego terroru, które w Hiszpanii wciąż są tematem tabu.
Żeby napisać taką powieść należało każdą historię przeżyć jeszcze raz. Jeszcze raz zobaczyć, jak umierają bliscy. Obudzić w sobie głos, krzyczeć.
Czyta się w jeden wieczór, z nieustępującym wzruszeniem. Piękna.

Łucja | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Powieść, która poruszyła sumienie Hiszpanii, poruszy każdego kto ją przeczyta.
Autorka przypomina nam, że wojna to nie tylko mężczyźni ginący na froncie, ale też kobiety walczące o to by przetrwać. Ciężkie życie w więziennych murach nie łamie bohaterek, które przetrwanie uważają za swój obowiązek. Kobiety to nie słaba płeć, cierpienia znoszą w milczeniu chociaż mają prawo głosu. Dulce Chacon pokazuje nam życie z perspektywy więzienia, ale także tych, którzy są pozornie wolni. Przybliża nam historię i nie pozwala by walka kobiet o zapamiętanie nie poszła na marne.

cymelium | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Książka o zniewoleniu, tęsknocie, strachu, przyjaźni, walce, wierności, nienawiści, donosicielstwie, okrucieństwie.... To książka o miłości, która przetrwała pomimo wszystko. O miłości, która zwyciężyła samotność, cierpienie, ból i ciężkie czasy. Czytając ją czułam przerażenie, wzruszenie, strach..... Jest niesamowita. Pokazuje jak bardzo ideologia, fanatyzm potrafi zrujnować ludzkie życie. I jak bardzo cenna jest wolność, której obecnie tak wiele osób nie docenia.

ekruda | 2014-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 września 2014

Głównymi bohaterkami tej książki są kobiety. Te, które w więzieniu czekają na wyrok za walkę po stronie przeciwników Franco, ale i te, które pozostały na wolności i próbują nie wpaść w ręce podejrzliwych zwolenników dyktatora. Najtragiczniejsze wydają się losy Hortensii, ciężarnej dziewczyny, oczekującej na wyrok za udział w antyfrankistowskiej partyzantce. To ciężkie przewinienie, wyrok może być tylko jeden i pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ciąża okaże się okolicznością łagodzącą.

Ale najbardziej wyrazistą bohaterką tej książki jest siostra Hortensii, Pepita. Wiecznie przestraszona, niewinna dziewczyna, której młodość pochłonął reżim. Właściwie nie tylko młodość - odebrał jej wszystko.

Perspektywa, którą przyjęła pisarka wydaje się dosyć nietypowa. Zwykle, kiedy czytamy o wojnie, obserwujemy ją z punktu widzenia walczących mężczyzn, a przecież kobiety w tym czasie nie znikają. Ich też to dotyczy i właśnie o tym autorka dobitnie mówi.

Największe wrażenie robi to, że Uśpiony...