Grecki skarb

Wydawnictwo: Muza
The Greek Treasure
978-83-7758-017-2
skarb, Grecja

Pochodzący z biednej rodziny, genialny samouk Heinrich Schliemann, od wczesnej młodości marzył o odkryciu Troi. Zdobył gruntowne wykształcenie i fortunę, brakowało mu tylko oficjalnego pozwolenia tureckiego rządu na prowadzenie wykopalisk oraz... żony Greczynki. Poślubił młodziutka Sophię Engastromenos i to ona prowadzi nas przez ich życie, aż po spełnienie marzenia Schliemanna, gdy ziemia odsłoniła przed nim skarby i Troja i królewskie grobowce w Mykenach urzeczywistniły się i przestały być już tylkoi strofami Iliady...

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

Świetnie zbeletryzowana biografia Henryka Schliemanna i jego żony Zofii. Główny bohater to niezwykły człowiek, który będąc samoukiem-archeologiem, dokonał (dzięki swemu olbrzymiemu majątkowi i niezwykłej wytrwałości w realizacji swoich marzeń z dzieciństwa) niezwykłych odkryć w Mykenach i na terenach Troi.
Książka warta przeczytania !

ira | 2012-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Beletryzowana biografia Henryka i Zofii Schliemannów, odkrywców Troi i grobowców królewskich w Mykenach.
Schliemann był odkrywcą kontrowersyjnym, samoukiem, któremu wielokrotnie zarzucano, że zbyt pochopnie stawia hipotezy i dochodzi do błędnych wniosków oraz że w swoim zdecydowanym parciu do udowodnienia swoich tez niszczy, częstokroć cenne, choć nie z jego punktu widzenia, znaleziska.
Jego żona, Zofia, była 17-letnią dziewczyną, kiedy wychodziła za mąż za o trzydzieści lat od niej starszego obcokrajowca. Mimo że znała jego oczekiwania względem niej - Henryk zawsze był w tym względzie brutalnie szczery - niejednokrotnie dochodziło między nimi do mniej lub bardziej poważnych spięć.
Schliemannowie to para bohaterów, których mnie trudno polubić. On, zapatrzony w swoje cele despota i choleryk, być może geniusz, ale zbyt bezwzględny i gruboskórny w swoich dążeniach. Ona, z jednej strony "dobra grecka żona", z drugiej nadmiernie przywiązana do swojej rodziny kobieta, którą zbyt często...

nuna21 | 2015-03-16

Bardzo lubie zbeletryzowane biografie Irvinga Stone, do moich ulubionych należy Udręka i Ekstaza o Michale Aniele. Tym razem też się nie zawiodłam. Grecki Skarb jest opowieścią o archeologu samouki Henryku Shliemannie i jego żonie Zofii.
Tekst obfituje w bardzo dużą ilość cytatów zaczerpniętych z Homera co czasem bywa męczące aczkolwiek sprawia, że całość nabiera charakteru. Historię życia, odkrywania Troi, grobowców w Mykenach poznajemy poprzez opowieść młodziutkiej żony Shliemanna, która wzbudza podziw i sympatie. Jej mąż jawi się jako neurotyk, krzykacz i despota, którego każde działanie kierowane jest pycha i egoizmem. Książke polecam wszystkim bo ukazuje w sposób przyjemny w odbiorze ciekawa postać, nazywana w książce ojcem nowożytnej archeologii, ale też z uwagi na panoramę ówczesnej Grecji, ciekawe typu ludzkie.

Agussiek | 2010-08-23
Przeczytana: luty 2010

To grubaśne tomiszcze towarzyszyło mi przez ostatnie parę tygodni. Biograficzna powieść o życiu archeologa-samouka Henryka Schiemanna i jego żony Zofii z pewnością nie należy do kategorii "lekkie, łatwe i przyjemne", ale za to obfituje w wiele informacji dotyczących Homera, Troi i Myken. Czasami nawet zbyt wiele, jak na mój gust.

Sam główny bohater - Henryk Schiemann to obywatel świata, który w trakcie swojego bujnego życia mieszkał m.in. w Niemczech, gdzie się urodził, USA, Rosji, Francji, Grecji, Anglii, Turcji... Mówił wieloma językami, wygłaszał swoje odczyty przed najznamienitszymi naukowcami swoich czasów, choć sam wywodził się z biednej rodziny i nigdy nie ukończył studiów. Był postacią szalenie kontrowersyjną. Opinia porywczego ekscentryka, jakim z pewnością był, nijak nie pasowała do utartego obrazu statecznego, poważnego archeologa - powodowało to częste konflikty i krytykę ze strony świata uniwersyteckiego.

Realizując marzenie życia Henryk Schiemann odkrył Troję i...

AWARO | 2014-06-19

Aczkolwiek jestem 270 stronie to pokusze sie juz o opinię :Ksiazka sprawnie napisana czyta się przyjemnie ,mozna poznac mnostwo szczegolow starozytnej i 19 wiecznej Grecji .Faktycznie moze za wiele szczeolow odnosnikow do HOMERA itp.Natomiast mnie ciekawilo przedstawienie Niemca ,jako ze troche znam i kraj i ludzi .Pokazane jest skapstwo SCHLIEMANA ,chlodny temperament odrozniajacy go od GREKOW ,czesto paternalistyczny protekcjonalny ton wobec innych nacji .Raczej ciezko autorowi wzbudzuic sympatie do Schliemanna w przeciwienstwie do mlodej zony jego.
Generalnie ciekawa lektura choc jej obszernosc moze zniechecic.

Maggi | 2015-08-30
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Cenię Irvinga Stone za "Udrękę i ekstazę", najwspanialszą zbeletryzowaną biografię jaką czytałam w życiu i dlatego spodziewałam się więcej po "Greckim skarbie". Bohaterem jest Henryk Schliemann kontrowersyjny XIX - wieczny archeolog samouk, odkrywca Troi i królewskich grobów w Mykenach. Moim zdaniem opowieść o nim zyskałaby, gdyby nie wyliczono w niej każdego odsuniętego kamienia i każdej przerzuconej łopaty ziemi - rzecz jest zbyt obszerna i za dużo w niej szczegółów. Autor wykonał ogromną pracę badawczą i chciał się nią pochwalić, ale przez to książka jest lekturą raczej dla miłośników archeologii lub pasjonatów gatunku.

książek: 2089

Biografie pisane przez Irvinga Stone'a uwielbiam.
Jednak z tą miałam ogromny problem. O ile postać Zofii Schliemann budziła we mnie choć okruchy sympatii, o tyle Henryk Schliemann od zawsze był w moim wyobrażeniu człowiekiem, który bezwstydnie ograbił Turków z ogromnego skarbu - skarbu Troi. Ta książka niczego w tym względzie nie zmieniła.

elle | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

ulubiony autor

Stefi | 2015-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Irving Stone pisze w charakterystycznym dla siebie stylu. Podobnie jak przemierzałam Florencję, Rzym z Michałem Aniołem, płynęłam statkiem z Darwinem, Przemierzałam Paryż z wózkiem pełnym obrazów aby je dobrze sprzedać tak teraz byłam w Imperium Osmańskim i szukałam Troi. Wspaniała przygoda.

riverwolf | 2014-01-21

Nie sposób odmówić autor sprawności w pisaniu powieści biograficznych. Sięgając po książki Ston’a widomo czego można się spodziewać. Rzetelna wiedza i sprawny warsztat, bez rewelacji ale wciągające. Tak jest też w przypadku „Greckiego skarbu”. Idealna na wakacje, szczególnie w Grecji.