Ludzie i zwierzęta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Evik

Antonina Żabińska była żoną dyrektora Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Jej mąż Jan Żabiński stworzył nowoczesne zoo. Żonę cenił za wyjątkowe umiejętności i intuicję w postępowaniu ze zwierzętami. Bez antybiotyków, testów i współczesnej wiedzy weterynaryjnej, Żabińska potrafiła wyleczyć nawet bardzo egzotycznych podopiecznych. Śmierć zwierząt podczas pierwszych bombardowań Warszawy i...

Śmierć zwierząt podczas pierwszych bombardowań Warszawy i likwidacja ogrodu nie załamały dyrektorostwa Żabińskich. Kiedy stracili zwierzęta zaczęli ratować ludzi, ukrywając ich na terenie domu i ogrodu.

Antonina miała niezwykły dar oswajania dzikich zwierząt, ten dar wielokrotnie ratował życie domowników, kiedy łagodną stanowczością potrafiła odwrócić uwagę faszystów od tego, co się dzieje w willi, którą zwano „Pod Zwariowaną Gwiazdą”. Zwierzęce pseudonimy, Offenbach grany jako sygnał ostrzegawczy, skrytki w szafach, piwnicy, bażanciarni, pieczyste z gawronów, a wszystko w towarzystwie mięsożernego królika i kotki, która matkowała lisiętom.

W czasie okupacji Żabińska wraz z mężem, ukrywali zbiegłych Żydów. On wyprowadził z getta dziesiątki uciekinierów, Antonina stworzyła dla nich dom, który dawał namiastkę normalności.

Po likwidacji powstania, Jan Żabiński dostał się do niewoli, a odwaga Antoniny została wystawiona na szczególną próbę, kiedy faszyści zainscenizowali egzekucję jej syna Rysia, albo gdy bez środków do życia z synem, nowonarodzoną córka i kilkoma podopiecznymi osobami musiała uciekać z Warszawy.

W 1965 r. Antonina i Jan Żabińscy, oboje otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Za ratowanie Żydów w czasie wojny Jan został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą, a Antonina Krzyżem Komandorskim.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4254/L...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/resources/1/Zabinska_Ludzie_m.jpg

Olena | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Historia
Przeczytana: 21 lipca 2017

Kopernik była kobietą? Być może. Biblijny Noe - przeniesiony cudownie w wiek XX - była nią na pewno. Nazywała się Antonina Żabińska. W czasie potopu II WŚ razem z mężem Janem, dyrektorem warszawskiego ZOO, ratowała Żydów uciekających z getta, a swoją willę zamieniła w prawdziwą arkę, gdzie chronili się i ludzie, i zwierzęta.

Wdzięk, klasa, wrażliwość, zaradność życiowa, poczucie humoru, ogromna wiedza, równie ogromna skromność oraz niesamowity dar kontaktu ze zwierzętami. Pani Antonina tylko w sobie znany sposób umiała przełamać ich upór, nieufność, strach, agresję, potrafiła obłaskawić niemal każdą dzika bestię. Ten dar uratował jej bliskich, gdy musiała stanąć oko w oko z najgroźniejszymi – ludzkimi – bestiami w czasie wojny, szczególnie zaś podczas Powstania.
Ile trzeba mieć w sobie odwagi, opanowania, sprytu, by ocalić powierzone swej opiece „stado” ludzi i zwierzęcych lokatorów?
Ile trzeba mieć sił i determinacji, by odbudować ogród zoologiczny od zera, kiedy prawie cała...

książek: 1950
asiula1000 | 2016-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Książka przede wszystkim opowiada o perypetiach ZOO w czasie wojny i krótko po jej zakończeniu, o Warszawie i ludziach. Trochę o tym, w jaki sposób, na co dzień, zwykli-niezwykli ludzie walczyli z okupantem – latające uniwersytety, napisy na parkanach (stracić życie za „Polska walczy” – dziś nieprawdopodobne, prawda?), wlewanie do panewek w wagonach chlorku żelaza (III), aby spowodować pożar w wyniku zatarcia.
Wojna to rzecz nieludzka. Czytając, poczułam ten wszechobecny strach, świst bomb, uczucie podczas przeszukiwania domu, stanie twarzą w twarz z wrogiem. Moment, kiedy do młodych chłopców – kolegi syna, a zaraz potem i syna – kierowane są strzały…
Autorka to piękny człowiek: pomagała swoim przyjaciołom Żydom, ale i dalszym znajomym. Żabińscy nie zostawiali nikogo bez pomocy. Ta życzliwość wobec ludzi (i zwierząt) widoczna jest w każdym momencie wspomnień. Sposób, w jaki autorka opowiada o pracownikach fizycznych, decydentach w ministerstwie. Taki sam ujmujący prawdziwy...

KhalDrogo | 2017-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2017

Kolejne, jakże inne, spojrzenie na tragedię i ogrom wojny. Pokazane ze strony ludzi i zwierząt warszawskiego ZOO, nad którymi Ci ludzie sprawowali opiekę.
W szczególności ze strony jednej - bardzo odważnej a zarazem bardzo skromnej osoby - pani Antoninie Żabińskiej - żonie ówczesnego dyrektora warszawskiego ZOO.
To książka o jej spojrzeniu na II Wojnę Światową przez pryzmat jej podopiecznych - Ludzi i zwierząt - które w tym czasie znajdowały na terenie warszawskiego ogrodu opiekę i schronienie przed niebezpieczeństwami.
Bardzo dobrze napisane - na podstawie tych wspomnień powstał film "Azyl" z Jessicą Chastain, ale do książki się nie umywa.
Polecam!!

Evik | 2012-08-31
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

"Ludzie i zwierzęta" - to książka o wojnie. O losach ludzi i zwierząt w czasie II wojny światowej. Antonina Żabińska była żoną dyrektora Warszawskiego Zoo. II wojna światowa dotknęła nie tylko ludzi, ale również i zwierzęta. Jednymi z pierwszych ofiar były białe niedźwiedzie. W czasie pierwszych nalotów jeden z pocisków uszkodził ich ogrodzenie i niedźwiedzie wydostały się na wolność. Zapadła trudna decyzja o zastrzeleniu niedźwiadków. Potem zapadła decyzja o zastrzeleniu innych dzikich zwierząt, które nie zostały wywiezione do innych ogrodów zoologicznych - np. do Niemiec (tak się stało z rysiczkami - jednymi z ulubienic pani Żabińskiej). Niektórzy dozorcy strzelając do dzikich zwierząt mieli łzy w oczach. Tuż po wybuchu II wojny zoo w zasadzie przestało istnieć.

Pani Żabińska wspomina także inne tragiczne, wojenne wydarzenia. W czasie jednych "odwiedzin" niemiecki żołnierz wziął ze sobą dwoje dzieci - w tym syna pani Żabińskiej za dom. Strzelił dwa razy. Okazało się, że...

beataj | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Niesamowicie piękna historia warszawskiego ZOO. A właściwie ludzi i zwierząt z nim związanych w trudnych czasach wojny i inaczej trudnych powojennych. Opowieść napisana smakowitym językiem, snuje się jak baśń na dobranoc, mimo okropieństw i tragicznego tła, jest w niej spokój i ciepło, jest miłość do świata, jest wiara w lepsze jutro i dobroć człowieka, jest patriotyzm i kobieca siła, która dla bliskich może zrobić wszystko, i jest ogromny szacunek i miłość do zwierząt.
Jedną gwiazdkę dorzuciłam z sentymentu - to miejsce to szczególne wspomnienia dzieciństwa mojego, moich synów, a pewnie za jakiś czas wnuków, no i duma z powodu wzmianki o pomocy w odbudowie przez dziewczyny ze szkoły p. Rzeszotarskiej.

Elwira | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Jest to na pewno książka o wojnie, do tego pierwsza od bardzo dawna, którą w tym temacie czytałam. Książką wyjątkową z tego powodu, że do cierpień ludzkich dołączono (ukazano) dramaty naszych braci mniejszych. Zwierzęta w zoo niejednokrotnie musieli zabijać ich opiekunowie, a samo zoo zaraz po wybuchu II wojny światowej praktycznie przestało istnieć.
Żabińska snuje wiele dramatycznych wspomnień, dotyczących zarówno jej rodziny jak i obcych ludzi (Żydów – uciekinierów z getta), czy zwierząt z ogrodu.
Po zwierzętach i o ludziach autorka wspomina Powstanie Warszawskie, wojenne narodziny córki, czy kłopoty z odbudową ogrodu już po wojnie. Jako powstańcza „słomiana wdowa”, gdy mąż walczył sama musiała borykać się z wojenną codziennością i wszystkim co ze sobą niosła.

Naprawdę warto poznać bliżej tę niesamowicie dzielną i odważną kobietę. Jest w panteonie moich idolek bez dwóch zdań.

Po wojnie oboje Żabińscy zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” i choć mogli...

eR_ | 2017-03-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 20 marca 2017

Antonina Żabińska, to polska pisarka, której mąż w latach trzydziestych XX wieku, był dyrektorem Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. W swoich książkach opisywała przede wszystkim perypetie związane z różnego rodzaju zwierzętami, ale nie tylko.

"Ludzie i zwierzęta", to autobiograficzna historia opowiadająca o pracy w ZOO podczas II wojny światowej. Już na samym wstępie autorka wyjaśnia, jak doszło do powstania książki i czemu jej zdaniem tytuł jest niefortunny. A sama publikacja przedstawia trudną i praktycznie skazaną na porażkę walkę nie tylko o zwierzęta, których przecież w zoo nie brakuje, ale i o ludzi, którzy podczas okupacji znaleźli schronienie w domu państwa Żabińskich. Anegdoty ze świata zwierząt przeplatają się tutaj z opowieściami o walce z przeciwnościami losu. Bowiem warszawskie zoo w tamtym okresie, było ogrodem praktycznie tylko z nazwy. Większość zwierząt zginęła, albo została wywieziona przez Niemców.

Niezłomny hart ducha i poczucie humoru, mimo niezwykle ciężkich...

GosiaZielonoMi | 2017-04-21

Latem 1939 roku zoo wyglądało naprawdę okazale (s.24) – A. Żabińska, „Ludzi i zwierzęta”.
Kampania wrześniowa, Holocaust, front wschodni, powstanie w getcie, rzeź Woli, powstanie warszawskie, barykady, 14.09, Generalne Gubernatorstwo, Oświęcim, Brzezinka, Katyń, Al. Szucha, Pawiak, karuzela – oto pojęcia/określenia, które przeciętnemu Polakowi kojarzą się (lub powinny) z okresem II wojny światowej. W tym czasie pożogi, zawieruchy, kiedy człowiek człowiekowi wilkiem był, a ludzie ludziom potrafili ciężki los zgotować nie brakowało silnych osobowości i niesamowitych jednostek – Starzyński, Kolbe, Karski, Korczak, Sendlerowa, Anders i wielu, wielu innych. Ostatnio, za sprawą amerykańskiego filmu „Azyl” (a wcześniej książki o tym samym tytule) świat mógł usłyszeć o Antoninie i Janie Żabińskich, którzy na terenie warszawskiego zoo zorganizowali tajną i jedynie wtajemniczonym znaną enklawę dla uciekinierów z getta. Wielu filmowi zarzucało infantylizm, prostotę, banalizację,...

Lucyna Tomoń | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Słyszeliście o filmie "Azyl"? Albo książce o tym samym tytule? Opowiadają one o kobiecie, żonie dyrektora Warszawskiego zoo, która w czasie wojny, razem z mężem, ukrywała w zoo Żydów. Pewnie jakiś hollywoodzki scenarzysta byłby w stanie wymyślić taką historię u nich, w Stanach. Jednak w Polsce...takie opowieści snuło życie. Tutaj życie Antoniny Żabińskiej, która absolutnie nie była postacią fikcyjną. Napisała nawet autobiografię, która to posłużyła później, jako baza do powstania "Azylu".
"Ludzie i zwierzęta" to zbiór wspomnień, istotniejszych historii, życia Antoniny, jej rodziny i zwierząt z przerażająco realną wojną w tle.
Czytając autobiografię miałam wrażenie, jakbym... słuchała opowieści mojej babci, Basi. Babcia, podobnie jak pani Żabińska jest z tego pokolenia, które swoje życie, rozwój osobisty, zawodowy, odłożyło na rzecz...przetrwania i pomocy innym. Wojna tak bardzo naznaczyła życie Żabińskich i zoo.
To nie jest łzawa powieść, ale trudna historia napisana...

Elwira | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017