Ludzie i zwierzęta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7,3 (113 ocen i 25 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
8
8
31
7
42
6
13
5
6
4
3
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788308063224
liczba stron
380
język
polski
dodała
Evik

Antonina Żabińska była żoną dyrektora Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Jej mąż Jan Żabiński stworzył nowoczesne zoo. Żonę cenił za wyjątkowe umiejętności i intuicję w postępowaniu ze zwierzętami. Bez antybiotyków, testów i współczesnej wiedzy weterynaryjnej, Żabińska potrafiła wyleczyć nawet bardzo egzotycznych podopiecznych. Śmierć zwierząt podczas pierwszych bombardowań Warszawy i...

Antonina Żabińska była żoną dyrektora Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Jej mąż Jan Żabiński stworzył nowoczesne zoo. Żonę cenił za wyjątkowe umiejętności i intuicję w postępowaniu ze zwierzętami. Bez antybiotyków, testów i współczesnej wiedzy weterynaryjnej, Żabińska potrafiła wyleczyć nawet bardzo egzotycznych podopiecznych.

Śmierć zwierząt podczas pierwszych bombardowań Warszawy i likwidacja ogrodu nie załamały dyrektorostwa Żabińskich. Kiedy stracili zwierzęta zaczęli ratować ludzi, ukrywając ich na terenie domu i ogrodu.

Antonina miała niezwykły dar oswajania dzikich zwierząt, ten dar wielokrotnie ratował życie domowników, kiedy łagodną stanowczością potrafiła odwrócić uwagę faszystów od tego, co się dzieje w willi, którą zwano „Pod Zwariowaną Gwiazdą”. Zwierzęce pseudonimy, Offenbach grany jako sygnał ostrzegawczy, skrytki w szafach, piwnicy, bażanciarni, pieczyste z gawronów, a wszystko w towarzystwie mięsożernego królika i kotki, która matkowała lisiętom.

W czasie okupacji Żabińska wraz z mężem, ukrywali zbiegłych Żydów. On wyprowadził z getta dziesiątki uciekinierów, Antonina stworzyła dla nich dom, który dawał namiastkę normalności.

Po likwidacji powstania, Jan Żabiński dostał się do niewoli, a odwaga Antoniny została wystawiona na szczególną próbę, kiedy faszyści zainscenizowali egzekucję jej syna Rysia, albo gdy bez środków do życia z synem, nowonarodzoną córka i kilkoma podopiecznymi osobami musiała uciekać z Warszawy.

W 1965 r. Antonina i Jan Żabińscy, oboje otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Za ratowanie Żydów w czasie wojny Jan został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą, a Antonina Krzyżem Komandorskim.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4254/L...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/resources/1/Zabinska_Ludzie_m.jpg

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (363)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 728
Olena | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Historia
Przeczytana: 21 lipca 2017

Kopernik była kobietą? Być może. Biblijny Noe - przeniesiony cudownie w wiek XX - była nią na pewno. Nazywała się Antonina Żabińska. W czasie potopu II WŚ razem z mężem Janem, dyrektorem warszawskiego ZOO, ratowała Żydów uciekających z getta, a swoją willę zamieniła w prawdziwą arkę, gdzie chronili się i ludzie, i zwierzęta.

Wdzięk, klasa, wrażliwość, zaradność życiowa, poczucie humoru, ogromna wiedza, równie ogromna skromność oraz niesamowity dar kontaktu ze zwierzętami. Pani Antonina tylko w sobie znany sposób umiała przełamać ich upór, nieufność, strach, agresję, potrafiła obłaskawić niemal każdą dzika bestię. Ten dar uratował jej bliskich, gdy musiała stanąć oko w oko z najgroźniejszymi – ludzkimi – bestiami w czasie wojny, szczególnie zaś podczas Powstania.
Ile trzeba mieć w sobie odwagi, opanowania, sprytu, by ocalić powierzone swej opiece „stado” ludzi i zwierzęcych lokatorów?
Ile trzeba mieć sił i determinacji, by odbudować ogród zoologiczny od zera, kiedy prawie cała...

książek: 1976
asiula1000 | 2016-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Książka przede wszystkim opowiada o perypetiach ZOO w czasie wojny i krótko po jej zakończeniu, o Warszawie i ludziach. Trochę o tym, w jaki sposób, na co dzień, zwykli-niezwykli ludzie walczyli z okupantem – latające uniwersytety, napisy na parkanach (stracić życie za „Polska walczy” – dziś nieprawdopodobne, prawda?), wlewanie do panewek w wagonach chlorku żelaza (III), aby spowodować pożar w wyniku zatarcia.
Wojna to rzecz nieludzka. Czytając, poczułam ten wszechobecny strach, świst bomb, uczucie podczas przeszukiwania domu, stanie twarzą w twarz z wrogiem. Moment, kiedy do młodych chłopców – kolegi syna, a zaraz potem i syna – kierowane są strzały…
Autorka to piękny człowiek: pomagała swoim przyjaciołom Żydom, ale i dalszym znajomym. Żabińscy nie zostawiali nikogo bez pomocy. Ta życzliwość wobec ludzi (i zwierząt) widoczna jest w każdym momencie wspomnień. Sposób, w jaki autorka opowiada o pracownikach fizycznych, decydentach w ministerstwie. Taki sam ujmujący prawdziwy...

książek: 327
KhalDrogo | 2017-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2017

Kolejne, jakże inne, spojrzenie na tragedię i ogrom wojny. Pokazane ze strony ludzi i zwierząt warszawskiego ZOO, nad którymi Ci ludzie sprawowali opiekę.
W szczególności ze strony jednej - bardzo odważnej a zarazem bardzo skromnej osoby - pani Antoninie Żabińskiej - żonie ówczesnego dyrektora warszawskiego ZOO.
To książka o jej spojrzeniu na II Wojnę Światową przez pryzmat jej podopiecznych - Ludzi i zwierząt - które w tym czasie znajdowały na terenie warszawskiego ogrodu opiekę i schronienie przed niebezpieczeństwami.
Bardzo dobrze napisane - na podstawie tych wspomnień powstał film "Azyl" z Jessicą Chastain, ale do książki się nie umywa.
Polecam!!

książek: 8817
beataj | 2018-05-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2018

Niesamowicie piękna historia warszawskiego ZOO. A właściwie ludzi i zwierząt z nim związanych w trudnych czasach wojny i inaczej trudnych powojennych. Opowieść napisana smakowitym językiem, snuje się jak baśń na dobranoc, mimo okropieństw i tragicznego tła, jest w niej spokój i ciepło, jest miłość do świata, jest wiara w lepsze jutro i dobroć człowieka, jest patriotyzm i kobieca siła, która dla bliskich może zrobić wszystko, i jest ogromny szacunek i miłość do zwierząt.
Jedną gwiazdkę dorzuciłam z sentymentu - to miejsce to szczególne wspomnienia dzieciństwa mojego, moich synów, a pewnie za jakiś czas wnuków, no i duma z powodu wzmianki o pomocy w odbudowie przez dziewczyny ze szkoły p. Rzeszotarskiej.

książek: 1688
Evik | 2012-08-31
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

"Ludzie i zwierzęta" - to książka o wojnie. O losach ludzi i zwierząt w czasie II wojny światowej. Antonina Żabińska była żoną dyrektora Warszawskiego Zoo. II wojna światowa dotknęła nie tylko ludzi, ale również i zwierzęta. Jednymi z pierwszych ofiar były białe niedźwiedzie. W czasie pierwszych nalotów jeden z pocisków uszkodził ich ogrodzenie i niedźwiedzie wydostały się na wolność. Zapadła trudna decyzja o zastrzeleniu niedźwiadków. Potem zapadła decyzja o zastrzeleniu innych dzikich zwierząt, które nie zostały wywiezione do innych ogrodów zoologicznych - np. do Niemiec (tak się stało z rysiczkami - jednymi z ulubienic pani Żabińskiej). Niektórzy dozorcy strzelając do dzikich zwierząt mieli łzy w oczach. Tuż po wybuchu II wojny zoo w zasadzie przestało istnieć.


Pani Żabińska wspomina także inne tragiczne, wojenne wydarzenia. W czasie jednych "odwiedzin" niemiecki żołnierz wziął ze sobą dwoje dzieci - w tym syna pani Żabińskiej za dom. Strzelił dwa razy. Okazało się, że...

książek: 517
Elwira | 2017-04-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Jest to na pewno książka o wojnie, do tego pierwsza od bardzo dawna, którą w tym temacie czytałam. Książką wyjątkową z tego powodu, że do cierpień ludzkich dołączono (ukazano) dramaty naszych braci mniejszych. Zwierzęta w zoo niejednokrotnie musieli zabijać ich opiekunowie, a samo zoo zaraz po wybuchu II wojny światowej praktycznie przestało istnieć.
Żabińska snuje wiele dramatycznych wspomnień, dotyczących zarówno jej rodziny jak i obcych ludzi (Żydów – uciekinierów z getta), czy zwierząt z ogrodu.
Po zwierzętach i o ludziach autorka wspomina Powstanie Warszawskie, wojenne narodziny córki, czy kłopoty z odbudową ogrodu już po wojnie. Jako powstańcza „słomiana wdowa”, gdy mąż walczył sama musiała borykać się z wojenną codziennością i wszystkim co ze sobą niosła.

Naprawdę warto poznać bliżej tę niesamowicie dzielną i odważną kobietę. Jest w panteonie moich idolek bez dwóch zdań.

Po wojnie oboje Żabińscy zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” i choć mogli...

książek: 384
Lucyna Tomoń | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 maja 2017

Słyszeliście o filmie "Azyl"? Albo książce o tym samym tytule? Opowiadają one o kobiecie, żonie dyrektora Warszawskiego zoo, która w czasie wojny, razem z mężem, ukrywała w zoo Żydów. Pewnie jakiś hollywoodzki scenarzysta byłby w stanie wymyślić taką historię u nich, w Stanach. Jednak w Polsce...takie opowieści snuło życie. Tutaj życie Antoniny Żabińskiej, która absolutnie nie była postacią fikcyjną. Napisała nawet autobiografię, która to posłużyła później, jako baza do powstania "Azylu".
"Ludzie i zwierzęta" to zbiór wspomnień, istotniejszych historii, życia Antoniny, jej rodziny i zwierząt z przerażająco realną wojną w tle.
Czytając autobiografię miałam wrażenie, jakbym... słuchała opowieści mojej babci, Basi. Babcia, podobnie jak pani Żabińska jest z tego pokolenia, które swoje życie, rozwój osobisty, zawodowy, odłożyło na rzecz...przetrwania i pomocy innym. Wojna tak bardzo naznaczyła życie Żabińskich i zoo.
To nie jest łzawa powieść, ale trudna historia napisana...

książek: 4273
eR_ | 2017-03-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 20 marca 2017

Antonina Żabińska, to polska pisarka, której mąż w latach trzydziestych XX wieku, był dyrektorem Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. W swoich książkach opisywała przede wszystkim perypetie związane z różnego rodzaju zwierzętami, ale nie tylko.

"Ludzie i zwierzęta", to autobiograficzna historia opowiadająca o pracy w ZOO podczas II wojny światowej. Już na samym wstępie autorka wyjaśnia, jak doszło do powstania książki i czemu jej zdaniem tytuł jest niefortunny. A sama publikacja przedstawia trudną i praktycznie skazaną na porażkę walkę nie tylko o zwierzęta, których przecież w zoo nie brakuje, ale i o ludzi, którzy podczas okupacji znaleźli schronienie w domu państwa Żabińskich. Anegdoty ze świata zwierząt przeplatają się tutaj z opowieściami o walce z przeciwnościami losu. Bowiem warszawskie zoo w tamtym okresie, było ogrodem praktycznie tylko z nazwy. Większość zwierząt zginęła, albo została wywieziona przez Niemców.

Niezłomny hart ducha i poczucie humoru, mimo niezwykle ciężkich...

książek: 130
GosiaZielonoMi | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane

Latem 1939 roku zoo wyglądało naprawdę okazale (s.24) – A. Żabińska, „Ludzi i zwierzęta”.
Kampania wrześniowa, Holocaust, front wschodni, powstanie w getcie, rzeź Woli, powstanie warszawskie, barykady, 14.09, Generalne Gubernatorstwo, Oświęcim, Brzezinka, Katyń, Al. Szucha, Pawiak, karuzela – oto pojęcia/określenia, które przeciętnemu Polakowi kojarzą się (lub powinny) z okresem II wojny światowej. W tym czasie pożogi, zawieruchy, kiedy człowiek człowiekowi wilkiem był, a ludzie ludziom potrafili ciężki los zgotować nie brakowało silnych osobowości i niesamowitych jednostek – Starzyński, Kolbe, Karski, Korczak, Sendlerowa, Anders i wielu, wielu innych. Ostatnio, za sprawą amerykańskiego filmu „Azyl” (a wcześniej książki o tym samym tytule) świat mógł usłyszeć o Antoninie i Janie Żabińskich, którzy na terenie warszawskiego zoo zorganizowali tajną i jedynie wtajemniczonym znaną enklawę dla uciekinierów z getta. Wielu filmowi zarzucało infantylizm, prostotę, banalizację,...

książek: 235
amarilla | 2018-08-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Mimo że, jest to prawdziwa historia, mająca miejsce w czasie wojny, czyta się ją prawie jak baśń. Żabińscy, w swej willi, udzielili schronienia nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Dużo miejsca poświęcone jest zamieszkującym willę czworonogom, niemal każdemu jest poświęcone kilka zdań. Właśnie to skupienie się autorki na takich drobiazgach, jak zwierzęce wybryki, sprawia, że groza wojny nie jest przytłaczająca. Czytając, "Ludzie i zwierzęta", można poczuć ten niesamowity klimat panujący w "willi pod zwariowaną gwiazdą".

zobacz kolejne z 353 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Pisarki i pisarze polecają na Gwiazdkę

Jak co roku o tej porze podpowiadamy wam jakie książki warto kupić bliskim na prezent. Tym razem z pomocą przychodzą pisarki i pisarze. Zobaczcie jakie książki wybrali dla was Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Anna Kamińska, Jakub Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Bartosz Szczygielski i Paulina Wilk.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd