Nigdzie w Afryce

Wydawnictwo: Amber
Nirgendwo in Afrika
Afryka, Kenia, emigracja
szczypiorek5

Rok 1938. Walter Redlich,żydowski adwokat spod Wrocławia,emigruje do Kenii, uciekając przed hitlerowskimi prześladowcami.Tuż przed wybuchem wojny dociera tam jego żona z pięcioletnią córeczką.Walter pragnie rozpocząć nowe życie w kraju, który ocalił jego rodzinę.To co nie udaje się jemu- cierpiącemu z tęsknoty za niemiecka ojczyzną- uda się jego córce.

źródło opisu: Amber, 2004

źródło okładki: Amber, 2004

allison | 2014-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Poruszająca opowieść o losach żydowskich emigrantów z Niemiec, którzy szukali w Kenii lepszego jutra i wolności, nie przypuszczając w połowie lat 30. minionego wieku, że za kilka lat znajdą tu również schronienie przed wojną.

Mimo iż udało im się uciec od wojennego koszmaru, nie potrafią uwolnić się od irracjonalnego poczucia winy wobec bliskich, którzy zostali w Niemczech lub w Polsce i nie mają szans na ucieczkę. Poczucie osamotnienia wzmaga przejmująca tęsknota za ojczyzną, za rodziną, przyjaciółmi i pracą. Wykształceni ludzie (adwokaci, nauczyciele, inżynierowie) zmuszeni są w Afryce pracować na farmach, walcząc z przyrodą i jej kaprysami, z upałem, biedą i poniżeniem.
Główni bohaterowie długo pracują jedynie za wikt i dach nad głową; dopiero przypadkowe zdarzenie sprawia, że ich pracodawca zaczyna wypłacać im skromną pensję, dzięki której mogą kształcić córkę.

"Nigdzie w Afryce" to powieść smutna, dramatyczna, pełna rozterek bohaterów, ich przeżyć wewnętrznych, lęków,...

Wilma | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Wzruszająca, pełna ciepła opowieść o ludziach, którzy musząc uciekać z dotychczasowej ojczyzny, znaleźni się na wygnaniu, i to jakim! Aż w Afryce. Czytelnik znajdzie tu pełne rozmachu opisy przyrody, jak również wnikliwe wejrzenie w duszę człowieka, jakiejkolwiek byłby narodowości i jakiegokolwiek wyznania. Jedną gwiazdkę odejmuję za nie najlepsze tłumaczenie.

monika | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Generalnie mogę stwierdzić: poruszająca, dająca do myślenia, ale..... jak dla mnie prawie tydzień poświęcony jednej książce to za długo.
Historia ciekawa ale napisana troszeczkę nieciekawie, jednym słowem czegoś zabrakło może dynamiki, może brak opisów Kenii, a może po prostu oczekiwałam czegoś innego???
Rok 1938 wrocławski adwokat Walter Redlich ucieka przed hitlerowskimi prześladowaniami do Kenii. Udaje mu się zorganizować ewakuację żony i córki. Dzięki pomocy gminy żydowskiej dostaje zatrudnienie na farmie. Niestety Walter nie potrafi odnaleźć się ani w nowym kraju ani w nowej pracy, wciąż marzy o powrocie do ukochanych Niemiec. Wszystkiemu co źle się dzieje nie są winne Niemcy lecz Hitler.
W "Nigdzie w Afryce" p.Zweig przede wszystkim skupia się na uczuciach bohaterów, poszukiwaniu swego miejsca w nowej rzeczywistości, tęsknocie za krajem, wybaczeniem, to również opowieść o tym jak młode pokolenie (w tym wypadku Regina, córka Waltera)bardzo szybko adoptuje się do nowych...

"Nigdzie w Afryce" to jeden z niewielu przypadków, gdy film jest zdecydowanie lepszy od książki.
Po obejrzeniu "Nigdzie w Afryce" nie mogłam się doczekać przeczytania książki, na której podstawie powstał. Natomiast czytając ją nie mogłam się nadziwić, jakim cudem na podstawie takiej przeciętnej powieści powstał tak wspaniały film.

Maja | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Dzisiaj przeniesiemy się nieco w miejscu i czasie. Gotowi na podróż do Kenii?

Jest rok 1938. Walter Redlich, żydowski adwokat spod Wrocławia, emigruje do Kenii. Tuż przed wybuchem II wojny światowej sprowadza do siebie żonę i córkę. Cała trójka musi nauczyć się życia na obcym lądzie, który początkowo wydaje się nieprzyjazny. Żona Waltera, Jettle, nie potrafi odnaleźć się w nowym miejscu. Nie wiąże z Afryką przyszłości i liczy na to, że pewnego dnia powróci do domu. Najszybciej w nowym miejscu odnajduje się córką Redlichów, mała Regina, dla której Afryka staje się domem. Rodzice dziewczynki nie mogą jednak spokojnie spać z myślą, że ich bliscy pozostali w Europie i może im grozić niebezpieczeństwo. Tęsknią za ojczyzną i normalną pracą. Życie w Afryce nie przychodzi im tak łatwo jak Reginie. Jak potoczą się ich losy?

Nigdzie w Afryce to jedna z tych powieści, do których trzeba dorosnąć. Nie wiem, czy jako nastolatka byłabym w stanie przez nią przejść. Jej nie połyka się jednym...

Komaga | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

To jedna z tych książek, które z Tobą są nawet jak ich nie czytasz.

kaszeba | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Muszę przyznać, że pierwszy obejrzałem kilka lat temu film więc nie mogło tu być mowy o nieprzewidywalności lub zaskoczeniu wątkiem czy fabułą Lecz pomimo to przychylam się do opinii, że po raz drugi (pierwszy "Między ustami a brzegiem pucharu") znalazłem książkę mniej ciekawą od filmu Być może brakowało większego akcentu na samą Afrykę, której jestem entuzjastą a zwłaszcza tej z XIX i początkach XX w. ? A może ze względu na piękne zdjęci oraz fakt, że film właśnie był tym pierwszym? Książka ze zrozumiałych względów stawia bardziej naciska na problemy uciekinierów ich rozterki, tęsknoty i wspomnienia niż stricte afrykańskie perturbacje Oczywiście pomimo to pozycja godna polecenia

Kasia Kulik | 2017-04-26
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

„Nigdzie w Afryce” to powieść o lękach i tęsknocie, o rozterkach i trudzie codziennego życia, ale też o marzeniach i wierze, silniejszej niż najgorszy historyczny kataklizm. To historia napisana bardzo pięknym, momentami wręcz poetyckim językiem, bardzo wrażliwa i – przez autobiograficzne wątki – wręcz namacalna.

mmena | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Duży minus za polskie nazwy miejscowości. Niemiecki Żyd używający określenia "Wrocław"?!

Zajawka | 2017-06-03

Wiedzieliście, że jeśli uda Wam się zjeść całe mango, nie pozwalając ani kropli soku uciec po brodzie ani dłoni, to znak błogosławieństwa potężnego boga Mungo? Albo że w drzewach guawy może mieszkać wróżka? Albo że jak skrzyżujesz palce, to unikniesz trucizny kłamstwa, które wypłynęło na Twoje usta?

A wiedzieliście, że był taki kraj, gdzie tak nienawidzono Żydów, że musieli uciekać? Bardzo daleko. Najlepiej do Nikąd. Na przykład do Kenii.

Walter wraz z córeczką Reginą i żoną Jettel ucieka z Niemiec do Kenii, gdzie musi zacząć nowe życie - takie, gdzie silne ręce znaczą więcej niż prawnicza toga, a malaria atakuje znienacka. Regina zaskakująco szybko daje się uwieść czarowi niezwykłej krainy, jaką jest Afryka: swoimi dziecięcymi oczami bada każde nowe zjawisko albo smakuje słowa, które w suahili brzmią jak muzyka. Nawiązuje przyjaźnie i wreszcie oddaje serce spieczonej ziemi i porom deszczowym. Rozpieszczonej Jettel nie jest w stanie zmienić żadna tragedia, natomiast Walter nigdy...