Nigdzie w Afryce

Wydawnictwo: Amber
Nirgendwo in Afrika
Afryka, Kenia, emigracja
szczypiorek5

Rok 1938. Walter Redlich,żydowski adwokat spod Wrocławia,emigruje do Kenii, uciekając przed hitlerowskimi prześladowcami.Tuż przed wybuchem wojny dociera tam jego żona z pięcioletnią córeczką.Walter pragnie rozpocząć nowe życie w kraju, który ocalił jego rodzinę.To co nie udaje się jemu- cierpiącemu z tęsknoty za niemiecka ojczyzną- uda się jego córce.

źródło opisu: Amber, 2004

allison | 2014-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Poruszająca opowieść o losach żydowskich emigrantów z Niemiec, którzy szukali w Kenii lepszego jutra i wolności, nie przypuszczając w połowie lat 30. minionego wieku, że za kilka lat znajdą tu również schronienie przed wojną.

Mimo iż udało im się uciec od wojennego koszmaru, nie potrafią uwolnić się od irracjonalnego poczucia winy wobec bliskich, którzy zostali w Niemczech lub w Polsce i nie mają szans na ucieczkę. Poczucie osamotnienia wzmaga przejmująca tęsknota za ojczyzną, za rodziną, przyjaciółmi i pracą. Wykształceni ludzie (adwokaci, nauczyciele, inżynierowie) zmuszeni są w Afryce pracować na farmach, walcząc z przyrodą i jej kaprysami, z upałem, biedą i poniżeniem.
Główni bohaterowie długo pracują jedynie za wikt i dach nad głową; dopiero przypadkowe zdarzenie sprawia, że ich pracodawca zaczyna wypłacać im skromną pensję, dzięki której mogą kształcić córkę.

"Nigdzie w Afryce" to powieść smutna, dramatyczna, pełna rozterek bohaterów, ich przeżyć wewnętrznych, lęków,...

monika | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Generalnie mogę stwierdzić: poruszająca, dająca do myślenia, ale..... jak dla mnie prawie tydzień poświęcony jednej książce to za długo.
Historia ciekawa ale napisana troszeczkę nieciekawie, jednym słowem czegoś zabrakło może dynamiki, może brak opisów Kenii, a może po prostu oczekiwałam czegoś innego???
Rok 1938 wrocławski adwokat Walter Redlich ucieka przed hitlerowskimi prześladowaniami do Kenii. Udaje mu się zorganizować ewakuację żony i córki. Dzięki pomocy gminy żydowskiej dostaje zatrudnienie na farmie. Niestety Walter nie potrafi odnaleźć się ani w nowym kraju ani w nowej pracy, wciąż marzy o powrocie do ukochanych Niemiec. Wszystkiemu co źle się dzieje nie są winne Niemcy lecz Hitler.
W "Nigdzie w Afryce" p.Zweig przede wszystkim skupia się na uczuciach bohaterów, poszukiwaniu swego miejsca w nowej rzeczywistości, tęsknocie za krajem, wybaczeniem, to również opowieść o tym jak młode pokolenie (w tym wypadku Regina, córka Waltera)bardzo szybko adoptuje się do nowych...

"Nigdzie w Afryce" to jeden z niewielu przypadków, gdy film jest zdecydowanie lepszy od książki.
Po obejrzeniu "Nigdzie w Afryce" nie mogłam się doczekać przeczytania książki, na której podstawie powstał. Natomiast czytając ją nie mogłam się nadziwić, jakim cudem na podstawie takiej przeciętnej powieści powstał tak wspaniały film.

Komaga | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

To jedna z tych książek, które z Tobą są nawet jak ich nie czytasz.

Librarianka | 2016-05-31
Na półkach: 2016, Audiobooki, Przeczytane